Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ

Πολοι πιστευουν οτι η εξελιξη της μουσικης τεχνολογιας εχει χαλασει την μουσικη και κυριως το HeavyMetal!!Επειδη ερχονται νεα στοιχεια που δεν ταιριαζουν στον χωρο και χανεται η αυθεντικοτητα της!!Θελω να πειτε την γνωμη σας!!!

Εννοείται πως ΟΧΙ.-

+1 μην σου πω οτι την φτιαχνει…

Για μενα ειναι ο τελευταιος παραγοντας που μπορει να επιρρεασει αρνητικα την μουσικη…Μην σου πω οτι την φτιαχνει κιολας…Επειδη αυτο ειναι και το αντικειμενο των σπουδων μου πειστικα ευκολα οτι για τον αν οι τεχνολογια και οι υπολογιστες επιρρεαζουν αρνητικα την μουσικη…

Στο σανίδι επάνω φαίνεται.

Δεν το χω σκεφτει και πολυ και μου ναι δυσκολο ν’απαντησω. Απ΄τη μια σου δινεται η ευκαιρια να ακουσεις πολλα πραγματα, αλλα απο την αλλη, παλιοτερα, ανειξερος για την μουσικη τεχνολογια, αγοραζες ενα σιντι/βινυλιο και ενιωθες τρισευτυχισμενος. πλεον, οταν αγοραζω ενα σιντι σκεφτομαι μηπως εκανα μλκια γιατι θα μπορουσα απλα να το κατεβασω. τωρα δεν ξερω, μπορει και να ειμαι off topic #-o

Βασικά το topic αναφέρεται σε εντελώς διαφορετικό θέμα… Samples, επεξεργασία του ήχου από υπολογιστές, electronica και έτσι…

Πάντως ενδιαφερον θέμα και αυτό που έθιξες!!:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Λοιπόν όπως έλεγαν και οι αρχαίοι ημών πρόγονοι Παν μέτρον Αριστον…Οπότε λεμε ναι στην τεχνολογία αρκεί αυτή να γίνεται με σύνεση και χώρις να υποσκελίζει τον ανθρώπινο παράγοντα…Και πιστεύω μπορούμε να ξεχωρίσουμε αμέσως ποια είναι πλαστικά κατασκευάσματα και ποια πιο γήινα…Πάντως μακάρι να μην φτάσουμε κάποτε στο σημείο να εξαρτούμαστε από την τεχνολογία γιατί ειδικά στην μουσική πιστεύω θα χαθεί όλη αυτή η μαγεία και το αυθεντικό συναίσθημα…

  • 1

Συμφωνώ με το μέτρο αλλά με έναν εντελώς διαφορετικό τρόπο… Όχι ότι κάθε συγκρότημα να ισορροπεί και τα 2 στοιχεία… Απλά να υπάρχουν συγκροτήματα που να μην χρησιμοποιούν καθόλου, να υπάρχουν άλλα που χρησιμοποιούν λιγότερο, άλλα περισσότερο και άλλα -γιατί όχι- υπερβολικά πολύ… Δηλαδή το μέτρο να υπάρχει στο σύνολο των συγκροτημάτων και να διαλέγουμε ανάλογα με το γούστο ή τη διάθεσή μας τι μας αρέσει να ακούσουμε…

Εγώ πιστεύω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα όσο η τεχνολογία χρησιμοποιείται για δημιουργία ατμόσφαιρας, effe κλπ., δηλαδή όσο έχει συνοδευτικό ρολο. Όταν παίρνει τo πάνω χέρι πιστεύω ότι πλέον αυτό που ακούγεται δεν είναι μουσική afto poy .

ουτε εγω νομιζω οτι η τεχνολογια παιζει καποιο αρνητικο ρολο στην εξελιξη της μουσικης, πιστευω οτι το αν χανεται η αυθεντικοτητα ή το συναισθημα εξαρταται κυριως απ’τον καλλιτεχνη.

Και η ηλεκτρική κιθάρα και τα synth μιά χαρά εξελιγμένα είναι σε σχέση με την κλασσική κιθάρα και το πιάνο… Πιστεύει κανείς ότι αν βγάλουμε ένα album μόνο με ηλεκτρική κιθάρα/ηλεκτρικό μπάσο/synth/drum machine δε θα έχει συναίσθημα?? Αν το λέγατε αυτό σε έναν μουσικό αρκετές δεκαετίες πριν τι θα σας απαντούσε?
Δεν υπάρχουν όρια πιστεύω… Αρκεί η μετάβαση να γίνεται αργά-αργά ώστε να μπορούμε να την αποδεκτούμε… (επισημαίνω ότι δεν εννοώ να σταματήσει στο μέλλον η μουσική που παίζεται τώρα. απλά ότι δεν υπάρχουν περιορισμοί)

Σωστός! Επίσης να προσθέσω ότι εξαρτάται και από το αυτί που την ακούει:wink:

συμφωνω!Αλλα προς την κλασσικη κιθαρα ειναι η απολυτη επικοινωνοια του μουσικου με την κλασσικη κιθαρα!!!Δεν χρειαζεται τιποτα αλλο ουτε μιξαρισμα ουτε ενισχυτη τιποτα!και ακουγεται τοσο γαματο οτανα κουσς καποιον καλο να ποαιζει κλασσικη κιθαρα δημιουργει μια ατμοσφαιρα(και ενοω πχ στυλ Κλασσικης μουσικης,Εισαγωγης Stairway to heaven και τετοια πραγματα!

Mε την τεχνολογια που εχουμε αυτη την εποχη μπορει ανετα ενας δισκος (σε οποιοδηποτε ειδος) να γραφτει εξ ολοκληρου σε ενα pc (ουτε καν με χρηση κονσολας) και να ακουγεται σαν να παιζεται με φυσικα οργανα ακομα και στα πιο εμπειρα μουσικα αυτια.

Κάποτε είχα ένα πρόγραμμα που έγραφες νότες στο πεντάγραμμο και διάλεγες ανάμεσα σε 100 περίπου μουσικά όργανα ποιό να τις παίξει… Μπορούσες ταυτόχρονα να βάλεις να παίζουν πάρα πολλά, κανονική ορχήστρα!!

Δυστυχώς το έσβησα πριν 4 χρόνια περίπου και δεν ξέρω ποιο είναι να το ξαναβρώ:(

¶λλη χάρη έχει το ένα άλλη χάρη έχει το άλλο… Δεν υπάρχει νόημα να συγκρίνουμε… Στην τελική είναι θέμα γούστου και με τι μεγαλώσαμε

Δεν συγκρινα ουτε ειπα κατι για αυτα που ειπες!την γνωμη μου εκσεφρασα οσον αφορα την κλασσικη κιθαρα!

ΟΧΙ και απαξιω να το εξηγησω η να το σχολιασω καν

+1

ολα ειναι καλα σημασια εχει πως τα χρησμοποιουμε!