Ελλειψη σοβαρότητας διοργανωτών;;

+1

Θα συμφωνησω δυστυχως…:frowning:

+1111111111111111111111 :frowning:

Να επαναλάβω ότι δεν επιρρίπτω καμία ευθύνη στα καρντασια, αλλά σ’ αυτούς που πάνε να βγάλουν ξύγκι από την μύγα, λέγοντας τους να πάνε να τους δούνε με το ίδιο εισιτήριο στην Αθήνα και μάλιστα σ’ ένα άθλιο συναυλιακό χώρο που μόνο σαν μπουάτ μπορεί να σταθεί.

Εξηγώ γιατί έκανα την πληθυσμιακή σύγκριση. Είπες ότι σκυλάδικη πρωτεύουσα είναι η Θεσσαλονίκη. Επομένως θεωρείς ότι ποσοστιαία περισσότερος κόσμος εδώ ακούει σκυλάδικα από ότι rock. Επομένως δεν μπορούν να μαζευτούν 600 άτομα για προπώληση. Αν σκεφτούμε όμως ποσοστιαία τότε για την αντίστοιχη συναυλία στην Αθήνα πρέπει να μαζευτούν 5χ600 = 3000 άτομα για προπώληση. Συμβαίνει αυτό; Σε καμμία περίπτωση. 600 όμως άτομα (τυχαίο το νούμερο) που είναι ένας απαραίτητος αριθμός προπωλημένων εισητηρίων για την επιτυχία μια συναυλίας μαζεύτηκαν. Όταν το κόστος της συναυλίας είναι για τους διοργανωτές πάνω κάτω το ίδιο σε οποιοδήποτε πόλη και αν αυτή πραγματοποιηθεί τότε εύκολα καταλαβαίνουμε γιατί είναι πιο έυκολο να ακυρωθεί μια συναυλία στην Θεσσαλονίκη παρά στην Αθήνα. Όπως αντίστοιχα είναι πιο εύκολο να ακυρωθεί στη Λάρισα παρά στη Θεσσαλονίκη κτλ κτλ κτλ. Στο χωριό του πατέρα μου που μένουν 100 άτομα ακόμα καί όλοι να ήταν γραμμένοι στο fan club των Τhin Lizzy :smiley: δεν θα μπορούσαν να τους δουν ποτέ.

Schedule conflict…

Και οχι των διοργανωτων… Του μελους που εχει το προβλημα…

Μην βιαζεστε να κατηγορησετε ανθρωπους.

Anyway, μαλλον θα κλεισουν ξανα για αργοτερα φετος.

Οντως…Ειναι πολλα τα λεφτα Marco…:wink:

ντολορες θα ελεγα εγω…8) :wink:

Είμαι αρκετά επιφυλακτικός για απόψε το βράδυ, αλλά τιμής ένεκεν στην ιστορία θα πάω να τους δω.

Σαν προσκύνημα κάτι στο όνομα του “Μαύρου Ρόδου”.

Eeeeeeemmmeeeeeeeraaaaaaald!!!

Ti egine?? Mesa se 3etia tha parei kai apo trito xontro portofoli?? H’ pali stou David to tsardi?

Off-topic:Re paidia eixa tin aisthish oti h Thessalonikh exei ftasei to 1,5 myrio…:-k

Τελικά και Μαύρο Ρόδο είχαμε χθες και Emerald. O ήχος στις κιθάρες θα μπορούσε να είναι λίγο καλύτερος, αλλά γενικά καλά περάσαμε.

Η απαντηση ειναι Dolores( o’Riordan) οπως ειπε και ο Bluez πριν…Τσεκαρε την μπαντα με την οποια περιοδευει και θα καταλαβεις…:wink:

Το τελευταίο που υπονοεί ο φίλος Hokam είναι όντως πραγματικότητα…όπως έχω ακούσει επίσης από έγκυρη πηγή ότι η συναυλία των Lizzy θα γίνει τον Οκτώβριο στη Θεσσαλονίκη διότι η μπάντα έχει ήδη πληρωθεί για τη συγκεκριμένη εμφάνιση, άρα είναι υποχρεωμένη να παίξει…Συνεπώς δεν ευθύνονται, αυτή τη φορά τουλάχιστον, οι διοργανωτές…

Η χειρότερη συναυλία που είδα

Ηχος: Αίσχος (οι κιθάρες θαμένες)

Set: 1.15 με τα χίλια ζόρια

Φωτισμός: Χάλια (Δεν φώτιζαν τον καλλιτέχνη που έκανε το σόλο του, ενώ σ’ αυτό του Aldridge το οποίο ήταν απομίμηση Χέρμαν Ράρεμπελ ο φωτισμός πρέπει να ήταν από…πορτατίφ)

Ανκορ: Το Black Rose το οποίο σε κανονικές συνθήκες αλλού ήταν στο βασικό λιστ.

Τα πρώτα δύο κομμάτια ήταν κάτι σαν ποτ-πουρι, ενώ κανένα κομμάτι (ΜΑ ΚΑΝΕΝΑ ΟΜΩΣ) δεν το κράτησαν παραπάνω.

ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΑΠΟ ΤΑ ΕΞΙ ΜΕΤΡΑ ΤΟΥ “ΣΟΥΙΣΑΪΝΤ” (και καλά πιο μέταλ), ενώ στο “ΤΣΑΙΝΑ ΤΑΟΥΝ” πήγε να με πάρει ο ύπνος.

ΤΟ κοινό που γέμισε το ΓΚΑΓΚΑΡΙΝ είχε όλη την διάθεση να πορώσει την μπάντα, αλλά μάταια…:frowning: :frowning: :frowning: :frowning:

Αμα ειναι ετσι οπως τα λες φιλε, τοτε ενα εχω να πω:
Εκτελεστε τον Sykes και τον Gorham, ντροπη ρε πουστη μου, και με το ονομα Thin Lizzy βγαινετε και αγκαρια κανετε και κοροιδευετε τον κοσμο.

Τι να πω 17 χρόνια πηγαίνω σε συναυλίες…

Ελπίζω ότι δεν έγινα εμπαθής, αλλά τους Thin Lizzy τους λατρέυω (όχι αυτούς που έπαιξαν χτες εννοείται).

Α ξέχασα…

Νο Whiskey in the Jar

Νομίζω ότι τα παραλές…για μένα τουλάχιστον και για πολλούς δεν ήταν και η χειρότερη συναυλία που εχω πάει… Συμφωνώ ότι ο ήχος δεν ήταν καλός, αλλά και πότε είναι στο Gagαrin; Το παίξιμο τους όμως ήταν φοβερό, αν εξαιρέσεις ένα-δύο λάθη που έκανε στη δομή ο Aldridge.

Ξεχνάμε νομίζω κάτι βασικό: δεν πήγαμε χτες να δούμε τους Thin Lizzy του 70 αφού κάτι τέτοιο δεν νοείται χωρίς τον Lynott αλλά πήγαμε να δούμε κάποιους κορυφαίους μουσικούς να διασκευάζουν τα τραγούδια του Lynott. Και βέβαια μην ξεκινήσει πάλι η συζήτηση γιατί χρησιμοποιούν τότε το όνομα “Thin Lizzy”. Ούτε εμένα μου αρέσει η χρήση του ονόματος αλλά δεν θα τους σταυρώσω γι’ αυτό. Σε τελική ανάλυση συντηρούν το μύθο και μαθαίνουν και οι νέες γενιές ποιοι ήταν οι Thin Lizzy και τι τραγούδια - έπη έχουν βγάλει επηρεάζοντας τους πάντες στη rock σκηνή.

Το ότι δεν κράταγαν τα κομμάτια παραπάνω σημαίνει ότι η συναυλία ήταν χάλια; Δηλαδή τι έπρεπε να κάνουν, να παίζουν ατελείωτα solo; Δε νομίζω να άρεσε αυτό σε πολλούς Lizzy fans. Τότε όλοι θα έλεγαν “ο μαλάκας ο Sykes κάνει επίδειξη και ποζεριλίκια”. Κι εγώ που παίζω στην ελληνική tribute band, αν δεν παίζαμε τα τραγούδια όπως ήταν αλλά τα μεγαλώναμε και βάζαμε ατελείωτα solos δε θα έλεγαν όλοι τι σόι tribute κάνουμε; Θα μας κράζανε όλοι.Εγώ νομίζω ότι φέρθηκαν στα κομμάτια με σεβασμό, τα έπαιξαν με τον τρόπο που τα έπαιζε η μπάντα τότε. Ούτε μου φάνηκε ότι έπαιζαν κάνοντας αγγαρεία, τουλάχιστον ο SYkes κι ο Gorham. O Mentoza όμως ομολογώ κι εγώ ότι μάλλον βαριόταν και δε μου γέμισε το μάτι. Όσο για το Whiskey in the jar δεν το παίζουν ποτέ, όχι μόνο τώρα αλλά και παλιά με τον Lynott. ΑΠό το 74 που΄μπήκε στην μπάντα ο Brian Robertson και ο Scott Gorham, δεν ξαναπαίχτηκε live το τραγούδι σε καμία συναυλία τους, με εξαίρεση μόνο μία στην οποία έπαιξε κιθάρα ο Midge Ure…

Και κάτι τελευταίο…δεν ξέρω πόσοι κάθησαν μετά τη συναυλία. Για την ιστορία απλά λέω ότι βγήκε ο Scott Gorham 20 λεπτά μετά το live και έκατσε τουλάχιστον 45 λεπτά (!) με οπαδούς υπογράφοντας αυτόγραφα και βγάζοντας φωτογραφίες με όλους. 'Ηταν σεμνότατος, πολύ απλός, πολύ ευχάριστος τύπος, δεν χάλασε χατήρι σε κανέναν, μάλιστα μερικοί είχαν φέρει 30 δίσκους ο καθένας και τους υπέγραψε όλους υπομονετικότατα…

tha to paixoyn oi metallica na pas ekei na to akoyseis…

Φυσικα και θα παμε…:wink:

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα

Τεσπα

Thin Lizzy και τα μυαλά στα μπλέντερ!!

Στους Saxon !!!

Σύμφωνοι, δεν ήταν αυτοί οι Τhin Lizzy. Όμως ούτε οι μουσικοί δεν δικαίωσαν το όνομα τους, αλλά και τις δύο προηγούμενες εμφανίσεις τους στην Αθήνα (μιλάω για Μεντόζα και Όλντριτζ

Να υποθέσω ότι δεν έχεις δει το DVD “Thunder & Lightning Tour” ή το “Boys are back in town” στην Αυστραλία.

Πάσο (αν και το 1983 το έπαιξαν με τον Skyes). Το “Johnny” ρε γαμώτο; Μ’ αυτό to κομμάτι μεγαλώσαμε στην Spider.

Φιλικά Δημήτρης