Διακοπές!

Kαλυτερη ειναι η χαλικιαδα παντως, ως γεννημα θρεμμα του σαρωνικου. Και σχετικα με τα προστιμα θα ηθελα να πω το εξης. Προφανως και καταδικαζω οποιουδηποτε ειδους οικονομικη και μη ποινη για ελευθερη κατασκηνωση, αλλα θα ηθελα ρε παιδι μου κι εμεις οι ιδιοι οι κατασκηνωτες να εχουμε λιγο συνειδηση. Κατανοω οτι μπορει να γουσταρεις τιγκα να τη βγαζεις ολη τη μερα στη παραλια, αλλα με το να στηνει ο καθε μαλακας και μη σκηνη επανω στην παραλια της χαλικιαδας ειναι απλα βιασμος ενος πανεμορφου τοπιου. Πραγματικα βιασμος, ειναι αντιαισθητικο ρε παιδι μου (και πανκ χαχα). Το δασακι απο πανω ειναι γαμω οπως στηνουν και οι περισσοτεροι. Αλλα πανω στην παραλια ειναι λιγο κριμα ρε παιδιμ. Αυτα!

Αποτι ακουσα Χαλικιαδα παιζουν τα κατσαβραχα για να κατευεις, και πολυ σκοταδι τη νυχτα, γιαυτο το λογο επαιξα Δραγωνερα και μου εκατσε τελεια.
Οσο για το καμπινγκ, ειναι πολυ σημαντικο να υπαρχει κατανοηση και οχι ελληναρισμος. Εμεις μεχρι και το δασος καθαρισαμε απο σκουπιδια προηγουμενων. Για να χαιρομαστε ολα αυτα τα ομορφα μερη πρεπει να αφηνουμε πισω μας μονο τις πατημασιες μας.

καπως ετσι. και βαριουνται να κουνησουν την κωλαθρα τους, να περπατησουν 5 λεπτακια να πανε να κανουν μπανιο, και πρεπει να αραζω εγω διπλα απο μια ρομποτικη τραπεζαρια εξοχης, με πτυσσομενα τραπεζακια, καρεκλες, τεντες και λοιπες μαλακιες. Και μετα λενε ενα με τη φυση. οτι να ναι

Κατα τ αλλα πραγματι η χαλικιαδα εχει δυσκολη καταβαση, αλλα νεο παιδι εισαι ντουντ!χαχαχα. Παντως απο φως εκεινη η μερια του νησιου εχει πραγματι ενα θεματακι. προσωπικα παντως δεν ειχα προβλημα, ειναι σκοτεινα και μπλακ

Την κωλάθρα τους, λέει… :stuck_out_tongue:

Να κάνω μια ερώτηση: η Χαλικιάδα είναι το Αγκίστρι?

ε μα!

ειναι παραλια στο αγκιστρι!

Ναι, το βρήκα μετά. Μαλακία να είμαστε δίπλα και να μην τα έχουμε επισκεφτεί…

Παιδια ηταν αποκαλυψη για μενα! Δραγωνερα η Χαλικιαδα ftw !

Δραγονερα ειναι πολυ ομορφα (και Χαλικιαδα), εμεινα περυσι 3 μερες, ολα ωραια και καλα, το μονο που με χαλασε (ΠΟΛΥ) ειναι τα δεκαδες κωλοχαρτα (χρησιμοποιημενα) που ειδα στο δασακι απο πανω. ρε ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ παρτε μια σακουλιτσα μαζι σας…

Δραγωνέρα να αράζεις μέσα στην θάλασσα και να έχεις τοπίο το καταπράσινο δάσος που καλύπτει όλη την μεριά του νησιού.Ανεκτίμητο.

Στα αρνητικά, τα κωλόχαρτα που αναφέρθηκαν πιο πάνω και επίσης (μπορεί να είναι δικιά μου παραξενιά…ή και όχι) το μπαράκι στη παραλία που παίζει όλη την διάρκεια της ημέρας έως τις 1-2 το βράδυ δυνατά μουσική.Εκτός του ότι έβαζε κατά κύριο λόγο κλαμπίστικα σουξεδάκια, όταν ήθελες να χαλαρώσεις σε ξενέρωνε κάπως.

eviL, μιας και το ψήνω να ξαναπάω φέτος αυτό με την μουσική το κάνουν και φέτος η να εξερευνήσουμε και κανένα άλλο μέρος(Χαλκιάδα πχ)?

Nα σου πω την αληθεια η μουσικη φετος μου αρεσε!
Επαιζε trip hop και γενικα χαλαρα chill out μεχρι να πεσει ο ηλιος οπου και εκλεινε.
Εμεις παντως στησαμε με το που κατεβεις απο τη κατηφορα δεξια, οποτε ειχαμε μια μικρη αποσταση απο τη παραλια και αρκετη ησυχια. Αυτο θα σου προτινα, τσεκαρε να στησεις καπου καλα!

ακριβως εκει ειχαμε στησει και εμεις, δεξια στην κατηφορα, εχεις μεν καλη αποσταση απο τη φασαρια αλλα εισαι και κοντα στην παραλια, ΟΜΩΣ θελει πολυ καλη επιλογη του χωρου που θα στησεις, επειδη ειναι κατηφορικα, και εχει και πευκοβελονες (γλιστρανε), το βραδυ θα εχεις θεμα στον υπνο και θα “τσουλας” ολη την ωρα προς τα κατω… εμενα μου εσπασε τα νευρα, τα sleeping bag γλιστρανε αρκετα πανω στο υποστρωμα…

Πάω για camping σε καμιά βδομάδα και δεν έχω φουσκωτό στρώμα. Έχω μόνο το sleeping bag, αλλά όλοι μου λένε πως μόνο αυτό δε φτάνει γιατί θα με φάει η υγρασία. Και δε θέλω να με φάει η υγρασία. Που να κοιτάξω για φουσκωτό στρώμα; Σε κάνα μαγαζί με ορειβατικά ή σε κάνα LIDL-ποιότητα και οικονομία;; Περίπου σε τι τιμή να κοιτάξω για το στρώμα;; Πρέπει να πάρω και τρόμπα;

εχω καποιον στο νου μου που θα εχει τρομπα. και μεγαλη κιολας! :p:p:p

απο το Carrefour 15-20? ειχα παρει το δικο μου

Ε, αφού έχομε εξασφαλισμένη την τρόμπα, που θα είναι και μεγάλη κιόλας (ιφ γιου νόου γουατ άι μιν), μένω ήσυχη. :roll:

Πάω αύριο λοιπόν, να ψάξω για στρώμα.Και να πάρω και το μαξιλαράκι μου.
Και δεν είμαι καλά.
[RIGHT][I]Ω, ΠΑΟΚΑΡΑ είχα δέντρα στα Ζωνιανά…[/I][/RIGHT]

Τέλος του μήνα πάω Πήλιο στον Αγ. Ιωάννη, έχει πάει κανείς? Κανένα tip ??

Ήμουν αυτές τις μέρες για τον γάμο ενός κολλητού, αλλά καλύτερα θα στα πει ο jiopas που δουλεύει καιρό εκεί.

Aπό τις φωτο που βλέπω πρέπει να είναι όμορφο μέρος, ωραία θάλασσα και τέτοια, ας μας τα πει και ο jiopas να πάμε να τον βρούμε κιόλας :stuck_out_tongue:

οταν ειχα παει Σκιαθο το 08 ειχαμε παρει το καραβακι που κανει γυρω νησιου κλπ, και νομιζω μας εκανε μια σταση στον Αγ. Ιωαννη σε εναν πολυ μικρο κολπο. φαγαμε σε ενα ταβερνακι και καναμε και μια βουτια, αν θυμαμαι καλα ειχα ωραια νερα. παντως εχει σιγουρα ωραια μερη για εξορμησεις το Πηλιο.

εμενα φετος δεν το κοβω να πηγαινω διακοπες :frowning:

Γιαυτο το λογο Σ/Κ απο δω κ απο κει κοντα… δε λεει να μενεις σε μεγαλουπολεις με τετοια ζεστη…
Μετα το κοβω τελη αυγουστου να κανω τπτ… καμια Λευκαδα κλασσικα.