Διακοπές!

Εχει μια ανηφοριτσα, μια χαρά ειναι το yaris. Αν το αφησεις κ λιγο πιο πανω και πας με τα ποδαρακια δε θα εχεις ουτε υποψια προβλήματος. Ούτως η άλλως όλο το πήλιο κωλόδρομους έχει :sweat_smile:

1 Like

Αντίπαρος, μαι ται, ηρεμία

10 Likes

Σου αρέσει το μαι ται, ε.

3 Likes

Ω ναιιιι

4 Likes

Δεν έχει νησί φέτος αποφάσισε η παρέα, πάμε προς Πάργα-Συβοτα, για 8-10 μέρες μάλλον για κάμπινγκ κατάλαβα.

Για πείτε γνώμες και απόψεις

3 Likes

Πριν καμιά δεκαριά χρόνια είχα πάει και εγώ ένα καλοκαίρι προς τα εκεί. Πάργα Σύβοτα Παξούς Λευκάδα δύο βδομάδες. Πάργα Σύβοτα ήταν ωραία, αλλά περισσότερο μου άρεσαν οι Παξοί, που κάναμε ελεύθερο σε κάποια παραλία σχετικά κοντά στο Γάιο (δεν μπορώ να θυμηθώ με τίποτα το όνομα της) και ήταν σούπερ και με όλα τα κομφορ. Και το νησί γενικά είναι πανέμορφο, όπως και οι Αντίπαξοι που μπορείς να πας αυθημερόν.

(Λευκάδα είχαμε επίσης κάνει ελεύθερο κάμπινγκ στο Καλαμίτσι, ονειρεμένη παραλία αλλά αρκετά hardcore και απομονωμένη)

Για φέτος, θα πάμε καμιά δεκαριά μέρες στο χωριό της γυναίκας μου, Επίδαυρο κοντά, με τους παππούδες του μικρού εκεί, αρκετούς φίλους,παραλίες σε απόσταση 10χλμ περίπου και ηρεμία για τις πρώτες διακοπές με το μικρό στην παρέα.

3 Likes

Πάργα πολύ κακό για το τίποτα. Οκ έχει μια ομορφιά λόγω κάστρου και ένα πολύ ωραίο μαγαζί με κοκτέιλ ανεβαίνοντας αλλά γενικά πολυ ακριβή για αυτό που προσφέρει. Προσοχή στο νερό της βρύσης. Μην πιείτε με τίποτα. Με αυτοκίνητο σε κοντινή απόσταση όμως έχει πολύ πιο όμορφες παραλίες όπως αλωνάκι και όρμο του Οδυσσέα. Μπορείς να συνδυάσεις και εκδρομή στον Αχέροντα που γαμαει

4 Likes

Πάργα μου άρεσε αρκετά αλλά θα συμφωνήσω ότι παραείναι ακριβά και είχα πάει το '15.

Αχέροντας όντως φανταστική εκδρομή, την κάναμε εις διπλούν μέσα σε 6 μέρες.

Σύβοτα ήταν πολύ όμορφα αλλά είχε υπερβολικά πολύ κόσμο.

Γενικά θα ήθελα να ξαναπάω προς τα εκεί αλλά με τίποτα Ιούλιο-Αύγουστο.

@RiderToUtopia Επίδαυρο πού; Θα είμαι σχετικά κοντά όπως κάθε χρόνο εδώ και 30+ετία.

2 Likes

Είναι ένα μικρό χωριό κοντά (5χλμ) από το θέατρο, θα τα πούμε αύριο στο γήπεδο :slight_smile: μάλλον πρέπει να είσαι κοντοχωριανος με τη γυναίκα μου. Πολύ ωραία μέρη!!

Περάστε και από δω για καμια μπύρα :stuck_out_tongue_winking_eye:

1 Like

Αντίπαρος the return

11 Likes

πολύ κρύα θάλασσα :stuck_out_tongue:

Καλοκαιράκι στο Silent Hill…εεε στο Πήλιο ήθελα να πω.




20 Likes

Λοιπόν, προχθές γύρισα από ένα ταξίδι στην Ιταλία διάρκειας μιας εβδομάδας. Πάρα πολύς κόσμος, υπερβολικά πάρα πολύς, πέτυχα και σε καύσωνα, άξιζε όμως πέρα για πέρα! Νομίζω ότι θα μπορούσα να πηγαίνω κάθε χρόνο, μιας και έχω την αίσθηση ότι εδώ απλώς πρόλαβα να σκαλίσω την επιφάνεια (συνηθίζω να διαβάζω από πριν για τα μέρη που επισκέπτομαι).
Προφανώς έχοντας δει μόνο τα ιστορικά /τουριστικά μέρη, στη Ρώμη σε στιγμές νομίζεις ότι κάνεις βόλτα στο 100 π.Χ. - 100 μ.Χ., στην οπωσδήποτε πιο μαζεμένη (και ωραιότερη για μένα) αναγεννησιακή Φλωρεντία έχεις την εντύπωση ότι βρίσκεσαι στο 1400, ενώ έμεινα και δύο βραδιές στο San Gimignano που βόλευε για εξορμήσεις στην Τοσκάνη (Πίζα, Σιέννα), όπου δοκίμασα και το φημισμένο παγωτό από την gelateria Dondoli που δικαιολογεί στο ακέραιο τη φήμη του!

Από εκεί και πέρα, έχοντας αυτή την εμπειρία, καταλαβαίνει κανείς γιατί πολλοί προτιμούν την Ελλάδα. Εδώ το φαγητό είναι εξίσου καλό αν όχι καλύτερο, οι τιμές σαφώς πιο προσιτές (ειδικά η Φλωρεντία πανάκριβη) ενώ στην Ελλάδα απλά δεν υπάρχουν ωράρια, μπορείς να βρεις να φας στα τουριστικά μέρη και μετά τις 11 μμ!

13 Likes

Πρόπερσι είχαμε πάει με παρέα για τουρ με τροχόσπιτο προς τα εκεί [Αθήνα - Πλαταριά - Σύβοτα - Πάργα και μετά κάθοδος προς τα μέρη μου, Ελαία (άλλο τόπικ αυτό :stuck_out_tongue: ) - Νέδα - Μικρό Παρίσι - Στούπα - επιστροφή] και στάσεις σε 2-3 κάμπς για επαναφόρτιση κλπ.

και όσον αφορά την Πάργα θα πω ωραία μεν, αλλά πανάκριβη και δεν κατάλαβα τον ντόρο, αν και νύχτα είναι ωραία.

Για Σύβοτα, υποχρεωτικό βαρκάκι υποθέτω και βόλτες στο σύμπλεγμα με τις παραλίες, που αξίζει, και με κόσμο θα πω, αν είστε αποφασισμένοι.

Να πάτε και Αχέροντα αν μπορείτε, ίσως ό,τι καλύτερο έκανα εκεί πάνω το να τον περπατήσω για 4 ώρες. (μην σταματήσετε εκεί που κόβει το μπούγιο, αξίζει να το προχωρήσετε)

Γενικά έχει και καλές ταβέρνες στην ευρύτερη περιοχή έξω από Πάργα, αν είστε του κρέατος, αν θυμηθώ και μια συγκεκριμένη θα σου στείλω pm.

Εμείς εκεί είχαμε διανυκτερεύει, τη βραδιά που μήναμε σε οργανωμένο camp εκεί τριγύρω από Πλαταριά, που ήταν πολύ όμορφα και δεν είχε πήξει από κόσμο.

Overall αν είσαι της άποψης βουνό πίσω θάλασσα μπροστά αξίζει πάρα πολύ, είναι ωραία τοπία και σχετικά μικρές αποστάσεις. Θα μείνετε και αρκετά, οπότε αν σας παίρνει έχετε επιλογές.

Υ.Γ. Όταν διακοπάρω κάπου εκτός από το κέντρο φίλε @Primordial_hordes θα σου απαντήσω επίσης με Μάι Τάι γιατί τώρα δεν λέει :stuck_out_tongue:

5 Likes

3-6 το μεσημερι στην Ιταλια, απλα δεν τρως. Μονο fast food :stuck_out_tongue:. Και το βραδυ τα ιδια σκατα :joy:

Στειλε τη Μαμος στον αλητη!

1 Like

Δικό σας

17 Likes

Totally unrelated με τα post σου σε αυτό το τοπικ, αυτή τη βδομάδα έχω επαναληπτικές εξετάσεις και υπέρηχο, γιατί πριν κάνα μήνα που έκανα γενικές αίματος δε μου είπε κανείς ότι δεν πρέπει να πιω τις μέρες πριν τις εξετάσεις και οι τρανσαμινασες ήταν, χμ, λίγο ψηλές. Ή είμαι αλκοολικός θα δείξει :stuck_out_tongue:

3 Likes

!!! ούτε ντεπόν κλπ ούτε αλκοόλ και καλή ξεκούραση για 48 ώρες πριν, τζηζαζ

5 Likes

Αλλαξε παρεα

7 Likes