Παναθηναϊκός

το [I]κουτσός με τον αόμματο[/I]??

είδα μια ομάδα να έχει το χειρότερο ημίχρονο ομάδας που έχω δει εδώ και αιώνες σε ντέρμπι με 0 στήσιμο στον αγωνιστικό χωρο και 0 βοήθεια απο τον πάγκο…
ακομη και στο β’ δεν ήταν τόσοι αυτοί που κάναν σωστό παιγνίδι…άσχετα που ξεγελάει η νίκη… ο προπονητής έκανε τα βασικά…πιο βασικά στο ποδόσφαιρο δεν έχει…αλλά κατα τα άλλα στις αντικειμενικές εφημερίδες βλέπεις σήμερα εξώφυλλα όπως οι αλλαγές του νιοπλια, και οι κινήσεις του νιοπλια…#-o φυσικό είναι…σήμερα θα πάρουν εφημερίδα πολλοί παναθηναϊκού,…

όσο για τον ολυμπιακό, από που να αρχίσω και που να τελειώσω…
ακόμη και στο πρώτο ημίχρονο που έπαιζε μόνος του τα λάθη πέφταν βροχή…
η αμυντική γραμμή του ολυμπιακού αντί να ειναι κολλητά στη μεσαία και να μην αφηνει χώρο για κάθετες και ούτε χώρο για υποδοχή της μπάλας από τον σισε αυτοί ήταν 25+ μέτρα πίσω…!!! φοβόντουσαν μην τον χάσουν τον σισε ψηλά στο κέντρο και τον έχαναν(οχι ακριβώς έχαναν, αλλά καταλαβαίνεις τι εννοώ) έξω από την περιοχή.!! ακόμη χειρότερα…
να πω για την χρησιμοποίηση του φετφατζιδη?? αντί να παίξει ο ρομενταλ έπαιξε αυτός…?? γελάει ο κόσμος…
η για τις τραγικές αλλαγές…?? ο ριερα ειναι εμφανές οτι έχει προβλήματα όταν παίζει κοντά στην γραμμή(άσχετα που στο πρώτο ο παναθηναϊκός δεν μπορούσε να εντοπίσει ούτε ελέφαντα)… αντι να βγει από το ματς αυτός και να μπει εκει ο ζαιρι, είδα οτι να ναι κινήσεις απο τον πάγκο…
ούτε τα βασικά…!!

αυτά ειναι τα χοντρά…
για να μην αρχίσω για μέσους που δεν ξέρουν ούτε τον χώρο τους…

πολύ μετριότητα…

επίσης…[SIZE=“4”][B]Crypt Of [U]Drug[/U]ula[/B][/SIZE] λέει ρεεεεε :lol:

Πανε διαβασε κανονες για το οφ-σαιντ
Οταν αφηνεις την μπαλα κατω απο τα ποδια σου ειναι σαν να δινεις πασα διοτι με αυτον τον τροπο επηρρεαζεις ΑΜΕΣΑ την φαση. Δηλαδη ρε φιλε ο αμυντικος πηγε πανω σου να σε πιασει και αφησε τον Γκαρσια γιατι ηταν σε θεση οφσαιντ, δηλαδη επηρρεαζεις την κριση του αμυνομενου αρα και την φαση. Δεν ξερω πως αλλιως να το εξηγησω, αλλα ειναι πεντακαθαρο οφσαιντ.
Επισης δεν ξερω αν εχεις δει το γκολ μας με την Ντιναμο Ζαγκρεμπ στην Τουμπα φετος, πηδαει ο Κοντρερας μαζι με αμυνομενο στον αερα και δεν την πιανει ο Κοντρερας την κεφαλια επειδη τον κραταει κατω ο αμυντικος και η μπαλα παει στον Ιβιτς που θα ηταν οφσαιντ αν επιανε την κεφαλια ο Κοντρερας. Ο διαιτητης θεωρησε πως ο Κοντρερας δεν ειχε καμια προθεση να κανει πασα με κεφαλια(δεν εχει μεγαλη σημασια) και κυριως επειδη απλα δεν μπορεσε να την πιασει(ειχε πλατη στον Ιβιτς ετσι και αλλιως, αρα που θα τον εβλεπε;) για χ,ψ λογους. Ε, σε αυτην την περιπτωση δεν ειναι οφσαιντ(αλλο να την αφηνεις με τα ποδια σαν προσποιηση καπως και αλλο να πηδας για κεφαλια ως προσποιηση, δηλαδη πες μου εναν που να το εχει κανει αυτο επιτηδες). Φυσικα στην ελλαδα μπορει και να δινοταν αυτο οφσαιντ(ετσι και αλλιως περσι με νιονιο ειδαμε οφσαιντ απο πασα αμυνομενου #-o #-o)

αυτα ειναι λαθη του βαλβερδε,στη διαχειρηση του ματς ομως.και ουτως ή αλλως δεν περιμεναμε αυτο το ματς για να κρινουμε ολη την ομαδα.εγω στο πρωτο ημιχρονο περα απο την αδυναμια του κεντρου μας να γυριζει γρηγορα πισω δεν ειδα κατι αρνητικο.

[B][I]αναφέρομαι στο τι τείνει να επικρατήσει σε αξιομνημόνευτο ποσοστό της κοινής γνώμης.[/I][/B] :wink:

you have spoken the truth…

η απάντηση είναι εδώ:

ο σισέ μου δίνει την εντύπωση πως περισσότερο έχει αντιληφθεί πως είναι οφσάιντ και προσπαθεί να μη συμμετάσχει στη φάση, παρά ότι επιχειρεί να κάνει πάσα με προσποίηση στον γκαρσία.δε θεωρώ πως επηρεάζει τη φάση λοιπόν.και σχετικά με αυτό που λες πως επηρεάζει το μαρκάρισμα του αμυνόμενου, ο αβραάμ προς τον γκαρσία δείχνει να κινείται, και όχι προς τον σισέ.

Οντως περιεργη φαση, αλλα για μενα ειναι ξεκαθαρο οτι δεν υπαρχει κανενα οφφσαιντ.
Δηλαδη αφου ο Σισε δεν θελει την μπαλα ή εναλλακτικα ο Σισσε θελει η μπαλα να παει στον (καλυπτομενο απο την πασα) Γκαρσια, τι αλλο να κανει απο το να την αφησει να περασει με αυτο τον τροπο ??
Πανεξυπνη κινηση του Σισσε. ‘‘Νομιμη’’ η φαση.

εμενα παλι μου δινει την εντυπωση πως παει για τακουνακι και δεν του βγηκε

Ο Βενγκέρ το είπε και συμφωνώ απόλυτα. Το παθητικό offside είναι μια μαλακία και μισή και πρέπει να καταργηθεί. Μπερδεύει τους επόπτες, δημιουργεί γκρίνιες και αφήνει τον καθένα να ερμηνεύσει τον κανονισμό όπως θέλει.

Α,το παρατηρησε κι αλλος,δεν ειμαι τρελος:?

Επισης συνηθως αμα δε θες να χωθεις στη φαση,σταματας και την αφηνεις να περασει απο μπροστα σου,ο Σισε κινειται μεχρι τελευταια στιγμη προς τη μπαλα και μονο οταν πλησιαζει στα ποδια του την αφηνει.Γενικα θελει πολλη φαντασια για να πιστεψει κανεις οτι δεν σκοπευε να χωθει καπως στη φαση.Στη τελικη εστω οτι δεν ηταν οφσαιντ,με τον αλλον πισω του στο μισο μετρο,τι το τοσο διαφορετικο θα κανε?

Τεσπα,δεν ειναι ξεκαθαρη φαση απλα ρε παιδι μου ψυριζαν τη μαιμου εκει οι της Nova σε αλλα πραγματα.Αφιερωσαν 2 ριπλει για εκεινη τη φαση του Παο που ηταν 2 παικτες του 2 μετρα οφφσαιντ,τη θυμαστε ποια λεω,μπας και ανακαλυψουν τιποτα…στην επιμαχη καμια καλυτερη καμερα δεν επαιζε?

δεν καταλαβαίνω γιατί τόσην ώρα συζητάμε για μια καθόλα νόμιμη φάση (γι’αυτό και η έλλειψη replay).όλα γίνονται τόσο γρήγορα, που ο σισέ, όπως λέει και ο night*sky, το μόνο που μπορεί να κάνει, είναι να αφήσει τη μπάλα στον γκαρσία.ο σισέ καθώς έχει ποδοσφαιρική παιδεία από προηγμένες ποδοσφαιρικά χώρες, ξέρει να παίζει σωστά τέτοιες φάσεις (θυμάμαι μια αντίστοιχη και με τον ρατζίνσκι στην ξάνθη).δε νομίζω να θέλει να κάνει τακουνάκι που δεν του βγήκε.η μπάλα δεν κινείται τόσο γρήγορα για να μη μπορέσει να το κάνει, και πηδάει σχετικά ψηλά για να πεις ότι ήθελε να κάνει τακουνάκι.

Δειτε το βιντεο και πειτε μου που ακριβως ειναι το ΟΦΣΑΙΝΤ???ΠΟΥ???Oταν φευγει η μπαλα ο Σισε και ο Γκαρσια ειναι ενα μετρο πισω απο των Παπαδοπουλο!Δειτε το βιντεο!!!Οταν φευγει η μπαλα απο τα ποδια του παιχτη.Οχι οταν σκαει!!

για το θεο ρε παλικάρια…θα γυρίσουμε στο δημοτικό παλι…

όταν ο παίχτης κανει κίνηση ή κάνει πάσα ή ανοίγει τα ποδιά να περάσει η μπάλα η φάση μετράει από εκεί,…οχι απο την πρώτη πάσα…γιαυτό λέμε αλλάζει η φάση…
είπαμε καλά κάνατε και κερδίσατε αλλά μην το κάνουμε άλλο άθλημα…

Αντε και διπλό στην Ρωσία τώρα.

Για να λέμε την αλήθεια ο Ολυμπιακός έχασε αλλά όπως και να χει μπράβο μας.

Πεντακάθαρο γκολ ήταν. Και ούτε παθητικό οφσάιντ υπάρχει. Τη στιγμή της πάσας και οι 2 καλύπτονται και 2η πάσα του Σισέ, δε γίνεται ποτέ άρα δεν υπάρχει καν λόγος να συζητάμε για οφσάιντ. Μια χαρά ήταν η διαιτησία. Βλακείες λέει ο Μαρινάκης και είναι ντροπή γιατί είναι και πρόεδρος της Superleague. Όπως έλεγα και πέρσι, μόνο στην Ελλάδα βάζουμε τους λύκους να φυλάνε τα πρόβατα.

Queen rulez, χθες ο ΠΑΟ μας νίκησε, όπως μας νίκησε και ο Ηρακλής. Έχουμε αδυναμίες και σε αυτές χτύπησε ο ΠΑΟ. Δεν ισχύει αυτό που λες πως εμείς το χάσαμε το ματς. Ο ΠΑΟ το πήρε το ματκς και το γκολ το ετοίμαζε από το πρώτο ημίχρονο. Όταν βγήκαν οι περιπατητές του (Κατσουράνης και Γκοβού green label), τότε μας τιμώρησαν για το τρόπο που παίζουμε. Ο Ολυμπιακός έχει κενά, που τα είχε δείξει με Ηρακλή και σε αυτά χτύπησε ο ΠΑΟ. Δεν είναι τυχαίο νομίζω που με Ηρακλή είχαμε ακριβώς το ίδιο κέντρο στο β ημίχρονο και ακριβώς την ίδια εξέλιξη αγώνα.

Δίκαιη νίκη, πολύ καλός ο Χριστοδουλόπουλος. Με αυτό τον πάγκο όμως, δε νομίζω πως ο ΠΑΟ θα κάνει πολλά παραπάνω. Όπως κι αν έχει, η χθεσινή νίκη πρέπει να του τόνωσε την ψυχολογία. Για λίγες αγωνιστικές ακόμη θα κρύψει τα κενά του.

δεν σας πιάνει κάνεις απο πουθενά…

άμα κάνεις κίνηση είναι συμμετοχή…άμα ανοίξεις τα ποδιά ειναι συμμετοχή…άμα ακουμπήσεις έστω και άθελα λίγο την μπάλα είναι συμμετοχή… μη συμμετοχή είναι να μείνεις ακίνητος και να μην έρθεις σε καμία επαφή με την μπάλα…

δεν λεω οτι είναι δίκαιο και δεν λέω πως ευνοήθηκε και κέρδισε εξαιτίας αυτής της φάσης ο παναθηναϊκός…

*και συμφωνώ πως οι φωνές απο την άλλη πλευρά ειναι για γέλια…άλλο να έχεις μερικά παράπονα και αλλο να κάνεις λες και τι έγινε…

Πάντως στα 3 τελευταία ματς η ομάδα ξυπνάει στο 2ο ημίχρονο, ή στην αρχή του ή μετά το 70’.
Γιατί;
Γιατί όταν παίζεις με Σίλβα που ξέχασε να προωθεί καλά την μπάλα, με Κατσουράνη που ενώ έχει την πάσα αλλά ήταν εγκλωβισμένος χθες και με τον Πλεσή που για να βγάλει μια ΣΩΣΤΗ πάσα έστω και από το 1 μέτρο πρέπει να αλλάξει ο ήλιος πορεία (γι αυτό τον έδωσε και η Λίβερπουλ, που πας στην πρεμιερλιγκ χωρίς να ξέρεις να πασάρεις) είναι φανερό ότι δεν δημιουργείς.

Α και αν ήταν ο Νιόμπλιας στην θέση του Βαλβέρδε θα είχε φάει σουτάρισμα με την μια.:lol:

Δεν θελω να το συνεχισω απλα δεν υπαρχει κανενας κανονισμος που να λεει κατι τετοιο…Ο κανονισμος λεει οτι δινεται οφσαιντ οταν ο παικτης συμμετεχει ενεργα στη φαση.Δηλαδη αν κανει κατι το οποιο μπερδευει τον αντιπαλο,η εμποδιζει το οπτικο του πεδιο η οταν ακουμπαει την μπαλα!Απο εκει και περα ειναι στην κριση του διαιτητη το αν ο παικτης μπερδεψε τον αντιπαλο η εκανε κατι που επιρρεασε τη φαση!Σε αυτη τη φαση απλα η μπαλα περασε κατω απο τα ποδια του.Δεν ειδα το Παπαδοπουλο ουτε να τρωει καμια προσποιηση ουτε να μπερδευεται απο την κινηση του Σισε οπως επισης η μπαλα δεν ειναι μεσα στην περιοχη για να μπερδεψει τον τερματοφυλακα!Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα.

Τεσπα.Το θεμα ειναι οτι αλλο ενα ντερμπι περασε και παλι μπαλα δεν ειδαμε!Οσο παει το ελληνικο ποδοσφαιρο κατανταει και πιο βαρετο πιο μετριο και το μονο που απασχολει ειναι η διαιτησια και τα “Εγω εφαγα τιμωρια κι ο αλλος δεν εφαγε” και "Εμενα μου εδωσαν 10.000 ευρω προστιμο ενω του αλλου 9.000 " και “Εγινε αυτο στα αποδυτηρια” “Εγινε εκεινο στις κερκυδες” και μπλα μπλα μπλα!Στην Ελλαδα μπαλα θα δουμε οταν το σκεπτικο παψει να ειναι “Θελω να εχω καλυτερη ομαδα απο τον Ολυμπιακο/Παναθηναικο” και γινει "Θελω να εχω καλη ομαδα"
Το ματς με την ρουμπιν δυσκολα θα το κερδισουμε και μας βλεπω να μην πεφτουμε ουτε Europa League!

Η συμμετοχή αφορά παίκτες που λαμβάνουν τη μπάλα από θέση οφσάιντ. Όχι παίκτες που έρχονται από νόμιμη θέση (καλυπτόταν και ο Σισέ και ο Γκαρσία στην αρχική πάσα) προσποιούνται πως θα δώσουν πάσα σε παίκτες οφσάιντ, αλλά τελικά δε τη δίνουν.

Αν ο Σισέ είχε δώσει πάσα, τότε ο Γκαρσία ήταν οφσάιντ. Ο κανονισμός είναι σαφής. Το οφσάιντ αφορά τη στιγμή της πάσας και μόνο. Από τη στιγμή που δεν υπήρξε πάσα από το Σισέ, ό,τι έχει σχέση με τον κανονισμό του οφσάιντ δεν εφαρμόζεται και είναι τελείως εκτός θέματος:wink:

Πανέξυπνη κίνηση Σισέ ήταν απλά. Δείγμα του ότι έχει διδαχθεί κάποια πράγματα παραπάνω εκεί στα ξένα.

είπαμε…δεν έγινε και έγκλημα…άσε που για να πούμε οτι έγινε και κάτι θα έπρεπε να αναρωτηθούμε αν ο επόπτης είδε και κατάλαβε την φάση…όποτε δεν έχει νόημα…

κοιτάξτε τώρα να διώξετε “αυτόν” όσο πιο γρήγορα γίνεται γιατί αλλιώς άλλες χάρες δεν έχει…

οτι λεει ο samis

νομιζω ο κριμσον εννοει οτι εφοσον ανοιγει ποδια ο σισε, τοτε ειναι σαν να ακνει πασα στο γκαρσια που ειναι οφσαιντ. τεσπα μην μαλωνετε για ενα οφσαιντ. ξαναλεω οτι εκανε λαθη τρομερα η αμυνα και φαγαμε δυο φτηνα για μενα γκολ. πρεπει να στρωσουμε. δεν φτανει μονο κατοχη και πιεση. πρεπει να βαρανε και λιγο και δεν το κανουν οι δικοι μας.