Παναθηναϊκός

Καλως τα δεχομαστε.

Το θεμα ειναι το εξης, ο ΔΠΓ θεωρει επιτυχια το Πρωταθλημα, απο την στιγμη που “εριξε τον γαυρο στην Α2” (οπως λεει ο ιδιος) το Πρωταθλημα ειναι εξασφαλισμενο οποιον και να φερει και εμεις ειμαστε αχαριστοι οπαδοι. Οποτε γιατι να χαλαει την ζαχαρενια του να φερει προπονητη σοβαρο? Αρτζι και νταμπλ του χρονου με κανα Προμηθεα παλι και φουλ επιτυχημενη χρονια. Στην Ευρωλιγκα κατι θα βρουμε, καναν Μπερτομεου, καμια Euroleague Mafia και ολα κομπλε.

4 Likes

Για γέλια…Όχι 7, 27 χρόνια θα κάνουμε να ξαναδούμε φ4.

αμα δεν ερθουν παιχτες που να μπορουν ,δεν θα ξαναπαμε final 4 οποιον προπονητη και να εχουμε

1 Like

Πραγματικα εξαιρετικο αρθρο, λιγο μεγαλο αλλα αξιζει

https://www.thehateful8.net/post/beyond-the-aquila-rift

Ρε παιδιά ποιο Final Four ?? Δεν φταίει ούτε ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος, ούτε οι Αγγελόπουλοι. Απλά δεν υπάρχουν λεφτά στο ελληνικό μπάσκετ πλέον.

Εδώ η Μπαρτσελόνα παίρνει Μίροτιτς με 9 εκατομμύρια το χρόνο (κλειστό τριετές). Και άλλους παικταράδες πήρε επίσης. Βάλτε ότι κράτησε και τον Ερτέλ κτλ. Οι Έλληνες παράγοντες δεν μπορούν να παίξουν με τέτοια ποσά, οπότε μοιραία το ταβάνι για ΠΑΟ και ΟΣΦΠ του χρόνου είναι οι «8» της Ευρωλίγκα.

Επίσης Ρωσία, Τουρκία, Ισπανία (και η Αρμάνι Μιλάνο στην Ιταλία) έχουν ομάδες με πολύ μεγαλύτερα μπάτζετ από τις ελληνικές, οπότε εκ προοιμίου δεν έχεις ΚΑΜΙΑ ελπίδα να τις ανταγωνιστείς.

Δεν είναι θέμα Πεδουλάκη γιατί και ο Πιτίνο να έμενε δεν μπορούσε να αντιμετωπίσει τη Μπαρτσελόνα του Μίροτιτς. Αυτές οι ομάδες έχουν ξεφύγει πλέον. Τα πάντα είναι τα λεφτά που στο ελληνικό μπάσκετ δεν υπάρχουν.

2 Likes

Ναι λεφτά δεν υπαρχουν, αλλά είναι και θέμα επιλογών. Αν κάνεις σωστές κινήσεις έστω και με λίγα λεφτά μπορείς να έχεις καλά αποτελέσματα.
Ο ΔΓ και ο Πεδουλακης φτιάχνουν ομάδα επιπέδου Eurocup με αυτά που έχω δει αν και δεν ασχολούμαι πολύ πλέον, είμαι απογοητευμένος.
Δεν λέω να είμαστε στο επίπεδο της Ρεάλ, Φενερ, ΤΣΣΚΑ αλλά όχι και να λέμε ότι η 8αδα του χρόνου θα είναι υπέρβαση…ας αποφασίσει επιτέλους ο ΔΓ τι θελει να κάνει.
Ξαναλέω δεν ασχολούμαι πολύ, έχω μείνει στον Ραις και έναν που έφερε ο Πεδουλας από το Περιστέρι.

1 Like

στο ποδοσφαιρο ουτε μια κινηση?
Σκουρα τα πραγματα εκτος και αν βγει αυτο που προτεινε ο Γιαννακοπουλος

Σκούρα είναι εδώ και χρόνια. Και έτσι θα παραμείνουν για πολλά ακόμα.

2 Likes

Ας ξυπνησει ο κοσμος να βοηθησει, αλλος τροπος δεν υπαρχει.-
Αλλιως δεν πειραζει, σταυροποδι στο καφενειο να πληρωνουμε καφεδες και μπυρες και να βριζουμε το καθε παιχτακι που ετυχε να φορεσει τη φανελα, αλλα για την ομαδα ουτε ευρω.

1 Like

Καλα τα “2,5 εκατομμυρια Παναθηναικοι να βαλουν απο 8 ευρω μαζευτηκε το ποσο” ειναι τοσο εξωφρενικα εκτος λογικης που δεν υπαρχει λογος να ασχολουμαστε.

Η “προταση” του Τρακη ειναι μια βλακεια απλα για να εχουμε κατι να ασχολουμαστε ενα χρονο μεχρι την επομενη κωλοτουμπα του.

3 Likes

Ρε εγώ θέλω η ομάδα μου να γαμάει και να δέρνει, να μη βάζω ούτε ευρώ και να έχω γνώμη για τα πάντα, γίνεται;; βαρέθηκα να πηγαίνω γήπεδο να δίνω τα λεφτά μου και να μαστε τα ίδια 200 με χιλια άτομα στο γήπεδο…εκτός βέβαια αν παίζουμε με τον γαύρο ή κάποιο ντέρμπι στην ευρωλιγκά και αξιωθούν οι παναθηναικάρες να σηκωθούν απ τον καναπεδάκο τους…άλλα άμα τους ζητήσεις 8 ευρώ θα γυρίσουν τον καναπέ τους ανάποδα…δε σας έκανε ο βαρδινογιάννης, δε σας έκανε ο αλαφούζος, δε σας κάνει ο γιαννακόπουλος, βάλτε λεφτάκια τσαμπατζήδες μου

Εγώ δεν νομίζω ότι ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος φτιάχνει ομάδα Eurocup. Δηλαδή όταν φτάνει μία ανάσα από τον Στρέλνιεκς και τώρα προσπαθεί να κάνει την υπέρβαση με τον Τζίμερ Φριντέτ, ε αυτό δείχνει ότι το παλεύει. Σε δύσκολους οικονομικά καιρούς για το ελληνικό μπάσκετ, χτυπάει παίχτες από το πάνω ράφι. Φυσικά είναι πολύ δύσκολο να ανταγωνιστείς ομάδες όπως η εξωγήινη Μπαρτσελόνα του Μίροτιτς (για τα ευρωπαικά δεδομένα μιλάμε πάντα) αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν το παλεύει για να φέρει πολύ καλούς παίχτες στον ΠΑΟ.

Σου διαφευγει κατι. Εγω να βαλω 8 ευρω για να διοικει ο Τρακης. Και εσυ να βαλεις. Και ο Παντελης να βαλει. Ποσοι πιστευεις οτι μαζευομαστε? Το οτι 2.5 εκατομμυρια ΔΗΛΩΝΟΥΝ Παναθηναικοι (συμπεριλαμβανομενου του παππου μου πχ που μπορει να μην εχει δει ποτε ολοκληρο ματς στην ζωη του) δεν σημαινει οτι υπαρχουν 2.5 εκατομμυρια διατεθειμενοι να βαλουν λεφτα στην ομαδα. Αυτοι ανερχονται σε 10-15 χιλιαδες κοσμο ΤΟ ΠΟΛΥ. Το να μιλας για 2.500.000 χ 8, ειναι τοσο εκτος πραγματικοτητας που δειχνει οτι απλα δεν υπαρχει κανενα σχεδιο (γιατι χαζος ο Τρακης δεν ειναι, πολλα ειναι αλλα χαζος οχι) και μας δουλευει ψιλο γαζι για ααααλλη μια φορα οπως με το αλαηβ περσυ.

Για τον Φριντετ εβλεπα ενα βιντεο ενος τυπου που κανει βιντεακια για παικτες που χαθηκαν απο το ΝΒΑ σε φαση what happened που ελεγε οτι ενας απο τους λογους που δεν επιασε ποτε στο ΝΒΑ ειναι γιατι (συμφωνα με εναν πρωην προπονητη του) θελει ολη η ομαδα να ειναι χτισμενη γυρω του και θεωρει οτι πρεπει να εξυπηρετει τον ιδιο. Κανει μπαμ οτι ειναι επιλογη Πεδουλακη για σκεπτομενο μπασκετ δηλαδη :stuck_out_tongue:

Νταξει αμα πειστηκε ο προεδρος οτι δεν ειναι λουγκρα τελικα ισως και να τον φερει…

3 Likes

άρα άμα δεν έχουμε ενεργό κόσμο γιατί να συνεχίσει ο σύλλογος να υπάρχει και να παλεύει;; να τα παρατήσουμε όλα αφού δεν υπάρχει σωτηρία και να δηλώνουμε εθνική ελλάδος…εγώ πάντως κι απ το εξωτερικό κάθε χρόνο διαρκείας αγοράζω και σε ποδόσφαιρο και σε μπάσκετ και ερασιτέχνη, και τη μεγαλύτερη ικανοποίηση που είμαι παναθηναικός την ένιωσα όταν δημιουργήσαμε ομάδα ΑΜΕΑ, και δε θέλω αυτή η παναθηναική ιδέα να πεθάνει…αν είμαστε το πολύ 15 χιλ αυτοί οι τρελοί που γουστάρουμε παναθηναικό, ας είμαστε, αλλα αν αποτύχουμε θα χω τη συνείδηση μου καθαρή, και δε θα μαι αλλος ένας που έχει άποψη για τα πάντα στο σύλλογο χωρίς να βάζω ευρώ, όπως είναι οι περισσότεροι παναθηναικάρες εκεί έξω

1 Like

Πάντως παρεμβαίνω ασχέτως Παναθηναϊκού, η λογική του βάζω 8 ευρώ για να σωθεί ο Παναθηναϊκός δεν θα ωφελούσε σε απείρως πιο χρήσιμα πράγματα από το να σωθεί ο Παναθηναίκός;

Βάζω 8 ευρώ για να σταματήσουν να πνίγονται οι μετανάστες στη Μεσόγειο.
Βάζω 8 ευρώ για να χτιστούν ιδρύματα περίθαλψης αστέγων.
Βάζω 8 ευρώ για το χρέος της χώρας.
κ.ο.κ.

θεωρητικά πολλοί από τους φόρους που πληρώνουμε πάνε σε τέτοιου είδους έργα…άσχετα αν πάνε στις τσέπες πολιτικών…πιστεύω γι αυτό οι άνθρωποι πιστεύουν παραπάνω στις ομάδες παρά στο κράτος και την ελλάδα…και οι ομάδες πια μικρά πολιτικά προπύργια είναι (τουλάχιστον ολυμπιακός και παοκ)

Τα λεμε και τα ξαναλεμε τα στραβα του γιαννακοπουλου αλλα ειναι ο μονος που ασχολειται. Το σχεδιο του για αυτονομο παναθηναικο μπορει να ειναι δυσκολα υλοποιησιμο αλλα ειναι το μονο που υπαρχει στο τραπεζι, το στηριζουμε ή χανομαστε κατα μεγαλο ποσοστο.
Αυτο το ‘‘ας βαλουν 2,5 μυρια παναθηναικοι απο 8 ευρω’’ απλα το ειπε για να δειξει οτι οι πολλοι μπορουν να κανουν κατι. Πιο πιθανο να μαζεψουν τα 10 οι ‘‘επιφανεις’’ και τα 10 ο κοσμος με 50ρικα-100ρικα. Προσωπικα θα βαλω οτι μπορω, οπως συνδραμω και στον ερασιτεχνη.
Οπως λεει ο @Gilded_Kant πιο πανω και εγω σε,γνωστους και φιλους που δεν ψηνονται να βοηθησουν, εμεις θα εχουμε τη συνειδηση μας καθαρη οτι καναμε αυτο που μπορουσαμε. Οταν σε λιγο καιρο το ποδοσφαιρο πεσει κατηγορια, το μπασκετ αρχισει να λειτουργει βασει εισοδων και τα τμηματα του ερασιτεχνη ξαναπεσουν ολα στην α2 μην αρχισετε καποιοι την κλαψα για την καταντια του μεγαλυτερου συλογου της χωρας (1ος σε τιτλους ακομα, μην ξεχνιομαστε) γιατι οταν επρεπε δεν ησασταν εκει.

Ωραιος ο καινουργιος υπουργος αθλητισμου, καλοριζικος. Κονομησαμε.

Ποιος εκατομμυριουχος θα βαλει λεφτα για να τα διαχειριζεται ο Τρακης? Ποια ομαδα προχωραει με τα λεφτα του κοσμου? Στην Ισπανια που εχουν λαικη βαση, και εχουν πενταψηφιο αριθμο μελων το ποσοστο των συνδρομων στα εσοδα των ομαδων ειναι αστειο, κατω απο 5%, ολα τα λεφτα ειναι μεσω χορηγων. Και θα δινει ο κοσμος εν’μεσω κρισης 20 μυρια τον χρονο για να παιζει ο Τρακης τον προεδρο.

Επισης αυτα τα κλαψιαρικα αμα φυγει μην παραπονιεστε δεν τα καταλαβαινω. Την συναινεση του κοσμου την εχει μια χαρα, τους οργανωμενους στρατο του τους εχει κανει, εχει καταφερει να πνιξει οποιαδηποτε αντιθετη φωνη και εχει διασφαλισει οτι οσο υπαρχει αυτος και η φυλλαδα του ποτε κανενας επιχειρηματιας δεν προκειται καν να τολμησει να ασχοληθει αρα ο δρομος ειναι ανοικτος και τα σκυλια δεμενα. Το οτι εγω και αλλοι 100 μαλακες δεν τον γουσταρουμε δεν νομιζω να του βαζει κανενα σοβαρο εμποδιο.

2 Likes

Οταν μαζευτουν τα χρηματα θα γινουν και εκλογες για τον προεδρο ολου του παναθηναικου, το ειπε ξεκαθαρα, ψηφιζεις οποιον κρινεις καταλληλο. Οπως και οτι θα χαρισει στον ερασιτεχνη τις μετοχες του μπασκετ.
Οποιος δεν εχει σκοπο να βαλει μπορει να βρει 100 λογους για να μην το κανει, εγω το βλεπω σαν τη μονη λυση, αν υπαρχει καλυτερη λυση τη συζηταμε.

Εμεις για να ειμαστε ευχαριστημενοι θελουμε εναν να βαλει 30 να σβησει τα χρεη, 100 να χτισει γηπεδο, 30 μπατζετ στο μπασκετ και 40 στη μπαλα το χρονο και να κραζουμε μετα απο καθε στραβοπατημα.

Στον Ερασιτεχνη ειπε θα δωσει τις μετοχες αμα δεν μαζευτει το ποσο (που δεν θα μαζευτει) και φυγει (που δεν θα φυγει). Γενικα την τελευταια τριετια εχει κανει τοσες κωλοτουμπες που εχει χαθει το μετρημα.

Φρεσκο σημερινο. Παμε για Στρελνιεκς, τελικα αφησαμε τον Στρελνιεκς γιατι παμε για κατι καλυτερο (τον Φριντετ), αλλα σημερα βγαινει η Πρασινη να μας πει για ανφερ Ιτουδη που μας τον βουτηξε (αλλα εμεις τον αφησαμε για να παμε για κατι καλυτερο). Παραλληλα μυθικη προταση 1.7 για Φριντετ που ομως αμα πει οχι αυτα τα λεφτα δεν θα πανε σε αλλον παικτη καθ’οτι αυτη η υπερβαση ηταν μονο για τον Φριντετ. Κοινως εχουμε φαει ηδη ακυρο και κοροιδευουμε τον κοσμο.

Και ξαναλεω, ειμαι εγω και 100 μαλακες που δεν τον μπορουμε, η συντριπτικη πλειοψηφια ειναι “γαμα τους την μανα Γιαννακοπουλε”, αυτα τα ο Ελληνας θελει να κραζει κτλ που τα βλεπεις? Ασε με εμενα να ειμαι αχαριστος με τον μεγαλο ευεργατη του Συλλογου που διελυσε τα παντα μεσα σε μια δεκαετια για να ερθει στο ασπρο αλογο και να μας απειλει οτι θα φυγει αν δεν του κανουμε πιπες με μεγαλυτερο παθος. Η πλειοψηφια μαζι του ειναι συμπεριλαμβανομενων των οργανωμενων που κατευθυνουν την διαθεση τους κοσμου στην εξεδρα. Που ειναι το προβλημα λοιπον?

1 Like