Ασοι, Ρηγάδες, Ντάμες και Βαλέδες

Ολοι μας (σχεδον) εχουμε πιασει μια καταραμενη τραπουλα στα χερια μας…

Λοιπον τι παιχνιδια προτιμουν οι forum-ιτες??

Προσωπικη αδυναμια η ποκα… Ακολουθουν δηλωτη, θανασης και ενα χαβαλετζιδικο παιχνιδι ονοματι “νιγκερ”… Σχεδον απεχθανομαι την 21 (οχι οτι δεν θα τζογαρω βεβαια :stuck_out_tongue: )…

Απο χαρτια μονο blackjack την πρωτοχρονια οπου τους παιρνω τα σωβρακα!!!:smiley: :smiley: :smiley:

μ αρεσουν πολυ τα χαρτια!!!..ξερω να παιζω απρα πολλα παιχνιδια…αγαπημενα : ουιστ , ποκα

Mε τις ονομασίες στα “τραπουλοπαιχνιδα” δεν τα πάω καλά (εντάξει δηλωτή και πόκα είναι κλασικές ονομασίες λίγο πολύ) Γενικά έχω “λιώσει” κατά καιρούς πάντως! 8)

όχι πολλά…:frowning: Θέλω πάρα πολύ να μάθω Πόκα, αλλά δεν έχει τύχει ακόμα :frowning:

Παίζω μπιρίμπα (πάρα πολύ καλός), πόκερ, blackjack, μπλόφα (χαβαλετζίδικο μώρε… το ξέρω! μη γελάτε!!:oops:) και κάμποσα ακόμα, λιγότερο γνωστά. Παλιά το χαρτί με πήγαινε πολύ. Από όταν το άφησα με άφησε και αυτό…:frowning:

Εχω να παιξω κατι χρονια, παντως το παιχνιδι στο οποιο παλια με παρεα ελιωνα ηταν η αγωνια. Παιζαμε με βαθμους και βαζαμε κατι τρελα ορια και κραταγε το παιχνιδι ολη μερα, το επαθλο ενα μεγαλο κουτι πουρακια Caprice, στο τελος γινοταν και η απονομη!!!

Ααμ ξερεις ποκερ, η ποκα δεν ειναι και τιποτα φοβερο… Απλα ειναι διαφορετικα παιχνιδια καθε φορα…

Το strip poker πρεπει να ειναι γαματο!!!:smiley: :smiley: :stuck_out_tongue:

και κουν καν μου είχαν δείξει μια φορά, αλλά δε μου άρεσε και το ξέχασα αμέσως!!!:lol: :lol:

ΕΙΝΑΙ!!! :smiley:

Αν και νομίζω ότι υπάρχει αντίστοιχο θέμα, anyway ΜΠΙΡΙΜΠΑ rulzzzz!!! 8)

Καλά, στη μπλόφα πέφτει πολύ γέλιο όμως ε! :thumbup:
Τελευταία μ’αρέσει το κουν καν… το είχα λιώσει τον Αύγουστο!
Παλιά έπαιζα και ένα χαβαλεδιάρικο που δε θυμάμαι το όνομά του, αλλά έμοιαζε με το “Games” :-k

Έχω πολύ καιρό να παίξω τώρα… συνήθως τα συνδέω με το καλοκαίρι 8) :slight_smile:

Και μην ξεχνάτε:
Όποιος χάνει στα χαρτιά, κερδίζει …στο τάβλι! :lol:

Να μαζευτούμε να παίξουμε κανένα ποκεράκι στο zoo; Τι λέτε;

Eγω δεν ξεχωριζω τον Ρηγα απο τον Βαλε.:frowning:
Ξερω μονο ξερη και αγωνια.:frowning:

Χαρτομουτρα!:stuck_out_tongue:

Απο χαρτία μόνο 21 παίζω και αγωνία!

οι τράπουλές έχψουν συμαντικότερες χρήσεις απο τα παιχνίδια! χαχαχα:p

Πορωση με μπιριμπα(ειναι ιερη πια στην παρεα μου απο το σχολειο,μαζευομαστε σε σπιτια και καιγομαστε ολο το βραδυ) και μπλοφα(στο πλοιο για Παρο παιζαμε κοντα 9 ωρες.).
Τελευταια παιζουμε πολυ ξερη με ζευγαρια(γαμαει),τρελη αγωνια(αυτη με τους κοκκινους βαλεδες που παιρνεις 7 ,δεν ξερω αν ειναι γνωστη γενικα) και ενα αλλο που μας το μαθανε προσφατα και κολλησαμε,λεγεται ουιστ.Μοιραζεις σε ολους αρχικα 10,μετα 9,8,7…1 φυλλα και ο καθενας βλεπει τα φυλλα και δηλωνει στην αρχη ποσες “μπαζες” θα κανει.Ριχνει ο πρωτος ενα φυλλο και οποιος εχει ιδιο σχημα κ μεγαλυτερο τα παιρνει(αυτο ειναι η “μπαζα”).Καψιμο λεμε.

Και ποκερ παιζουμε,αλλα οχι τοσο.Στο zoo παιζαμε για ενα διαστημα αρκετα συχνα,αλλα το βαρεθηκαμε :roll:

Ποτε θα μου ριξεις τα χαρτια;:stuck_out_tongue:

ΧΧΑΧΑΑΧΑΧΧΑΑΧ τωρα με θυμισες εναν Ρωσοποντιο οδηγο λεωφορειου που ειχαμε στο γυμνασιο και μας φωναζε συνεχεια
Μην πετατε χαρτία και κουτία.

:lol3::lol3::lol3::lol3::lol3:

Πόκερ,Κουν Καν και καμιά ξερή…(Και Hearts στον υπολογιστή…#-o :lol: )

κ εγω μια απο τα ιδια!