Μαθηματικα

χαχα ναι, αν ήταν έτσι τότε δεν θα δημοσιευόταν ο τόμος των περιλήψεων για κανένα επικείμενο συνέδριο :wink: :wink:
Δεν πειράζει όμως, για σένα ειδικά σου δίνω τα copyrights :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

το προσέξατε κι άλλοι πως η σελίδα που ανοίγει το αρχείο, έχει νούμερο “i” ?

Μετράτε και στους φανταστικούς αριθμούς τις σελίδες σας ρε?

Στα χρηματοοικονομικα μαθηματικα θα μου αρεζε να κανω μεταπτυχιακο. Θα κρατησω το αρχειο να το διαβασω μετα απο μερικα χρονια! :stuck_out_tongue:

xaxa ούτε λέξη δεν κατάλαβα μιλάμε!
Καλή επιτυχία παναγιώτη!! Να σκίσεις και να τρίβουν όλοι τα μάτια τους! 8)

Κάτι σχετικό με Μαθηματικά: Υπάρχει ένας φοβερός τύπος στην αμερική (πρέπει να κοντεύει τα 90 πια, φαντάζομαι ότι ζεί ακόμα) ο Raymond Smullyan. Η βιογραφία του είναι πολύ εντυπωσιακή (δεν έχει πάρει ποτέ απολυτήριο λυκείου επειδή δεν του άρεσε το εκπαιδευτικό σύστημα της εποχής εκείνης, παρ’όλα αυτά κατάφερε να εισαχθεί σε πανεπιστήμιο και αργότερα να γίνει καθηγητής πανεπιστημίου). Στα ελληνικά έχουν μεταφραστεί 2 εκλαϊκευμένα βιβλία του με μαθηματικούς γρίφους και μεταγρίφους, τα “Την κυρία ή την τίγρη;” και “Ο σατανάς, ο Cantor και το άπειρο”. Εκπληκτικά βιβλία στο είδος τους.

Εχω να πω οτι πηρα 9αρι στην αλγεβρα και 10αρι στη γεωμετρια.Αρα δε με πολυπαιρνει να με εδωμεσα ε?:lol: :lol:

Βασικά με το νικ που έχεις γενικά δεν σε πολυπαίρνει! Τελευταία αγωνιστική θα σας ρίξουμε στην Α2!!! :lol:

Σ’αγαπώ και θα στο λέω! ΑΡΗ ολέ ολέ ολέο! Δυνατά! Πιο δυνατά! ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΑ!

Καλα κανε ονειρα.Βεβαια ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ μπορεις να ελπιζεις οτι θα πεσουμε:lol: :lol:

Αχαχαχαχαχαχα καλό! Και στο πνεύμα του τοπικ :lol:

και πάλι θα πέσετε :stuck_out_tongue: (ας κόψουμε το spam όμως, πάμε να βριστούμε σε άλλο τόπικ :smiley: )

#-o #-o #-o #-o

Αυτό που λες μου θύμισε μια ιστορία απο το Μαθηματικό. Είχαμε ένα καθηγητή που μας έκανε Χάος ( φρακταλς, δομή μέσα στην δομή κλπ ) και κάθε φορά που έμπαινε στο αμφιθέατρο κράταγε μια κούπα καφέ:

[SIZE=“5”]Η κούπα έδειχνε τον ίδιο να κρατάει μια κούπα καφέ, η οποία έδειχνε τον ίδιο να κρατάει μια κούπα καφέ,[/SIZE][SIZE=“4”] η οποιά έδειχνε τον ίδιο να κρατάει μια κούπα καφέ, η οποία έδειχνε τον ίδιο να κρατάει μια κούπα καφέ,[/SIZE][SIZE=“3”] η οποιά έδειχνε τον ίδιο να κρατάει μια κούπα καφέ, η οποία έδειχνε τον ίδιο να κρατάει μια κούπα καφέ,[/SIZE] [SIZE=“2”]η οποιά έδειχνε τον ίδιο να κρατάει μια κούπα καφέ, η οποία έδειχνε τον ίδιο να κρατάει μια κούπα καφέ,[/SIZE] [SIZE=“1”]η οποιά έδειχνε τον ίδιο να κρατάει μια κούπα καφέ…[/SIZE]

Lady καλή επιτυχία σε ό,τι κ αν αποφασίσεις να ακολουθήσεις. Αν και αυτά που ασχολούμαι εγώ δεν έχουν σχέση με χρηματοοικονομικα μαθηματικα, απλά αυτό είναι το φετινό special session του συνεδρίου.

Άσε στα 'λεγα κιόλας, για μια φάση είχα μία απαισιοδοξία για όλα αυτά, αλλά ολα οκ τώρα. Thnx Φένια μου.

Ναι είναι αρκετά γνωστός. Έχω διαβάσει το “Την Κυριά ή την Τίγρη”. Έχει πλακα γιατί στην αρχή ξεκινάει το βιβλίο με πολύ απλούς γρίφους, και φτάνοντας στο τέλος παραθέτει ολόκληρα διηγήματα - γρίφους, που εκεί πρέπει να έχεις αρκετή υπομονή για να μην πάθεις λογικό black out, αφού αγγίζει έννοιες της μη πληρότητας και μη αποδειξιμότητας κλπ!

Ισως το χω ξαναβαλει. Αποσπασμα απο βιβλιο του John Fraleigh:

Spammer mode on: Πήγα τέλεια εξετάσεις στα μαθηματικά που ήταν πρώτο μάθημα(90+ δηλαδή ανήκω στο 0.01 αυτόν που δίνουν)…αδιαφορείτε και το ξέρω…αδιαφορώ όμως και εγώ για τις αντιδράσεις σας…εγώ ήθελα να το πω…:!: :stuck_out_tongue:

Αγαπάμε μαθηματικά…:!: 8)

Πρόσφατα, αγόρασα μέσω Internet το ακόλουθο βιβλίο μιάς και το βρήκα πολύ ενδιαφέρον:

[CENTER][/CENTER]

“Godel, Escher, Bach: An Eternal Golden Braid” του Douglas R. Hofstadter

Είναι μια συγκριτική μελέτη της μουσικής του Μπάχ, των χαρακτικών του Έσερ και των μαθηματικών του Γκέντελ!!! Η δομή του είναι κάτι παραπάνω από απροσδόκητη, αλλά θα τα βρω σκούρα με τις έννοιες και τις εξισώσεις που περιέχει… Θα το παλέψω πάντως…

Ο Escher από πάνω είναι φοβερός ε. Και οι πίνακες του σε μουσείο στο Θησείο, στην Ηρακλειδών. Στρατηγικό σημέιο γιατί όντως παραπέμπουν σε μαθηματικά(!) Αξίζει πολυ παντως -έχει και κάτι απίστευτα οπτικά εφε…

Πχ:


A pain in the ass τα μαθηματικα οπως λενε οι αμερικανοι…

Τα μαθηματικά. είναι πολύ ωραία για όσους τα καταλαβαίνουν.

φετος στις εξετασεις εγραψα μονο 1 ποιημα στα μαθηματικα!!! και μου εβαλε 6 στα 20!!!

Χαλια δηλαδή το ποίημα:p

οι μια χαρα ηταν αλλιως θα μου εβαζε 0

συμφωνώ απόλυτα!:smiley: