Μαθηματικα

Φίλε ευχαριστώ πολύ:D.Και τώρα μία αδιάκριτη ερώτηση.Φαίνεται διάβαζες παραπάνω σε σχέση με άλλους φοιτητές(απ’ότι ξέρω πολλοί ειδικά τον πρώτο χρόνο δεν ανοίγουν βιβλίο και θεωρούν ένα δίωρο διάβασμα υπεραρκετό).Το πτυχίο σου με τι βαθμό το πήρες?

μεγαλος πονος τα μαθηματικα…ειδικα η Γεωμετρια…

ότι πιο εύκολο,ειδικά της πρώτης λυκείου που πρόσεχα.Αρκεί να διαβάζεις

@ otinane: 6.66 Oύτε παραγγελία να το χα. :stuck_out_tongue:

Βασικά διάβαζα πολύ στο 1ο έτος που τα πέρασα όλα και μετά πάλι στο δεύτερο μισο του 4ου, στο 5ο και στο 6ο. Και απ’ όταν (ξάνα)ξεκίνησα το διάβασμα πέρασα τα πάντα με καλούς βαθμούς (7 8 και πάνω).

Στο 2ο 3ο και 4ο έτος ψιλοκωλοβάραγα, γκομένιζα, και πέρναγα τα εύκολα. Δλδ από εκεί που το πρώτο έτος πέρασα 9 μαθήματα, στο 2ο πέρασα 4 στο 3ο 3 στο 4ο 4. Στο 5ο πέρασα 10 και στο 6ο ό,τι μου χε μείνει και κάποια επιλογής, συνολικά καμμιά 10ρια. Βασικά είναι και λίγο παγίδα να πας πολύ καλά στην αρχή γιατί μετά καβαλάς το καλάμι πολύ εύκολα και φτάνεις 5ο έτος να χρωστάς πάνω από τα μισα.

Προφανώς αυτά που χω γράψει στο παραπάνω ποστ είναι από την περίοδο που διάβαζα και όχι όταν κωλοβάραγα. :wink:

ντάξει καλά τα πήγες αλλά μετά σε πήρε η κατρακύλα.ευτυχώς που διορθώθηκες:p.γενικά όπως το βλέπεις αφού αποφοίτησες το μαθηματικό ήταν εύκολη και ωραία σχολή?

Ωραία ναι. Τώρα εύκολη με την έννοια ότι περνάς μαθήματα διαβαζοντας μια βδομαδα όχι. Αλλά από την άλλη όταν πήγα διαβασμένος σε μαθημα σοβαρό, πήγα καλά. Αν όχι με την πρώτη, με τη 2η έφευγε.

Γενικα δεν το μετάνοιωσα αν ρωτάς αυτό. Επιπλέον τα μαθηματικά σου ανοίγουν πολλούς δρόμους πέρα από την εκπαίδευση (και αυτό το ξέρω ανεξάρτητα από το πού τελειώνεις, Αθήνα ή Θεσσαλονίκη ή ΣΕΜΦΕ ή άλλα τμήματα). Στην πραγματικότητα τα μαθηματικά είναι η γλώσσα όλων των θετικών επιστημών, επομένως αν είσαι καλός σε αυτό που σου αρέσει μπορείς να ασχοληθείς μετά από οικονομικά μέχρι πληροφορική (έχω γνωστό που έχει μεταπτυχιακό στο εξωτερικό στην επεξεργασία ψηφιακού σήματος με 1ο πτυχίο μαθηματικού) ή ακόμα και μουσική τεχνολογία. Και φυσικά με μαθηματικά.

Δε θα το άλλαζα με λίγα λόγια. Επομένως αν σου αρέσουν προχώρα, δες και τις διαφορές μεταξύ των τμημάτων μαθηματικών και τμημάτων όπως είναι το ΣΕΜΦΕ, αποφάσισε τί σου αρέσει περισσότερο και καλή τύχη και μην απογοητευτείς από τις πιθανές αποτυχίες ούτε να καβαλήσεις το καλάμι από τις επιτυχίες.

ναι.πάντως για ΣΕΜΦΕ δεν το κόβω επειδή το βλέπω πιο περιορισμένο.Άρα μάλλον φουλ για μαθηματικό.Ευχαριστώ πολύ πάντως φίλε:D Θα δω και τώρα στην τρίτη λυκείου πως θα είναι τα μαθηματικά που είναι σχετική η ύλη με το πανεπιστημίο στα πρώτα έτη(απ’οτι μου έχουν πει)και σε ένα χρόνο από τωρα θα σου πω την απόφαση μου:p

Μετά από όλα όσα έγραψα σου φάνηκε πιο περιορισμένο το ΣΕΜΦΕ από το Μαθηματικό? :-k

Περιορισμένο στο θέμα μαθηματικών.Γιατί έχιε μόνο εφαρμοσμένα.Επίσης νομίζω μετά το ΣΕΜΦΕ δεν έχεις τ ίδια δικαιώματα με ένα μαθηματικό για διδακτικά καθήκοντα.Πάντως σαν σχολή δεν είναι περιορισμένη μιας και σου προσφέρει δύο επιλογές να σπουδάσεις

Δυστυχώς για μένα και άλλους πολλούς, δεν έχει μόνο εφαρμοσμένα ή τα εφαρμοσμένα δεν είναι όσο εφαρμοσμένα θα πρέπε. Όσο για τα επαγγελματικά δικαιώματα πλέον έχει κατοχυρωθεί σε ό,τι έχει να κάνει με το θέμα της διδασκαλίας σε σχολείο. Πολλοί φίλοι μου έδωσαν ΑΣΕΠ κανονικότατα τον Ιανουάριο :wink:

Για την γεωμετρία τι γνώμη έχετε?Την ευκλείδια πάντα.Φέτος (δευτέρα λυκείου)δεν πρόσεχα καθόλου και τώρα σκέφτομαι ότι έχω χάσει κάτι πολύ σημαντικό.Αναπληρώνεται λέτε?Είναι απαραίτητη για μετέπειτα σπουδές σε μαθηματικά?

Οχι δεν θα το λεγα.
Αν πας Μαθηματικό, τουλάχιστον στο ΑΠΘ που είμαι εγώ, Γεωμετρία τέτοιου είδους δεν θα συναντήσεις.
Αν γουστάρεις όμως, καλό θα ήταν μια μικρή επαννάληψη να έκανες στα βασικά, όχι ότι θα τα βρεις στον δρόμο σου, επαναλαμβάνω.
Να σκεφτείς, φέτος πριν δώσει ο αδερφός μου (Δευτέρα λυκείου), έπιασα το βιβλίο να κάνουμε επανάληψη και δεν θυμόμουν σχεδόν τίποτε.:lol:

Ρε γαμαει η Γεωμετρια ! Τα πιο απλα και πιο ωραια μαθηματικα ειναι.
Αν ξερεις τα βασικα δεν κολλας σε καμια ασκηση.
Βεβαια το λεω εγω που ειχα γραψει 99 και 100 στην Β’ Λυκειου οποτε ισως να μην ειμαι ο κανονας.

η γεωμετρία είναι το ομορφότερο μάθημα του κόσμου όλου :smiley:

ε χαιρω πολυ σε συγκριση με τα αλλα αγγουρια που εχουν μπει στο ποπουδελι μας, η γεωμετρια μπορει να λυθει στην τουαλετα :lol:

Η Γεωμετρία της Β Λυκείου είναι τύποι, τύποι και πάλι τύποι. Βαρετά πράγματα και να τα μαθαίνεις και να τα διδάσκεις…:roll:
Η όμορφη Γεωμετρία είναι αυτή της Α Λυκείου και διαφωνώ ότι όλα λύνονται ακόμα και στην τουαλέτα…
Να το θέσω αλλίώς. Το επίπεδο έχει πέσει πάρα πολύ οπότε με αυτή τη λογική όλα τα σχολικά μαθήματα μπορούν να λυθούν στην τουαλέτα…Αλλά η Γεωμετρία δεν είναι μόνο αυτό το λίγο που διδάσκεται στο σχολείο. Μπορεί κάποιος αν γουστάρει να σου βάλει μια άσκηση ( η οποία θα λύνεται με σχολικές γνώσεις) και να σε αφήσει ακίνητο…

oh, yeah :thumbup::thumbup::thumbup:

εμείς στην α λυκείου είχαμε έναν υπέροχο καθηγητή, σακελλάρης λεγόταν και δε θα τον ξεχάσω ποτέ. ο άνθρωπος ήθελε να μας κάνει να μάθουμε και φαινόταν ότι δεν ικανοποιούσε απλά κάποιο βίτσιο. οι γονείς των περισσοτέρων παιδιών κάνανε παράπονα και την επόμενη χρονιά έφυγε απ το σχολείο. έλεος είμαστε.

η γεωμετρία σου φτιάχνει τον τρόπο σκέψης ρε, δεν υπάρχει άλλο τέτοιο μάθημα. μεγάλη αγάπη…

  • άπειρο
    Αυτός ο λόγος είναι υπεραρκετός για να της δώσει κάποιος την πρέπουσα σημασία παρότι δύσκολα θα του χρειαστεί μελλοντικά…

Εγώ γεωμετρία διάβαζα πρώτη λυκείου και γούσταρα την ζωή μου.Μάλιστα όσα έμαθα μου χρησίμευσαν αργότερα στα μαθηματικά (διανύσματα) και φυσική (στο μαγνητικό κλπ).Είναι πολύ ωραία,αλλά δευτέρα λυκείου δεν διάβαζα τίποτα.Μαλακία μου γιατί θέλω να έχω μία γενική εικόνα του τι εστί γεωμετρία αλλά μάλλον όταν βρω χρόνο θα της ρίξω μία ματιά μέσα από κανά καλό εγχειρίδιο.