Απορίες σχετικά με ταινίες, σειρές κλπ

μου πε ενας φιλος μου οτι ειχε πετυχει πριν κατι βδομαδες μια ταινια στην τηλεοραση οπου και καλα ενας τυπας εδωσε κατι ναρκωτικα σε 5 φιλους και ολοι αρχισαν να χουν τις ιδιες ψευδαισθησεις.και καλα οτι βρισκονταν ολοι σε ενα παρτυ.και μετα πηρε και ο τυπας το ναρκωτικο και μπηκε και αυτος στο “κοσμο” αυτο.και αρχισε να σκοτωνει εναν εναν την παρεα.και στο τελος τους βρηκαν μεσα σε κατι φερετρα!!
την ειχε δει κανεις ή ξερει κανεις ποια ταινια ειναι???

Ναι.Είναι η ταινία “5 φίλοι 1 ναρκωτικό:άλλος κόσμος”…Ε,Δώσε κανενα παραπάνω στοιχείο κανεναν ηθοποιο…:slight_smile: :stuck_out_tongue:

Είναι το Hellraiser : Hellworld του 2005, μια απο τις τελευταίες ταίνιες της γνωστής σειράς Hellraiser (Πινχεντ και τα ρέστα)
Παίζει και ο θεούλης Λανς Χενρικσεν στον ρόλο του οικοδεσπότη!

ok!thanks ulver!!

anytime S.

Πςς, όντως. Πολύ καλή.

Μου’χουν πει για μια ταινία με μια madame που κάτι έκανε και μετά από αυτό δείχνει δύο φορές τη συνέχεια παράλληλα. Μία ιστορία με τη συνέχεια, και μία με το αν αυτό το “κάτι” δεν είχε γίνει. Κάπως έτσι. :stuck_out_tongue:

Το κόνσεπτ με πεθαίνει οπότε αν του λέει κάποιου κάτι… :-s

μεταφραση?:-k

Τελεια ταινια ε.


Δειχνει ποσο μπορει μια μικρη λεπτομερια να αλλαξει ολη μας την ζωη…

ναι,από την ταινία περιμέναμε…

οντως φοβερη ταινια και με ενα πολυ ομορφο κομματακι απο τους aqua (ναι αυτους του Barbie Girl)

Τις προάλλες ξαναείδα μία από τις αγαπημένες μου ταινίες , το Shawshank Redemption.
Εννοείται ότι όποιος δεν το έχει δει ΠΡΕΠΕΙ να το κάνει , γιατί είναι από τις καλύτερες όλων των εποχών.

Απορία…
Το σπόιλερ απευθύνεται μόνο σε αυτούς που έχουν δει την ταινία.
Αφελής λίγο η ερώτηση , αλλά το θεωρώ σκηνοθετική αδυναμία.

Οκ έβαλε την αφίσα στον τοίχο για να καλύψει το τούνελ.
Πως είναι δυνατόν να κολλήσεις την αφίσα πίσω από το τούνελ σαν να την έχεις κολλήσει από μπροστά?

Το θρεντ μου :!:
Λοιπόν το είχα ξαναποστάρει στο “Τι ταινία είδατε σήμερα” και το επαναλαμβάνω εδώ, μήπως και…

Ένα μαγικό site,που ίσως λύσει τις απορίες σας.

:stuck_out_tongue:

Aπο το imdb:

[spoiler]How did Andy pin the poster of Rita back up after he had escaped?

He simply only pinned the top two corners and lifted it up and into the hole.[/spoiler]

Γεια σας!
Εδώ και καιρό, ψάχνω μια ταινία που είχα δει κάποια(αρκετά) χρόνια πριν με την εξής πλοκή:
Πρόκειται για 3 ή 4 αδέλφια(δε θυμάμαι καλά…μάλλον 4 αγόρια), τα οποία με προτροπή της μητέρας τους έγιναν ληστές τραπεζών.Νομίζω ότι φορούσαν και στο κεφάλι τους κάτι για να μην αναγνωρίζουν τα πρόσωπά τους…Δε θυμάμαι αν ήταν μάσκες…Ως κανόνα είχαν να μην καθυστερούν να ολοκληρώσουν μια ληστεία, καθώς υπήρχε ο κίνδυνος να τους πιάσει η τοπική αστυνομία. Αν θυμάμαι καλά, ο μικότερος από αυτούς πέθανε πιο νωρίς και μετά οι υπόλοιποι ήταν πολύ εκδικητικοί. Η μητέρα τους έκλαιγε πολύ τότε… Η ταινία είχε πολύ δραματικό τέλος, καθώς και οι υπόλοιποι 3 πέθαναν έξω από μια τράπεζα που μόλις είχαν ληστέψει, διότι καθυστέρησαν και τους είχε περικυκλώσει η αστυνομία όταν βγήκαν έξω και φυσικά άρχικαν να τους πυροβολούν…νομίζω ότι τους αφαίρεσαν και αυτά που φορούσαν στο κεφάλι…
Το σκηνικό θύμιζε πολύ Δύση, σαν να ήταν γουέστερν αλλά όχι παλιό με τους καουμπόυδες και με άλογα…Νομίζω οι συγκεκριμένοι είχαν αυτοκίνητο…
Please αν κάποιος θυμάται πώς λένε την ταινία ή το όνομα κάποιου ηθοποιού που έπαιζε…ας με βοηθήσει!!I’m desperate… :(:(:frowning:

Ξέχασα να αναφέρω ότι δεν είναι ούτε η Four Brothers, ούτε η Trespass, ούτε η The Newton Boys…Τις έχω ψάξει αυτές και δυστυχώς δεν είναι…Δεν είναι τόσο καινούρια…(2005) ούτε πολύ παλιά.Αλλά την είχα δει νομίζω στην τηλεόραση πριν 2003/-4…

Αν θυμάμαι καλά, όταν αρχίζει η ταινία τα αδέλφια δεν είναι ληστές, αλλά ξεκινάνε μετά που τους βάζει την ιδέα η μητέρα τους(η οποία νόμιζα ότι ήταν η Diane Lane αλλά έψαξα και δε βρήκα να έχει παίξει σε τέτοια ταινία…)Μένανε σε κάποιο σπίτι απομονωμένο, σαν να ήταν μέσα σε δάσος ή σε κάποιο λόφο, το οποίο ήταν πολύ παλιό και είχε ελάχιστα πράγματα μέσα…Νομίζω ότι όλα αυτά ξεκίνησαν μετά που πέθανε ο άντρας της…Η μητέρα τους ήταν αυτή που τους έλεγε σε ποια τράπεζα να πάνε και ότι πρέπει να βιάζονται και να μην κάνουν λάθη,γενικά τους συμβούλευε πολύ…Αυτή ήταν ο “εγκέφαλος”…Αχ…δε θυμάμαι κάτι άλλο δυστυχώςςς:-s:(:(:frowning:

Please Help Me!!!

Δυστυχως φιλε δεν την ξερω την ταινια της οποιας τον τιτλο αναζητας, αλλα ευτυχως η παγκοσμιοποιηση, ο 2ος παγκοσμιος πολεμος και το παγκοσμιο πρωταθλημα ποδοσφαιρου μας δωσαν το δικαιωμα να βλεπουμε πολλες και ποικιλες ταινιες. Οποτε εχω να σου προτινω αυτες:

[SPOILER]ΤΟ ΒΛΕΜΜΑ ΤΟΥ ΟΔΥΣΣΕΑ

Σκηνοθεσία: Θόδωρος Αγγελόπουλος
Σενάριο: Θόδωρος Αγγελόπουλος, Tonino Guerra, Πέτρος Μάρκαρης
Φωτογραφία: Γιώργος Αρβανίτης
Μοντάζ: Γιάννης Τσιτσόπουλος
Μουσική: Ελένη Καραΐνδρου
Ήχος: Θανάσης Αρβανίτης
Σκηνικά: Γιώργος Πάτσας
Κοστούμια: Γιώργος Ζιάκας
Παίζουν: Harvey Keitel, Erland Josephson, Maia Morgenstern, Θανάσης Βέγγος, Γιώργος Μιχαλακόπουλος, Νόρα Βαλσάμη, Μάνια Παπαδημητρίου, Βαγγέλης Καζάν, Angel Ivanof, Ljuba Tadic, Γιώργος Ζαβραδινός
Παραγωγή: Θόδωρος Αγγελόπουλος, Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου, Paradis Film, La Generale d?Images, La Sept Cinema
Χρόνος: 169΄
Τεχνικά χαρακτηριστικά: ελληνική και αγγλική γλώσσα, υπότιτλοι στα ελληνικά, αγγλικά και γαλλικά, dolby digital surround, widescreen 16:9, 1:78, έγχρωμη, Pal, DVD9, περιοχή[/SPOILER]

[SPOILER]ΜΙΑ ΑΙΩΝΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΕΡΑ

Σκηνοθεσία: Θόδωρος Αγγελόπουλος
Σενάριο: Θόδωρος Αγγελόπουλος, Tonino Guerra, Πέτρος Μάρκαρης
Φωτογραφία: Γιώργος Αρβανίτης, Αντρέας Σινάνος
Μοντάζ: Γιάννης Τσιτσόπουλος
Μουσική: Ελένη Καραΐνδρου
Ήχος: Νίκος Παπαδημητρίου
Σκηνικά: Γιώργος Ζιάκας, Κώστας Δημητριάδης
Κοστούμια: Γιώργος Πάτσας
Παίζουν: Bruno Ganz, Isabelle Renauld, Fabrizio Bentivoglio, Αχιλλέας Σκεύης, Δέσποινα Μπεμπεδέλη, Ίρις Χατζηαντωνίου, Ελένη Γερασιμίδου, Νίκος Κούρος, Αλεξάνδρα Λαδικού, Αλέκος Ουδινότης, Βασίλης Σεϊμένης
Παραγωγή: Θόδωρος Αγγελόπουλος, Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου, Paradis Film, CANAL+, La Sept Cinema, Intermedias SA, Classic SLR, Instituto Lucce, WDR & ARTE
Χρόνος: 125΄
Τεχνικά χαρακτηριστικά: ελληνική και αγγλική γλώσσα, υπότιτλοι στα ελληνικά, αγγλικά και γαλλικά, dolby digital surround, dolby digital 5.1, widescreen 16:9, 1:78, έγχρωμη, Pal, DVD9, περιοχή 2.[/SPOILER]

[SPOILER]ΤΟ ΛΙΒΑΔΙ ΠΟΥ ΔΑΚΡΥΖΕΙ

Σκηνοθεσία: Θόδωρος Αγγελόπουλος
Σενάριο: Tonino Guerra, Πέτρος Μάρκαρης, Giorgio Silvagni
Φωτογραφία: Ανδρέας Σινάνος
Μοντάζ: Γιώργος Τριανταφύλλου
Μουσική: Ελένη Καραΐνδρου
Ήχος: Μαρίνος Αθανασόπουλος
Σκηνικά: Γιώργος Πάτσας, Κώστας Δημητριάδης
Κοστούμια: Ιουλία Σταυρίδου
Παίζουν: Αλεξάνδρα Αϊδίνη, Νίκος Πουρσανίδης, Γιώργος Αρμένης, Βασίλης Κολοβός, Εύα Κοταμανίδου, Τούλα Σταθοπούλου, Μιχάλης Γιαννάτος, Γρηγόρης Ευαγγελάτος, Θάλεια Αργυρίου, Σμάρω Γαϊτανίδου, Αλίκη Καμινέλλη, Ανδρομάχη Χρυσομάλλη
Παραγωγή: Θόδωρος Αγγελόπουλος, Jean Labadie, Amedeo Pagani, Giorgio Silvagni
Χρόνος: 162΄
Τεχνικά χαρακτηριστικά: ελληνική και αγγλική γλώσσα, υπότιτλοι στα αγγλικά και γαλλικά, dolby digital5.1, widescreen 16:9, 1:78, έγχρωμη, Pal, DVD9, περιοχή 2.[/SPOILER]

Μια ταινία με τόση δράση, δε θα μπορούσε παρά να είναι του Αγγελόπουλου. Μπράβο Ελευθέριον, τον κατατόπισες σωστά.

Btw, τέτοιου είδους posts μπορούν να γίνονται εδώ :-k

Mηπως ειναι μια ταινια γυρισμενη στα μεσα του 80 στην Αυστραλια που οι ληστες φορουσαν μασκες απο κλοουν και γουρουνια?

+1

Προτινω aloe για mod
:slight_smile: