Μάλαμας Ιωαννίδης

Με έπεισε ένας φίλος να πάω μαζί του Μάλαμα Ιωαννίδη.Έχω μια καλή γενική γνώμη γι’αυτούς μα δεν ξέρω πολλά πράγματα.Κανείς τα φώτα του?

Ναι. Να μην πας.

Ο Μαλαμας μου αρεσει αρκετα, το ψαχνει κιολας κι εχει πολυ ωραια κομματια αλλα και πολυ εκφραστικη βαθια φωνη. Το Αλκινοο ποτε δεν τον χωνεψα, βασικα μου ειναι ψιλοαδιαφορος…

O Αλκίνοος είναι απλά ο καλλίτερος Έλληνας καλλιτέχνης του έντεχνου… :respect: Τίποτα άλλο…
Και ο Μάλαμας καλός, αλλά αρκετά πιο κάτω

Απαξιώ να αναφερθώ στον zeppelin που είναι ΠΑΟΚι και από γούστο ότι να’ναι!

Επ! Εγω το ποσταρα αυτο αρχιδη. :frowning:

Ενιγουεϊ, Μαλαμα δεν εχω ακουσει, ο Ιωαννιδης μου κανει κατι σε “μανα γιατι με γεννησες???” και σε σενα παλιοποζερα δεν αρεσουν τετοιοι. Κρατα τα λεφτα κι ελα Πλαντ με μενα, τον Γρηγορη και τον Ρονη.

Ο καλυτερος Ελληνας αυτη τη στιγμη ειναι ο Θανασης Παπακωνσταντινου ρε βλαχο.

Παίρνω την παλάμη πίσω για να αγγίξω το σώμα μου διαβάζοντας ποστς σου.

Ντεν έκω λεφτά για το “Φυτό” τον Plant!!!Οπότε συμβιβάζομαι με πιο σοφτ καταστάσεις.Άσε που με χαλάει να πάω σε συναυλία που δεν ξέρω πολλά τραγούδια,ακόμα κι αν είμαι σίγουρος ότι θα είναι γαμάτα.
Υ.Γ. Πόσα τραγούδια απο Zeppelin θα πει ο Plant?Φήμες λένε μόνο 4-5.Have fun και να μου φιλήσεις το Ρόνι!

Jesus!

Αγγελακας, Θ.Π., Μαλαμας και τιποτα αλλο!!

Καλά για τον αγγελάκα δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός γιατί μου τη σπάει απίστευτα η φωνή του… Και μπορεί να γράφει φοβερούς στίχους, αλλά ο Αλκίνοος δεν υστερεί σε τίποτα σε αυτόν τον τομέα, αν και είναι σε άλλη φάση.
Ό,τι και να λέτε πάντως εγώ θα επιμένω, Αλκίνοος τεράστιο :respect:, ειδικά όταν τον ακούς την κατάλληλη στιγμήοκ, είμαι σίγουρος ότι κάποιος θα πετάξει εξυπνάδα σχετικά με το κατάλληλη στιγμή, αλλά τον πρόλαβα και χάλασα την ατάκα του

Εχεις αβαταρ plant (πλησιαζει η μερα :smiley: ) και δεν μπορω να σε βρισω. Ο Ιωαννιδης δεν εχει ουτε καταθλιπτικο στιχο ουτε μιζερο ουτε πεσιμιστης ειναι και δεν μπορω να καταλαβω γιατι πολλοι δεν το γουσταρουν για τον ιδιο λογο που δεν γουσταρουν τα κρινα π.χ.

Για Μαλαμα ακου λαβυρινθο. Εχει πολυ ωραια τραγουδια απλα αν ακουσεις ολη τη δισκογραφια μπορει σε κουρασει απο ενα σημειο και μετα.

[I]Aγγίζω τα χείλη σου Aγνή
και μας παίρνει η αυγή
όταν πέφτει η βροχή.

Στα μάτια σου παίζει ένα φώς,
κι ο αέρας περνάει,
στα φιλιά σου γελάει

Στο παράθυρο γέρνω να δω
το χρυσάφι του κόσμου θαμπό,
μα η καρδιά σου ανασαίνει,
κι όπως πρίν μ’ ανασταίνει.

Σε βλέπω με μάτια κλειστά
σα να βρίσκεσαι εδώ
κι όμως είσαι μακρυά.
Θυμάμαι τραγούδια να λες
για τις άδειες στιγμές
τις χαμένες καρδιές.

Στο λαβύρινθο έχω χαθεί
του Θησέα κρατάω την κλωστή
μα τα χέρια πονάνε
και τα μάτια ξεχνάνε.

Aγγίζω τα χέρια σου Aγνή
το κεφάλι μου γέρνει
και ο ύπνος με παίρνει.
Δεν θέλω ούτε λέξη να πώ
στ’ ανοιχτά τ’ όνειρο
με κρατάει ναυαγό.

Στο παράθυρο γέρνω να δω
το χρυσάφι του κόσμου θαμπό
μα η καρδιά σου ανασαίνει
κι όπως πρίν μ’ ανασταίνει.[/I]

Δεν ξερω, μου φαινεται πολυ μπιρι-μπιρικη η μουσικη του Ιωαννιδη. Μαλαμα θ’ακουσω αν μου βαλει καποιος, γενικα απο ελληνικη μουσικη ακουω τελειως διαφορετικα πραγματα. Παντως αν τυχει θα ψαξω αυτο που ειπες.

O Mάλαμας έχει γράψει καταπληκτικά τραγούδια και προσφέρεται για μία ευχάριστη βραδιά. Το μόνο πρόβλημα είναι η βαριά φωνή του, που σε άλλους τους αρέσει λόγω της εκφραστικότητας της και σε άλλους όχι. Ο Ιωαννίδης έχει γράψει αρκετά ωραία τραγούδια, αν και τελευταία από έμπνευση πιστεύω πως έχει στερεύσει, που κινούνται σε 1 χαλαρό μοτίβο. Καλός κ αυτός στις συναυλίες του. Απ’ ότι λένε τουλάχιστον γτ δεν έχω κατορθώσει να τον δω ακόμα. (Μεγάλος καημός). Αν δεν έχεις ακούσει κάτι από αυτούς πάρε-κατέβασε to live τους στο Λυκαβηττό με την ΑΛεξίου…

http://www.lifo.gr/content/i72/x8/136.html

Έχω ακούσει ότι είναι πάρα πολλά τα λεφτά που ζητάς, ότι είσαι πανάκριβος.
Όχι, κάνεις λάθος. Οι περσινές τιμές των συναυλιών μας κυμαίνονταν από 6.000 ευρώ σε μικρά μέρη μέχρι 17.000 σε Δήμους και σε χώρους που έχουν τα ανάλογα άτομα.

Λέγεται ότι θέλεις 20.000 ευρώ για να παίξεις φέτος. Δεν ισχύει;Έχω τη φήμη του ακριβού στην αγορά; Δεν πειράζει. Για φτηνό να μην με έχουν! Κοίταξε, το κοστολόγιό μας το καλοκαίρι φτάνει γύρω στα 20.000 ευρώ, αλλά είμαστε δύο άτομα με τον Αλκίνοο. Πολλές φορές τα γραφεία παίρνουν 20.000 και σε μένα δίνουν 3.000. Γίνεται και αυτό.

Μια απορία…
Μπορεί κάποιος να μου πει απο που προκύπτουν τα 20000 ως αμοιβή #-o :-k :-k ;

και απο το http://www.avopolis.gr/news/default.asp?ID=10137
Σωκράτης Μάλαμας και Αλκίνοος Ιωαννίδης στο Terra Vibe…Δευτέρα 16 Ιουλίου

Καλά να περάσετε

8O Πες μου ειλικρινά, πόσα τραγούδια του Αλκίνοου έχεις ακούσει;

Είπαμε, καλός και ο Θανάσης αλλα Μάλαμας και Ιωαννίδης δεν είναι.[-X

Ε όχι και ο Αγγελάκας καλύτερος απο τον Αλκίνοο. Αν είναι δυνατόν!

Η συναυλία αυτη θα είναι απο τις top της χρονιάς. θα παίξουν αργότερα και στο θέατρο Βράχων.

Πότε??

:lol2: :lol2: :lol2: :lol2: :lol2:

Tι ειναι??:lol: :lol:

ΙΟΥΝΙΟΣ
25/6/07 Αθήνα Θέατρο Λυκαβηττού
28/6/07 Θεσσαλονίκη Θέατρο Γης

ΙΟΥΛΙΟΣ
9/7/07 Αθήνα Θεατρο Πέτρας
12/7/07 Πάτρα Αρχαίο Ωδείο
16/7/07 Μαλακάσα Terra Vibe
18/7/07 Λεμεσός
19/7/07 Λευκωσία
25/7/07 Λουτράκι
27/7/07 Άρδας Φεστιβάλ Άρδα
28/7/07 Αγ. Νικόλαος Χαλκιδικής
31/7/07 Ανώγεια

ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ
3/8/07 Γεφυρούδι Σερρών
4/8/07 Νεστόριο Καστοριάς River Party
8/8/07 Σάμος Γήπεδο
10/8/07 Μυτιλήνη
12/8/07 Παραλία Κατερίνης
14/8/07 Παξοί
17/8/07 Στενή Ευβοίας Προαύλιο Δημοτικού Σχολείου
18/8/07 Κασσάνδρα Χαλκιδική Αμφιθέατρο Σίβηρης
20/8/07 Χανιά Θέατρο Ανατολικής Τάφρου
21/8/07 Ηράκλειο Κηποθέατρο Νίκου Καζαντζάκη
28/8/07 Θέρμη Θεσσαλονίκης
29/8/07 Γιαννιτσά

ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ
10/9/07 Βύρωνας Θεατρο Βράχων “Μελίνα Μερκούρη” Μελίνα Μερκούρη
17/9/07 Βόλος Δημ. Θέατρο Βόλου “Μελίνα Μερκούρη”
18/9/07 Λάρισα Κηποθέατρο Αλκαζάρ

Θα είναι απο τις top συναυλίες της χρονιάς.