Μάλαμας Ιωαννίδης

Ναι για κάποιους θα είναι από τις κορυφαίες, δλδ μόνο οι υπερονοματάρες από το εξωτερικό πρέπει να σου φέρνουν ανατριχίλα? Κι εγώ περίμενα πως και πως να ανακοινωθούν ημερομηνίες. Αύριο Σωκράτης και από Κυριακή Rockwave δε χρειάζεται το ένα να απαξιώνει το άλλο…

Γενικά με το Σωκράτη δε ξέρεις άμα ακούς κομμάτια ή ποίηση και παρόλο που ένα μεγάλο ποσοστό των κομματιών του μιλάει για έρωτα, καταλαβαίνει κανείς πως όλα είναι θέμα προσέγγισης, δεν είναι τι θα πεις, είναι πώς θα το πεις… Προσωπικά δε τον χορταίνω ποτέ (αν και τα λαϊκά του δε μ’ αρέσουν ιδιαίτερα) και προβλέπεται να τον δω πάνω από μία φορά φέτος.

Φίλε bonjovigreece τσέκαρε για αρχή τα άλμπουμ “Ο Φύλακας & ο Βασιλιάς” + “Ένα”.
Η συνεργασία προέκυψε μετά από την περσινή επιτυχημένη χημεία Αλκίνοος, Αλεξίου, Μάλαμας και ελπίζω το set να είνια διάρκειας άνω των 3 ωρών. Παλιά ο Σωκράτης μόλις τελείωνε μία συναυλία στη Θεσ/νίκη πήγαινε με την κιθάρα του στη Ναυαρίνου και έπαιζε για πάρτη του…!

Ο Σωκράτης είναι αλήτης! Τέλος

Πες τα… Πρέπει να δώσεις 80Ε για να είναι η συναυλία της χρονιάς? Φτάνει πια να απαξιώνουμε οτιδήποτε είναι Ελληνικό. Και ας στηρίξουμε Έλληνες καλλιτέχνες που βγαίνουν σε περιοδεία σε όλη την Ελλάδα και ζητάνε 20Ε από τον κόσμο και όχι 100+ που ζητάνε άλλοι στα μπουζούκια…

Η συναυλια της χρονιας ηταν το tribute στον Μανο Λοϊζο. Μπροστα σ’αυτον οι σημερινοι Ελληνες μου μοιαζουν απιστευτα λιγοι.
Θανασακης ρε. 3,5 ωρες λαϊβ ΡΕ.

Πραγματι, το απλα “καλυτερος” ειναι πολυ επιεικες…

Τεσπα, επειδη δεν καταλαβατε, γουσταρω να πειραζω το ξαδεφακι μου…:stuck_out_tongue:

:lol: :lol: Ναι είναι ο καλύτερος στο να ξεχνάει στίχους του πάνω στη σκηνή και να χαζογελάει μετά!

    1. Όσο για Μάλαμα-Ιωαννίδη μου είναι εντελώς αδιάφοροι.

Τουλαχιστον το highlight των συναυλιων του αγγελακα ειναι δικα του τραγουδια και οχι διασκευες σε radiohead…

#-o Σε κάθε live όλοι φωνάζουν να παίξει Τρύπες. Και όταν παίζει Θανάση; εκεί δεν είναι highlight;

Και ποιος σου είπε οτι το highlight του Ιωαννίδη είναι οι διασκευές;

Ειχα την εντυπωση οτι τα κομματια απο τις Τρυπες ειναι και δικα του. Λαθος θα εκανα…

Κανενας. Απλα οταν τον ειχα δει εγω βαριομουν αφορητα μεχρι που επαιξε Exit Music… :stuck_out_tongue:

ΥΓ. Βαριεμαι να διαφωνησω αλλο. Ο Ιωαννιδης ειναι ενας ακομα συμπαθητικος εντεχνος τραγουδοποιος ενω ο Αγγελακας ειναι ο φροντμαν του πιο επιδραστικου ελληνικου ροκ συγκροτηματος των τελευταιων 20 χρονων. Και επισης παροτι με τις Τρυπες θα ειχε εγγυημενη επιτυχια το διελυσε και εκανε αυτα που ειχε στο κεφαλι του… :respect:

Δεν υπαρχει λογος να συγκρινεις, αλλο στυλ ο καθενας. Ο Αγγελακας εχει το κακο/καλο να λεει αυτο που πιστευει οποτε μπορει καποιος και να τον παρεξηγησει. Για τον Ιωαννιδη ειπε σε μια συνεντευξη:
"Μου είναι πολύ συμπαθής σαν φυσιογνωμία, σαν αύρα και σαν άνθρωπος. Παρόλα αυτά -από τον τελευταίο του δίσκο που άκουσα- νομίζω ότι υποφέρει από σπουδαιοφάνεια. "

Aπέχω…

Ρε μάγκες;;; Ειλικρινά δεν περίμενα να δω τέτοιο topic εδώ…8O
Ο Σωκράτης είναι θεός ρε και όποιος δεν τον έχει ακούσει να τσακιστεί να ακούσει τον Λαβύρινθο ή το Ένα (φιλικά πάντα!), και επειδή κάποιος είπε για 3.5 ώρες Θανάση να έχει υπόψη του ότι και τα live του Σωκράτη τόσο κρατάνε, φεύγουν όλοι απο τη σκηνή και κάθεται μόνος του και παίζει με τις ώρες!

Αυτόν και τον Θανάση τους θεωρώ αυτή την στίγμη του μεγαλύτερους μουσικους στην Ελλάδα χωρίς υπερβολές…

Ο Ιωαννίδης είναι φλώρος έχει πολύ ωραία κομματάκια αλλά live δεν λέει και πολλά, πάνω από 1.30 δεν παίζει με τίποτα…

Μακάρι να κάνει καμμιά συναυλία μόνος του ο Μάλαμας γιατί με τον Ιωαννίδη δεν το ευχαριστιέσαι

Cheers :drunk:

Όσο υπάρχω εγώ μέχρι και για το Μάλαμα μπορεί να βρεις post!Επιτέλους κάποιος μου αναγνώρισε το γούστο μου.Thanks Arcturus!

Τελικά σε ποιά συναυλία θα πας; ή πήγες; Εγώ εχω πάρει εισιτήριο για την δευτέρα στο θέατρο πέτρας :thumbup:

To ψήνω και εγώ για δευτέρα, αλλά δε θα έχω αυτοκίνητο οπότε που να τρέχω Πετρούπολη… Θα το παλέψω πάντως

Λάθος

Εγώ?Πήγα Μάλαμα πριν λίγες μέρες Θεσσαλονίκη.

Εγώ θα τους ακούσω τον Αύγουστο στο river party μαζί με τη Γαλάνη. Αντικειμενικά πρόκειται για μερικούς από τους πιο αξιόλογους έλληνες καλλιτέχνες. Δεν υπάρχει πρώτος, δεύτερος κτλ είναι καθαρά θέμα προσωπικού γούστου.
Ωστόσο είναι πολύ λάθος να συγκρίνεται ο Αλκίνοος με τον Αγγελάκα γιατί έχουν τελείως διαφορετικό ύφος. Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης, ο Αγγελάκας είναι ροκ, ενώ ο Αλκίνοος μπορεί να έχει ροκ επιρροές αλλά ροκ δεν είναι.
Να σημειώσω επίσης ότι πριν από χρόνια που είχα πάει σε 3-4 συναυλίες του Ιωαννίδη (κυρίως στην επαρχία) έπαιζε σαφώς πάνω από 1,5 ώρα και ήταν απολαυστικός. Συγκεκριμένα στη Ρόδο είχε παίξει σε ένα θέατρο μόνο με την κιθάρα του και ένα βιολί (ο κλασικός βιολιστής που έχει πάντα μαζί, Μίλτο δεν τον λένε;) και το αποτέλεσμα κάθε άλλο παρά φτωχό ήταν. Για τα τελευταία χρόνια επιφυλάσσομαι, αφού έχω να τον δω τόσο καιρό.
Τεσπα εγώ τους ακούω όλους και δεν κολλάω σε συγκεκριμένα είδη γιατί η μουσική είναι μία και σήμερα θα πάω και ΑΓΓΕΛΑΚΑ και είμαι κομπλέ!

Αυτό ξαναπέστο :thumbup: