Απωθημένο

Αν και 35 χρονών σκέφτομαι πολύ να ξεκινήσω μαθήματα κλασσικής κιθάρας με στόχο σε μερικά χρόνια να πιάσω μαγνήτες, τρέμολα,και πετάλια. Δεν θέλω να γίνω Σεργκόβια, απλά να ακούω τους δικούς μου ήχους και να γρατζουνάω σε καμιά μάζωξη για να κάνει κέφι η παρέα.

Θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά. Μήπως είναι αργά; Ξέρω από κολλητούς ότι η κλασσική μικρή σχέση έχει με την ηλεκτρική και η εκμάθηση της πρώτης δεν είναι η πλέον απαραίτητη προϋπόθεση για την δεύτερη και ότι το μυστικό της σωστής εκμάθησης είναι η πολύ δουλειά. Ωστόσο η θεωρία και γενικά κάποιες κατευθυντήριες γραμμές είναι χρήσιμα για πολλούς και διάφορους λόγους. Α ξέχασα…είμαι αριστερόχειρας :frowning:

Γνωρίζετε κάποιο δάσκαλο κιθάρας που να έχει μεταδοτικότητα και να μην είναι αρτηριοσκληρωτικός. Υπάρχουν βιβλία για αρχάριους; Με τι κιθάρα να ξεκινήσω; Υπάρχουν κιθάρες για αριστερόχειρες;

Kαταρχάς μπορείς να κάνεις ειδική παραγγελία αριστερή κιθάρα, αλλά μπορείς να μάθεις να παίζεις και με το δεξί, όπως πολλοί αριστερόχειρες. Η ηλικία δεν νομίζω να είναι πρόβλημα, αρκεί να υπάρχει θέληση. Τώρα για την κλασσική που είπες, την θεωρώ πολύ χρήσιμη, καθώς σε βοηθάει να βελτιώνεις τα πατήματα σου, καθώς αν δεν πιάσεις σχεδόν τέλεια μια νότα στην κλασσική θα ακουστεί σκατά, ενώ στην ηλεκτρική δεν πολυφαίνεται. Εγώ που θέλω να βελτιωθώ στον τομέα των solos, που χρειάζονται καλά πατήματα, αν και έχω μάθει να παίζω σε ηλεκτρική σκοπεύω να πάρω και μία κλασσική για εξάσκηση και βελτίωση.:wink:

Πόσο κοστίζει μία κλασσική από καλό ξύλο που να μην μου σκεβρώσει πάνω στον χρόνο;

Παρε πρωτα μια καλουτσικη να μαθεις κι αν δεις οτι τα πας καλα κι εχεις την ορεξη να συνεχισεις, κοιτας και για καλη.

Γύρω στα 150-200 ευρώ. Εγώ θα πάρω καμμιά φθηνιάρικη των 50-80 ευρώ, καθώς την θέλω απλά για εξάσκηση.

Kαταρχην ποτε δεν ειναι αργα να αρχισεις να μαθαινεις.Το μονο μειονεκτημα στις μεγαλυτερες ηλικιες ειναι η ελλειψη χρονου λογω υποχρεωσεων.Αν υπαρχει ορεξη ομως με σωστη κατανομη χρονου ολα γινονται.Καταρχην δε χρειαζεται να μπεις σε πολλα εξοδα.Κλασικη δε θα στη συνιστουσα για αρχη,η ταστιερα παραειναι πλατια και οι ναυλον χορδες σε αποτρεπουν απ το να παιξεις ευκολοτερα καποια πραγματα.Αν ειναι να παρεις μη ηλεκτρικο οργανο,παρε μια ακουστικη καλυτερα,μια και ειναι πολυ πιο ευκολοπαικτη και δεν εχει και ναυλον χορδες να παιδευεσαι.Καμια 200αρα ευρω το πολυ να δωσεις και παλι πολλα λεω,ωστε τουλαχιστον να μην νοιωθεις και πολλες τυψεις σε περιπτωση που σιχαθεις και τα παρατησεις.
Τωρα,βημα δευτερο,για να μη μπλεχτεις με δασκαλους,εγω θα σου προτεινα να παρεις ενα βιβλιο με συγχορδιες σε ταμπλατουρα(δηλαδη αντι για πενταγραμμο και νοτες,εχεις 6 γραμμες που παριστανουν τις χορδες της κιθαρας και σου λεει πχ 5ο ταστο στην 3η χορδη και τοποθετεις αναλογα τα δαχτυλα σου)και να αρχισεις να εξασκεισαι,κατεβαζοντας απ το ιντερνετ πχ αντιστοιχες ταμπλατουρες ή στιχους με συγχορδιες των τραγουδιων που γουσταρεις.
Αν θελεις να μπλεχτεις με σολο κτλ,παρε κανα dvd με μαθηματα για αρχαριους,μαλιστα πολλοι γνωστοι κιθαριστες εχουν βγαλει δικα τους dvd με μαθηματα,μια και η οπτικη επαφη εστω και μεσω οθονης πιστευω πως μερικες φορες βοηθαει πολυ.:wink:

Παρακαλειται ο αξιοτιμος κυριος Bluezlick,οπως να δωσει και αυτος τα φωτα του,οντας διδασκαλος του Γενους!:smiley:

ευχαριστω!:stuck_out_tongue: :lol:

φιλε Beer Drinker ποτε δεν ειναι αργα για μουσικη! η κιθαρα εινια γενικα ενα ευκολο οργανο κ με λιγη μελετη μπορεις σε μικρο χρονικο διαστημα να γρατσουνας μερικα απο τα αγαπημενα σου κοματια! αμα βαλεις ενα προγραμα σε καθημερινη βαση (μιλαμε για 30 λεπτα την μερα) μεσα σε 1 χρονο θα εχεις κανει πολλα σημαντικα βηματα!αφου εισαι ροκας τι την θες την κλασικη ρε? στην Ελλαδα επικρατη αυτη η λαθος αποψη οτι πρωτα πρεπει να μαθεις κλασικη κ τετοιες πιπες! αυτα ειναι λογια περασμενων αιωνων! θα ξενερωσεις πολυ με τον ηχο κ με την ολη φαση γιατι οπως ειπε κ ο Hokam “η ταστιερα παραειναι πλατια και οι ναυλον χορδες σε αποτρεπουν απ το να παιξεις ευκολοτερα καποια πραγματα” παρε μια ακουστικη με 200 ευρω που ανετα την παιρνεις κ σε μια παραλια να παιξεις να χτυπησεις κ κανα πιπινι!:lol: 8) :stuck_out_tongue:
περι μαθηματων σου προτινω αν εχεις κανα φιλο που ξερει κιθαρα κ παιζει την μουσικη που γουσταρεις να σου μαθει μερικα πραγματα για αρχη κ μετα βλεπεις. να ξες ενας καλος δασκαλος θα σε βαλει στον σωστο δρομο απο την αρχη κ θα μπορεσει ευκολα να λυσει καθε απορια κ προβλημα που μπορει να συναντισεις.
προσωπικα ξεκινησα μονος μου κ οταν πηγα σε δασκαλο αναγκαστικα να αλαξω ολο το παιξιμο μου γιατι ηταν λαθος κ μελλοντικα θα ειχα καποια προβληματα, οχι μονο παιχτικα αλλα ακομα κ μετα χερια μου!!
γενικα οταν με το καλο ξεκινησεις να προσεχεις πολυ τα χερια σου κ να μην τα ζοριζεις πολυ!( 2 φορς στο τσακ γλυτωσα την τενοντιτιδα!)να κανεις μικρα διαλειματα αναμεσα στην μελετη(δλδ σταματα πιες ενα ποτηρι νερο κ μετα συνεχισε).
το οτι εισαι αριστερος δεν παιζει κανενα προβλημα απλος δεν υπαρχει η μεγαλη ποικιλια στο να διαλεξεις οργανο!κατι σημαντικο!! αν πας να παρεις ακουστικη να ξες οτι μια δεξια μπορει να γινει αριστερη ανετα!! στο λεω αυτο γιατι στα μαγαζια στανταρ θα σου πουνε τπτ μαλακιες για να σου πουλησουν καμια πιο ακριβη ταχα μου για αριστερους! το εχω κανει σε μαθητη μου αριστερο κ ολα ειναι τζετ! επισης οτι εισαι αριστερο εινια πολυ ευκολο για εμας τους δασκαλους! αληθεια!
δυστηχως απο αθηνα δεν γνωριζω καποιον δασκαλο για να σου πω! αν ησουν θεσσαλονικη θα σε αναλαμβανα εγω!:lol: :stuck_out_tongue:
καλη αρχη!
οτι αλλη απορια εχεις απλα ρωτα με!8) :smiley:

Λέγοντας ότι στην ακουστική μπορεί να παίξει και αριστερόχειρας, εννοείς προφανώς να βγάλω τις χορδές και να τις βάλω ανάποδα :-k

Σόρι για το γελίο των ερωτήσεων, αλλά είμαι εντελώς αδαής…:smiley:

Yup!:wink:

Οι ερωτησεις σου ειναι απολυτως λογικες και καθολου γελοιες…:slight_smile:

ετσι ακριβως! απλος θελει να αλαξεις κ το Nut! το οποιο ειναι μια πολυ ευκολη δουλεια!:wink:

οι ερωτησεις σου ειναι μια χαρα!:wink: :slight_smile:

Το nut είναι εκείνο το μαραφέτι που πιάνουν οι χορδές πίσω από το ηχείο;;

Sorry αν σπαμάρω στο τοπικ, αλλά από περιέργεια, εμένα μου είχαν πει να πάρω κλασσική για να βελτιώσω τα πατήματα μου. Την ίδια δουλειά μπορώ να την κάνω και με ακουστική?

Θα σου απαντησω εμπειρικα,λεγοντας οτι προσωπικα δε βλεπω το λογο γιατι να ασχοληθεις με κλασικη αφου θες να παιζεις με ηλεκτρικη.Στην τελικη και οι ηλεκτρικες εχουν τετοια ποικιλια και διαφορες στο παιξιμο τους,που μπορουν να σε κρατουν για καιρο απασχολημενο,π.χ.παιζοντας γυρω στα 15 χρονια με Gibson,εχω συνηθισει τοσο πολυ τις ιδιαιτεροτητες της που αν μου δωσεις μια Fender για παραδειγμα δεν μπορω να αποδωσω ουτε στο 1/3.Για μενα λοιπον αρχισε κατευθειαν με τη κιθαρα που θες και προσαρμοσε το παιξιμο σου πανω της και στανταρ η βελτιωση σου θα ναι γρηγοροτερη.

Η ακουστικη εχει αρκετες διαφορες με την κλασικη.Καταρχην ειναι αρκετα πιο ευκολη στο παιξιμο.Βεβαια συμφερει αν γουσταρεις καταστασεις"παραλια-κανταδα με το αστα τα μαλλακια σου-αμαν παλι δεν εχουμε ρευμα-εχω την ηλεκτρικη για service-μωρο παμε για πικνικ με κεφτεδες και θα σου παιξω και το Angel of death κτλ"οποτε αργα ή γρηγορα ενα ακουστικο οργανο θα σου ειναι απαραιτητο.Προσωπικα θα σου προτεινα ακουστικη εναντι της κλασικης.:slight_smile:

Για πείτε καμιά καλή μάρκα από ακουστικές (ελπίζω να μην θεωρηθεί διαφήμιση από τους mods και admins)

αχμ. βασικα παντα ημουν τρελος λατρης του μπασου, αλλα ποτε δε το αρχισα. βασικα φιλε beer drinker για σενα δε θα ελεγα οτι ειναι αργα. για μενα δυστυχως ομως ειναι.:stuck_out_tongue: το θεμα δεν ειναι ηλικιας ποτε. απλα προσωπικα εχω χωθει αρκετα σε συντακτιλίκι και κριτικες μαζι με τα αλλα που κανω παραλληλα και χρονος δεν υπαρχει. ποτε δεν ειναι αργα αν εχεις ελευθερο χρονο. μπορει και γω στα 30 μου ξερω γω να αρχισω μπασο. που ξερεις…

ορμα και μη φοβασαι τιποτα.:slight_smile:

Βασικά εδώ και τρία χρόνια ασχολούμαι με ηλεκτρική (κατευθείαν από αυτήν ξεκίνησα και έχω μία φθηνιάρικη Samick). Παιζω καλά ρυθμικά, αλλά όχι leads,ειδικά αν χρειάζεται και ταχύτητα, γι`αυτό και θέλω να βελτιώσω τα πατήματα μου. Τα δύο πρώτα χρόνια έκανα γύρω στη μισάωρη εξάσκηση ημερησίως, αλλά τον τελευταίο χρόνο δεν εξασκούμουν σχεδόν καθόλου. Ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές.:slight_smile:

δεν ειναι αναγκη να ξεκινησεις απο κλασσικη, πωλειται μια πολυ καλη ηλεκτρικη αν δεις στις Μικρες Αγγελιες…:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :lol:

πανε με καποιον που ξερει σε εναν μαγαζι να σου διαλεξει!
σε αυτα τα λεφτα να ξες μην περιμενεις κατι φοβερο!

Εγώ θα σου λέγα να ξεκινήσεις. Ποτέ δεν είναι αργά αν υπάρχει θέληση. Για κλασσική πρέπει να έχεις υπομονή. Να ξέρεις βέβαια πώς όταν πιάσεις ηλεκτρική θα φυσάς. Όχι πως δεν μπορείς και κατ’ευθείαν ηλεκτρική. Πιστεύω πως για να λέγεσαι ολοκληρομένος/η κιθαρίστας θα πρέπει να ξέρεις και κλασσική κτλ.Θα δίξει βέβαια. Για το θέμα αριστεροχειρίας(:P) σε κατανοώ απόλυτα…κι εγώ μια από τα ίδια. Άμα πάρεις καλή μάρκα κιθάρας (δυστυχώς για κλασσικές δεν μπορώ να σε συμβουλέψω) θα τα σκάσεις για τα καλά… Αν πάρεις μια απλή ή μούφα τότε θα σου ρθει -εννοείται- πιο φτηνά. Πάρε αρχικά από τις απλές γιατί δε ξέρεις για πόσο θα παίζεις κλασσική, αν θα σ’αρέσει τλκ. Κρίμα θα ναι να δώσεις πολλά για κάτι που δε θα σου φανεί χρήσιμο μετά. Αν πάλι πας καλά βλέπεις στην πορεία. Όσον αφορά την εύρεση θα είναι επίσης δύσκολο. Αν μένεις κέντρο Αθήνας, έχει καλώς κάτι θα βρεις. Αλλιώς παραγγελία -το πιο πιθανό! Άμα θέλει ο άνθρωπος βέβαια όλα τα μπορεί… Μην έχεις δισταγμούς! Προχώρα!:slight_smile:

Αυτό εννοεί, έτσι γίνεται.
Για την ακρίβεια μπορείς να το κάνεις και σε ηλεκτρική stratocaster όπως ο Hendrix:wink:

Άβολο είναι, πλάκα κάνω:D

Γενικά πάντως συμφωνώ άπόλυτα με τα όσα σου γράφουν και τα παιδιά για το κομμάτι “ξεκινάω με κλασσική”. Πρόκειται για μύθο που γενικά στην Ελλάδα παίζει…
Μετά θα θέλεις να αλλάξεις όλη σου την τεχνική.

Για δάσκαλο ηλεκτρικής στην Αθήνα θα σου πρότεινα να την ψάξεις και με τα ωδεία που έχουν προσανατολισμό προς τα σύγχρονα είση μουσικής (rock, jazz). Τον Φακανά αν είσαι κοντά στο Ν. Φάληρο, ή διαφορετικά Νάκα. Δεν είναι το παλιό παραδοσιακό κρατικό ωδείο που θα σε ξενερώσουν αλλά και στα δύο θα επιμείνουν να μάθεις να διαβάζεις, πράγμα που δεν βλάπτει αλλά δεν το έχεις και απαραίτητα ανάγκη για να παίζεις αυτά που λες.