Απωθημένο

Thanx boys…

Βασικά η ηλεκτρική δεν με ενδιαφέρει άμεσα. Να γρατζουνάω κανά κομματάκι θέλω να μου φτιάχνει το κέφι, πόσο μάλλον δε και της παρέας.

Σημείωση: Δεν προλαβαίνω να τρέχω στα ωδεία τον χειμώνα. Αν ξέρετε κανένα δάσκαλο να έρχεται σπίτι (Βούλα), να κατέχει το άθλημα και κυρίως να έχει μεταδοτικότητα, παρακαλώ ενημερώστε με.

Για αγορά κιθάρας θα πάω μετά τις διακοπές (Αύγουστο - Σεπτέμβριο)

Thanx για το ενδιαφέρον και πάλι

κανεις πολυ μεγαλο λαθος! μην λετε οτι βλακεια σας κατεβει εαν δεν ξερετε!

Δυστυχώς δεν ξέρω κάποιον να σου συστήσω προσωπικά και ας είμαι και εγώ στα νότια, αλλά μπορεί να βρεις αγγελίες στα καταστήματα μουσικών οργάνων της περιοχής (π.χ. Νάκας Γλυφάδα απέναντι από τα Mc Donalds)

Πάντως δύο άτομα που ξέρω ξεκίνησαν σε μικρή ηλικία με κλασσική, και αργότερα έπιασαν την ηλεκτρική στην οποία και οι δύο δεν πιάνονται. Αλλά εξασκούνται πολύ και στις δύο, οπότε ίσως η ικανότητα τους στην ηλεκτρική να οφείλεται αποκλειστικά στην εξάσκηση τους σε αυτήν.

Ξέρω άνθρωπο (παράδειγμα) που αν δεν είχε πιάσει κλασσική στα χέρια του (μέχρι την κατωτέρα έφτασε) τώρα δε θα έφευγαν με τόση άνεση τα χέρια του στην ηλεκτρική. Έπαιζε το seek and destroy και είχα μείνει Σημίτης και όταν το είπα στον καθηγητή μου, μου λέει “και μέτριος είναι!”. Οπωσδήποτε βοηθάει η κλασσική!

Το Seek and Destroy δεν έχει και καμμιά τρομερή δυσκολία.:wink:

Σωστό! :wink:

Προσωπικα εκανα αρκετο καιρο κλασσικη και αν θυμαμαι καλα νομιζω οτι μου ειχε πει ο καθηγητης μου οτι μπορω να παω να δωσω για κατωτερα αλλα δεν το εκανα ποτε. Την ηλεκτρικη την πηρα τον ιουνιο και αν και στο αριστερο χερι δεν ειχα κανενα προβλημα δεν μπορουσα με τιποτα να παιξω με πενα. Με τιποτα ομως. Αφου εκατσα αρκετες ωρες για βδομαδες εμαθα καπως να κουμανταρω την πενα αλλα ακομα δεν παιζω τοσο καλα οσο με τα δαχτυλα. Τραγουδια οπως το σικ εντ ντιστροι τα παιζω με την πρωτη σαν να κανω αναγνωση αλλα αντι να κοιταω τα δαχτυλα του αριστερου μου χεριου κοιταω συνεχεια την πενα. Αρα δεν ειναι τοσο απλο οσο να λες: αφου εχω κανει τοσο καιρο κλασσικη θα παιζω εξισου καλα ηλεκτρικη. Σιγουρα βοηθαει βεβαια αλλα πρεπει αν δωσεις προσοχη σε καποια πραγματα μεχρι να φτασεις να παιζεις τοσο καλα.

Όχι δεν είναι καθόλου αργά. Γιατί? Εγώ ξέρω ανθρώπους που ξεκίνησαν έτσι να μάθουν κάποιο μουσικό όργανο γιατί το ήθελαν απο μικροί. Αν ενδιαφέρεσει για κλασσική και είσαι αριστεροχειρας νομίζω απλά θα περάσεις αναλογα τις χορδές. Για ηλεκτρική θα πρέπει να κάνεις ειδική παραγγελία. Keep so

http://www.armaosmusic.gr/default.asp?static=43&category=82&id=15852

H μπορείς επίσης να περάσεις ανάποδα τις χορδές! Ή ακόμα να συνηθίσεις να παίζεις σαν δεξιόχειρας! (ξέρω αρκετούς αριστερόχειρες σε τέτοια φάση…)

Απωθημενο μου ειναι να μαθω κιθαρα(προτοτυπο ε? )

Τελικά 2 χρόνια μετά από την δημοσίευση αυτού του ποστ έκανα ένα παιδικό όνειρο πραγματικότητα. Πρόκειται για μια Les Paul (εντάξει Epihone) με ένα Mg15FX Μάρσαλ. Αντε και ο Εϊς Φρίλεϊ βοηθός. Ευχαριστώ όλα τα παιδιά για τα χρήσιμα ποστάκια. Θα τα ξαναπούμε με πολλές πολές απορίες.

Καλό βράδυ σε όλους :smiley:

καλόπαιχτη…τελικά κατευθείαν ηλεκτρική πήγες?

γ@μαει το σετακι ειδικα για πρωτο

αντε με γειες8)

http://www.thomann.de/gb/lefthanded_classical_guitars.html παρε μία γεύση από κλασσικές κιθάρες για αριστερόχειρες

Λοιπόν κι εγώ αυτή τη βδομάδα ξεκίνησα μαθήματα ηλεκτρικής, μετά από περίπου ένα χρόνο που το παιδεύω μόνος. Μάλλον το χει η περίοδος. Το μόνο που με ξενερώνει στην όλη φάση είναι ότι σε 5 μήνες πάω φαντάρος και θα πρέπει να την ψιλοαφήσω για 8 μήνες. Αλλά καλά να είμαστε, μετά θα συνεχίσω όπως και δήποτε. :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Είδα την Les Paul στην βιτρίνα και τα αναίρεσα όλα χαχα

φχαριστώ :slight_smile:

μη μου βάζεις άλλες φωτιές τώρα φίλε :stuck_out_tongue: (μιλάω για την μαύρη με τα 290 ευρώ)