Ταξίδι στον συναυλιακό χρόνο

Ξενύχτι, Porcupine Tree, και πολύ ταξιδιάρικη διάθεση. Είπα λοιπόν να καταθέσω και ένα ανάλογο poll :slight_smile: Ένα παρόμοιο, με θέμα “η καλύτερη δεκαετία” είδα σε παλιότερα posts, ωστόσο θα το κάνω λίγο πιο σύνθετο…

Λοιπόν, πείτε οτι είχατε τη δυνατότητα να ταξιδέψετε στο εξωτερικό, και πίσω στον χρόνο. Και συγκεκριμένα, ο προορισμός των ταξιδιών αυτών θα ήταν ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ. Απεριόριστες, όποιες συναυλίες θέλατε, και σε όποια χώρα θέλετε. ΑΛΛΑ αυτό το ταξίδι θα περιοριζόταν σε μια συγκεκριμένη μόνο δεκαετία. Οι επιλογές είναι δεκαετία του 60, του 70, του 80 και τέλος, στο σήμερα, όπου το ταξίδι θα ήταν απλά τοπικό, όχι χρονικό (δηλαδή θα μπορούσατε να ταξιδέψετε στο εξωτερικό, σε όποια χώρα θέλετε, για να παρακολουθήσετε συναυλίες ή φεστιβάλ που γίνονται εκεί στον παρόντα χρόνο).

Ποιά δεκαετία θα διαλέγατε για τα συναυλιακά ταξίδια σας? Σκεφτείτε… 60ς και θα βλέπατε το ροκ στα πιο αγνά του χρόνια, θα ήσασταν παρόντες στους Who και στους Beatles, στους Jefferson Airplane και την ψυχεδέλεια, στον Hendrix και τους Doors, και φυσικά, στο απόλυτο συναυλιακό κατά πολλούς γεγονός, το Woodstock, που δεν ήταν απλά μια ακόμα συναυλία φυσικά…

Για τα 70ς τι να πω? Τα συγκροτήματα που θεωρούμε κολοσσούς της μουσικής που ακούμε καθιερώθηκαν τότε. Θα βλέπατε λοιπόν τους Sabbath να παίζουν στις περιοδείες του Sabbath Bloody Sabbath, τους Led Zeppelin να παίζουν ζωντανά το Stairway to Heaven, τους Queen και τους Scorpions στα πρώτα τους έπη. Τους Floyd στην περιοδεία του Dark Side of the Moon. Για να μην αναφέρω και την έκρηξη του punk, τον Bowie και τόσους ακόμα.

Tα 80ς πιστεύω είναι πολύ αγαπητά μια που υπήρξαν η δεκαετία που το metal έφτασε στο απώγειο του. Δε νομίζω καν πως χρειάζεται να πω τα ονόματα της εποχής, ακόμα κυριαρχούν τα περισσότερα, μόνο που τότε βρίσκονταν στην απόλυτη ακμή τους… Και φυσικά, ήταν μια πολύ σημαντική δεκαετία για την εναλλακτική μουσική, το gothic/darkwave χώρο κλπ.

Την δεκαετία του 90 την παραλείπω, όχι γιατί θεωρώ πως δεν ήταν πλούσια απο μουσικής άποψης (κάθε άλλο!), αλλά γιατί το poll θέλω να έχει περισσότερο ταξιδιάρικο χαρακτήρα. Αντι αυτής βάζω το “σήμερα”, εννοώντας πως θα μπορεί κανείς να δει live τώρα, στο παρόν, όλα τα συγκροτήματα που γουστάρει, όπως είναι σήμερα.

Αυτά λοιπόν!!!
60s :hippy: 70s :afro: 80s :metal: ή σήμερα? :slight_smile:

[ul]
[li]Pink Floyd σε ολες τους τις περιοδειες μεχρι και το Final Cut…
[/li][li]Metallica εποχης Burton…
[/li][li]Judas Priest, στην Defenders Οf The Faith περιοδεια…
[/li][li]The Who να παιζουν Tommy…
[/li][li]Uriah Heep με Byron…
[/li][li]Rainbow με Dio…
[/li][/ul]

Ναι αλλά δεν ψήφισες :slight_smile: Δεν είναι εύκολο φυσικά, αλλά…

Ε, 70’ς, πιστευω θα ειχα μακραν τις καλυτερες συναυλιακες εμπειριες εβερ…

80s…τα περισσότερα απο τα αγαπημένα μου γκρουπ μεγαλούργησαν τότε, και δεν μιλάω τόσο για χεβι μεταλ…χμμ, 2η επιλογή 70ς φυσικά, γμτ, δυσκολο να διαλέξω…

Αδυνατο ν’απαντησω. Μαλλον 70ς. Αλλα απο την αλλη τα 60ς ειχαν αλλη φαση…

80s metallica, motorhead δεν περιγράφω άλλο

70’s άνετα.

  • 1971.Led Zeppelin να προωθούν το ΙΙΙ.

  • 1972.Deep Purple να προωθούν το Machine Head

  • 1973 / 1975 / 1977. Pink Floyd. Ειδικά περιοδεία Animals που έπαιζαν ολόκληρο το άλμπουμ και το Wish You Were Here. 2 albums στα καπάκια παιγμένα live. Τι να λέμε τώρα.

Και τι δε θα 'δινα να ημουνα maiden το '88 στη Φιλαδελφεια…

80’s εννοείται!
Και ιδιαίτερα τη περίοδο 84-89

80’s θα ηθελα να δω περιοδεια για το Master Of Puppets και περιοδεια για το Hall Of The Mountain King απο Savatage αλλα και Screaming For Vengeance Tour με Halford στα καλυτερα του.

Τα 70’ς είχαν μέσα και το τελευταίο λάιβ του Βασιλιά.

Και τι δε θα δινα για να δω τους Crimson Glory στην απολυτη ακμη τους…(Transcendence Tour)

me 2 .

Γιατί να μην έχω γεννηθεί το 75?

70’ς φυσικα για να εβλεπα ολους τους “θεους” αλλα και πολλους “ημιθεους”.

Αλλα οπως βλεπεις τα 80’ς ειναι με διαφορα μπροστα. Και να πεις οτι τις μπαντες που ξεκινησαν τοτε δεν τις εχουμε δει… :-k

Να σου πω τους καταλαβαινω οσους ψηφιζουν 80’ς.Αλλο πραγμα ειναι να βλεπεις ενα γκρουπ στα ντουζενια του.Και τους Sabbath πχ τους ειδαμε…φανταζεσαι ομως πως θα ηταν τα live τους τοτε?Η πως θα επαιζαν οι Metallica πριν 20 χρονια ή ακομα και το '93 που ηρθαν?
Καποτε υποθετω θα θεωρουμε τους εαυτους μας πολυ τυχερους που ειδαμε γκρουπ οπως oi Mastodon για παραδειγμα στην πληρη ακμη τους. :slight_smile:

Δεν διαφωνω και γω θα προτιμουσα να εβλεπα Metallica το 86’. Αλλα με τον εναν η τον αλλον τροπο τους εχουμε δει. Και δεν νομιζω να απογοητευτηκαμε απο καποιον. Ενω Floyd ποτε θα δουμε? Uriah με Byron? Rainbow με Dio? AC/DC με Bon Scott? King Crimson οταν ζωγραφιζαν επι σκηνης? Καταλαβαινεις που το παω…

Και εγώ μαζί σου, όμως τότε θα έπρεπε να περιμένεις 30 χρόνια για να ανακαλύψεις τους Tool, τους Radiohead, τους Muse και τους Paradise Lost…:stuck_out_tongue:

Εγώ ψήφισα ότι μια χαρά είναι το παρόν, αλλά ακόμα δεν έχω καταλήξει αν συμφωνώ με την ψήφο μου!!!:lol: :lol: