Εκλογες 2007

χαχα…δε τον βγαλαμε τον π@@στη και απ’οτι ακουγα εδω και καιρο,μιας και η κεφ/νια ειναι μονοεδρικη,δεν ειναι πιθανοτητες να βγει…εμεις βγαλαμε Παριση!!!8O 8O
ισως καποιοι να τον εχετε ακουστα…

πιστευω αυτο θα γινει αν δεν εχουν εσωκομματικες διαμαχες. το θεωρω δηλαδη δεδομενο αφου ερχεται δυσκολος χειμωνας και οι πρωτες δυσαρεσκειες θα ειναι γρηγορα εμφανεις. θα φανει κι απο τη καθημερινοτητα. για να δουμε ποσο θα πανε τα λαχανικα και το ελαιολαδο μετα τις φωτιες. αυτο βεβαια ισως ειναι το λιγοτερο. η δυσαρεσκεια των ψηφοφορων της νδ θα τους στρεψει προς τα εκει, και ισως του πασοκ προς τα αριστερα κομματα. εδω ειναι απαραιτητο να αλλαξει το κκε την πολιτικη του, πραγμα βασικο αν θελουν να αυξησουν το ποσοστο τους.

απο την αλλη δε πιστευω η νδ να ασκησει συντομα αυστηρα οικονομικα μετρα, αν και οι φωτιες ρημαξαν ολη τη χωρα. η ψηφος πολλων ψηφοφορων δωθηκε απλα επειδη ο παπανδρεου δεν εμπνεει εμπιστοσυνη σε μεγαλο ποσοστο του ελληνικου λαου. αν αλλαξει η ηγεσια και εχουμε τον βενιζελο επι κεφαλης του κομματος το σκηνικο θα αλλαξει κατα πολυ.

η εισοδος του λαος θα συμβαλλει επισης στο να αλλαξει το πολιτικο προσκηνιο και δεν εχει τοσο να κανει με τι ιδεες υποστηριζει, οσο με το οτι ο 5κομματισμος μπορει να αποδειχθει δικοπο μαχαιρι μεσα στη βουλη. για να δουμε. πιστευω το πολιτικο τοπιο ειναι την παρουσα στιγμη αρκετα ρευστο.

επισης ομως υπαρχουν και καθηγητες που δεν κανουν σωστα την δουλεια τους. αυτο ειναι αλλο θεμα. αλλα να σου πω την αληθεια σε καμια χωρα της ενωμενης ευρωπης δε σε πετανε εξω απο το πανεπιστημιο. διορθωσε με αν κανω λαθος.

τι εννοείς με το πετάνε έξω? Το άσυλο?

Αν εννοείς να σε πετάξουν έξω με τις κλωτσιές και να μη τελειώσεις τις σπουδές σου, τότε δεν ισχύει. Στις περισσότερες χώρες (δε θέλω να είμαι απόλυτος και δε λέω σε όλες τις ανεπτυγμένες) έχουν το δικαίωμα αποβολής φοιτητή και το ασκούν συχνά (ειδικά αν ο φοιτητής δε τραβάει). Αλλά αυτό δεν είναι το θέμα. Και στην Ελλάδα υπάρχει. Απλά κανένας δεν έχει τα κότσια να το εφαρμόσει.

Κακοί καθηγητές υπάρχουν Angmar, αλλά δεν κατάλαβα αυτό σε τι αναιρεί αυτό που είπα παραπάνω.

Υπουργος παιδειας θα παει ο Αβραμοπουλος. Προσωπικα χαρηκα που δεν μπηκε η Μαριεττα στην Βουλη, οχι επειδη διαφωνουσα με τις προτασεις της, αλλωστε αυτες δεν εξαρτωνται απο τον εκαστοτε υπουργο, αλλα επειδη ηταν αλλαζονικη κι αχωνευτη σε βαθμο αηδιας. Ακρως θετικο επισης το οτι ο υψιστος φασιστας Νικος Γεωργιαδης δεν εκλεγεται βουλευτης. Μπροστα του ο Πολυδωρας μοιαζει αντιστασιακος την εποχη της Χουντας.
Η Κανελη θα ειναι η επομενη αρχηγος του ΚΚΕ, παρολο που ειναι δεξια, καθως δεν υπαρχουν αλλα επιφανη στελεχη ικανα να παρουν την ηγεσια του κομματος στα χερια τους. Βεβαια η αλλαγη της σκυταλης θ’αργησει ακομα. Ισως μεχρι τοτε να παρει καποιον διπλα της η Παπαρηγα κατα το μοντελο Αλαβανος-Τσιπρας ωστε να προετοιμασει το εδαφος για τον διαδοχο της.
Ο ΛΑΟΣ οντως θα εχει εσωκομματικα προβληματα γιατι ειναι χωνευτηρι διαφορων ακροδεξιων ιδεων και μερικων απλα οχι ιδιαιτερα ευφυων “πατριωτων”.

ΥΓ: Το γραψα πριν καμια ωρα αλλα ξεχασα να το ποσταρω.

Ρε καρακγκιοζη, δεν βαρεθηκες να γραφεις με 200 λογαριασμους???

Λέτε να κινδυνεύει ο Λεβέντης από την ηγεσία του κόμματος?

Ο Λεβεντης ειναι ο επομενος προεδρος του ΠΑΣΟΚ.

Δεν παρακολοθοΥσα το thread επιτηδες μην και αρπαχτω με κανεναν και δεν το θελω.
αλλα πηρα την αποφαση να γραψω εδω εστω και μετα την εκλογικη αναμετρηση.
δεν χρειαζονται και πολλα λογια…
[SIZE=“5”]Ο ΛΑΟΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟΥΣ ΗΓΕΤΕΣ ΠΟΥ ΑΞΙΖΕΙ…[/SIZE]
[SIZE=“3”]ΤΙ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΣ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΑΞΙΩΝΕΤΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΑΚΡΟΔΕΞΙΟΥΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΥΣ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ… [/SIZE]
[SIZE=“4”]ΚΡΙΜΑ[/SIZE]

Ο ΣΥΡΙΖΑ εβγαλε βουλευτη εναν Κοροβεση στην Β’ Αθηνων. Τον ξερουμε?

Η Κανελλη εχω την εντυπωση (και διορθωστε με αν κανω λαθος) οτι δεν ειναι ΚΑΝ μελος του ΚΚΕ. Συνεργαζομενη ειναι. Οποτε δεν παιζει να παρει τη θεση του Γ.Γ. Υπαρχουν πολλοι γι αυτην πχ. Παφιλης…

Δεν υπαρχει Κοροβεσης στη Β’ Αθηνων στον ΣΥΡΙΖΑ. Απ’ οσο ξερω βγαινουν Δραγασακης, Παπαγιαννακης, Ψαριανος, Κουβελης…

  1. Ψιλοβλεπω και τον δημοσιογραφο τον Μπογιοπουλο ή οπως τελος παντων τον λενε. Νεος σχετικα σε ηλικια, ρητορας, κομματοσκυλο, στρατιωτακι, βριζει Συνασπισμο, λεει ολο τον κοσμο ΠΑΣΟΚους, ολα τα προσοντα γ.γ. ΚΚΕ.
  2. Σκατα, εκ παραδρομης ειπα Β’ Αθηνων. Καπου στο νομο βγηκε ενας Κοροβεσης. Μην ειναι πατερας του Μοντε? Μην ειναι θειος του? ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ??!?!?!?!?!?

Γνωριζω για εναν Περικλη Κοροβεση αρκετα παλιο αγωνιστη της ριζοσπαστικης αριστερας. Μαλλον αυτος θα ειναι. Εγραφε (δεν ξερω αν γραφει ακομα) και στην εφημεριδα “Εποχη”…

Προς τους γκρινιαρηδες:

Εγώ είμαι. Βγήκα. Σας παρατάω κ φεύγω. Αστα διάλα πια

Ελα μωρε, εγω σου αφιερωσα και ποστ στο τοπικ για το τσαμπιολιγκ.

monte μη ξεχνάς…

Τη θητεία μου τη θέλω στην Άνδρο… Μη ξεχνάς εμάς που σε στηρίξαμε

Ρουσφετι παιζει τωρα μετα τις εκλογες…? Μαλλον θελω να τα ακουσω…

Α! Εγώ έλεγα να πάω φέτος το καλοκαίρι διακοπές στην ¶νδρο! Είναι και “κοντά” στο δικό μου νησί. Νταξ σε σύγκριση με την Κάρπαθο ξέρω γω :lol:

α) η Άνδρος θεωρείται για το ναυτικό παραμεθόριος… :roll:

β) έχασες που δεν ήρθες. Η Άνδρος είναι απίστευτα όμορφη το καλοκαίρι.

γ) είμαστε εκτός θέματος θα μας κράξουν οι άλλοι

δ) για ξεκάρφωμα αλλάζω θέμα συζήτησης τάχα μου για να είμαστε ον τόπικ

ε) Τους παραπάνω ψήφους στο Συνασπισμό του Κωσταντόπουλου, τους έδωσε ο Αλαβάνος, το ΔΗΚΚΙ, οι καταλήψεις, οι bloggers το περιβάλλον ή το ΠΑΣΟΚ? Για πείτε απόψεις…