Εκλογες 2007

  1. Αλαβανος
  2. Τσιπρας
  3. Προσεγγιση στη νεολαια (σχεδον καθολου οι καταληψεις)
  4. Εισχωρηση κομματων οπως η ΚΟΕ που πιανουν μεγαλο ποσοστο (νομιζω οταν κατεβαινε μονη της επιανε περισσοτερο απο καθε αλλο εξωκοινοβουλευτικο κομμα)
  5. Ενωτικο ψηφοδελτιο
  6. Δυσαρεστημενοι ΠΑΣΟΚοι
    Εντιτ:
  7. Η φυγη του Κωνσταντοπουλου

Εξυπνακια ChrisP εγω ημουν, ειμαι και θα ειμαι παντα ροκας! Οπως ημουν,ειμαι και ειμαι παντα Ελληνας!
Ειναι παραλογο και ασχετο να μπερδευεις τα πιστευω καποιου με τα μουσικες του επιλογες.
Οσο για τον ΛΑΟΣ ηρθε για να μεινει!
Η κυβερνηση Καραμανλη θα παρει πολλα αντιλαικα μετρα οπως και θα δειξει εντονη υποχωρητικοτητα και
ενδοτικοτητα στα εθνικα θεματα. Και ο ΛΑΟΣ θα ειναι σε ολα αυτα δυναμικα απεναντι απο την κυβερνηση!
Και γι’αυτο ο ΛΑΟΣ στις επομενες εκλογες(οποτε γινουν) θα αυξησει περαιτερω την εκλογικη του δυναμη!

Rocker_ αφού είσαι ροκάς δεν έχεις παρά να αρχίσεις να ποστάρεις και στο μουσικό τμήμα του φόρουμ :wink:

Γενικα ο Αλαβανος εχει βαλει στοχο τη δημιουργια σταθερου πυρηνα ψηφοφορων για το ΣΥΝ-ΣΥΡΙΖΑ. Ο Κωσταντοπουλος εχει αφησει το κομμα στη μοιρα του με συνεπεια τη συνεχη πτωση του ποσοστου του στις τελευταιες εκλογικες αναμετρησεις. Με τα χθεσινα αποτελεσματα φανηκε η δουλεια που εχει κανει ο Αλαβανος, εδειξε οτι ειναι ικανος για αυτη τη θεση.

Το 10 λεπτο τηλεοπτικο σποτακι επισης ηταν μακραν το καλυτερο των αλλων σποτ αλλων κομματων απο οσα ειδα. Επισης ο Αλαβανος δεν υιοθετησε την σταση του ΚΚΕ που αφοριζε τα παντα και οι ομιλιες του ειχαν παντα ενωτικο χαρακτηρα και προς αλλες παραταξεις.

Ροκερ αυτο που λεει ο Κρισπ ειναι οτι εισαι ενας χρηστης που μπηκε και γραφει μονο σε θεματα σχετικα με την Ελλαδα, οπως στο Γιουρομπασκετ ή στις εκλογες, προπαγανδιζοντας το ΛΑΟΣ και μαλιστα με τα πιο λαϊκιστικα επιχειρηματα. Η αποψη του ενισχυεται φυσικα απο το γεγονος οτι μαζι με σενα μπηκαν αλλοι 3 χρηστες των οποιων η μονη κινηση εδω περα ηταν να ψηφισουν σ’αυτο το πολλ ΛΑΟΣ.
Δλδ ποσο πιο χαμηλα. Ποσο.

εσυ μη μιλας δεν εχεις δικαιωμα

Τι εγινε ρε παιδια, βγηκε το ΛΑΟΣ στην εξουσια και λογοκρινουν τους αντιφρονουντες???

που ησουν αποψε, διαβαζες?

Μπορω να πω οτι επεσα ηρωικα στο πεδιο της μαχης παντως! Το προσπαθησα αλλα η τεμπελια με τσακισε.

Διαβασα, νταξει. Οχι πολυ, αλλα διαβασα. :oops: Πανε στο τοπικ για τους μπουγατσοφαγους και γραψε ριβιου πως περασατε.

Ερωτηση ενος εξυπνακια:

Ποσο πιο αντιλαϊκα μετρα μπορει να παρει η ΝΔ απο αυτα?

Το «πλαίσιο» Καρατζαφέρη προβλέπει: Επαναφορά θανατικής ποινής (σ. 36). Κατάργηση παραγραφής στα σοβαρά αδικήματα (σ. 36). Εισαγωγή ενός «θεσμού συνεργασίας των τάξεων» που θα υποκαταστήσει το συνδικαλισμό (σ. 15). Σκανδαλώδη επιδότηση κατά 50% των εφοπλιστών για πλοία που ναυπηγούνται σε ελληνικά ναυπηγεία (σ. 75). Ξεπούλημα των εταιρειών του δημόσιου τομέα «επειδή δημιουργήθηκαν από την τάση για κρατισμό του ΠΑΣΟΚ» (σ. 34). Προσαρμογή των αμοιβών του δημόσιου τομέα με αυτές του ιδιωτικού και «εξατομίκευσή» τους. Δηλαδή, εξάρτησή τους από «την αποτελεσματικότητα, την παραγωγικότητα και την ακεραιότητα κάθε υπαλλήλου» (σ. 33).

Απο το πλαισιο θεσεων που υπογραφει ο Γ. Καρατζαφερης…

Ελα πες, ο υιος Πλευρης εισαι η ο Βελοπουλος?

ολα τα παραπανω…

…προφανως ο αλαβανος εχοντας ενα πιο προσφιλες προς τη νεολαια κυριως στυλ…
…το ΔΗΚΚΙ λιγα πραματα…
…προφανως οι καταληψεις, καθως ο ΣΥΝ επαιξε σημαντικοτατο ρολο, μεγαλυτερο ισως και απο αυτον του ΚΚΕ…
…και το ΠΑΣΟΚ, καθως η κατιουσα των τελευταιων ετων εκφραστηκε με την στροφη ενος μερους της (αριστερης) βασης του στο πιο ριζοσπαστηκοποιημενο ξαδερφακι του τον ΣΥΡΙΖΑ
…ισως και το περιβαλλον, αν και με ευχαριστηση ειδα τους οικολογους- πρασινους να παιρνου στην πρωτη τους καθοδο 1,05% (εφαγαν και τον προβεβλημενο απο τα ΜΜΕ παπαθεμελη)
…οι πιο ριζοσπαστικες συνιστωσες του ΣΥΡΙΖΑ (ΚΟΕ, ΔΕΑ, Κοκκινο) που φερα τον δικο τους κοσμο (κοσμο που το 2004 τους εβαλε στη βουλη οριακα)…

Συμφωνα με το νομο πρεπει να παραιτηθεις απο μοντ…

Περιμενουμε διαδοχο…

Απλά επειδή το έχω ακούσει αρκετές φορές δεν μπορώ να αντισταθώ στον πειρασμό και να μην παρέμβω. Τις φοιτητικές κινητοποιήσεις και ο ΣΥΡΙΖΑ και η ΚΝΕ τις αντιμετώπισαν αρχικά πολυ επιφυλακτικά έως και εχθρικά μπορώ να πω. Όταν πήραν διαστάσεις και είδαν ότι δεν μπορούν να τις χειραγωγήσουν τότε διάλεξαν να συμμετέχουν. Οι συνελεύσεις, οι πορείες και γενικά τα συνθήματα που ακούγονταν και γύρω απο τα οποία συσπηρώθηκαν οι φοιτητές ήταν της εξωκοινοβουλευτικής αριστεράς, βλέπε ΕΑΑΚ. Ως απόδειξη αναφέρω τα σποτάκια του συριζα που έδειχναν πλάνα από τις πορείες από τα μπλοκ των ΕΑΑΚ (λέγεται και καπέλωμα αυτό).

Το τονίζω ως απόδειξη ότι η ριζοσπαστική αριστερά μπορεί στις εκλογές να συγκεντρώνει όλη μαζί 1% αλλά έχει τη δυναμική να ξεσηκώνει κόσμο ακριβώς γιατί μπορεί να προτείνει πραγματικές λύσεις.

τα σεναρια διαδοχης παρουσιαζουν ως διαδοχο τον Nihilist. λενε το πρωτο πραγμα που θα επιληφθει θα ειναι τα heavy topics.

:har:

εχμ. βασικα οχι. αν δε κανω λαθος, συνηθως σε παραπεμπουν σε καποια αλλη σχολη. δε σε διωχνουν γενικα απ το πανεπιστημιο, ουτε εχει το ταδε χρονικο οριο που αν δεν εχεις τελειωσει τοτε μπαι μπαι. φυσικα η παρουσα μορφη θα αλλαξει, αλλα θελω να δω πως θα το κανουν. τα θεματα αυτα ειναι πολυ λεπτα τελος παντων, αλλα ναι, αυτο που κανουν δε γινεται πουθενα στην ευρωπη.

δε μιλαω για τους αιωνιους που ειναι 20 χρονια σε μια σχολη ασφαλως. δεν ειναι αυτο το θεμα. ξερω προσωπικα ατομα που ειναι 8 χρονια και βαλε σε σχολη και εχουν προβληματα στο περιβαλλον τους που τους εμποδιζουν να τελειωσουν. οταν ο αλλος κανει παρτ ταιμ δουλειες και ταυτοχρονα φροντιζει το σπιτι ενω εχει παραλληλα κι αλλα (οικονομικα) προβληματα δε μπορεις να τον υποχρεωσεις να τελειωσει νωριτερα. ειδικα οταν χρωστα και καποια μαθηματα που ο καθηγητης εχει σημειωθει να κοβει ακομα και το 85%.

φυσικα τα πραγματα γενικα δεν ειναι ετσι. απλα παρουσιαζω την αρνητικη οψη, που ειτε θελουμε ειτε οχι ειναι η αληθεια. το παραδειγμα που εφερα ειναι πραγματικο.

ενα κομματι της ριζοσπαστικης αριστερας (ΚΟΕ, Κοκκινο, ΔΕΑ, ΑΚΟΑ κτλ) εχει ενταχθει (για λογους δικους της) στον ΣΥΡΙΖΑ απο το 2004…ακομα και συνιστωσες των ΕΑΑΚ (βλεπε Ριχτερ στο Γεωλογικο Αθηνων) βρισκονταν σε επαφη με το ΕΚΦ (ουσιαστικα τον ΣΥΡΙΖΑ)…απο τα δυο κοινοβουλευτικα κομματα ο ΣΥΡΙΖΑ στηριξε τις κινητοποιησεις (αυτη την εικονα εχω δηλαδη) αντιθετα με το ΚΚΕ που μη εχοντας την πρωτοκαθεδρια στις κινητοποιησεις προσπαθησε να τις ποδογετησει με τους τροπους του…το θεμα ειναι οτι (ισχυει η οχι) ο ΣΥΡΙΖΑ καταφερε τουλαχοστον επικοινωνιακα να ευεργετηθει απο τις κινητοποιησεις…για αποφυγη παρεξηγησεων δεν παιζω τον ρολο του συνηγορου του ΣΥΡΙΖΑ…

@Angmar

Και πάλι όμως δε σε πιάνω. Εγώ δε μίλησα για αιώνιους φοιτητές… Γιατί μου τα λες αυτά? (σαφώς και μπορούν να με πετάξουν εκτός ΕΜΠ αν θέλουν… αλλά δε θέλουν… Και μετά για να μπω κάπου θα πρέπει πάλι να δώσω πανελλήνιες).

Εσύ όμως σε τι διαφωνείς με εμένα? Πιστεύεις ότι οι φοιτητές καλώς συμμετάσχουν όσο συμμετάσχουν στο πώς θα γίνεται το μάθημα? Θες παραπάνω? Λιγότερο? αυτό δεν έχω καταλάβει… Γιατί στο πρώτο μου ποστ, δε μίλησα για αιώνιους φοιτητές.

Να σου δώσω ένα παράδειγμα. Δίνουμε μάθημα, πάω αδιάβαστος, η ύλη είναι σχεδόν Χημεία Β’ Λυκείου. Στα πρώτα 10 λεπτά σηκώνεται το μισό αμφιθέατρο και φεύγει. Εγώ όπως ήμουν ελλειπώς προετοιμασμένος και με τις βασικές γνώσεις του Λυκείου στη Χημεία, γράφω 8αρι. Βγαίνουν τα αποτελέσματα. Τα ποσοστά των ατόμων που πέρασαν είναι τραγικά (λογικό… αφού ούτε καν ασχολήθηκαν και ήμασταν λίγοι γιατί οι περισσότεροι το περνάνε το Σεπτέμβρη). Αποτέλεσμα? Μαζεύονται όλες οι παρατάξεις, πάνε στον καθηγητή τον κράζουν για τα δύσκολα (?) θέματα και τον αναγκάζουν σε επανεξέταση…

Και αυτό είναι υπαρκτό παράδειγμα και είναι ένα από τα δεκάδες που μπορώ να σου πω μέσα από το ΕΜΠ… Αυτό είναι που το θεωρώ αντιεπιστημονικό και αντιπαιδαγωγικό…

Τα ΚΚΕ (μ-λ) και Μ-Λ ΚΚΕ δεν εχουν σχεση με τη διασπαση του ενιαιου συνασπισμου μετα το 1989…τα δυο αυτα μικρα κομματα (μαοικης κατευθυνσης) ειναι διασπαση μιας παλαιοτερης οργανωσης της ΟΜΛΕ (Οργανωση Μαρξιστων Λενινιστων Ελλαδος) η οποια υστερα απο το θανατο του Μαο το 1976 εισηχθη σε εσωστρεφεια και υστερα απο την συνοδη κριση στο εσωτερικο της, χωριστηκε τη δεκαετια του 80 σε αυτα τα 2 κομματα…

η πραγματικοτητα την οποια περιγραφεις δυστυχως βασιζεται στις εγγενεις αδυναμιες του εκπαιδευτικου συστηματος (δευτεροβαθμια και τριτο βαθμια εκπαιδευση) αφενος και στην ανωριμοτητα (οσον αφορα τον ακαδημαικο τους ρολο) των σπουδαστων αφετερου… κλασικη περιπτωση αυτη που περιγραφεις…