Εκλογες 2007

Παρα πολυ ομορφο κειμενακι με μια ενσταση ομως. Οσο κι αν συμφωνω με μερικες απο τις αποψεις της Ελευθεροτυπιας, οφειλω να τους κραξω που δημοσιευουν αυτο το αρθρο τωρα, μετα τις εκλογες. Ή μηπως δεν ηξεραν οτι οι βουλευτες αυτοι θα εκλεγονταν?
Φιλε Ροκερ τοποθετησου στο θεμα χωρις υπεκφυγες και λοιπα μπαρμπουτσαλα.

Άλλα 4 χρόνια Νέα Δικτατορία, προσφορά του κλασσικού, μαλάκα Έλληνα…

Με τις υγείες μας!:slight_smile:

Εντωμεταξυ απ οτι βλεπω το πολλ παραμενει ανοιχτο και ο κοσμος ψηφιζει ακομα. Πλακα εχει…

Ε μαλλον μας λενε τι ψηφισαν.

τώρα όλοι ψηφίζουν τους νικητές :stuck_out_tongue:

Εγώ πάντως δεν ψήφισα γιατί δεν μπορούσα να βρω τρόπο να γυρίσω από το νησί μου στη Θεσσαλονίκη :-s

Οπότε κι εγώ τι θα ψήφιζα επέλεξα στο πολ.

Btw στο μέγκα τώρα έχει την Έρευνα, που τα σπάει σαν εκπομπή. Το κακό είναι ότι έχει καλεσμένο μόνο τον Ανδρουλάκη -που τον πάω πολύ αλλά άλλο θέμα- κι έτσι μάλλον θα πούνε μόνο για το Γιωργάκι.

Πάντως και στο φόρουμ η ΝΔ κέρδισε :-s Τεσπα δεν επιτρέπεται να σχολιασθεί αυτό :stuck_out_tongue:

Όντως φίλε Ροκερ γιατί δεν τοποθετείσαι τώρα, μετά την παράθεση του άρθρου;

γιατί δεν παίρνει ο Δούρος? Παιδιά μην περιμένετε απάντηση από τον Rocker… Αμφιβάλλω αν όντως θέλει να είναι στην παρέα μας.

Πλάκα στην πλάκα, δε μου αρέσει ο Ανδρουλάκης σαν στυλ, αλλά είναι ο μόνος που κατ’εμέ έχει πει μία μεγάλη αλήθεια, που την πιστεύω εδώ και πολύ καιρό. Ότι το κυρίως προϊόν που παράγουν οι Έλληνες είναι επιστήμονες και είναι κρίμα που δε τους έχουμε φτιάξει τις συνθήκες να εργάζονται στην Ελλάδα με τις ίδιες συνθήκες του εξωτερικού…:frowning:

Γ. Παπανδρέου

Από το βήμα της Χαριλάου Τρικούπη ο κ. Παπανδρέου τόνισε με έμφαση ότι «το ΠΑΣΟΚ δεν χειραγωγείται», προσθέτοντας επίσης ότι «εγγυητής της ενότητας του ΠΑΣΟΚ η συλλογικότητα μας, τα όργανα του κόμματος, ο πρόεδρος, τα μέλη και τα στελέχη. Δεν χρειάζονται άλλοι εγγυητές».

Συμπλήρωσε επίσης ότι οι φίλοι του ΠΑΣΟΚ «αισθάνονται πικραμένοι και πονεμένοι, αγωνιούν για την πορεία της παράταξης μα και του τόπου» και πως όλα θα ειπωθούν και θα αναληφθούν οι ευθύνες για τι και πως έγινε.

Ο Γ. Παπανδρέου σημείωσε ότι το ΠΑΣΟΚ συνεχίζει ως αυτόνομη και δημοκρατική παράταξη και πως θα προχωρήσουν με ανοιχτό διάλογο. «Όλα τα στελέχη, μέλη και φίλοι του ΠΑΣΟΚ θα περιφρουρήσουν την πολιτική αυτονομία του Κινήματος» τόνισε.
Τη βουλευτική έδρα στην Περιφέρεια Αχαΐας επιλέγει ο Πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ, Γιώργος Α. Παπανδρέου

«Συγκρουστήκαμε με όσους ήθελαν να μείνει η Ελλάδα πίσω. Όσους ήθελαν να υπαγορεύουν πολιτικές και πρόσωπα ερήμην του λαού. Αυτή την πολιτική αυτονομία πρέπει να κερδίσουμε και σήμερα» είπε.

Εξερχόμενος από τα γραφεία της Χ. Τρικούπη ο Γ. Παπανδρέου αποθεώθηκε από 300 περίπου φίλους του ΠΑΣΟΚ.
http://www.cosmo.gr/Politics/Hellas/168251.html

Μου φαίνεται ή ο Γιωργάκης άπαξ και έχασε τις εκλογές σοβάρεψε και οι δηλώσεις του βελτιώθηκαν κατά πολύ?
Αυτά που boldara είναι σαφείς αιχμές προς τους εκσυγχρονιστικές του ΠΑΣΟΚ και όσους τους στηρίζουν :wink:

Λεντ, άλλαξε τώρα τον τίτλο του θέματος και καν’το “εκλογές 2011 (ή και νωρίτερα, μπουαα-χααχ-ααα)”

Έτσι οι ψήφοι στο εξής θα πηγαίνουν για τις επόμενες εκλογές. Για τις οποίες ακούω και δέχομαι προγνωστικά. Τι λέτε λοιπόν? Πως βλέπετε να εξελίσσονται?

τίποτα, απλά ήθελα να βάλω ένα σποίλερ

Μα είναι ΗΔΗ στην παρέα μας! Ψήφισε αγαπημένο δίσκο των Metallica και αγαπημένο τραγούδι το Enter Sandman!!! ~ :lol:

Ελλάς Ελλήνων Χριστιανών ε???

Θα βάζουμε και το κανάλι της βουλής από δω και πέρα να βλέπουμε το νούμερο το Γεωργιάδη και το τσίρκο του να γελάμε…

Ο Περικλής Κοροβέσης γεννήθηκε το 1941 στο Αργοστόλι. Σπούδασε θέατρο με τον Δημήτρη Ροντήρη, σημειολογία με τον Roland Barthes και παρακολούθησε μαθήματα με τον Ρ. Vidal Naquet στο Παρίσι. Από μικρή ηλικία μετείχε ενεργά στο μαχητικό δημοκρατικό κίνημα της Αριστεράς. Φυλακίστηκε και εξορίστηκε επί χούντας. Το πρώτο του βιβλίο, Ανθρωποφύλακες (1969), μεταφράστηκε σε πολλές γλώσσες. Εκτός από πεζά, έχει γράψει θέατρο, παιδικά και, τελευταία, ποίηση. Εκτός της συγγραφικής δραστηριότητας, διατηρεί μόνιμη στήλη στην εφημερίδα «Ελευθεροτυπία».

Περικλής Κοροβέσης, σε εκπομπή του Στέλιου Κούλογλου: «…η πτώση της χούντας ήταν ημιτελής. Έπεσε η στρατιωτική κυβέρνηση, αλλά όχι και η ιδεολογία του καθεστώτος. Οι ακροδεξιές απόψεις είναι κυρίαρχες στον τηλεοπτικό λόγο: Πρετεντέρης, Ευαγγελάτος, Τράγκας, Κακαουνάκης κ.λπ., είναι μια ενδεικτική και όχι εξαντλητική αναφορά…».

Για το Χριστιανων μην παιρνεις και ορκο. Καποιοι εκει μεσα θεωρουν οτι καταγονται απο τον Σειριο, ενω το χριστιανικο δογμα αποκλειει μετα βδελυγμιας την υπαρξη ζωης σε αλλους πλανητες. Βεβαια ο Βελοπουλος μπορει να μας πει οτι και ο Ιησους καταγοταν απο τον Σειριο, κανεις δεν ξερει…

Από περιέγεια,έγινε βουλευτής και εκείνος ο τύπος που έχει μια εκπομπή στη Θεσσαλονίκη,με εθνικιστική ιδεολογία?Δεν θυμάμαι όνομα,παλιά τον δείχνανε και στο κανάλι του Καρατζαφέρη.:-k

Αν λες τον Λιακοπουλο οχι. Αν λες τον Βελοπουλο ναι…

Ο Βελοπουλος,ναι.Τρελο παλικαρι.

“ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΗΝΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ”… Πέραν των υπολοίπων, το δόγμα αυτό χαρακτηρίζεται και απο ΟΛΙΚΗ άγνοια. Γνωρίζουν οι κύριοι που το υπεραμύνονται οτι 3 ή 4 χριστιανικές Οικουμενικές Σύνοδοι είχαν καταδικάσει τον εθνικισμό ως αίρεση?.. Πολύ σωστά, τον είχαν καταδικάσει ως αίρεση. Τι έχουν να πουν οι κύριοι ελληνοχριστιανοί σε αυτό? :roll:

Όχι τίποτ’ άλλο, αλλά αρκετά ασχολούμαστε με αυτό νομίζω και δε χρειάζεται, υπάρχουν και σοβαρότερα.

Επειδή έχει τύχει να τον ακούσω από κοντά,αυτό μόνο λύπη μου προκαλεί.:frowning: Θέλω να δω πως με τόσο αντίθετες τάσειςσ θα επιβιώσει αυτό το κόμμα…-βασικά,ελπίζω πως δεν θα τα καταφέρει-.Πάντως από τα άτομα που ξέρω,κάθε άλλο παρά αξιόλους βουλευτές έχει βγάλει.Πλεύρης ο 2ος,Γεωργιάδης,ο Βελόοπουλος και ο ‘πρόεδρος’.Δεν ξέρω τους υπόλοιπους,αλλά δεν νομίζω να είναι καλύτεροι.

Τώρα το ζήτημα είναι αν θα παραμείνουν στις επόμενες εκλογές μέσα στη βουλή ή όχι…

γιατί πιστεύουν ότι είναι εθνικιστές? Πατριώτη θεωρούν τον εαυτό τους…

Και ο Σβατζενέκερ θεωρεί τον εαυτό του σοβαρή πολιτική φιγούρα,κατά πόσο αυτό ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα?Άσε που η ένοια που δίνουνε στη λέξη πατριώτης είναι εντελώς διαφορετική…

δε λες κάτι διαφορετικό… Το ίδιο λες.

Με λίγα λόγια, θα μας απαντήσουν ότι “σωστά οι Σύνοδοι έκραξαν τον εθνικισμό, αλλά εμείς δεν είμαστε εθνικιστές αλλά πατριώτες”