Ταριφοστορυ

Μου εδωσε εμπνευση ο Ρεντ Παϊραμιντ με το θεμα του. Πειτε λοιπον ιστοριες με ταριφες που συνεβησαν σε σας ή σε φιλους σας. Αρκει να ειναι αληθινες ε. Μη γινετε σαρανταληθειες σα να σασταν ταριφες.

Για τους ταξιτζηδες τι να πω…δεν εχω πετυχει ευγενικο ανθρωπο αυτου του επαγγελματος…η το αλλο που οταν οδηγουν θελουν και τις λωριδες για την παρτη τους…με τον αδερφο μου{Thorgal} εχουμε κινδυνεψει αρκετες φορες εξαιτιας αυτων των αμπαλων!!!:frowning:

Γενικά είναι περίεργοι, αλλά δε μου έρχεται τώρα καμιά εξαιρετικά τρελή φάση. Μόνο από φίλους: μια κοπέλα δεν την άφηνε να κατέβει αν δεν έπαιρνε το τηλέφωνό της8O (αναγκάστηκε να ανοίξει την πόρτα σε φανάρι και να φύγει), και σε έναν φίλο του έλεγε …να δοκιμάσει να πάει με άντρα γιατί είναι πολύ καλύτερα! :lol:

Μια φορά μόνο πέτυχα έναν γύρω στα 25 πολύ πολύ καλούλη!!! :roll: καρδούλες καρδούλες :lol:

Μου εχει τυχει απο ταριφας-Ζουραρης μεχρι ταριφας Μυκονιατης που μου ελεγε να παω με γυναικα.:-s
Προχτες ετυχα σε τυπο που δεν εβλεπε, ειχε κολλησει την μουρη του στο τζαμι σχεδον, και σε μια φαση μας βλεπω να πηγαινουμε ευθεια σε ενα τσιμεντενιο χωρισμα.:?

Τέτοιες έχω σχεδόν πολλές ,κάθε φορά που γυρίζω σπίτι με ταξί μια τέτια ιστοριούλα μπαίνει στην συλλογή μου.:frowning: #-o

Τελευταίο συμβάν, καθώς γυρίζαμε με φίλο μου από την συναυλία του Satriani και ψάχναμε για ταξί, όλοι κλασσικά όταν άκουγαν την περιοχή Μενίδι την έκαναν με ελαφρά, μέχρι που σταματάει ένας και αφού αλλάξει μερικά χρωματάκια ακούγοντας την περιοχή, μας κοιτάει για κανα 3λεπτο από πάνω ως κάτω και μας κάνει ερωτήσεις τύπου:

-Πρέπει να είστε καλά παιδιά, ε?
-Σπουδάζετε?
-Είστε “καθαροί?”
-Που είχατε πάει?

Και όλα αυτά μόνο και μόνο να μπούμε μέσα. Μέσα στο ταξί υπηρξε ένα 2ο μέρος ανάκρισης. Αφού τελείωσε και η ανάκριση μας είπε τον πόνο του πως ήθελε να γίνει αρχαιολόγος όταν ήταν νεότερος αλλά όσες φορές και αν έσκαβε σε μέρη στο νησί του, δεν έβρισκε τπτ και μόνο οι γειτονές του πλούτισαν κλπ κλπ… μέχρι να καταριέτε τον Μητσοτάκη που εκλεβε αρχαία από το νησί του.:? :-s

Κάποιοι που μου είχαν τύχει ήταν πολύ εντάξει, αλλά δεν θα ξεχάσω ένα περιστατικό : Επιστρέφω από Δράμα στην Ξάνθη και κατεβαίνω στον σιδηροδρομικό σταθμό. Αυτός βρίσκεται μακριά από το σπίτι μου. Ήμασταν με κάτι φιλαράκια, που έμεναν επίσης κοντά σεμενα. Καθώς ήμασταν δίπλα από τα ταξί λέω "Δεν παίρνουμε κανά ταξί???". Λένε οι άλλοι "Όχι, θα καταξυλοθούμε κλπ.". Λέω "Όχι ρε μλκς κανα 3ευρο θα θέλει". (Τόσο έχει το ταξί στην Ξάνθη όταν το παίρνεις για κούρσα μέσα στην πόλη). Με ακούει ένας γέρος ταρίφας και αρχίζει να μου λέει "Τι είναι αυτά που λες, από εδώ μέχρι την πλατεία 5 ευρώ θέλω, να πας με τα πόδια κλπ." σε πολύ έντονο ύφος με τους άλλους ταρίφες να αρχίζουν να μιλούν προκλητικά συμφωνόντας μαζί του. Εγώ τσατίστηκα πολύ, αφενός για το υφάκι τους και αφετέρου γιατί δεν μπορείς να χρεώνεις παραπάνω μία κούρσα ΜΕΣΑ στην πόλη μόνο και μόνο γιατί βρίσκεσαι στον σταθμό απόπου ΔΕΝ έχει αστικό και οι τυχόν ξένοι που έρχονται δεν ξέρουν ότι τους ΚΛΕΒΕΙΣ, ενώ μια κούρσα με ΤΑΞΙΜΕΤΡΟ για το γήπεδο των Πηγαδίων που είναι περίπου η 4πλασια απόσταση κοστίζει γύρω στα 9 ευρώ. Έτσι του πετάω στην ψύχρα ένα “Δεν σε γαμώ κωλόγερε και σένα και το ταξί σου, θα πάω με τα πόδια αν και έχω τα λεφτά και να προσέχεις τη γλώσσα σου κατάλαβες ρε?” Αυτός μου κάνει “Σκάσε ρε μαλακισμένο γιατί άμα έρθω εκεί θα σε μαζεύουν μέσα στα αίματα και θα δεις ποιός είναι γέρος”.
Του απαντώ “¶ντε έλα να δούμε ποιόν θα μαζέψουν μέσα στα αίματα”, ενώ και τα δύο γομάρια που ήταν μαζί μου άρχισαν να του τα χώνουν, ενώ εμάς μας έβριζαν οι άλλοι ταρίφες. Τελικά δεν έπεσαν μπουνιές, μόνο άπειρα μπινελίκια, ενώ στο τέλος φύγαμε βρίζοντας τους. Εγώ πάντως του έλεγα να έρθει να με δείρει αν τολμάει, αλλά αυτός με διαολόστελνε λέγοντας με τσογλάνι κλπ.
Επίσης κάτι άλλο που θυμάμαι, αστείο : Eίχα μπεί σε ένα ταξί καλοκαίρι 2004, μετά το euro και μιλούσαμε για μπάλα με τον ταξιτζή. Μου εκθείαζε τις ικανότητες του Ρεχάγκελ και εγώ συμφωνούσα μαζί του και ξάφνου μου κάνει μία : O Ρεχάγκελ είναι παρόμοια περίπτωση με τον Αλέφαντο. Σαν τον Νικόλα τον είχανε στη Γερμανία. Και ο Αλέφαντος είναι προπονητάρα, αλλά δεν του έβγαιναν τα συστήματα.:lol: :lol: :lol:

Σκηνικό που μου έχει πει ένας φίλος μου…

Ήταν αυτός μέσα στο ταξί στη θέση του συνοδηγού και στο πίσω κάθισμα καθόταν μια 50άρα…

καθώς προχωρούσαν βλέπει ο ταρίφας έξω στο πεζοδρόμιο μια γκόμενα με κοντή φουστίτσα, ξώκοιλα κλπ…

Τότε κόβει ταχύτητα μπροστά της και της κάνει

“ΜΑΝΑΡΙ ΜΟΥ, ΘΑ ΣΟΥ ΡΟΥΦΗΞΩ ΤΟ ΜΥΙ ΜΕ ΤΟ ΜΠΟΥΡΙ ΤΗΣ ΣΟΜΠΑΣ!”

Γ@#|€ται στα γέλια ο φίλος μου και η 50άρα από πίσω τα’παιξε και κάνει στον ταρίφα

“ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΥΡΙΕ, ΠΩΣ ΕΚΦΡΑΖΕΣΤΕ ΕΤΣΙ?”

Και της απαντάει ο ταρίφας:

“ΓΙΑΤΙ ΜΑΝΤΑΜ? ΕΣΑΣ ΔΕ ΣΑΣ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΠΟΤΕ???”

:lol: :lol: :lol: :lol:

@ The_Ripper

ΑΑΑΑΑΑΑααααααααααα!!! Τα έσπασε όοοοοοολαααααααααααααα… :lol3:

γενικα εχω πεσει σε περιπτωσεις πολλες φορες!
αλλα τις καλυτερες ιστοριες μου τις εχει πει ο πατερας μου που εινια ταριφας!:lol:

Το Αλοε ερωτευτηκε ταριφα!!!:stuck_out_tongue:

Πάω με 1 φίλο σινεμά και μας παίρνει 1 ταξιτζής ο οποίος μας έπιασε τη κουβέντα και άρχισε να λέει για 1 τύπο που ‘χε πιο πριν και που ταν μεθυσμένος και ότι αν δεν τον πλήρωνα θα του έβγαζε το κρασί απ’ τα αυτιά και τα μάτια.Εντωμεταξύ,μας πήγε από άλλο δρόμο στο προορισμό μας και στη μέση κάπου της διαδρομής σταμάτησε για να πάρει ριζόγαλο:lol: .Τελικά μας χρέωσε και 1 ευρώ παραπάνω γιατί τότε ήταν χριστούγεννα και παίρνουν ‘δώρο’ για κάθε διαδρομή.Για να δέσει με τον τύπο και να χαλάσει η βραδιά ήταν και η ταινία μούφα(Νάρνια).Πάντως αυτός ήταν ο μόνος ταξιτζής που μου τυχε να 'ναι έτσι,οι άλλοι όσο τους θυμάμαι 1 χαρά ήταν.

Εγω εχω πετυχει και γαματους ταξιτζηδες, οπου με εχουν χρεωσει και λιγοτερο…

νννννναι…όποιος κατάλαβε,κατάλαβε

Αντε ρε κωλοκομπκλεξικε σκορπιονιστη… Εγω δεν ειμαι ουτε Rychead, ουτε Gigatron…

:lightsabre:

φέρε τη μύγα πίσω τώρα ω ρε:lightsabre:

Παρτη!

:lightsabre:

Σήμερα απέναντι από το μαγαζί του ξαδερφού μου, περίμενε ταξί μια ξανθιά ΘΕΑ πραγματική (παίζει να μην έχω ξαναδεί πιο ωραία στη ζωή μου…), ε για πότε σταμάτησε ο ταξιτζής στη μέση του δρόμου για να την πάρει, ούτε που το κατάλαβα! :lol:

Τυχερά του επαγγέλματος! :roll:

Eιχαμε παρει 4 ατομα παρεα ταξι απο το κεντρο και εγω θα κατεβαινα τελευταιος.Κατεβαινει πρωτη μια φιλη μου, μας αφηνει λεφτα.Κατεβαινουν μετα αλλοι 2 και κανουν τη μαλακια να πληρωσουν το μεχρι τοτε ποσο.
Ο ταριφας νομιζει πως κατεβαινουμε ολοι κ μηδενιζει το ταξιμετρο.Του λεω οτι εγω παω αλλου και μου λεει με ξινισμενο υφος “Ωχ αυτα τα λενε απο την αρχη”.“Το ειπα” του λεω.
Το ξαναξεκινα απο την αρχη το ταξιμετρο.Εντωμεταξυ εγω εμενα 5 λεπτα απο κει που αφησε τα παιδια.Με παει,το ταξιμετρο γραφει γυρω στα 2-2.20.Οι αλλοι ειχαν ηδη δωσει 4.50.Ακολουθει ακριβης διαλογος.
Του λεω “Αφηνω 2.5 οκ?” και παω να κατεβω.
“Επ που πας.6.5 θα πληρωσεις”.
“Εε,αν δεν το πηρες χαμπαρι παρεα ημασταν με τους αλλους.Μια κουρσα σου πληρωνουμε”
“Οχι,θα πληρωσεις.”
“Θα σου λεγα τιποτα τωρα,αλλα νυσταζω”.Αφηνω τα 2.5 στη θεση κ κατεβαινω.
Κατεβαινει κ ο κοντουλης,χοντρουλης με τα γυαλακια.“Ελα δω ρε αλητακι.Ειπα θα πληρωσεις.”.Εδω ψιλοφορτωσα.
“Να παρεις τα αρχιδια μου βλαμενε,6.5 ευρω σου χρωσταμε,7 σου δωσα.Αλλα που να ξες προσθεση.”
Συνεχιζει μια ευγενης στιχομυθια με ελαφρα μπινελικια απο πλευρας μου και τον βλακα να μαζευεται λιγο.
Τελικα του λεω να πα να γαμηθει,βαριεμαι,αν θελει να φωναξει τους μπατσους αλλιως να παρει τον πουλο.
Ευγενικα παντα.
Ε φευγω,περναω τον δρομο και αφου μπαινει στο ταξι,βγαζει το κεφαλι και θαρραλεα με χριστοπαναγιαζει στα γρηγορα και παταει γκαζι και φευγει.
Αυτα.
Πλακα ειχε παντως.

Ελεος. Εμας μας ειχε τυχει τυπος που του λεει η φιλη μου “Την κοπελα θα την αφησουμε εδω(εμενα δηλαδη) και θα συνεχισουμε” και μας κανει “δεν ειμαι λεωφορειο εγω, σε ενα σημειο θα κατεβειτε ολες”…

Λογω του οτι γυαλιζε λιγο το ματι του κι η μια κοπελα ειναι το πιο φοβιτσιαρικο ατομο του κοσμου ολου με σκουνταγε να κατεβουμε και να μην μιλησω…Τελικα κατεβηκαμε ολες εκει…

Eμένα μουχει τύχει σκηνικό όπου είχα πάρει ταξι μαζί με έναν παππού για γήπεδο (το ωέο γήπεδο της Ξάνθης βρίσκεται δίπλα από ένα χωριό ΄γύρω στα 6 χιλιόμετρα έξω από την πόλη). Μόλις φτάσαμε ζητούσε να πληρώσει ο καθένας ξεχωριστά. Εγώ νόμιζα ότι αυτό ήταν εντάξει, αλλά ο παππούς τσατίστηκε άγρια, σκυλοβρίστηκε με τον ταξιτζή (εγώ ήμουν αμέτοχος) στο τέλος ο ταξιτζής λέει "Καλά, καλά μου ταπρηξες", ο παππούς πληρώνει την κούρσα, ρωτάω και εγώ τον ταξιτζή τι χρωστάω, μου λέει τίποτα, τίποτα, κατεβαίνω, λέω στον παππού πόσα πλήρωσε για να του δώσω τα μισά, μου λέει κι`αυτός “Δεν θέλω τίποτα, άστο αγόρι μου”. Έτσι τελικά έκανα τόσα χιλιόμετρα χωρίς να δώσω τίποτα.