ΑΛΚΙΝΟΟΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ!

αλκίνοος rules:wink:

:lol: :lol: :lol: Σ’ευχαριστω πνευματικέ μου πατέρα

Ε οκ, δεν εχω ακουσει και πολυ, απλα τον θεωρω προτιμοτερο απο σκυλολαϊκοποπ βλακειες και χειροτερο απο πραγματικους μουσικους οπως ο Θανασης Παπακωνσταντινου κι ο Αγγελακας.

Ο Θανάσης είναι μουσικος, ο Αγγελάκας όμως όχι:wink: Δεν λέω οτι δεν είναι καλος. Αλλα δεν είναι μουσικος. Απλως τραγουδάει

ξέρεις ότι σε εκτιμώ βαθύτατα αλλά επίτρεψέ μου απλά την αναφορά τον Θανάση τον αφήνουμε έξω γιατί όπως Robert Plant είναι μόνο ένας έτσι είναι και ο Θανάσης αλλά τον Αγγέλακα που τον έχω γνωρίσει και προσωπικά θέλει να είναι ροκ απλά η σκυλοπόπ τσέπη του δεν τον αφήνει κάτι για το οποίο ο Αλκίνοος δεν μου έχει δώσει σχετικό δείγμα κάνει την μουσική του για την μουσική και δεν τον ενδιαφέρει πέραν τούτου ουδέν

ειπες τον αγγελακα μουσικο? :lol: :lol: :lol:
ξερω κα μερικα ακομα με τον τοτο!
επισης δεν σε εβρισε η μουσικη για να την προσβαλεις τοσο!

Μουσικος οπως ειπε και ο νταρκ οφ δε σαν δεν ειναι με την ακριβη εννοια. Παρ’ολα αυτα ηταν στο πιο σημαντικο ελληνικο συγκροτημα των τελευταιων 20 χρονων και κανει πολυ καλη σολο καριερα. Για μενα ειναι κατι παραπανω απο αξιολογος.

άρε Σάκη μέσα στο μυαλό μου είσαι :smiley: :smiley:
έχε την μουσική μου ευχή

τον έρικ μόνο να συμπάθαγες και τι στον κόσμο :stuck_out_tongue:

φίλε μου λεντ ότι κάνει αξιόλογη καριέρα ο Αγγέλακας κάνει και πουλάει τρελλά και σολτ άουτ είναι σε κάθε του εμφάνιση μόνο που την καριέρα αυτή την κάνει βαζίζομενος στο όνομα του καλύτερου σωστά λες συγκροτήματος της τελευταίας δεκαετίας διαφορετικά δεν θα τον ήξερε η μάνα του και το χειρότερο είναι οτι αυτό το ξέρει για αυτό και έχει σκυλοποπ τσέπη με ότι αυτό συνεπάγεται…

Ναι παιδια δεν ειναι μουσικος ο Αγγελακας, δικιο εχετε… Τι χαζοι που ειμαστε εμεις που πιστευουμε κατι τετοιο…

Βεβαια, τωρα που το σκεφτομαι, οντως, μουσικος δεν ειναι. Ειναι ποιητης…

Tα παραπάνω post μου θυμίζουν την παλίοτερη διαφωνία για τον Morisson, μόνο προσαρμοσμένη στα ελληνικά μας δεδομένα:p

Εμενα μου θυμιζουν δεκαδες τοπικ του φορουμ που ο καθενας θελει ο,τι λεει χωρις κανενα επιχειρημα…

Όχι αυτό παρουσιάζει πολλές ομοιότητες. Παραθέτω μερικές

Ο Morisson ήταν ποιήτης και όχι μουσικός…
Ο Morisson εκμεταλεύτηκε το hippiko κίνημα
Ο Μorrison δεν ήταν μουσικός με την στενή έννοια του όρου
Ο Morisson βασίστηκε σε ταλαντούχους μουσικούς για να χτίσει το όνομα του κλπ κλπ

Μήπως φύγαμε λίγο απο το θέμα;:frowning: !!!

Υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ του μου αρέσει ένα συγκρότημα και πιστεύω πως είναι αξιόλογο. Ο Αλκίνοος φεύγει αρκετά απο το Ροκ και μου φαίνεται λογικό να μην αρέσει στους περισσότερους. Αλλα ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα…

Από μικρό και από μεταλλικό ακούς τις μεγαλύτερς αλήθειες εύγε Αλέξανδρε

Αξιόλογος καλλιτέχνης. Έκανε ένα καλό ξεκίνημα με 2 αρκετά καλούς δίσκους από το Ζούδιαρη και συνέχισε με 2 δικούς του καταπληκτικούς δίσκους (από τον προσκηνητή 3 τραγούδια μ’ άρεσαν). Ροκ δεν είναι επ’ ουδενί αλλά έχει καταπληκτικά τραγούδια με φοβερές ενορχηστρώσεις, συμπαθητική φωνή, ωραίους στίχους και κατά τη γνώμη μ κράτησε ένα επίπεδο όλα αυτά τα χρόνια. Αρνητικά το ότι κράτησε ένα μελαγχολικό στιλ όλα αυτά τα χρόνια χωρίς καμία προσπάθεια να το αλλάξει κάτι το οποίο καταντάει κουραστικό μιας και τα τραγούδια του όλα σε αυτό το στιλ κινούνται, θα έπρεπε να πειραματιστεί σε πιο ροκ μονοπάτια. Επίσης εκτός από τον έρωτα και την προσωπική απόγνωση υπάρχουν και άλλα θέματα για τα οποία μπορεί κανείς να γράψεις στίχους. A και radiohead covers :wink:

Έχω αρκετούς κοινούς γνωστούς μαζί του και όλοι μου λένε πως είναι πολύ καλό παιδί:)

Από την μουσική του, να πω την αλήθειο δεν έχω ακούσει αρκετά, αλλά όσα έχω ακούσει μάλλον δεν ταιριάζουν σε ένα site/forum που λέγεται rocking…
Tώρα βέβαια για το λεγόμενο “έντεχνο” αρκετοί ποστάρουν σταθερά σε αυτό το forum…

Tέλος πάντων, αν δεχτούμε πως το φόρουμ είναι γενικά ανοιχτόμυαλο θα ξεκινήσω και εγώ thread για τον Coltrane:D

Ένα κομμάτι που ροκοφέρνει πολύ είναι το “Εχω Μια λέξη”. Αν δεν το έχεις ακούσει καλό ειναι να το κάνεις!
Ο Αλκίνοος όντως έχει λυπητερά τραγούδια αλλα όχι μόνο. Το “στην Αγορά του Αλ χαλίλι” δεν είναι λυπητερό!

να τονίσουμε εδώ την προσφορά του τεράστιου Νίκου Ζούδιαρη ε…

Ειναι απο τους λιγους Ελληνες που θα ακουσω ευχαριστα καποια τραγουδια του.

Απο οτι βλεπω οι περισσοτεροι τον εχετε θαψει… :frowning:
Τι να πω… κριμα…:cry: :cry: :cry: