ΑΛΚΙΝΟΟΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ!

Ετσι όπως πάμε θα ανοiξουμε και thread για τους OPA…#-o :lol:

προσωπικα δεν τον θεωρω επ ουδενι κακο καλλιτεχνη…ειναι αξιολογοτατος…απλα δεν μπορω ρε παιδι μου αυτη τη συνεχομενη μιζερια που αποπνεουν οι αποστασιοποιημενοι καλλιτεχνες…ρε παιδι μου οκ…ψαγμενος αντισυμβατικος αλλα μου δινει και την αισθηση οτι το παιζει λιγο υπερανω…νομιζω δλδ…δεν ξερω…τεσπα το τραγουδι ‘‘Ζηνωνος’’ ειναι μεγαλο κομματι

Δεν ξέρω. Εμένα δε μου φαίνεται οτι το παίζει υπεράνω. Αν και αν δεν έχεις γνωρίσει τον άλλον δεν μπορείς να ξέρεις. Δε μου έχει δώσει στοιχεία περι αυτού.

+1 για το “ζήνωνος”

καλα οκ…αυτη την αισθηση μου δινει ποτε ποτε…παντως δεν λεω αμα δεν γνωρισεις τον αλλο απο κοντα δεν μπορεις να ξερεις…
ομως ναι φαινεται καλο παιδι καλος ανθρωπος που δεν θα μπει σε διαδικασιες πισωπλατων μαχαιριων και ρουφιανευματων προκειμενου να αναδειχθει…

Συμφωνώ!

Δεν με βοηθησες γλυκε μου ομως…:-k

αμα ηξερα πιστεψε με πως θα στο ελεγα…

Σόρρυ που θα το πώ,αλλά μου την δίνει απίστευτα,για την ακρίβεια βρίσκω ότι είναι βαρετός μέχρι αηδίας,επαναλαμβάνετε,οι στίχοι του είναι για τα μπάζα και πουλάει μούρη ως έντεχνως από πάνω#-o

Να το πώ αλλιώς:Αν κάποια μου έκανε καντάδα με τραγούδι του θα την μπουγέλωνα κανονικότατα και θα της έριχνα και τον κουβά στο κεφάλι.

Πάντως OxiOlga,καλύτερα Scorpions και Wind of change,παρά Ιωανίδη.:stuck_out_tongue: :smiley:

Τσιλάρετε! Όπως πρέπει να υπάρχουν η χαρούμενη, η οργισμένη, η εγκεφαλική, η ρομαντική, η κάφρικη, η χορευτική μουσική, έτσι πρέπει να υπάρχει και αυτή που εσείς την αποκαλείτε μίζερη/βαρετή/κόβω φλέβες…

Το θέμα είναι πόσο καλά το κάνει κάποιος αυτό, και ο Αλκίνοος το κάνει πολύ καλά (κατά την άποψή μου)
Όσο για τα δήθεν, το έχω ξαναπεί ότι δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα στη μουσική, γιατί η τέχνη είναι από μόνη της “δήθεν”, δηλαδή δεν είναι κάτι το καθημερινό και πολλές φορές δεν έιναι καν κάτι το αληθινό…

Για ορισμένες συγκεκριμένες στιγμές, και σύμφωνα με τη δική μου ιδιοσυγκρασία ο Αλκίνοος είναι ιδανικός να σε κάνει κομμάτια. Κρίμα που δεν ήμουν την Τετάρτη στο εξοχικό μου να πάω να τον δω στο Λουτράκι…

Μια χαρά είναι ο Αλκίνοος.

Kαλα που μου το πες να παρω μετρα προφυλαξης…:stuck_out_tongue:

Πεστααα!!!:smiley:

Ευτηχώς που το κατάλαβες ότι αναφερόμουν σε 'σένα:D :stuck_out_tongue:

Μάκια!!!:smiley:

Βασικά ο Αλκίνοος δεν κάνει μουσική τύπου κόβω φλέβα. Οσοι το έχουν αναφέρει απλως έχουν ακούσει 1-2 τραγούδια και έχουν ελλειπής γνώση πανώ σ’αυτον. Και απορρώ και για κάτι άλλο. Πού βλέπετε οτι ο Αλκίνοος είναι “δήθεν”; Ο Αγγελάκας ή ο Β. Παπακωνσταντίνου τί είναι τότε; Ας μην αναφερθούμε σε ξένα συγκροτήματα…

ΠΟΥΛΑΕΙ μια εικόνα χωρίς να 'ναι απόλυτα δικό του,κάτι ειλικρινές.Και πολλά γνωστά και καλά πολλές φορές γκρούπ κάνουν το ίδιο.Δεν είπε κανείς ότι είναι λιγότερο δήθεν από π.χ. τους Maiden,αλλά νομίζω φένετε ότι δεν είναι η μουσική του αυτό που έχει μέσα του.Πάντως,από γαβ-γαβ είναι σίγουρα καλυτερος,αν και δεν είμαι σίγουρος ότι αυτό είναι και τόσο μεγάλη κολακεία:lol: :stuck_out_tongue:

Άλλωστε όταν τον υποστηρίζουν εξωγήινοι όπως ο darkofhtesun που αποτελούν κατά κύριο λόγο το κοινό του,πόσο αξιόλογος να 'ναι:lol: :stuck_out_tongue: ,

Εμένα δε μου φαίνεται οτι δεν είναι η μουσική αυτο που έχει μέσα του. Τεσπα, Απόψεις είναι αυτες.

Αφου οι εξωγήινοι έχουν περισσότερη νοημοσύνη απο τους κοινούς σημαίνει οτι ο Αλκίνοος μαμάει!

Δεν ανοίγω την ίδια συζήτηση ξανά,αλλά αν οι εξωγήινοι είναι πιο έξυπνοι,γιατί έρχονται εδώ(στη γή)?Αν είχα διαστημόπλοιο θα έφευγα όσο το δυνατόν πιο μακριά με την ταχύτητα του φωτός:lol:

Συμφωνω!!

Οσο για τον Αλκινοο, ουδεν σχολιο…

Εγώ δεν θα μπω στο τριπάκι του να σχολιάσω τον χαρακτήρα του κλπ., αλλά την μουσική του. Και αυτή μου φαίνεται εντελώς βαρετή.[-X

αν και δεν ακουω πολυ ελληνικη μουσικη,τον θεωρω απο τους καλυτερους ελληνες καλλιτεχνες των τελευταιων ετων.εχει γραψει κομματαρες,πλαισιωνεται απο φοβερους μουσικους (νομιζω πρεπει να ανοιξουμε και θεμα για human touch,ιασις και σια!!!), εχει κρατησει ενα σοβαρο υφος και δεν εχει ξεφυγει απο το στυλ που παιζει!!!

οσο για το τραγουδι με τους στιχους “δωσε μου πνοη απ’ την πνοη σου
να ξαναγεννηθω μαζι σου” ειναι διασκευη στη κομματαρα “Ζηλευει η Νυχτα” ενος αλλου φοβερου ελληνα καλλιτεχνη Ορφεα Περιδη.τωρα αν κρινω απο το οτι κανεις δεν απαντησε,να υποθεσω οτι οι περισσοτεροι εχετε ασχοληθει πεταχτα με τον αλκινοο και κρινετε απο ενα δυο τραγουδια??? :-k

επισης καποιος ειπε οτι ο αλκινοος ξεφευγει αρκετα απο το ροκ.καπως αναλογα εχουω “ξεφυγει” συγκροτηματα οπως οι anathema,the gathering,οι paradise lost στο host κλπ κλπ.επισης αρκετοι ροκαδες,μεταλλαδες ασχολουμαστε με folk σχηματα οπως οι ulver του kveldsssanger,οι empyrium κλπ κλπ,επισης παρα πολλοι ασχολουνται και με ελεκτρονικα σχηματα electrogoth,ebm κλπ κλπ,οπωτε βρισκω απολυτα λογικο να ασχολουμαστε και με τον αλκινοο.(ακομα θυμαμαι μια παλια συνεντευξη του που αναφερε στα αγαπημενα του αλμπουμς το Iron Maiden…)

επισης μια ακομη αξιολογη μορφη του ελληνικου καλου τραγουδιου ειναι ο Δημητρης Ζερβουδακης!!!
οσοι ενδιαφερεστε ψαχτε τον!