Κανένας από Γιάννενα;

Άνεβαίνω το Σάββατο με κολλητό συνμοτοσυκλετιστή Ιωάννινα και μετά καρφί Ζαγοροχώρια, έχουμε κανέναν από εκεί που να ξέρει καλές καβάντζες;;:-k

Ου ρε!!! **** τον ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΕΝΑ!

μαλλον ΚΑΝΕΝΑΣ απ τα Γιαννενα…:stuck_out_tongue:

Πηγα φετος εκει τριημερη(τη τυχη μου γαμω δηλαδη).Απο τα Γιαννενα αξιζει μονο το κεντρο της πολης και η λογοκρισιαθυελλα που υπαρχει στη πολη λογω του πανεπιστημιου που εδρευει εκει.:wink:
Αν σε ενδιαφερει εχει σχετικα καλα ρεμπετικα αλλα η υπολοιπη πολη λιιιιιγοοοοο εξω απο το κεντρο της ειναι χειροτερα και απο χωριο… :frowning:

Τι λέτε, μια χαρά πανέμορφα είναι τα Γιάννενα!
Έχω καταγωγή από ένα χωριό εκεί κοντά, αλλά δεν ξέρω τα μέρη καλά για να σου πω πού να πας… :-s

Μπααααααααααα!!!
Πελοποννησος σου κανει? παντως τα Γιαννενα ειναι πανεμορφα!!!:smiley:

Η Πελοπόνησσος είναι πιο ωραία

Μην προσπαθείς να μου την πεις! Το άλλο μισό της καταγωγής μου από Αχα ΐα είναι! :stuck_out_tongue: Θάλασσα 8)

Τωρα αυτό το πες για καλό…?:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

έλα ντε:lol: :lol:

Θα μπορούσε να βοηθήσει ο ντόπιος karvou αλλά έχει χαλάσει ο υπολογιστής του :?

Καλά. Είμαι Βελγοπόντια που λέει κι ο led. Σατισφάιντ; :stuck_out_tongue:

Ο καρβου είναι από Ζαγοροχώρια, εγώ απ’την άλλη πλευρά… κανένας στη μέση;; #-o

Λοιπόν, πρώτον:

α) Dark of the Sun πρόσεχε τη γλώσσα σου (αυτό στα σοβαρά το λέω)
β) Dark of the Sun πρόσεχε τι λέξεις βάζεις δίπλα στη λέξη ΠΑΣ Γιάννενα (αυτό ημισοβαρά)
γ) Ποια Πελ/νησος? Ας μη μπλέκουμε τη βούρτσα με τη … μπαντανόβουρτσα (αυτό το λέω σε κλίμα χαβαλέ)

Από τη πόλη στα Γιάννενα είμαι σκράπας. Τα πολύ βασικά ξέρω και αυτά λόγω του ότι πάντα κάθομαι ελάχιστα εκεί. Από μνήμης μπορώ να σου πω να πας οπωσδήποτε:

  1. Δίλοφο. Ίσως το πιο όμορφο χωριό των Ζαγοροχωρίων
  2. Πάπιγκο. Εκτός του ότι από εκεί είναι η καταγωγή μου, έχει εξαίρετα μέρη για να κάτσεις, είναι από τα πιο παλιά και αρχοντικά χωριά, έχει θέα την Αστράκα και έχει πάρα πολύ όμορφα μέρη για να μείνετε αν θέλεις και να έχετε το Πάπιγκο ως κέντρο εξόρμησης. Στο Μικρό Πάπιγκο, μην περιμένεις πολλά, σε μισό απόγευμα το βλέπεις, μπορείς να το συνδυάσεις με κάποιο γεύμα εκεί.

Εφόσον γουστάρετε τα σχετικά με φύση σας προτείνω όπως και δήποτε!!! Να κάνετε βόλτα (με τα πόδια ή με τα άλογα αν σας κάτσει η φάση) στις όχθες του Βοϊδομάτη ή αν δε σας νοιάζει η πολύ πεζοπορία (ή οι μηχανές σας είναι και για off road καταστάσεις) να προσπαθήσετε να πάτε μέχρι τη Δρακολίμνη. Ένα από τα πιο όμορφα τοπία που μπορεί να βρει κάποιος στην Ελλάδα, αλλά με κουραστική διαδρομή μιας και δεν πάει αυτοκίνητο εκεί πάνω :frowning:

  1. Μονοδένδρι. Εξαιρετικό χωριό και ακόμα θυμάμαι κάτι πίτες που είχα φάει εκεί όταν ήμουν μικρούλης :stuck_out_tongue:

ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Αν πάτε Ζαγοροχώρια και παραγγείλετε τηγανιτές πατάτες, τυροκροκέτες και αστακομακαρονάδα είστε πολύ μπανάλ και αστοί!!!:stuck_out_tongue:
Τα κρέατα είναι ολόφρεσκα και ντόπια, οι πίτες είναι ανεπανάληπτες και σου εγγυώμαι ότι η πίτες που θα φας σε ορισμένα μέρη θα σου μείνουν για πάντα στη μνήμη (επίσης το τσίπουρο είναι τοπικό φετίχ!!!)

Αν θες έξτρα ίνφο, μίλα με Cozy, να σε φέρει σε επαφή με εμένα, γιατί ένας Θεός ξέρει πότε θα μπω ίντερνετ πάλι :frowning:

Σοραίος Karvou!!!

:bow2: :bow2:

Thanx mate

ειναι γενικα καλη φαση! γυρνα στο καστρο κ καπου αλλα δεν θυμαμε γαμωτο υπαρχει ενα πολυ χιππικο μαγαζι!:hippy:

Ρε δεν το πιστεύω!!!

Ρε καρβού τα ίδια πάλι [-X
τέσπα εγώ φταίω γιατί βαριόμουν χθες να γράψω οπότε για τα περίφημα ζαγοροχώρια που τα έχω επισκεφτεί όλες τις εποχές του χρόνου με κάλυψες πλήρως πόλις των Ιωαννίνων

Λοιπόν για μένα μια από τις ωραιότερες ελληνικές πόλεις συνδιάζει τα πάντα την μοντέρνα πλευρά τα γραφικά γύρω από κάστρο δρομάκια περπάτησέ τα όπωσδήποτε πιείτε καφέ στα Λιθαρίστα με την μοναδική θέα δείτε την περίφημη Ζωσιμαία Σχολή χαζέψτε τα περίφημα ανά τον κόσμο αργυροχρυσοχοεία πάρτε ένα αναμνηστικό μην είστε τσιγκούνηδες επίσης τρομερά μαγαζιά με φλοκάτες κιλίμια ξυλόγλυπτα για τους λάτρεις του χωριάτικο στύλ μην παραλείψετε να κάνετε την βόλτα σας στην περίφημη λίμνη ναι αυτή που ο Αλή πασάς έπνιξε την κυρά φροσύνη προσοχή μην πέσετε και σεις μέσα καθίστε σε ένα από τα πολλά παραλίμνια καφέ και απολαύστε έναν μοναδικό γιαννώτικο μπακλαβά με θέα την λίμνη ενώ η προφορά των κατοίκων θα σας φανεί κάπως βαριά αλλά συνηθιζεται εύκολα πάρτε και μάτι το σχετικό νυφοπάζαρο

Αν έχετε χρόνο αξίζει σίγουρα να επισκεφτείτε το νησάκι που είναι στην λίμνη και μην χάσετε τα εκθέματα στο μουσείο του Βρέλη έξω από τα Γιάννενα αξίζουν

Φάτε σίγουρα ντόπια κρέατα πιέτε ούζο αν και θα πρότεινα ντόπια πέστροφα συνοδευόμενη από ένα παγωμένο λευκό κτήμα Αβέρωφ

Εξαιρετική η επιλογή σας για Ζαγοροχώρια είναι για μένα ίσως και η ιδανικότερη εποχή

Επίσης αν πέσετε σε κανά πανηγύρι μην χάσετε την ευκαιρεία να δείτε πως χορεύεται ο τσάμικος και για προσέξτε λίγο τα μοναδικά ηπειρώτικα τραγούδια ίσως βρείτε τις κοινές κλίμακες που έχουν με τα μπλούζ

Καρβού και Κόζυ γιαννιώτης και λαρισαίος???

:slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:

Υ.Γ Και μένα η κολλητή από τα Γιάννενα είναι

Ειχαμε μια πρωην συμφορουμιτισα απο τα Γιαννενα… :lol:

dark_of_the_sun σε εχουν δειρει ποτε με βρεγμενη σανιδα; Βρωμοπαιδο!

Κατ’αρχας, θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη απο όσους συμφορουμίτες προσβλήθηκαν.

Συγνώμη παιδιά δεν ήθελα να θίξω κανέναν!

Όσο για των ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΕΝΑ

http://youtube.com/watch?v=_XFViHKMUYM
http://youtube.com/watch?v=W8tjzxacRfw&mode=related&search=
Και μπορείτε να βρείτε άλλα τόσα!

λοιπον πριν 5 μερες ημουν γιαννενα για διακοπες . η πολη μεσα ειναι απιστευτη με πολλα μερη να πας και να διασκεδασεις.απο γκομενες γηνετε χαμος. και να σου πω την αληθεια η ποιο αρχημη που ειδα εκει, απλα στην αθηνα θα εκανε παταγο. τωρα απο μαγαζια … αμα θες metal/rock φαση υπαρχει μονο ενα μαγαζι ακριβως στο κεντρο των Ιωαννινων και λεγετε indian (κατω απο το στριπτιτζαδικο babydoll 8O :stuck_out_tongue: ) ειναι καφετερια αλλα μετα τις 12 το βραδυ γηνετε club και μαλιστα εχει και πολυ κοσμο και να σου πω την αληθεια πρωτη φορα ειδα σε ροκαδικο κυκλο χαχα . αμα θες να δεις κοσμο και απιστευτα μ**νια η λυση ειναι Ναυτακια κοντα στο θεατρο. εκει μαζευεται ολη η τρεντοσαπιλα αλλα παλευεται η φαση . Οι καφετεριες κοντα στη λιμνη ειναι μια αλλη καλη φαση αλλα μαζευεται πολυ πιτσιρικαρια αλλα εχει και καλο κοσμο. πηστευω να σε βοηθησα οσο μπορουσα . καλο ταξιδι μεγαλε!!!:smiley: :smiley: και σιγουρα θα περασεις καλα!!!