5 πιο συγκλονιστικές συναυλιακές εμπειρίες

:slight_smile: :stuck_out_tongue: :lol:

  1. Iron Maiden 1988 στα Φιλαδέλφεια
  2. Metallica - Cult 1993 γήπεδο Πανθηρώνιου
  3. Cure - Jesus and Mary Chain 1995 στο Βάζελο
  4. Portishead 1998 Φρεατυδα
  5. James 2007 στο Fly Beeond OAKA - Μuse 2007 στο Δάσος - Depeche Mode 2006 επίσης στο Τέρας

Οι πρώτες είναι αυτές που σου τυπώνονται για πάντα στο μυαλό, και οι τελευταίες αυτές που είτε τις κρίνεις με βάση το οπτικοακουστίκό αποτέλεσμα, είτε με βάση τα συναισθήματα και τη νοσταλγία που σου δημιουργούν…

2002 ήταν :wink:

Oι Floyd ήταν το 89, ο Springsteen to 88 :wink:

Tώρα, αντί να ασχολούμαι με τις ημερομμηνίες θα έπρεπε προσπαθήσω να οργανώσω τη μνήμη μου και να ποστάρω και εγώ…:-k

Δεν είναι καθόλου εύκολο αλλά υπόσχομαι να κάνω μία προσπάθεια…

1)PEARL JAM
2)METALLICA(2007)
3)ROGER WATERS
4)TOOL(2007)
5)STOOGES
(2006)

AC/DC 2000 Στουγκάρδη

Ναι ρε θεέ κι αυτή το θυμάμαι σαν και τώρα καλοκαίρι και άλλαζα σκληρό εκείνη την μέρα σε ένα IBM RISC SERVER που είχαμε τότε στην δουλειά.
Τελείωσα στις 18.30 άλλαξα ρούχα στην δουλειά και κατευθείαν ΟΑΚΑ
Μοναδική εμπειρία
Α επίσης να μην ξεχάσω Μακρόνησος Ορχήστρα Μίκης Θεοδωράκης καλοκαίρι 2003 μοναδική εμπειρεία η διαδρομή με το καραβάκι ο ποδαρόδρομος η ιστορικότητα του χώρου

Οι δύο που ξεχωρίζω ήταν το καλοκαίρι του 2006:
-Η μία στους Guns n’ Roses. Πολύ ενθουσιώδης, αλλά πάνω απ’ όλα σε περίοδο μεγάλου κολλήματος. Ακόμα και στη μορφή που ήταν το συγκρότημα, ήταν συγκινητικότατο… -ευτυχία!
-Η αλλη, λίγες μέρες νωρίτερα: Ιggy & The Stooges. Χωρίς αμφιβολία, ο Ιggy είναι ό,τι κάλύτερο επί σκηνής -δεν υπάρχει άλλος με τόση τρέλα, τόσο νεύρο και τόση αυθεντικότητα! Από crowd-surfing έως…(:wink: και μάλιστα στην ηλικία των 60-κάτι. Και τα υπόλοιπα μέλη καταπληκτικά και άψογα μουσικά. Με εξαίρεση τον άθλιο ήχο, η απόλυτη συναυλιακή εμπειρία! Ανυπομονώ να τους ξαναδώ…

Μόνο πέντε… Άντε καλά…

1) Bob Dylan
2) Chuck Berry
3) Jerry Lee Lewis
4) Lou Reed
5) Camille

Καλύτερο φεστιβάλ πάντως: To Rock Werchter 2007 (τριήμερο)

Ιδού αλφαβητικώς οι γνωστότεροι παρόντες:

Air
Amy Winehouse
Arctic Monkeys
Beastie Boys
Billy Talent
Blonde Redhead
The Bravery
Björk
Bloc Party
Cold War Kids
Damien Rice
Enter Shikari
Faithless
Frank Black
The Good, the Bad and the Queen
Goose
The Hold Steady
Incubus
Interpol
Joan As Policewoman
Kaiser Chiefs
The Killers
Kings of Leon
Klaxons
The Kooks
LCD Soundsystem
Lily Allen
Marilyn Manson
Mastodon
Maxïmo Park
Metallica
Muse
My Chemical Romance
Pearl Jam
Queens of the Stone Age
Razorlight
Rufus Wainwright
Snow Patrol
Tori Amos
και !!!

Και αυτοί που δυστυχώς δεν είδα:
The Chemical Brothers
Keane
Peter Gabriel

Το συγκεκριμενο θεμα απ’ οτι καταλαβα ειναι πιο πολυ για προσωπικες εμπειριες. Λοιπον:

  1. Arcturus, Θεσσαλονικη, 04. Η κορυφη ολων, με το ολο ταξιδακι που πηγε πακετο να δενει μια ομορφη εμπειρια. Όυβιντ θεε, φτιαξε παλι την ΠΑΕ.:stuck_out_tongue: (λεμε τωρα)

  2. Rage στο Gagarin, 2003. Το χτυπημα πηγε συννεφο, η θεση ηταν μπαρα. Στους Pain Of Salvation που ακολουθησαν μετα, οι δυναμεις ησαν αρκετα μειωμενες. Μετα απο καιρο εμαθα και ποιος ηταν δυο θεσεις διπλα μου και ριξαμε ‘‘κεφαλιές’’ στο Firestorm (aka Maiden1979). Τελειωνει λοιπον το set κι ο Victor ερχεται, και μου σφιγγει τη πενα στο χερι. Συγκινηση, τιποτ’ αλλο δε λεω.

  3. The Gathering, στο semi-acoustic show. Χρονιά δε θυμαμαι, μαλλον τη δευτερη φορα που τους ειδα. Στο Gagarin ηταν παντως. Τελευταίο κομματι του set εμελε να ειναι το Black Light District. Το κομματι κρατα 16 λεπτα ε. Εκει λοιπον που ‘‘το σηκωνε’’ το κλίμα, αρχιζω να χτυπιεμαι και περνανε 2, 5 , ε καπου στα 6 λεπτα σηκωνω το κεφαλι μου και βλεπω τον Rene να εχει γονατισει και να παιζει μπροστα μου, ενώ η Anneke ερχοταν κι αυτη με μια κιθαρα. Μετα απ αυτο δε σταματας.

  4. Paradise Lost, περσι τον Δεκεμβρη. Τα χα πει και αλλου, επιτελους τους γνωρισαμε, συγκινηση κτλ. Και ο Nick αξιζει τεραστιο respect. Ο ιδιος εκανε νευμα για να βαλει τη τζιφρα του, ενω παραδιπλα περιμενε και ενα ασθενοφορο σε περιπτωση που τυχει στραβη.

  5. Athens Open Air. Η ευνοια της μοιρας με βοηθησε επειδη καταφερα να χωθω προς τα ‘πισω’. Σιγουρα ημουν ένα απ’ τα ελαχιστα ατομα που περασαν καλα στο ‘‘festival’’.

Επισης, θα ανέφερα τους Trouble στο Gagarin περσι. Σε μια φαση που ο Eric έδωσε το μικροφωνο στον κοσμο, σταθηκα αναμεσα στους 4-5 τυχερους. Πολυ ‘‘ξεχωριστη’’ ηταν και η πρωτη συναυλια των Dead Soul Tribe στην Αθηνα (2 ωρες και 20 λεπτα, με τον κοσμο να κλαιει κυριολεκτικα στο I Remember), το λαιβ των Savatage στο Sporting, η συναυλια των Mono στο An (πραγματικα δε μπορειτε να φανταστειτε για τι πραγμα μιλαμε), οι Manowar στο MMD (επιτελους αποζημιωσαν τους οπαδους τους) και το ‘‘incognito’’ ακουστικο gig του Danni των Anathema στο Mikes Irish Bar, μια φαση εντελως παρειστικη με παραγγελιες να πεφτουν κατα το τελος (μεχρι και το Stairway To Heaven επαιξε).

Επίσης, ο Ross μου είχε δώσει το μικρόφωνο στο δεύτερο ρεφραιν του Kill With Power!

1.THERION

2.ARCH ENEMY

3.EPICA

4.IRON MAIDEN

5.THERION

!!!

:roll:

  1. Μetallica
  2. Maiden
  3. Cannibal Corpse
  4. Slayer
  5. Gravedigger

31-5-1989: PINK FLOYD (Το ομορφότερο βράδυ της ζωής μου…)
Μάρτιος 1990: RESIDENTS
2006:ROGER WATERS
2007: LISA GERRARD (μαζί με την προ 17 ετών εμφάνιση των DEAD CAN DANCE)
2003: SIGUR ROS

  1. Metallica - 2007 (γιατί είναι η αγαπημένη μου μπάντα)
  2. Roger Waters - 2006 (γιατί είναι ο μπασίστας της άλλης αγαπημένης μου μπάντας και γιατί το Shine On, You Crazy Diamond ήταν η απόλυτη συγκίνηση)
  3. Primordial - 2008 (γιατί ο Alan επί σκηνής είναι ο απόλυτος frontman κι εγώ ήμουν ακριβώς μπροστά του)
  4. Anathema - 2005 (γιατί 3 ώρες live λίγοι κάνουν και γιατί τόσα πολλά συναισθήματα μου βγάζουν ακόμα λιγότεροι)
  5. Rockwave - 2001 (γιατί ήταν η πρώτη μου συναυλία και γιατί όλες οι μπάντες παίξαν καταπληκτικά)

1)Pearl Jam
2)Metallica
3)Roger Waters
4)Stooges(2006)
5)Sick Of It All

deep purple κ pain of salvation που ημουν καγγελο αλλα δεν εχω παραπονο…σε οσες εχω παει ειμαι αρκετα μπροστα κ χτυπιεμαι:p

1. Metallica - Ecstasy Of Gold: Λατρεμένη μπάντα, χρόνια περίμενα να τους δω, πήγα να βάλω τα κλάματα από τη συγκίνηση όταν ξεκίνησε η συναυλία. Φυσικά και όλη η υπόλοιπη ήταν τρελή εμπειρία.
2. Tool - Jambi: Λάτρεψα τη συναυλία στο ελληνικό (παίζει να ήμουν η μόνη;) αλλά ειδικά σε αυτό το κομμάτι έχασε μερικούς χτύπους η καρδιά μου! Ανεξήγητο το γιατί, ούτε το αγαπημένο μου είναι, ούτε το παίξαν καλύτερα απ’ όλα… Έρωτας, όμως, γενικά.

Κι επειδή συνήθως στις συναυλίες την “πατάω” από κει που δεν το περιμένω:

3. Diamanda Galas - O Death (?): Δεν την άκουγα πολύ πριν πάω στη συναυλία, αλλά είχα μείνει με το στόμα ανοιχτό (κυριολεκτικά, φανταστείτε την εικόνα) με αυτή τη φωνάρα!! Ήταν μια φάση που είχε πιάσει έναν απίστευτο τόνο για πάρα πάρα πάρα πολλά δευτερόλεπτα… Όλη η συναυλία ήταν, βέβαια, μια απίστευτη εμπειρία. Παίζει να είναι η καλύτερη που 'χω δει (οι άλλες συναυλίες την κερδίζουν περισσότερο συναισθηματικά).
4. Isis - Wrists Of Kings: Άκουγα μόλις μια βδομάδα Isis, όταν πήγα στην εν λόγω συναυλία. Το κομμάτι αυτό δεν το ήξερα, φυσικά. Ο κόσμος αποσυντέθηκε και ξαναδημιουργήθηκε μπροστά μου κατά τη διάρκεια αυτού του κομματιού, και οι Isis απέκτησαν μια φανατική οπαδό.
5. Rotting Christ - You My Cross: Δεν είχα ξανακούσει ποτέ στη ζωή μου Rotting Christ, και τη στιγμή που παίζαν αυτόν τον κομμάταρο μπήκα στο Gagarin. Τριπλό εγκεφαλικό!

Α) Βlack Sabbath 2005. Μαλακάσα
Το ομώνυμο σκάει και το όλο σκηνικό με τους αναπτήρες ολοκληρώνει τη μύηση

Β) Danzig 2005 Gagarin
Show me… How the Gods Kill!!! Και ο Γκλεν στο 1,5 μέτρο. Εγκεφαλικό!

Γ) Celtic Frost 2006 Μαλακάσα
Synagoga Satanae, έχει σκοτεινιάσει, και η Αποκάλυψη έρχεται!

Δ) Candlemass 2002 Σπόρτινγκ
Samarithan. ΔΕΟΣ!

Ε) Neurosis 2008 Josevof
Stones From the sky και η πτήση αρχίζει.

Metallica (rockwave 2007)
Ειδικα οταν αρχισε το δευτερο encore με Whiplash & Seek and destroy και ανοιξαν τα πιτ…
“one, two, three, four”

Υποκειμενικα ηταν αυτη των savatage και iced earth στο σπορτινγκ .Απο κει και περα πιο αντικειμενικα και προσγειωμενα ηταν των motorhead στην αμμο του αλιμου των sabbath with ozzy των soylfly στο ροκγουειβ και των manowar στο mmd.