Σωκράτης Μάλαμας

+1 από τους λίγους που δεν αντέχω νότα.

Και στα λάιβ;

Στα live τα κανει ολα μπαχαλο,λιωμα κτλ,καποιοι γουσταρουν,εγω οχι,εχω φυγει και στη μεση σε λαιβ του…γενικα δεν τον μπορω,η φωνη του με κανει να θελω να κοιμηθω ενω αν εξαιρεσω καποια κοματια του που μου αρεσουν και κατι ψιλα που ειναι διπλα στον Θεο Θαναση,δεν μπορω απο τα υπολοιπα να τα ακουσω με τιποτα,ολα ειναι ιδια,ολα μου φαινονται βαρετα και οι στιχοι ψευτοδηθεν…:stuck_out_tongue:

Γιάννης Αγγελάκας, Σωκράτης Μάλαμας, Θανάσης Παπακωνσταντίνου…

Η αγία τριάδα, οι πιο εμπνευσμένοι καλλιτέχνες του σύγχρονου ελληνικού τραγουδιού.

Αγγελακας,Θανασης,μαζι σου,Μαλαμας για μενα με τπτ…καταρχας,προς Θεου,δεν τον αντιπαθω ή τον μισω και λοιπα γραφικα,απλα μου φαινεται απιστευτα επαναλαμβανομενος και μουσικα και στιχουργικα,οπωτε δεν μπορω να τον καταταξω διπλα στους αλλους 2…και,προσωπικο γουστο Mode on,η φωνη του δεν με κανει να θελω να ασχοληθω παραπανω μαζι του…εχει κομματαρες,αυτο ειναι σιγουρο…αλλα λιγες κατ εμενα…

Σίγουρα δεν είναι σαν τον Θανάση. Άλλωστε πάνω σε αυτόν πιστεύω στηρίχτηκε ο Μάλαμας. Γουστάρω πολύ την φωνή του και μου δημιουργεί απίστευτη όρεξη για κέφι χορό κλπ. Ουσιαστικά μόνο την φωνή του ξεχωρίζω. Τον έχω συνδιάσει πολύ με τον Θανάση γτ μου έχει κάτσει η εικόνα οτι αλληλοσυμπληρώνονται μιας κ προσωπικά δεν μ’αρέσει τοσο η φωνή του Θανάση

Μην ξεχνάμε ότι πολλά τραγούδια του Θανάση Παπακωνσταντίνου, τα λέει σε πρώτη εκτέλεση ο Σωκράτης Μάλαμας:!:

ο μεγαλύτερος Έλληνας μουσικός αυτή τη στιγμή.

Τι ωρα?:stuck_out_tongue:

:lol:

Ο σημαντικότερος Έλλην στιχουργός/τραγουδοπιός/ερμηνευτής/καλλιτέχνης/ποιητής/μουσουργός/ραψωδός/ορνιθολόγος/επισκευαστής Σάιμποργκ/μελετητής του “π” που πέρασε ή θα περάσει ποτέ από τα Άγια Ελληνικά Χώματα. Λέγεται πως αν ακούσεις Μάλαμα από ένα τρανζιστοράκι και έχει πανσέληνο, αυτό θα ζωντανέψει, θα αρχίσει να πίνει γλυκόπιοτη ρετσινούλα και θα μελαγχολεί για τις Χαμένες Πατρίδες, ενω με το που παιχτούν οι πρώτες νότες αυτόματα θεωρείται καθαγιασμένο και δίνει +2 will στον κατοχό του.

Δεν λέγεται. Ισχύει. Ήμουν μάρτυρας…

Κανω λιγο ξεθαμα στο νημα,αλλα τεσπα…

Άφταστος καλλιτέχνης… πρέπει να κάτσεις προσεκτικά να τον ακούσεις…όχι πως με μια πρόχειρη ακρόαση δε γίνεται να μην καταλάβεις ότι δεν αστειεύεται
Αυτά που γράφει δεν παίζονται… Τέλειος.

+10000

ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ διαβασα παιδια εδω μεσα,ειδικα στις πρωτες πρωτες σελιδες!
Ο αλλος λεει τον Μαλαμα γκεΪ ,και ο αλλος σαπιο και ο επομενος οτι ο Ιωαννιδης ο κλαψας ειναι καλυτερος παο τον Μαλαμα.
Ο Σωκρατης δεν ειναι απλα καλλιτεχνης ,μαζι με τον Θαναση για μενα ειναι κατι πολυ περισσοτερο απο καλλιτεχνες.Οι ανθρωποι αγαπουν αυτο που κανουν και αυτο θα το καταλαβετε οταν πατε σε καποιο live του που βγαινει και παιζει 4 ωρες.
Ειναι και ο Μαλαμας και ο Θανασης Παπακωνσταντινου φυσικα,τρομεροι!!
Οι στιχοι τους δεν ειναι απλα “αχ αγαπη μου το φεγγαρι αποψε” κτλπ"
Ειναι ποιηση …

Σημειο αναφορας η αντιεμπορικοτητα αυτων των 2!!!
Μονο ενα βιντεοκλιπ εχει κανει ο Σωκρατης το “τιποτα δεν χαθηκε”
Ο Παπακωνσταντινου κανενα και απο συνεντευξεις νομιζω πρεπει να χει δωσει μονο μια.Η ΟΠΟΙΑ μου δειξε τον δρομο για το πως ειναι τελικα ο τελειος καλλιτεχνης ή εστω ο πιο κοντινος στο τελειο…

Ειναι η συνεντευξη του στο 2ο Προγραμμα και απλα ΠΡΕΠΕΙ να την ακουσετε.

-“Δεν πρεπει να μας υπηρετει η μουσικη,εμεις πρεπει να την υπηρετουμε”
-“Υπηρξα “σκληρος” με τον εαυτο μου και συνεχιζω να ειμαι.Δεν ακουω τα κομματια μου τουλαχιστον για 4-5 χρονια απο τη συνθεση τους ,εκτος απο 1-2 φορες και προτιμω να εκτιμω το εργο των αλλων μεγαλων συνθετων και οχι το δικο μου.Δεν θα με οδηγησει αλλωστε αυτη η λογικη σε κατι καλυτερο”
-“Δεν θελω να παιξετε καποιο τραγουδι μου στην εκπομπη αυτη τη στιγμη.Μπορειτε να παιξετε ομως τραγουδια που με ενεμπνευσαν οταν ημουν μικρος και συνεχιζουν να με εμπνεουν και τωρα…”

Ειναι λογια ενος καλλιτεχνη που δεν αποσκοπει να βγει στην TV ,ουτε σε κατι MTV,ουτε να κανει φωτογραφισεις για περιοδικα και ουτε να πουλησει CD με το κιλο.Αυτο που τον νοιαζει ειναι η αγαπη του κοσμου και φαινεται μαλιστα ποσο πολυ αγαπαει και ο ιδιος αυτο που κανει.

Ποιος Ιωαννιδης μου λετε τωρα…
Αλλα τι να πεις.Εδω υπηρξαν ατομα που συγκριναν τον Νταλαρα με τον Θαναση-Μαλαμα. WTF ΑΙΣΧΟΣ

Επειδη ειναι το ειδος τους λιγο περιεργο (Θανασης folk-ιαζει) και ειναι λαΪκο-εντεχνο-καμια φορα ρεμπετικο ,δεν παει να πει οτι ειναι “δεν ξερω τι παιζω” και αυτα που ειπαν μερικοι εδω μεσα.
Τελος το οτι ειναι βαρια ,ναι ειναι!Αλλα,οπως και το μεταλ η το ροκ,θελει να τα συνηθισεις οπως εκανα και εγω …

Για εμενα απο τους καλυτερους και οι ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ Ελληνες μουσικοι εν ζωη ,μετα Κατσιμιχαιοι…

Ώπα φίλε άραξε ο μεγαλύτερος Έλληνας τραγουδοποιός είναι αυτός αυτή την στιγμή.
Καλός ο Μάλαμας(ειδικά το πριγκηπέσα και το γράμμα τα σπάνε) αλλά εντάξει μην λες και ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ

Πάρε και μερικά τραγούδια του

ΧΑΧΑΧΑΧ καλο romantic_7 :wink:
Για μια στιγμη το πιστεψα.

Βλεπεις σε εναν ΚΑΛΛΙ-ΤΕΧΝΗ δεν μετραει μονο η καλη του μουσικη…
Ψαξε λιγο για το πως περασε τα καλλιτεχνικα του χρονια ο Μαλαμας και αν υπεκυψε για να βγαλει λευτα,ενω επαιζε με 5 ατομα απο κατω για πολλα χρονια…

Τωρα οταν βλεπω κλιπακια και MAD και MTV ,καταλαβαινω απο την αρχη αν αγαπαει τα λευτα η τη μουσικη του ο κυριος Παυλιδης…
Ασε που στιχοι δεν λεν και πολλα.
Περαν τουτου ομως,χωρις να αμφιβαλω στο ταλεντο του πανω στη μουσικη,θα πρεπει να πω οτι το τραγουδι (φωνη) δεν το πολυκατεχει.Απλα ψελνει και δεν εχει κατι που θα σε αγγιζει.Ειναι απλα αλλος ενας εντεχνος - ροκας των MTV…

Πουλαααα ,μετα ξεπουλααα και τα παιδια σου αν σου κατσει πουλαααα.
Εμπορεϊσον…:?

ενα αρθρο που μπορει να σε ενδιαφέρει…
απο τον παναγιωτοπουλο…

Πρώτα ήταν ο ενας αδελφός, που τάβαλε με το Χατζηγιάννη, εμφανώς πράσινος από τη ζήλια που αυτός πουλάει δίσκους κι ο κατσιμίχας ροδάκινα στη λαική. Τώρα που το φάντασμα της κακής, ψεύτικης “εντεχνης” μουσικής ξαναβγήκε να μαζέψει κανένα φράγκο, ο άλλος αδελφός θέωρησε σωστό να κάνει δηλώσεις, στην εφημερίδα “Athens Voice”.

Είπε, λοιπόν ο κατσιμίχας: «Με τους Πυξ Λαξ συνεργάστηκα για επαγγελματικούς λόγους, δεν τους παντρεύτηκα κιόλας. Ο Πλιάτσικας ποιος είναι; Ο ψηλός; Με τον Στόκα πίναμε κανένα καφέ στη Νέα Σμύρνη, όταν έμενε και αυτός ένα φεγγάρι εκεί. Μετά χαθήκαμε. Τώρα πια, που -ουσιαστικά- δεν είμαι μέσα στο χώρο, έχω την πολυτέλεια να λέω και εγώ τη γνώμη μου, όπως όλοι οι άνθρωποι, με διευθύνσεις και ονόματα, χωρίς το φόβο ότι θα μου αποδοθεί επαγγελματικός φθόνος, ανταγωνισμός κ.λπ. Τι σχέση έχουν τα δικά μας τραγούδια με τις άχρωμες, άγευστες και άοσμες θεματολογίες του Ξυδάκη, με τους μικροαστικούς νταλκάδες του Πορτοκάλογλου, με το ρηχό λυρισμό του Αλκίνοου Ιωαννίδη και τις μπουρδολογίες, π.χ., του Φάμελλου»;
Οχι, μεγάλε, τα δικά σου αριστουργήματα δεν έχουν καμμιά σχέση με τις αηδίες των άλλων. Εσύ είσαι τεράστιος. Μια ένσταση όμως. Από που κι ως που “ουσιαστικά δεν είσαι μέσα στο χώρο”; Ποιός κάνει προβεβλημένες συναυλίες-αρπαχτές επανασύνδεσης αυτόν τον καιρό κι ετοιμάζει μάλιστα και περιοδεία (“στην επαρχία”, σύμφωνα με τον ίδιον); Αλλος είναι αυτός; Σε ποιόν χώρο ακριβώς δεν είσαι μέσα, κατσιμίχα;

Addendum :
Η πιο εμετική ατάκα του νέου συνοδοιπόρου του Καρατζαφέρη είναι η “Ο Πλιάτσικας ποιός είναι; Ο ψηλός;” Σκεφτείτε την λίγο και να τον χαίρεστε όσοι τον ακούτε…
Επίσης, ο φίλος μου ο Σταύρος πολύ εύστοχα σημειώνει ότι “Η κύρια πηγή έμπνευσης πίσω από το ποπ τραγούδι είναι ο έρωτας, πίσω από το λαϊκό ο χωρισμός και πίσω από το έντεχνο η χυλόπιτα!”

http://www.skylos.gr/index.cfm?q=articles/detail/248

εχω κλασει στο γελιο με Παυλιδη,πειραζει?:stuck_out_tongue:

τι ανεκδοτο ειναι αυτος?:lol::lol:
(μνημες μοραλ)

:ban:

Σαν πεταλούδα χάσου ρεεεε :stuck_out_tongue:

οκ, το τελευταίο του δεν είναι καλό

http://www.youtube.com/watch?v=xlRlY4AxPyE

:lol::lol::lol:

ρε πλακα κανετε,χαχαχα…:stuck_out_tongue:

Ναι την ξερω την συνεντευξη τη μερα του live στο Ποδηλατοδρομιο την εκανε η μια μερα πριν ,δεν θυμαμαι καλα.
Το οτι το ειπε ο Χαρης παει να πει οτι ειναι και κατι που ισχυει?
Οι Κατσιμιχαιοι ηταν παντα μουσικαρες,αλλα αν για κατι δεν τους πηγαινα σαν χαρακτηρες ηταν ο εγωκεντρισμος τους και η μεγαλη ιδεα που χαν για τον εαυτο τους…
Οκ δεν αντιλεγω οτι ηταν ΦΟΒΕΡΟΙ! Και συνεχιζω να τους γουσταρω ΑΠΕΙΡΑ,αλλα οκ φιλος που πας?Επειδη παιζεις κατι αλλο απο τον Ιωαννιδη πχ θα τον κραξεις?
Μαλλον αυτος τεινει να ανταγωνιστει αλλους στο ειδος του παρα οι αλλοι οπως γραφει,γιατι τοση μεγαλη σκοτουρα με τους Πυξ Λαξ λοιπον?Αφου ειναι καλυτερος,γιατι ανησυχει?Χμμμ…

Τωρα οσον αφορα τον Παυλιδη και παλι lol.Τι να πει η φωνη του μπροστα στου Σωκρατη.Σαν κοιμισμενος με κομμενη γλωσσα τραγουδαει…ουτε θα σε αγγιζει με καποιον τροπο αυτη η μουντη και αψυχη φωνη… #-o

Και για να επανεθρω πισω στους Κατσιμχαιους που αναφερθηκαν,αυτος ο τροπος σκεψης τους ειναι που δεν θα τους κανουν ποτε αψογους καλλιτεχνες,γιατι ο καλλιτεχνης εχει χρεος να σεβεται το εργο των αλλων,ακου εκει "ποιος ? ο ψηλος…? " pffff

Για δειτε τι λεει και ο Σωκρατης για “τους αλλους” και για τους Χατζηγιαννηδες και κριντε μονοι σας αν ο ανθρωπος αυτος εχει μια καποια ταπεινοφροσυνη και αν εχουν παρει τα μυαλα του αερα η οχι…

Εγω απο αυτη τη συνεντευξη(4 parts δειτε τη) και απο τη μια συνεντευξη του Θαναση Παπακωνσταντινου εχω καταλαβει πολλα και εχω πλεον σχηματισει την εικονα του σωστου καλλιτεχνη στο μυαλο μου.
Πραγματικα… αν τον χασουμε ,θα ναι και η μερα που θα στενοχωρηθω πιο πολυ απο ποτε για εναν καλλιτεχνη,ακομη και απο τον συγχωρεμενο τον Dio…
Κουφο θα σας ακουστει,αλλα αυτο το πουλακι ο Σωκρατης … με το τραγουδι του δεν σε διασκεδαζει απλα…καταφερνει πολλα αλλα,αν βρεθειτε ποτε σε μια συναυλια του (καλυτερα σε μαγαζι) ,θα τα καταλαβετε. :slight_smile:

Ε και συ, έπεσες στην περίπτωση.
Λάιβ εκτέλεση με αλλαγμένους στοίχους

http://www.youtube.com/watch?v=ggii6iFhwlI
http://www.youtube.com/watch?v=vaRrAKzLLUg
http://www.youtube.com/watch?v=HDkrBWzatdA

Κοίτα δεν είναι ότι πεθαίνω κιόλας για Παυλίδη, ένα μικρό κόλλημα που έχω είναι για προσωπικό λόγο :oops:
Ναι, δεν είναι καλλίφωνος και οι στίχοι του μπορεί σε κάποιον να μοιάζουν επιτηδευμένοι ή δήθεν.
Όμως επειδή είμαστε και σε τόπικ “Σωκράτη ζούμε λιάρδα να σ ακούμε” και δεν μας αρέσουν τα δήθεν, ας σωπάσουμε και ας αφήσουμε τον καλλιτέχνη να μας ταξιδέψει

[I]Γύρω από τούτο το ακούραστο τραπέζι,
που το φαΐ και το πιοτό μας κουβαλά,
τη μέρα κλείσαμε αδυσώπητη μέρα,
με τα διλήμματά της και τις αναποδιές.
Α, βλέφαρα μολυβένια
α, και μάτια θολά!

Γεια σας πότες της στρογγυλής τραπέζης,
που τα σαρκία σας η μέθη κυβερνά.
Ας είναι μια φορά τίποτα να μην πούμε,
τον ψίθυρο των άστρων έπιασε η γκλάβα μου.
Α, αρμονία και χάος!
Πάλι στα ίδια γυρνώ…[/I]

θανάσης, Σωκράτης, Μελίνα