Σωκράτης Μάλαμας

respect σε παυλίδη που αναφέρθηκε πιο πριν. Τόσο για την ιστορία του, όσο και για την χροια της φωνής του και τους στίχους του.

Τιτανομέγιστος δίσκος το άδειο δωμάτιο:):!:

Τι κυκλοφόρησε το άτομο…4απλό cd+2dvd live…θα τσκάρω καλύτερα και θα γράψω λεπτομέριες:):!:
Η νέα δισκογραφική δουλειά του Σωκράτη Μάλαμα με τίτλο, Έξω, αποτελεί το πρώτο live CD και DVD στη δισκογραφία του Σωκράτη Μάλαμα και αποτυπώνει τη γιορτινή ατμόσφαιρα των ζωντανών εμφανίσεων του μεγάλου ?

αυτού τραγουδοποιού. Ο Σωκράτης Μάλαμας μετρά πάνω από μια εικοσαετία στη δισκογραφία και στους συναυλιακούς δρόμους, με εντελώς προσωπικό στίγμα και αναγνωρίσιμο μουσικό ύφος, που συσπειρώνει γύρω του φανατικούς ακροατές.

Κάθε συναυλία του, ένα μείγμα από διονυσιακές στιγμές. Κάθε βραδιά και μια γιορτή, γεμάτη μουσικές, εικονοπλαστικούς στίχους και αφηγηματικά τραγούδια που φλερτάρουν με ηλεκτρισμένους ροκ δρόμους, μπολιασμένους με την δωρικότητα του λαϊκού, αλλά και την εσωτερικότητα της μπαλάντας.

Τα δύο πρώτα CD στο 4πλό CD, περιλαμβάνουν ζωντανές ηχογραφήσεις από τις περσινές συναυλίες του Μάλαμα στο Θέατρο Βράχων της Αθήνας και το Θέατρο Δάσους της Θεσσαλονίκης ενώ τα δύο επόμενα είναι ζωντανές ηχογραφήσεις με όλους τους μουσικούς στο στούντιο Royal Alzheimer Hall στη Θεσσαλονίκη.

Το διπλό DVD περιλαμβάνει πλούσιο οπτικό και ηχητικό υλικό από τις συναυλίες (το 1ο) και το στούντιο Royal Alzheimer Hall (το 2ο). Τέλος η ολοκληρωμένη έκδοση περιλαμβάνει σε ένα καλαίσθητο BOX όλα τα παραπάνω, δηλαδή το τετραπλό cd και το διπλό dvd.

Εξήντα τραγούδια του Σωκράτη Μάλαμα - και κάποια του Θανάση Παπακωνσταντίνου. Για πρώτη φορά σε άλμπουμ, τα: «Κίρκη» και «Πουλί σε δέντρο αρχοντικό» με τη φωνή του Σωκράτη.

Στο τραγούδι μαζί του η Μαρίνα Δακανάλη. Παίζουν οι: Κλέων Αντωνίου (ηλεκτρική κιθάρα, φωνητικά), Θάνος Μιχαηλίδης (τύμπανα), Γιάννης Παπατριανταφύλλου (μπάσο, φωνητικά), Νίκος Παραουλάκης (νέι, κιθάρα), Φώτης Σιώτας (βιολί, φωνητικά), Κυριάκος Ταπάκης (μπουζούκι, λαούτο).

Ο Σωκράτης Μάλαμας είναι ο πυρήνας μιας παρέας που συνεχώς μεγαλώνει και τον ακολουθεί εδώ και δύο δεκαετίες με ένταση και πάθος. Το «Έξω» κλείνει μέσα του ένα κομμάτι αυτής της απίστευτης ενέργειας που ανταλλάσσεται ανάμεσα στον Σωκράτη και το κοινό σε κάθε συναυλία του.

Info

Toν είδα χθες live για πρώτη φορά ουσιαστικά(την προηγούμενη ήμουν αρκετά μικρός)!
Πολύ καλός, γαμάτα τραγούδια αλλά η βραδιά τελείωσε πολύ απότομα και ξενέρωσα!

Τραγουδούσε ήδη 3.5 ώρες και συνέχιζε αφού κι εμείς περνούσαμε καλά και αυτός γούσταρε!
Και εκεί που τραγουδάει ανεβαίνει 1 μαλάκας πάνω(μεθυσμένος) να τον χαιρετήσει κ τέτοιες πίπες…του πείραξε λίγο το μικρόφωνο αλλά πρόλαβαν και τον κατέβασαν…
Δεν περνάνε 5 λεπτά τσούπ πάλι πάνω ο βλάκας![-X

Ο Μάλαμας εκεί που τραγουδάει σταματάει,πετάει ένα “εντάξει καληνύχτα” και σηκώθηκε και έφυγε!Και μένουμε όλοι μαλάκες:lol:
Φυσικά το ζωάδι έφαγε αρκετά κουτάκια στο κεφάλι αλλά έπρεπε να φάει και ένα χέρι ξύλο!:lightsabre:
Κρίμα γιατί θα μπορούσε να κλείσει καλύτερα η βραδιά

Πανεμορφη μουσικη αποτι ακουσα διασπαρτα…! αν μπορει καποιος ας προτεινει με τι δισκους να ξεκινησω :slight_smile:

εγω ακομα ψαχνω το εξω που χε κυκλοφορησει φετος (η περσυ δν θυμαμαι) :frowning:

:-k
Με το “Ο φύλακας κι ο βασιλιάς”… Μετά μπορείς να συνεχίσεις με κύκλο, 13000 μερες, λαβύρινθο… :slight_smile: Και στο τέλος να τα ακούσεις όλα…:stuck_out_tongue:

Εγώ λέω να αρχίσεις από την αρχή…ασπρόμαυρες ιστορίες…και φτάσε στο τέλος,γιατί δεν γίνεται αλλιώς! :slight_smile:

Δεν τον αντεχω προσωπικα…η επιτομη οσων πραγματων βαριεμαι στο ελληνικο τραγουδι.
Ισως φταιει και το οτι δεν αντεχω και τη φωνη του καθολου και ετσι υποτιμαω καποια τραγουδια του…τι να πω…
Αυτο το 13000 μερες ειδικα παιζει να ηταν απ τα πιο βαρετα ακουσματα που ειχα ποτε.

Xμ έλεγα να ασχοληθώ με δαύτον και μάλλον με αποθάρρυνες:p

Βασικά αυτό που λες με την “επιτομή όσων πραγματων βαριέμαι στο ελληνικό τραγούδι”, ήδη σε καταλαβαίνω χωρίς να έχω ακούσει σχεδόν τπτ απο αυτόν:lol:

Πραγματικά κρίμα είναι όμως, δεν σκαμπάζω γρι απο ελληνική μουσική, και θαθελα να ψαξω να βρω κάτι πραγματικά καλό και ιδιαίτερο, κάτι μη δήθεν, με γνήσιο ταλέντο.

Σίγουρα θα υπάρχουν καλά πράγματα, για ελληνικό στίχο μιλάω πάντα, απλά ποτέ δεν έκατσα να ασχοληθώ. Όταν έχεις τα πάντα στην ξένη μουσική, ένα σκασμό πράγματα, όπως ακριβώς τα θες, με βάση το προσωπικό γούστο και τη δική σου μουσική κοσμοθεωρία, είναι πολύ δύσκολο να πάρεις την απόφαση να ξεψαχνίσεις την ελληνική μουσική για να βρεις τα λίγα που θα σου κανουν το κλικ.

Τεσπα έχουμε ένα thread-άκι νομίζω για έντεχνα κτλ (τι ηλίθιος όρος όμως) ίσως κάποια στιγμή ασχοληθώ με κάτι απο εκεί.

Hokam αν έχεις να προτείνεις κάτι σε ελληνόφωνο οτιδήποτε, που θεωρείς αξιολογο pm με, να αρχίσω δλδ απο κάπου.

Εντιτ: πφ εντελώς οφ-τόπικ το ποστ μου, συγχωρέστε με οι φαν του Μάλαμα ε, απλά έβγαλα τον πονο μου:(

για να μπουν τα πράγματα σε μια σειρά:
δηλώνω ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ ΦΑΝ ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΩΚΡΑΤΗ. Μιλάμε για δύο από τους πιο σπουδαίους καλλιτέχνες - στιχουργούς - συνθέτες (που είναι και το ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ - έχουμε πήξει σε ερημνευτές) αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα. Η μουσική και των δύο (και για να μπω στο θέμα του Μάλαμα) είναι αξιοπρόσεκτη ειδικά στα lives.
Αξίζει να βρεθείτε οι δηλώσαντες επιθυμία να ακούσετε το Σωκράτη, σε μια συναυλία του και να κρίνετε συνολικά και την παρουσία του.

Υ.Γ. Ψάξτε, ανοικτείτε, μην κλείνεστε σε καβούκια και κουτιά που γράφουν ‘εγώ ακούω ξένη μουσική" “εγώ είμαι ροκάς” “εγώ είμαι μεταλάς”. Μουσική ας είναι και ό,τι είναι. Πολλά έμαθα ανοίγοντας τους μουσικούς μου ορίζοντες.
Υ.Γ.2. Ψάξτε και το Θανάση Παπακωνσταντίνου χωρίς φόβο και πάθος, ξεκινώντας τη δισκογραφία του απ’ την αρχή.
Χαιρετισμούς.

Ο μεγαλύτερος Έλληνας συνθέτης στην εποχή μας. Ένας από τους μεγαλύτερους γενικότερα. Η φωνή βγαίνει από την ψυχή του όπως και η μουσική του. Έμπνευση, εμπνευση, έμπνευση. Δεν έχω λόγια …

Πιες
Πριγκηπέσσα
Τσιγάρο Ατέλειωτο
Το Γράμμα
Δώρο του Κόσμου
Καληνύχτα
Δώρο του κόσμου
κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ

offtopic:

Όποιος βρει καλύτερη ενορχήστρωση από του Θανάση σε ζωντανό στην Ελλάδα, είναι στην φιλαρμονική

Περίμενα μήπως πεί κανείς τίποτα κι εδώ αλλά δεν βλέπω κίνηση…

[SPOILER]

Σωκράτης Μάλαμας - Πέρασμα
Συμμετέχει η Μελίνα Κανά
Στίχοι του Άλκη Αλκαίου

Κυκλοφόρησε 8/12/2010[/SPOILER]

Το άκουσε κανείς να κάνομε κουβεντούλα;

Το πέρασα μία εγώ,2 φορές αυτά που μου άρεσαν…
Τον ακροβάτη μπορώ να πω πως ξεχώρισα,λόγω και της συμπάθειάς μου στο συγκεκριμένο στυλ βέβαια…
Τι άλλο να πω,ξαδερφάκι του ‘Ένα’ μου φάνηκε,χωρίς να μπορεί να το ξεπεράσει.Έτσι το εξέλαβα από αυτά που άκουσα

Πάντως έχει ενάμιση μήνα και κάτι που κυκλοφόρησε και από τη μέρα της κυκλοφορίας, τουλάχιστον μέχρι την πρωτοχρονιά το άκουγα σίγουρα 2 φορές τη μέρα :!:

Επίσης δεν με ενόχλησε καθόλου η ενορχήστρωση του δίσκου.

[SPOILER]μόνο φωνή/ες και κιθάρα/ες δηλαδή[/SPOILER]

Στιχουργικά είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα, κυρίως λόγω Αλκαίου φαντάζομαι.
Άλλωστε, για μένα τουλάχιστον, ένα 40% στην πορεία του Μάλαμα είναι οι στίχοι του.
Μουσικά τώρα, μπορεί σε κάποιους να μην αρέσει η ενορχήστρωση. Το προσπερνάω αυτό.
Έχει λίγο απ’όλα ο δίσκος. Και δυνατά/“ροκ” κομμάτια, και πιο λαικο-κάτι και κομμάτια που μπορεί να θυμίσουν πιο παραδοσιακές μελωδίες.
Εντάξει, σε κάποια θα ήθελα να ακούσω τον Σωκράτη στη φωνή αντί για την Κανά κλπ αλλά αυτά είναι λεπτομέρειες/γούστα.

Ρίχνοντας μια ματιά σε κριτικές/γνώμες για το δίσκο, σε κάποιους δεν άρεσε αλλά στους περισσότερους άρεσε αλλά το δια ταύτα ήταν “ωραίος δίσκος αλλά ο Μάλαμας δίχνει να επαναλαμβάνεται/κουράζει” κλπ. Διαφωνώ αλλά να βαριέμαι να αναλύω τώρα :stuck_out_tongue:

Γενικώς δυσκολεύομαι να μιλήσω για τη μουσική του Μάλαμα. Είναι οι άμεσοι στίχοι, είναι κάποια τραγούδια που τα θεωρώ “δικά μου”, είναι κάποιες μελωδίες που με έχουν στοιχειώσει, είναι… είναι πολλά.

Πάντως αν θέλω να ακούσω Μάλαμα, αυτό τον καιρό τουλάχιστον, θα βάλω αυτό το δίσκο :slight_smile:

[SPOILER]παίζει και λινκ αν θέλει κανείς[/SPOILER]

κοιτάξτε αυτόν που παίζει μπουζούκι στο 02:44

[SPOILER]

(νίκος τσιαντάκης;;)[/SPOILER]

:lol:

ξέρω ελάχιστα απο Μάλαμα αλλά οι μύστες της ερήμου είναι υπέροχο κομμάτι…κυρίως λόγω στοίχων

[SPOILER]

Θαμπώσαν οι ανάσες μας στο τζάμι
κι εσύ μιλάς για χρόνια της αρμύρας
μπροστά σε αδειανά μπουκάλια μπύρας
με βλέμμα καρφωμένο στο ταβάνι

Έξω κυλάει της πόλης το ποτάμι
δε μου 'πες στα ταξίδια σου τι είδες
αν όπως πήγες γύρισες δεν πήγες
στου κόσμου το πολύχρωμο χαρμάνι

Δώσε μου την αρμύρα σου και πάρε τη βροχή μου
κι άκου τα λόγια που έλεγαν οι μύστες της ερήμου
φωτιά γυρεύει η φωτιά και η αγάπη πόνο
τον εαυτό σου δε θα βρεις αν δεν χαθείς στον κόσμο

Θαμπώσαν οι ανάσες μας το τζάμι
κι εσύ μ’ ένα δαφνόφυλλο στα χείλη
πώς θα ‘σαι πάντα λες σκιά μου φίλη
και στρίβεις μ’ ένα αντίο στο λιμάνι

Έξω κυλάει της πόλης το ποτάμι
δε μου 'πες στα ταξίδια σου τι είδες
αν όπως πήγες γύρισες δεν πήγες
στου κόσμου το πολύχρωμο χαρμάνι

Δώσε μου την αρμύρα σου και πάρε τη βροχή μου
κι άκου τα λόγια που έλεγαν οι μύστες της ερήμου
φωτιά γυρεύει η φωτιά και η αγάπη πόνο
τον εαυτό σου δε θα βρεις αν δεν χαθείς στον κόσμο
[/SPOILER]

Κάπου ήθελα να γράψω γι’ αυτόν τον δίσκο και νομίζω είναι το πιο ταιριαστό thread, τ’ άλλα για live έχουν ξεχαστεί. δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί.

Αλεξίου - Μάλαμας - Ιωαννίδης - Live στο Λυκαβηττό (για τα 15 χρόνια του Μελωδία)

τι να πρωτοπούμε. o δίσκος είναι κάτι παραπάνω από χιτακια, δίνουν την ψυχή τους, οι ερμηνείες είναι ανατριχιαστικές, οι φωνές τους ταιριάζουν απίστευτα και ο Μάλαμας κάνει φοβερά ισοκρατήματα/δεύτερα. βέβαια σε 'μένα, αυτό το αλμπουμ απέδειξε πόσο παρεξηγημένος είναι ο Ιωαννίδης. ακούστε το και θα εύχεστε να ήσασταν εκεί. ίσως το καλύτερο live που έχω ακούσει ποτέ μου, προκαλεί έντονα συναισθήματα. κολλάω καιρό τώρα με τα κομμάτια ένα ένα. μπορείτε να το βρείτε στο youtube επειδής υπάρχει και dvd.

Απόγευμα στο Δέντρο
Τίποτα δεν πάει χαμένο (δώστε βάση σ’ αυτά τα δύο στα δεύτερα/ισοκράτημα ή ό,τι είναι του Μάλαμα)
Ο δρόμος, ο χρόνος και ο πόνος
Παράκληση