Προσεχως

:exclamation:
Γάμησε

1 Like
3 Likes

Δώσε αίμα λέμε:

1 Like

Μου αρέσει που δεν το σκηνοθετεί ο Scott. Μοιάζει να γυρίζει back to the roots αν και αυτό δεν ξέρω αν σημαίνει πως απλά θα γίνει παρέλαση homage σκηνών στις 2 πρώτες ταινίες. Ο σκηνοθέτης που πήραν δεν είναι κακός πάντως. Θέλω να πιστεύω πως θα δούμε κάτι καλύτερο από το Covenant

Πολυ ωραιο φαινεται. Μινιμαλιστικο και κλειστοφοβικο. Βεβαια οπως λεει κι ο Ντεντ, αυτο ισως να οδηγησει στην παγιδα του να μην εχει τιποτα να προσφερει σε οποιον εχει δει τα πρωτα 3 (ή και μονο το πρωτο…)

Προσωπικα το Prometheus το βρηκα απλα εξαιρετικο, και το Covenant παρα παρα πολυ καλο, μιας και ειχε να προσφερει μια παρα πολυ ενδιαφερουσα ιστορια, και ενα expansion του alien universe, συνδυασμενο με ημι-υπαρξιακες ανησυχιες —> approve.

Δεν περιμενω παρα πολλα απο το Romulus μιας και αλλαξαν κατευθυνση πριν λιγα χρονια, και απο οτι φαινεται δυστυχως ουτε η 20th Cetnury, αφου εχωσε την ταινια 20 Αυγουστου, σε μια απο τις πιο νεκρες περιοδους για το βορειο ημισφαιριο (και παγκοσμιως δηλαδη). Σαν να λεει κι η ιδια η εταιρια δηλαδη “οκ αφου γυριστηκε που γυριστηκε βαλτε το στους σινεμαδες, αλλα ας πατωσει, δε μας νοιαζει και πολυ”

Δεν εχω δει ουτε μια ταινια του Fede Alvarez, αλλα απο οσο βλεπω η καριερα του ειναι γεματη μετρια προς κακα remakes/reimaginings κλασικων horror ταινιων, και κανα 2 οριακα b-movie slasher films… δε μου εμπνεει και πολλη εμπιστοσυνη.

βσκ έχει ενα χτυπητό κακό. είναι πολυ γυαλισμένο. και το evil dead και τουλάχιστο το πρώτο alien μετράγανε γιατι ήταν σκοτεινά και βασικά. ούτε αχρηστες ληψεις, με 2 λεπτά φοκους στην λατινα ηθοποιό, ούτε τπτ. παρτά, τρέχα γιατι θα χυθει αίμα. δεν τρομάζει το αίμα, τρομάζει η σκέψη και φυσικά όταν πχ σκίζει το στομάχι κτλ, ΣΚΙΑΖΕΣΑΙ. αλλιώς είναι σαν κραντλ οφ φιλθ. ναι μεν ακραίοι, αλλά… και μικι μαου.

1 Like

quote for truth -και εσαεί αλήθεια όσο αφορά τον αγνό και ανόθευτα ατόφιο τρόμο/αναπόσπαστο κομμάτι του οποίου, στην κινηματογραφική κουλτούρα, θα είναι για πάντα το Alien του 1979.

Κατά τα άλλα, προσωπικά δεν με ενδιαφέρει το alien “universe” μετά τα 2, άντε 3 πρώτα έργα -ούτε τα πρόσφατα κουράδια του γέρο-Scott, ούτε οποιοδήποτε πιθανό spin off, crossover, καινούριο sequel κτλ κτλ, ούτε καν στο trailer του Romulus δεν πάτησα play - αν και ο Alvarez είναι natural talent στον σύγχρονο τρόμο και πιστεύω πως θα έχει κάποια καλά στοιχεία που θα εξυπηρετούν τις συνθήκες που θέτει το σύγχρονο κοινό των (καλύτερων) σύγχρονων slasher/horror ταινιών.
Το παραπάνω σχόλιο του @PrimalRager666 μόνο με τρίγκαρε θετικά και σχολίασα.

Μόνο το Furiosa ήθελα να σχολιάσω actually, το πόσο περίεργα μου χτυπάει το υπερβολικό CGI και το υπέρ-στυλιζάρισμα.
Στοιχεία που είχε επίσης το Fury Road, όχι όμως στον βαθμό που δείχνουν να υπάρχουν στο παραπάνω trailer (αν και το στοιχείο της έκπληξης τα έβαλε σε 2η μοίρα με το καλημέρα τότε).

Βέβαια από την άλλη ναι είναι απλά ένα trailer, προφανώς μπορεί να μας εκπλήξει το τελικό αποτέλεσμα και να χάνουμε τα stunts και τα practicals με τις τόσο γρήγορες εναλλαγές εικόνων -George Miller είσαι ούτως ή άλλως, ποτέ δεν έχει γυρίσει κάτι αδιάφορο ή, έστω χωρίς κάποιες ιδιαιτερότητες που το καθιστούν ξεχωριστό ανάμεσα στη μάζα.

Θα δείξει η νεκροψία, πάντως μεγαλύτερο downgrade από Theron σε Taylor Joy δεν μπορώ να σκεφτώ :stuck_out_tongue:

(ψέματα, μπορώ να σκεφτώ εύκολα)

5 Likes

Xμ. βσκ το κακό που έχει το αλιεν, είναι οτι δεν μπορεί να κάνει κανείς και πολλά με την ιδέα.
To alien σκάει και όλοι ψοφάνε, αργά ή γρήγορα.
Σχετικά με το φιουριοζα το πρώτο τρείλερ μ εκανε να σκεφτώ ΤΙ μλκ…ια, αλλά το δεύτερο και θυμίζει φιουρι ροαντ και έχει το πιο σωστό μπάλανς, πρακτικά εφέ, με το CGI πασπαλισμένο σε λογικά πλαίσια. πιο πολύ είναι το γκρείντινγκ που είναι υπερκορεσμένο.

μετά το πρώτο μισό λεφτό τα πράγματα ισιώνουν. και μετά το κούρεμα η ΑΤJ, αρχίζει να μοιάζει με θερον.
τεσπά. εγώ αλλά περιμένω - αλλά 2026 το βλέπω. και θα ναι οτι πιο ματωμένο θα έχει βγει εδω και χρόνια αλλά με τέτοιο στόρυ που θα το δικαιολογεί.
A και εκεινo το υπέροχα καμμένο κουνγκφου-μετάλ-ορθοδοξιά φιλμάκι που είχε παίξει

Εδω ειμαστε.

3 Likes

The juice is loose:)

Μακάρι όλα τα μακάρι…

2 Likes

Παντελώς αχρείαστο σίκουελ, θα το δω εννοειται

3 Likes

Πολλές φορές η καλύτερη τέχνη είναι αυτή που δεν ζήτησε κανένας.

1 Like

https://tenor.com/bN6ZM.gif

1 Like

Μια χαρα μου φανηκε το δευτερο τραιλερ της φουριοζας ρε. Επισης η Anne Taylor Joy μια χαρα ηθοποιος μου φαινεται προσωπικα.

Εγω το τελευταιο “Αλιεν” που εχω δει ειναι το Prometheus, και αυτο γιατι με εκνευρισε. Και με εκνευρισε γιατι στις καλες του στιγμες ηταν πολυ καλο, αλλα στις κακες του ηταν εξοργιστικα ηλιθιο. Παντως, αν το εκρινα εντελως ψυχρα, και οχι για αυτο που “θα μπορουσε να ειναι” ενα 7/10 θα του το εδινα σημερα, βλεποντας το ψυχραιαμα δηλαδη. Απλα δεν εχω καμια ιδιαιτερη πρεμουρα να συνεχισω να ασχολουμαι με το Συμπαν.

Α Επισης ειδα και το Dune 2. Denis θελω να κανω τα παιδια σου.

1 Like

έλα μπάσκετ σήμερα βράδυ να στα εξηγήσω σωστά και όμορφα από κοντά :stuck_out_tongue:

1 Like

τελευταια στιγμη το ειδα γαμω, δεν γινεται. Το ΣΚ επισης δεν μπορω, εχουμε διημερο στην Πατρα για αγωνα, τι να σας κανω :sunglasses:

1 Like

Για αυτο ηρθα να σχολιασω… Ολα ωραια αλλα αυτο το digital cleanliness με εχει κουρασει γμτ (μαζι και με τη μαιντανο Anya λιγο :stuck_out_tongue: ). Αλλα νταξ ΙMAX ποπα θα ειναι.

1 Like
11 Likes

Now Were Talking Talk GIF - Now Were Talking Talk Mention - Discover & Share GIFs

3 Likes

Jack Nicholson Yes GIF by The Taboo Group

It is happening σιγά σιγά :crossed_fingers: :hugs:

6 Likes