Αστερίξ ή Λούκι Λουκ?

Its a ΜΑΜΟΥΘΚΟΜΙΞ wooooorld!8) :smiley:

Αστερίξ φυσικά!!! 8)

Αν έχεις 2 παιδιά δε μπορείς να διαλέξεις ποιο αγαπάς περισσότερο. :wink:

Κανενα

:hippy:

Δεν το περίμενα ποτέ αυτό από σένα Billy… [-X

Αφου ποτε δεν μου αρεσε κανενα απο τα δυο… Αυτη η γραφη μου την εσπαγε παντα…

Ποια γραφή δλδ;

Εχω συνηθησει τη γραμματοσειρα απο τα Μικυ Μαους, Ντοναλντ, Αλμανακο κλπ, η οποια ειναι διαφορετικη απο αυτη των Αστεριξ και Λουκυ Λουκ…

Κοίτα τουλάχιστον ξαναπροσπάθησε με Αστερίξ και εκεί θα δεις τι σημαίνει πραγματικό χιούμορ.

Προτίμησε αυτά που είναι γραμμένα από Γκοσινί.

Αστερίξ. Και Ιζνογκούντ. Ακόμα και Ούμπα-πα (το θυμάται κανείς αυτό το κόμικ; Ή δείχνω την ηλικία μου;). Και σίγουρα Τεντέν. Μετά Λούκυ Λουκ…:slight_smile:

Ούμπα-πα θρησκεία ρε!

Λούκι Λουκ και αφοι Ντάλτον!!!

Λούκι Λουκ και Τεντεν τα δύο αγαπημένα. Μετά ακολουθεί Αστερίξ και Ιζνογκούντ

Βασικα μονο του Γκοσινι, τα περισσοτερα του Uderzo δεν διαβαζονται ειδικα αυτα τα τελυταια 15 χρονια.

Μαλλον Αστεριξ αν και γουσταρω πολυ και Λουκι Λουκ, με αυτα μεγαλωσα.

Ειναι τρελοι αυτοι οι Ρωμαιοι.

Λουκιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι
Λουκκκκκκκκκκκκκκκκκκκκκκκκκκκκκκκκκκ!!!
''ειμαι ενας μοναχικος και μονος καομποης…":smiley:

“Είμαι ένας φτωχός και μόνος cow-boy…”

:roll:

αν και μικρος ειχα ποιο πολλα κομιξ του λουκι λουκ ,μονο οι ταινιες του αστεριξ τα σπανε οποτε … ΑΣΤΕΡΙΞ8)

Τα εχω κοψει τελειως αυτα… Γερασαμε Πανοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο…

Και τα 2 μου αρέσουν αλλά προτιμώ τον Αστερίξ!!Idefix forever!!:smiley:

Μεγάλωσα - μεγαλώνω και με τα δύο… Τα κείμενα του Γκοσινύ είναι εκπληκτικά, ήταν εκείνα που έδιναν το κάτι παραπάνω και στα 2 κόμικς, κι αυτό φαίνεται στα τελευταία τεύχη του Αστερίξ που τα κείμενα τα έχει γράψει ο Uderzo και είναι εντελώς μέτρια…

Και στις 2 σειρές επίσης βρίσκει κανείς χιούμορ που μόνο ένας ενήλικας μπορεί να απολαύσει. Θυμάστε την “Θεραπεία των Ντάλτον”, για παράδειγμα, που οι Ντάλτον κάνουν ψυχανάλυση (και το σχόλιο του ψυχιάτρου προς τον Λούκυ Λουκ οτι το πιστόλι του δεν είναι παρά ένα σύμβολο?) Ή τον “Αυτοκράτορα Σμιθ” και τα σχόλια πάνω στην ανθρώπινη κενοδοξία, τη δύναμη της εξουσίας και την υποτέλεια… Ή στο Αστερίξ την “Κατοικία των Θεών” και τις αναφορές στην περιβαλλοντική καταστροφή, ή το “Οβελίξ και Σία”, όπου σατυρίζεται ο κόσμος του εμπορίου και η δίψα για χρήμα και υλικά αγαθά… Για ξαναδιαβάστε τα μία, και θα δείτε πως το χιούμορ τους δεν ήταν μόνο για παιδιά…

Τέλεια και τα 2, ψηφίζω Λούκυ Λουκ απλά γιατί έχει πολύ περισσότερα τεύχη, γιατί κατα τ’ άλλα είναι ισάξια.