Αστερίξ ή Λούκι Λουκ?

Τον γαλάτη με το μαγικό ζωμό φυσικά:D

Αστεριξ με τα χιλια. Καλος και ο Λουκι αλλα ποτε δεν με ξετρελανε…

Οσο για τα κειμενα του Ουντερζο ειχε καποια καλα. Πχ. η Οδυσσεια μου αρεσε πολυ, η Μεγαλη Ταφρος επισης. Νταξει τα 2-3 τελευταια τευχη απλα δεν υπαρχουν…

Μ’αρεσει και ο Λουκι Λουκ αλλα δεν περναει τον Αστεριξ.Οι τρελοι γαλατες τα σπανε τρελα.

Λουκυ Λουκ!!!:smiley:

Λούκυ Λουκ και είμαι απόλυτος σε αυτό. Διαβάζω ακόμα τα παλιά τεύχη και ανακαλύπτω ακόμα πολλά ψαγμένα και κρυμμένα αστεία στα σκίτσα του κάτι που δεν ισχύει με τα του Αστερίξ που έχω…

Αστεριξ!!!

Ε και ? Ειναι για μικρους και μεγαλους!:wink:

Σε αυτο συμφωνω… Απλα ηταν μια εποχη που την αφησα πισω μου… Αν και μια επισκεψη στην αποθηκη δεν θα εκανε κακο…:wink:

Ακριβως, εγω οποτε βρισκω κανα τευχος σε κανα ραφι το διαβαζω και περναει ευχαριστα η ωρα.

Αλλα Λουκυ λουκ και Αστεριξ δεν εχω παντως…

:tomato:

Δεν ειναι αργα να παρεις αν θελεις. Εγω θελω να παρω καποια τευχη που δεν εχω!:wink:

Παντως στη σειρα του Λουκι Λουκ εχουν βγει μερικα που ειναι για προσαναμα στο τζακι οπως κατι “Παντρευετε ο Λουκι”, “Ο Μακ στους Ινδιανους” και μερικα αλλα. Επισης μου τη σπαει σε μια σειρα απο τευχη (5-6 νομιζω) αλλαξαν τα σχεδια οπως στο “Αριζονα” πχ ηταν απλα αθλια.

Ξέρει κανείς πόσα Λούκι Λουκ υπάρχουν;

Κοντά στα 80! Απο αυτά τουλάχιστον τα 60 πρώτα αξίζουν.

Απο τα μισά του 60τόσου τεύχους άρχισε να πέφτει δραματικά η ποιότητα του Λουκυ Λουκ, μακρυά λοιπόν απο αυτά τα τεύχη, ειδικά αυτά τα 2 που αναφέρεις είναι άθλια! Πάντως το “Αριζόνα” είναι άλλη περίπτωση. Σε αυτό και σε λίγα άλλα που του μοιάζουν ναι μεν τα σχέδια είναι τελείως διαφορετικά, ωστόσο ήταν τα πρώτα Λούκυ Λουκ που έφτιαξε ο Morris, επομένως έχουν τεράστια ιστορική αξία… και όπως όλοι οι καρτούν ήρωες, έτσι και ο Λουκυ Λουκ ήταν τελείως διαφορετικός στην αρχή (όπως και η πρώτη ιστορία του Αστερίξ, το “Αστερίξ ο Γαλάτης”).

Θανατος στους βρωμογαλάτες (πρόγονοι των Γάλλων τι περιμένετε…:lol: )…Οπότε Λούκι χαλαρά…

Το μονο που πηγαινα απο το Λουκι ειναι οι Νταλτον…:stuck_out_tongue:

Tα έχω όλα αλλά θέλω να τα αγοράσω σε πολυτελείς εκδόσεις που έχουν κυκλοφορήσει.

Θανατος στον Davidian !!!:stuck_out_tongue:

Gigatron: Καποια στιγμη θα συμπληρωσω ολοκληρη τη συλλογη.

Aστερίξ στο χαλαρό. Έχω όλα τα τεύχη εκτός από ένα και είναι παράδειγμα άψογου χιούμορ και σχεδιαστικής λεπτομέρειας.
Τον Λουκ ποτέ δεν τον συμπάθησα αν και έχω διαβάσει αρκετά τεύχη του.

Λουκι Λουκ!!! Ηταν το πρωτο που διαβασα! Και οι Γαλατες ειναι φοβεροι, αλλα για ιστορικους λογους ψηφιζω Λουκι…

ασχετο > τον Αχιλλεα Ταλον τον θυμαται κανεις? Ωπα! :lol:

εεεεε βασικά από πολύ μικρή διαβάζω και τα 2… αλλά Αστερίξ χωρίς δεύτερη σκέψη… δεν ξέρω αλλά μου αρέσει πιο πολύ από τον άλλο τον βλάκα που δεν λέει να νοικοκυρευτεί!Θα μου πεις ούτε ο Αστερίξ έχει… αλλά μου αρέσει πιο πολύ… είναι και ο Οβελίξ…:stuck_out_tongue: