Αστερίξ ή Λούκι Λουκ?

Lucky Luke…μονο και μονο για τον Ραν Ταν Πλαν…

Ενα ηταν το κομικ που μεγαλωσα και θεωρω κορυφη “ΒΑΒΟΥΡΑ” …

Ο Ρ-Τ-Π είναι όντως μορφή.

Tα ειχα ολα!!!Τα μαζευα σαν τρελος.Επισης να ξερεις οτι κυκλοφορουν σε pdf μορφη στο νετ ε :wink:

Asterix :bow:
Κι ο Λούκυ τα σπαέι, though :wink:

Αστερίξ μακράν…

Αν και ο Ραν Ταν Πλαν (μαζί με τον Άβερελ) ήταν οι μόνοι λόγοι που θα μπορούσα να ψηφίσω Λούκι Λουκ…

εχουν βγει κομιξακια μονο με τον ραν ταν πλαν :wink: αρα στην ουσια δεν ψηφιζεις λουκι λουκ, αρα ασυνειδητα μολις ψηφισες αστεριξ. Συγχαρητηρια, μπορεις να σαι περηφανος :smiley:

Λουκυ Λουκ

Λούκυ Λουκ,πρίν από χρόνια τα καλοκαιράκια έλιωνα μ’αυτόν.(Νταξ και οι συμπαθέστατοι γαλάτες καλοί είναι !)

Αστεριξ. Αν και οντως Ραντανπλαν και Αβερελ υπερτατες μορφες.

Λούκι Λουκ. Όσο θυμάμαι κάτι επικά τεύχη όπως “Το 20ό σύνταγμα Ιππικού” που δυστυχώς δεν το 'χω πλέον… :cry: Τσάκιζε κόκαλα το χιούμορ του όχι αστεία… Έπεφτες κάτω! :slight_smile:

Εννοείται πως και για τα 2 comics η σύγκριση γίνεται για τα τεύχη που έγραφε τα κείμενα ο ανυπέρβλητος Goscinny γιατί μετά έπεσαν και τα 2… Μου φαίνεται τα κατάφερνε ελαφρώς καλύτερα στο φτωχό και μόνο καουμπόη… :slight_smile:

Από παλιά ο Asterix μου φαινόταν πιό φλούφλης από τον Λούκι Λουκ που πιστεύω είναι πιό cult… Το χιούμορ του πρώτου το εκτίμησα σε μεγαλύτερη ηλικία… Πλέον μου αρέσει πολύ αλλά και πάλι δε στέκεται μπροστά στον Λούκι…

Cult Χαρακτήρες:

Λούκι Λουκ : 1. Ο ήρωας με το τσιγάρο (βλακεία όταν του έβαλαν στάχυ και καλά για αντικαπνιστικούς λόγους…) 2. Ο Ραντανπλάν (επικός!!) 3. Η Ντόλι (τρομερό χιούμορ, ενίοτε και black…) 4. Οι Ντάλτον (καραCULT!!! )

Αστερίξ: 1. Ο Οβελίξ (ο Αστερίξ ο ίδιος δε μου φαίνεται και τόσο cult, sorry… λίγο συμπληρωματικός…) 2. Ο Μαζεστίξ (είναι αφασία ο αρχηγός!) 3. Ο Καίσαρας (λέει κάτι ωραία ανά διαστήματα…) 4. Οι λεγεωνάριοι (πετάνε πάντα τρελές ατάκες τα παλικάρια… :slight_smile: )

κρίνετε και μόνοι σας… Λούκι Λουκ!!! ΠΑΝΤΑ!!! :wink:

ενω μου αρεσει απιστευτα ο αστεριξ και ακομη περισσοτερο ο οβελιξ,δεν ανταλασσω με τιποτα τον λουκι λουκ…αν και ξενερωσα λιγο οταν τον εβαλαν να πινει αντι για την κλασικη παγωμενη μπυρα γαλα!!!

Είναι αυτό που τον στέλνουν να αποτρέψει πόλεμο με τους ινδιάνους? Είναι επικό τεύχος!!! Κάθε φορά που το διάβαζα, ανακάλυπτα και καινούργιες σπαρταριστές λεπτομέρειες!

αυτα ακριβως τα τευχη εννοω…δεν ειναι απιστευτα???

Συμφωνάω, μόνο που στους cult χαρακτήρες του Αστερίξ θα έβαζα και τον θεούλη Κακοφωνίξ:p

Karvou ναι αυτό! :smiley:

Ale_Kws είναι, ναι… :wink:

Sharuman όντως μεγάλη μορφή ο βάρδος! Αλλά δεν τον έβαλα γιατί πάντα ο ρόλος του ήταν κάπως “διακοσμητικός”… Δεν έχει παίξει και ποτέ σημαντικό ρόλο στις ιστορίες… :wink:

και τα δυο μ αρεσουν αλλα απο μικρος διαβαζω αστερικιο αρα ειναι πρωφανες που καταληγουμε

τρελο το 20ο συνταγμα ρε… που ειχε κανει το γιο του σκλαβο ο αλλος για να μην νομιζουν οι υπολοιποι πως χαιρει καποιας καλοπερασης… μεχρι και τις φλουδες απο τις πατατες που καθαριζε επιθεωρουσε:p

επεσαν δεν λες τιποτα. Ειδικα αυτο το τελευταιο του αστεριξ ‘‘και ο ουρανος επεσε στοκεφαλι τους’’ ηταν ο,τι πιο ελεεινο…

ε εδω τα χαλαμε ομως:p Πιο φλουφλης ο Αστεριξ? Ο αλλος δηλαδη τι ειναι που κοβει κωλους και βγαινει παντα ο μαγκας μοναχικος καουμποη που δεν εχει αναγκη κανεναν? Ψωναρα του κερατα και ακαταδεχτος, ναι βοηθαμε τις χηρες και τα ορφανα, ναι βοηθαμε τα καραβανια, ναι μας φωναξε ο κυβερνητης να γινουμε σεριφηδες στην ταδε πολη που γινεται τζερτζελο… ε το ιδιο πραγμα σε καθε κομικ. Κανενα ιδιαιτερο στορυ. Ενω στον Αστεριξ καθε φορα γινοταν κατι διαφορετικο:D Λουκι Λουκ βαρεθηκα απο καποια στιγμη κι επειτα να διαβαζω(αν κι εχω τελειωσει ολη τη συλλογη:p )

Και εννοειται πως πρωταγωνιστης ειναι ο Οβελιξ παρα ο κιτρινομουστακος ο αλλος. Εχει ριξει ΤΙΣ ατακες σε ολα τα τευχη, ειδικα αυτα του στυλ ‘‘νιωθω μια αδυναμια’’ τη στιγμη που βαραει 5 ρωμαιους με το ενα χερι και 3 με το αλλο… θεος θεος θεος:D

Asterix…!!!

Το δίλημμα θα έπρεπε να ήταν Ιντερφίξ ή Ραταπλάν και σ’αυτό θα απαντούσα ασυζητιτί Ραταπλάν… ο ορισμός του Έλληνα δηλαδή…

Παρεμπιπτόντως, η σειρά κόμιξ Ραντανπλάν είναι φο-βε-ρή!