Πιστεύετε ότι οι Έλληνες είναι

Λίγο άσχετο μάλλον, αλλά οι ιδεολογίες δεν πραγματοποιούνται απαραίτητα. Χρειάζονται όμως. Πχ. τα μικρότερα -με βάση τα ποσοστά- κόμματα, δεν έχουν και πολλές πιθανότητες να κερδίσουν τις εκλογές, αυτό όμως δε σημαίνει ότι δεν έχουν λόγο ύπαρξης.-
(σκάω):stuck_out_tongue:

Συγνωμη μπηκες στο link που εδωσα και καταλαβες οτι διαβαζω Λιακοπουλο και Κεραμμυδα?Να ξερετε οτι δεν θα επιτρεψω να το αποφυγετε γιατι ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΟ!ΤΕΛΟΣ!
Την αποψη Φαλμεραικερ την ισοπεδωνει εντελως οποτε καλυτερα ειναι να μην συνεχισεις να εκτιθεσαι…

Οι ιδεες ειναι καλο να υπαρχουν αλλα οι λυσεις στην κοινωνια προερχονται απο πραξεις. Για μενα ο κομμουνισμος ειναι ενα ομορφο μεν αλλα ουτοπικο και χωρις περιθωρια αναπτυξης οικονομικο συστημα.
Γιατι το γυρισατε στην χουντα και στους αριστερους ομως;:stuck_out_tongue:
(σκαω κι εγω:p )

παρακαλω ποστ φωτο της βιβλιοθηκης σου με σενα μπροστα.

εντιτ: ΟΛΟ το φορουμ ειναι αντιθετο και σου λεει ΤΑ ΙΔΙΑ. δηλαδη τοσοι γιουζερς δε ξερουν αναγνωση;

εντιτ 2:

“Είσαι πεπεισμένος…φωστήρα μου εσύ”

καλα κρασια παιδια. ο ελληνας παντα την ιδια μλκια εχει στο κεφαλι του. γιαυτο η ελλαδα παει μια πανω, μια κατω. δεν ειμαστε ενωμενοι. δεν υπαρχει διαλογος. μονο ειρωνια. γιγατρε, πες οτι σου κατεβει. δεν εχει πλεον νοημα. αποδειξε οτι οι ελληνες ερχονται απο τον απολλωνα; τι θα κερδισεις; εγω πλεον εχω την εντυπωση πως εισαι ξενοφοβικος. λυπαμαι πολυ πραγματικα, επειδη οι μισοι ελληνες ειναι παρτακιδες, και οι μισοι κολλημενοι. ο δεξιος κατηγορει αριστερο που κατηγορει φασιστα που κατηγορει τουρκο.

δεν ειμαστε πλεον ανθρωποι. ειμαστε ελληνες, αριστεροι και δεξιοι. μπραβο μας. χαιρομαστε. διαβαστε τα ποστς να δειτε σε τι καταντια εφτασε να τρωγομαστε για μλκιες. κριμα γιγατρε.

εντιτ 3: και βασικα παιδια το γυρισαμε πλεον σε κοινωνικοπολιτικες συζητησεις, για το αν ο πασας ηταν αλβανος, και το αν οι αρχαιοι ελληνες ηταν bisexual και το αν οι αριστεροι και δεξοι ηταν κακοι. δηλαδη, αν θελετε να το συνεχισουμε, αφηστε τα αριστεροι δεξιοι, και τα τοπικιστικα/ιστορικα.

μιλαγαμε για την ποιοτητα του ση,μερινου ελληνα, και εχουν ειπωθει τα απιστευτα, λογω της ροης της κουβεντας. ας γυρισουμε στο σημερα και το αν ο ελληνας ειναι ανοικτομυαλος ή ξεπερνα τα ορια του πατριωτισμου σε σημειο να χαρακτηριστει υπεροπτης.

Στην αρχή της ΕΣΣΔ επί Λένιν, καθώς και στα πρώτα βήματα της κουβανικής επανάστασης έγινε προσπάθεια για τη θεμελίωση σοσιαλισμού, αλλά στη συνέχεια κυρίως η ΕΣΣΔ εκφυλίστηκε χάρη στον Στάλιν, που μάλιστα κάποιοι συνεχίζουν να τον έχουν σε υπόληψη και δεν καταλαβαίνω γιατί.:wink:

Sorry, δεν απήυθυνα το ποστ σε`σενα, αλλά σε κάποιον που μίλησε για τους πρόγονους των Αλβανών τους Ιλλύριους.
Και να αποδείξεις την συνέχεια, δεν μπορώ να καταλάβω σε τι βοηθάει αυτό, εκτός από τη δημιουργία αισθήματος ανωτερότητας έναντι των άλλων λαών.
Εγώ θα συνεχίσω να ταυτίζομαι περισσότερο με τον Τούρκο που αγωνίζεται για τα δικαιώματα του και θέλει να απαλλαγεί από τα αφεντικά που τον δυναστεύουν και όχι με τον έλληνα που θέλει να απαλλαγεί από τους γείτονες του και δεν εναντιώνεται στην εκμετάλλευση ανθρώπου από άνθρωπο.

Ακριβως αυτο. Συμφωνω εις το απειρον.

Και γενικα οτι ειπε σημερα ο Ανγκμαρ.

Επισης στενοχωριεμαι που σε συμπαθουσα και σε συμπαθω ακομα νομιζω, γιατι με την μεχρι τωρα σταση σου μου δειχνεις οτι κρινω ανθρωπους περα για περα λανθασμενα. Και κακως γεμισα τοσες σελιδες. Στο εξης τις αποψεις μου για το νταηλικι σου, την ψευτομαγκια σου, την αποψη σου οτι ανηκεις σε μια πεφωτισμενη νομενκλατουρα που κατεχει τα μυστικα αυτου του κοσμου, την ειρωνια με την οποια εκφραζεις την μισαλλοδοξια σου, τον ρατσισμο και τον εθνικισμο σου, τις συνεχεις υπεκφυγες σου, τις προσωπικες επιθεσεις εναντι σε ατομα που σου μιλουσαν πολιτισμενα (οπως ο “συντροφος” που τοσο γελιο σου φερε-οντως ωραιο το αστειακι του, κριμα που δεν το πιασες-ελλανορ τον οποιο ειπες λιγο πολυ ανθελλανορ) και γενικα τις ατεκμηριωτες και πολλες φορες ασυναρτητες αποψεις σου θα τις γραφω καπου αλλου κι οχι στο φορουμ.
Μα τον Δια, μεχρι τωρα δεν εχω μαλωσει με κανεναν εδω μεσα και με ολους κανω πλακα γιατι κανενας μα κανενας δε μου επιτεθηκε προσωπικα και μαλιστα απροκλητα. Και σε κανεναν φυσικα δεν επιτεθηκα εγω. Μπραβο λοιπον που εκοψες την κορδελα πρωτος και μου προσεδωσες χαρακτηρισμους οπως “επικινδυνος”, “ασχετος”, “ψευτης”, “ανωριμος”, “τουρκοσπορος”. Επαναλαμβανοντας οτι δεν υπεκφευγεις μου προκαλεις την εξης απορια. Εισαι βλακας ή το παιζεις? Ειλικρινα ομως. Ολο το φορουμ στο λεει, αλλα μαλλον θεωρεις τον εαυτο σου υπερβολικα εξυπνο κι ολους εμας πανηλιθιους που δεν αντιλμαβανομαστε ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΤΕ απαντας στις ερωτησεις μας. Βρισκεις υποπτο το να δινουν κοκακολες οι Τουρκοι οδηγοι στον πατερα μου, θεωρεις ανηκουστο το οτι ο ελληνικος λαος ηρθε σε αλλιλεπιδραση με αλλους λαους, οτι οι Ελληνες παραβιαζουν τον τουρκικο εναεριο χωρο, θεωρεις οτι η Ελλαδα ειχε τα φοντα να γινει η Νο1 δυναμη… Μα ποσο αφελεια πια? Πιστευεις και στην ομαδα-Ε? Ειμαστε απ’τον Σειριο και δεν το ξερουμε? Δωσε μας τα φωτα σου, ω μορφωμενε!
Οταν πας στρατο καλω το φορουμ να μεσολαβησουμε ομαδικα να μη σε στειλουν στον Εβρο γιατι αμα σε πιασουν τιποτα καυλες θα ορμησεις στην Τουρκια να τους φας ολους και θα προκαλεσεις τον θανατο σου και κανενα διπλωματικο επεισοδιο.
Ξερω, ξερω, το επιπεδο μου ειναι πολυ χαμηλο. Μπορω να γινω κι αλλο κατινα αν συνεχισεις να με προκαλεις. :* Απαντα οπως θες, γραψε οτι θες, μου ειναι αδιαφορο πλεον. Θα παψει να μου ειναι οταν γινεις ανθρωπος (και μετα Ελληνας) και αρχισεις να σεβεσαι τον συνομιλητη σου. Ουτε διαθεση εχω να επιτιθομαι στον καθενα ουτε τιποτα αλλα δεν εχω καμια ορεξη να καθομαι να γραφω 50 σελιδες κι ο αλλος να μου απανταει ειρωνικα κι απαξιωτικα. Αυτα ειναι μια συντομη περιληψη των οσων δεν ελεγα απο σεβασμο και μονο για την κουβεντα που καναμε και γιατι το θεωρω πανηλιθιο το να χωνομαι χωρις λογο στον αλλο, ακομα και τωρα που το κανω μετανιωνω.
Α, και σε περιπτωση που το ξεχασω. www.xrushaugh.org/
Και σε καλη μερια!

ΥΓ: Μοντς καντε το εντιτ, διαγραψτε το, γαμηστε του τη μανα, ποσως μ’ενδιαφερει. Δικιο θα χετε.

Εντιτ: Κι επειδη κακιες και προσωπικα δεν κραταω σε κανεναν, οταν αλλαξεις αποψεις η παρεα σου θα μου ειναι ευπροσδεκτη. Κι ελπιζω ν’αλλαξεις, ειναι λυπηρο να σκεφτεται ετσι ενας 20χρονος.

Λοιπον αντεξα να διαβασω τις πρωτες 4-5 σελιδες και μερικα διαπαρτα ποστ ακομα. Τις αποψεις μου περι εθνικισμου, ρατσισμου, Τουρκων, Ελληνων, κομμουνισμου, φασισμου, δημοκρατιας κλπ τις ξερουν οι περισσοτεροι εδω μεσα. Εχω διαφωνησει πολλες φορες με αρκετα ατομα, καμια φορα με ενταση και ειρωνικα σχολια, αλλοτε με διαλογο και ομορφη κουβεντα κι ας μην καταληξαμε σε κοινα συμπερασματα…

Ομως…

Εδω περα γραφτηκα μελος βασικα επειδη γουσταρω να ακουω ροκιες και να συζηταω για μπαντες, τραγουδιστες, κιθαριστες, ντραμερ. Προφανως, το να ξεφευγει η θεματολογια του φορουμ απο τη μουσικη ειναι απολυτα φυσιολογικο και επιβεβλημενο θα ελεγα. Αλλα απο κει εως το σημειο του να βριζει ο ενας τον αλλον λογω ιδεολογικων/πολιτικων και δεν ξερω κι εγω τι αλλων διαφορων, για μενα ειναι ΜΑΛΑΚΙΑ…

Δυο φορες εχω βρεθει με παιδια απο το φορουμ (μια για μπαλα και μια για μπυρες) και περασα πολυ καλα. Γνωρισα και τον Πανο που ειναι “εθνικι” και τον συμπαθησα, γνωρισα και τον Βασιλη που ειναι “αναρχοκομμουνι” και τον συμπαθησα κι αυτον. Και ακριβως επειδη τους συμπαθησα, θα θελα να τους ξαναδω καποια στιγμη. Ο καθενας μπορει να εχει τις αποψεις του μεχρι εκει που δεν προσβαλλει τον αλλον και (κυριως) μεχρι εκει που δεν χαλαει η παρεα…

Βασικα η μαλακια ηταν του red_pyramid που ανοιξε το τοπικ. Αφου ρε φιλε το καταλαβαμε οτι εισαι αντεθνικιστης, αντιρατσιστης κλπ κλπ (κι εγω τετοιος ειμαι) ειναι αναγκη να το επισημαινεις συνεχεια?

Λοιπον προτεινω να κλειδωθει γιατι δεν υπαρχει λογος να χαλαμε τις καρδιες μας. Και να κλειδωνεται καθε τοπικ αντιστοιχου υφους. Αποδειξαμε αλλωστε οτι δεν ειμαστε ωριμοι να διαχειριστουμε τετοια ζητηματα…

Οι Ελληνες ειναι μια χαρα λαος…

Λοιπον φτασαμε αισιως τις 50φευγα σελιδες ακατασχετου αυνανισμου!Οπως ειπα κ πριν διαβασα ολα τα προηγουμενα αλλα επειδη ειναι πολλα δεμ τα θυμαμαι ολα θα μεινω σαυτα που μου χουν μεινει στο μικρο μου μυαλο…καθε διορθωση κ αντιπαραθεση δεκτη…

καπου λες γιγατρε οτι οταν ησουνα 14 εκανες ολες αυτες τις σκεψεις κ ειχες ολες αυτες τις αποψεις που εχουν τωρα τα παιδια που σου αντιπαρατιθενται…
Εγω οταν ημουν 14 η μαλλον 11[μετα την 6η δημοτικου] αρχισα να αναπτυσσω τις ιδιες αποψεις κ σκεψεις μ εσενα…ναι διαβασα πολλα βιβλια που ελεγαν για εμας για το ποιοι ειμασταν απο ποιους προερχομαστε κ διαφορα τετοια…ωραια πραγματα για να φουσκωνουν το τοτε μυαλο που δεν ειχε αναπτυξει μια ολοκληρωμενη κριτικη σκεψη…κι εγω σαν εσενα φουσκωνα σαν το μπεϊκιν παουντερ ενα πραμα[η σα τη γαλοπουλα του παππου μου] σαν ακουγα τη λεξει ΕΛΛΗΝΑΣ!!!κ τωρα φουσκωνω αλλα με διαφορετικο τροπο…τεσπα καποτε μετα απο χρονια(στα 15 μου νομιζω) αρχισα να μην μπορω ν διαβαζω αλλα τετοια βιβλια,γιατι μου φαινοταν χαζο να κολλανε στους τοτε ελληνες κ μονο στα καλα τους… να λενε οτι ειναι αμολυντοι απο νωθο αιμα!!!να λενε οτι οι ελληνες ειναι μεγιστοι κ ολοι οι αλλοι παρακατιανοι κ β εθνικη…δε λεω θεοι οι αρχαιοι της παναγιας τα ματια ειχανε πει κ ειχαν ανακαλυψει κ ειχαν σκεφτοι κ χαιρομαι που ειμαι απογονος τους εστω κ αν δν ξερω καλα την ιστορια τους…βεβαια κ εγω αν ειχα δουλους σπιτι μου να μου κανουν αερα θα μουν κ γαμω τους φιλοσοφους κ μπορει να ανακαλυπτα κανα καλο πολιτευμα [τηλεοπτικη δημοκρατια με ρινισματα δουλειας]…τεσπα αρχισα ν βλεπω τα πραγματα με αλλο ματι
αρχισα να βλεπω πως ειχα γινει ψωνιο.πως Εγω ηξερα τα παντα ηξερα απο που προερχομαι,
ποιος ειμαι,ειχα γνωσεις ανωτερες ειχα ιχωρ μεσα μου μα το δια,το ελληνικο dna που οταν ενωνεται με αλλο το κανει κιαυτο ελληνικο!!!(κ δν κοροΪδευω μπορει ν ειναι αληθεια αλλα εγω μεχρι να αποδειχθει το αντιθετο το θεωρω βλακεια)κ οι αλλοι δεν ηξεραν τιποτε!
μεχρι που ηρθε η στιγμη να πω στον εαυτο μου <<ελεος κοψε τη μλκια.εισαι πρωτα ανθρωπος κ μτα ελληνας οπως κ ο καθενας γυρω σου.το οτι γεννηθηκες εδω σε κανει ανωτερο δηλαδη?>>ανωτερο σε κανουν οι λεξεις κ οι πραξεις σου.οχι η ιστορια του χωματος που πατας…

Kοιτα γυρω σου γιγατρε ο κοσμος δεν ειναι δικος μας…μαλλον εμεις ειμαστε του κοσμου πλεον…με το να καυχιομαστε οτι ειματε θεοι κ εχουμε αιμα αμολυντο δεν βελτιονομαστε.ημασταν καποτε θεοι μετα περασε κοσμος απε δω κ γιναμε αυτο που ειμαστε τωρα.ελληνοσλαβορωμαιοτουρκαλβανοι…δηλαδη τι λιγοτερο εχει ενας τουρκος απο εναν ελληνα??αυτοι μας σκλαβωσανε 400 χρονια πριν καποιους αιωνες κ εμεις τους ειχαμε σακατεψει με τον Αλεξανδρο τον Μεγα παλιοτερα,και?αυτο ονομαζεται ιστορια.τωρα τι κανουμε ειναι το θεμα…

το αιμα μας λες οτι μειωσε τους βαρβαρους…μπορει να ητανε μαγικος ζωμος δεν αντιλεγω …αλλα πως ενα κοκκινο υγρο καθοριζει καποιον?
τους βαρβαρου τους μειωσε η εξελιξη του ανθρωπου στην οποια συνεβαλαν κ οι τοτε ελληνες…κ αν δεν ηταν αυτοι θα ηταν αλλοι.εξαλλου πολιτισμοι υπηρχαν δεν ειμασταν οι μονοι πολιτισμενοι στη γαια…οκ πηγαμε πρωτοι στην αμερικη και χτισαμε κ ενα ναο του απολλωνα εκει κ γνωρισαμε κ ινδιανους κλπ κλπ…ε και?κ πηγαμε κ στην κινα οπου εχουν βρεθει πυλινες κατασκευες ελληνικες που αν τις βαλεις στο πικαπ παιζουνε μουσικη…ε και?Τι μας προσφερει αυτο σημερα?Τιποτε!!Ειμαστε σε φαση παρακμης κ με το να κοιταμε πισω δεν βοηθαμε…

Για την ομοφυλοφιλια:ξες οτι το μικρο αρχαιοελληνακι ο δασκαλος οταν το παιρνε απο τον πατερα του για να του μαθει γραμματα του μαθαινε κ την τεχνη του ερωτα?θελω να πω οτι δεν αποκλειεται να την ετρωγε ο Αλεξανδρος απο τον Αριστοτελη που κ που οσο κ αν δ μαρεσει να το λεω. Αυτο δεν τον υποβαθμιζει σαν ανθρωπο ουτε σαν ιστορικο προσωπο… τοτε δεν ητανε κατι κατακριτεο[χωρις να υπονοω οτι ητανε ή ειναι φυσιολογικο ετσι?μη μου βγει κ τονομα] στα οργια οι ελληνες δεν απαυτωνωνταν μεταξυ τους.απαυτωναν ομως δουλους δουλες κ τα παιδια τους αποτι εχω διαβασει σενα βιβλιο[προπαγανδιστικο λολ].
Σε πολλες περιοχες της αρχαιας ελλαδας [οπου η γυναικα θεωρουνταν υποδεεστερο ον]ητανε ντροπη να μαθει το αγορι τον ερωτα απο μια γυναικα…οποτε μεχρι μια ηλικια τα αγορια καθονταν πανω σε μαλακο μαξιλαρακι καθε 9 μερες…

Μετα απο αυτα τα λιγα να πω οτι μπορω κ εγω πολυ ευκολα να σε ειρωνετω για καθε ποστ σου στο συγκεκριμενο τοπικ,[οπως κανεις εσυ με ολα τα ποστ που δε γουσταρεις]…Κ αυτο με θλιβει ιδιαιτερα γιατι για να μπορω να το κανω αυτο με ιδιαιτερη ευκολια,παει να πει πως τιποτε απ οσα ειπες [απο ενα σημειο κ μετα] δν χριζει απαντηση αλλη περαν της ειρωνικης.Δηλαδη γραφεις για να γραφεις.

Οι απαντησεις σου προς ολους ειναι για μενα κλαυσιγελες κ μοιαζουν με βιβλιο του Ανεστακου κεραμυδα!! Ειναι γεματες ειρωνια φατσουλες που υποδηλωνουν ανυπαρξια επιχειρηματων,αποτυχημενου αυτοσαρκασμου,κ αντιπαραθεσης για την αντιπαραθεση,
κ γενικα τερατσια ελλειψη σοβαροτητας…

Λες οτι σε βριζουν ολοι κ ειναι εναντιων σου αλλα κ εσυ δε πας πισω…Αντι να κανεις συζητηση κοιτας να θιξεις…

Οπως ειπα αν καποτε αποδειχθουν με βασιμα επιχειρηματα ολα οσα υποστηριζεις[κ υποστηριζα κ εγω καποτε]θα τα δεχτω…

Ξερω σας κουρασα ολους γιατι εγραψα πολλα πραγματα κ ισως με αρκετα ορθογραφικα λαθη… δειξτε κατανοηση

mods show mercy!!

…ΝΙ!

Θα σφαχτούμε όλοι εδώ μέσα στο τέλος.

Τέλος πάντων, αν πια είναι η ιδέα μου οτι το παλιοξερόλας δεν είναι προσβλητικό και έχω τάσεις καταδίωξης, τότε πάω πάσο :lol:

Μη διαβάσεις τα ποστ μου. Δε στο ζήτησε κανείς. Εγώ το μόνο που ήθελα εδώ μέσα ήταν να εκθέσω τη γνώμη μου επιχειρηματολογώντας πάνω σε αυτή. Όρεξη έχω να τσακώνομαι ξέρετε.

Πιστεύω πως αυτό εδώ το thread λέει πολλά για εμάς τους Έλληνες. Είναι το ίδιο, στο σύνολο του, απάντηση στο ερώτημα που θέτει.

ΥΓ: ΕΛΕΟΣ με την καραμέλα των “τεράστιων posts” μου παιδιά. Έχουν γραφτεί και άλλα τεράστια εδώ και αλλού. Και πέραν τούτου, το θέμα είναι να γράφει ο καθένας όπως αισθάνεται, για να πει αυτά ακριβώς που θέλει να πει.

Το αστείο είναι πως λένε ξανά και ξανά για τα μεγάλα μου posts εκείνοι που διαφωνούν μαζί μου… οι οποίοι επειδή είναι “μεγάλα” δε τα διαβάζουν καν, και παρολ’ αυτά διαφωνούν μαζί μου! Βρε πλάκα που έχει ο κόσμος…

Μερικά ακόμα ιστορικά, απευθύνονται στον Μάνο, όσοι βαριούνται να διαβάσουν μακρυά.

Σε γενικές γραμμές αυτό ισχύει. Την περίοδο της κυριαρχίας τους οι Άραβες είχαν αναπτύξει σπουδαίο πολιτισμό. Και πολλά φιλοσοφικά έργα των αρχαίων, σε μια περίοδο που στην Ευρώπη κυριαρχούσε η θρησκευτική έναντι της φιλοσοφικής σκέψης, τα ενστερνίστηκαν και τα μετέφρασαν στη γλώσσα τους, όπως λες. Με σημαντικότερο παράδειγμα του Αριστοτέλη. Ψάξε σε κάποια εγκυκλοπαίδεια τα ονόματα Αβικέννας και Αβερρόης για παράδειγμα. Η σκέψη του Αριστοτέλη αναγεννήθηκε χάρη στους Άραβες και στη συνέχεια τα έργα τους μεταφράστηκαν στα λατινικά, με αποτέλεσμα να περάσει έτσι στη Δύση.

:slight_smile:

Ρε γαμωτο, λογικο ειναι να διαφωνουμε σε ορισμενα θεματα, αλλα εχουμε και τοσα κοινα… Το να τσακωθουμε για μια βλακεια, πιστευω δεν αξιζει…

Mήπως θα ήταν καλύτερο να κλειδωθεί το thread? Στο κάτω κάτω υπάρχουν φορουμ προσανατολισμένα σε τέτοιες συζητήσεις και απ`ότι βλέπω μόνο κακό έχει κάνει αυτό το Thread εδώ.

Κακο δεν λες τιποτα… Το καλο ειναι οτι το φορουμ ξαναεγινε σοβαρο… Αλλα επειδη απ’ οτι φαινεται τσακωθηκα με ενα ατομο που γουσταρω πολυ απο δω μεσα, εχω αρχισει να μετανιωνω που αποφασισα να γραψω εδω περα…

Δεν ξέρω αν είναι λύση να κλειδωθεί… με ενοχλεί να κλειδώνεται κάτι στο οποίο αν μη τι άλλο, έχουν ειπωθεί σοβαρά πράγματα. Αλλά απο την άλλη είναι γεγονός πως οξύνθηκαν πολύ τα πνεύματα εδώ μέσα… Ίσως τελικά να μη μένει κάτι άλλο. Αν κλειδωθεί θα το έχουμε ως κειμήλιο που θα το κοιτάζουμε και θα βλέπουμε τα χάλια μας.

(το rocking ξεψυχάει, απο τις απανωτές βλακείες που έχουν γραφτεί εδώ μέσα!!! δε ξέρω αν και σας δε μπαίνει το link και σας βγάζει συχνά λευκές σελίδες) :stuck_out_tongue:

Ισχυει, αλλα το γνωστο emobot ανακαλυψε πατεντα…:stuck_out_tongue:

Εγώ το έχω λύσει χάρη στο Google.8)

Παρατηρηση 1) στο wikipedia δεν θα βρεις και τις εγκυροτερες καταχωρησεις. Δεν ειναι επιστημονικα αποδεκτη πηγη πληροφοριων διοτι πολυ απλα δεν γραφεται απο επιστημονες αλλα απο σενα και μενα.

Παρατηρηση 2)Ο Αρης Πουλιανος είναι γνωστος “αιρετικος” παλαιοανθρωπολογος…λογω του αντικειμενου μου (γεωλογος) ειχα μια μικρη επαφη με την παλαιοανθρωπολογια και πιστεψε με κανεις δεν τον δεχεται. Προσωπικα εκανε καποιες ενδιαφερουσες μελετες αλλα μια διατριβη δεν “αποδεικνυει” απαραιτητα κατι…Οι χριστιανικη δεξια στην αμερικη έχει “αποδειξει” ότι η εξελικτικη θεωρια του Δαρβινου ειναι μια μπαρουφα και “απεδειξαν” το λεγομενο Ευφυες Σχεδιο ( και καλα οταν καταγομαστε απο αδαμ και ευα κτλ)-κατι προφανως αστειο περα για περα…Κατι αναλογο και ο Πουλιανος , προσπαθει να αποδειξει κατι αλλα μαλλον δεν καταφερε να πεισει την επιστημονικη κοινοτητα ( σκεψου και το αλλο, στην Γερμανια επι Χιτλερ υπηρχαν “επιστημονες” που ειχαν “αποδειξει” “επιστημονικσ” οτι οι εβραιοι δεν ηταν ανθρωποι…ας σοβαρευτουμε δηλδαδη)…

:slight_smile:

εφοσον ο παππους σου ηταν αντιχουντικος εννοεις ότι εζησε την επταετια 1967-1974…ποτε πεθανε και απο ποιους???αντιφατικο αυτο που λες…αν ηταν χουντικος μαλλον απτη χουντα θα ειχε προβλημα…αν τον σκοτωσαν μετα το 74 ποτε τον σκοτωσαν ακριβως και ποιοι “αριστεροι” ηταν αυτοι???

:slight_smile:

Φαλμεραυερ…μεγαλο κεφαλαιο…εν ολιγοις ακαδημαικος ο φαλμεραυερ στελνεται απο την ακαδημια της Αυστριας μετα την επανασταση του 1821 για να γραψει ενα εργο πανω στους επαναστατημενους ελληνες…την εποχη εκεινη στην ευρωπη οπου κυριαρχουσε ενα εντονος φιλλεληνισμος, οι ξενοι περιμεναν οι ελληνες να ειναι κατ’έικοναν και καθ’ομοιωσιν των αρχαιων ελληνων, οπως τους ηξεραν απο τα αρχαια αγαλματα…ερχεται ο Φαλμεραυερ λοιπον στην Ελλαδα και τι να δει???Μελαμψους,ταλαιπωρους απο τον πολεμο και τις κακουχιες ελληνες, που δεν εχουν καμια σχεση με οτι φανταζοταν απο την αρχαια Ελλαδα, Εκτος των αλλων τα περισσοτερα τοπωνυμια που βρηκε στην ελλαδα ηταν σλαβικα (βονιτσα, κονιτσα, σολουν(θεσσαλονικη)…Παπαινει ενα σοκ ο ανθρωπος πιστευει οτι αυτοι δεν ειναι ελληνες αλλα σλαβεοι και εγραψε το γνωστο του εργο…