Πιστεύετε ότι οι Έλληνες είναι

Εγώ βλέπω ότι μερικοί μερικοί την έχουμε δει πολύ αλάνια.Επίσης να ηρεμήσουμε λίγο και αρχίσουμε και να κατουράμε γιατί θα πάθουμε και τίποτα!Αυτά.Εγώ φεύγω θα σας ξαναδώ σε κανά μήνα:bye:

καλα να περασεις!

Μουσική υπόκρουση:
Manowar ? Battle Hymns,
Virgin Steele - The House of Atreus, Act I, The House of Atreus, Act II
Πηγές:
Αρχαία ελληνική ιστορία, google, παλιές εφημερίδες-αρχείο.

Πριν όλων θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους εσάς που με παρακινήσατε να ψάξω ξανά τη βιβλιοθήκη μου για να σας παραθέσω κάποια στοιχεία. Επίσης το φίλο μου Περικλή που μου δάνεισε 5 βιβλία χθες. Θα απαντήσω κυρίως σε led_zeppelin, ellanor και 2-3 ακόμα. Ή μάλλον θα πω ότι με δασκαλεύουν! :p

Ξεκινώ με τα αυτονόητα λοιπόν. Με τα πολύ αυτονόητα όμως που όπως φάνηκε έπρεπε να γράψω γτ δεν ξέρατε. Με έχει πειράξει πολύ το θέμα της καθαρότητας. Επί τουρκοκρατίας λοιπόν απαγορεύονταν μικτοί γάμοι ανάμεσα σε αλλόθρησκους? Οι μοναδικοί Τούρκοι που σχετίζονται κάπως μ? εμάς είναι οι απόγονοι των γενίτσαρων (πιστεύω να μη χρειαστεί να εξηγήσω τι σημαίνει γενίτσαρος?). Επίσης εδώ θέλω να πω ότι στη Μ. Ασία το ποσοστό των Ελλήνων είναι τουλάχιστον ίδιο με αυτό των Τούρκων. Αλλά τα τεράστια λάθη της κυβέρνησης τότε που διέταξε υποχώρηση έφερε σαν αποτέλεσμα τον εκτουρκισμό και αυτών δυστυχώς.

Μια που πιάσαμε το θέμα της καθαρότητας των λαών, καλό θα είναι να διαβάσει κανείς Ομήρου Ιλιάδα (ή δεν κάνει να διαβάζουμε Έλληνες γτ δε θα είμαστε αντικειμενικοί;) που περιγράφει επακριβώς, κυριολεκτικά, τους αρχαίους Έλληνες (Αχαιοί και Τρώες) καθώς και τους συμμάχους τους. Ζήτησα σε πολύ προηγούμενο post μου να μου γράψει κάποιος βιβλιογραφία με τις απόψεις των και την αγόρασα χθες κιόλας! Κάτι τέτοιο δεν έγινε. Δλδ πραγματικά θέλω να μάθω ποιες είναι οι πηγές σας. Εκτός κι αν πηγή σας είναι ο Φυντανίδης της Ελευθεροτυπίας (χαχαχα) ή αρχαιολάτρες δωδεκαθεϊστές πουνομίζουν ότι η ιστορία μας σταμάτησε στο Βυζάντιο ή φανατικούς χριστιανούς που φωνάζουν «Ή Έλληνας ή χριστιανός» και που καταρρίπτουν την αρχαία Ελλάδα λόγω 12θεου. Προσοχή εδώ: Να τονίσω ότι το Βυζάντιο δε μας έκανε 100% καλό, το ξέρω, αλλά όχι αυτό το χάλι που αναφέρατε με «επιχειρήματα» κάποιοι. Προσωπικά δε θα πέσω στην παγίδα που μας θέλουν όλους τους λαούς ίδιους. Ώρα είναι να θέλω να χάσω και τις παραδόσεις μου, πουλώντας μου ότι σκατό θέλουν, διοχετεύοντας το μου υποσυνείδητα. Όχι στο μυθριδατισμό.

Αυτό λοιπόν εγώ σαν Έλληνας (και 2-3 ακόμα εδώ μέσα :p) δεν το δέχομαι. Δεν κατηγορώ όμως κανέναν γτ όπως έχω ξαναγράψει, κυριαρχεί η αμάθεια και το χειρότερο όλων η άγνοια. Κι επειδή πολλά έχουν ακουστεί για το επίπεδο μας, είτε βιοτικό είτε συζητήσεων, καλό θα είναι να μπείτε και σε ξένα forums να παρακολουθήσετε συζητήσεις. Με τι ασχολούνται και τι θεωρούν σημαντικό στη ζωή τους. Δεν το χρησιμοποιώ σαν επιχείρημα αυτό γτ οδηγός μας πρέπει να είναι πάντα το καλύτερο και όχι το χειρότερο. Αυτό διδάχτηκα εγώ από τους αρχαίους Έλληνες ή καλύτερα αυτό είναι το γενικό πόρισμα των όλων έργων τους. Θα πρότεινα βέβαια να διαβάζουμε αληθινή ιστορία να ανοίξει λίγο το μάτι μας. Φυσικά και αυτά που μας σερβίρει η συμβατική ιστορία είναι υπό αμφισβήτηση.

Κάποιος ντροπιασμένος που είναι Έλληνας εδώ (είναι;;;) υποστήριξε ή μάλλον ήξερε ότι το αλφάβητο το πήραμε από τους Φοίνικες. Αν ρίξετε μια ματιά στην επίσημη ιστορία (θα τη βρείτε και από το google όπως εγώ) θα δείτε ότι από το φοινικικό αλφάβητο πήραμε μόνο τα σύμφωνα, τα φωνήεντα τα προσθέσαμε εμείς. Το ότι έγραφαν βέβαια από δεξιά προς τα αριστερά δεν είδα να προβληματίζει κανέναν? Η δική μου θέση σε αυτό είναι ότι το ελληνικό αλφάβητο προέρχεται από τη Μινωική γραφή, γνωστή και ως Γραμμική Β?. Κάποιος άλλος είπε οι Έλληνες πήραν πολλά από τους λαούς της θάλασσας. Ας μας πουν ποιοι ήταν οι λαοί της θάλασσας. Οι ίδιοι οι Αιγύπτιοι (respect στον πολιτισμό τους) ανέφεραν ότι οι λαοί των νήσων προέρχονταν από το βορρά (τους). Είναι δύσκολο να συμπεράνει κανείς  Κρήτη και Κυκλάδες; (α, τώρα θα κατηγορηθώ σαν εθνίκι) Εδώ πάρτε σα δεδομένο ότι όλα αυτά έγιναν το 1180 π.Χ. πρπ, δλδ μόλις τελείωσε ο Τρωικός πόλεμος. Δε μιλάμε πάλι για Έλληνες; Θα ήθελα όποιος γράφει ότι πήραμε από άλλου λαούς κάτι, τουλάχιστον ας το γράφει πιο κομψά για να μην εκτίθεται. Και κάτι ακόμα που μου θύμισε ο φίλος μου ο Περικλής: Όταν ο Σόλων πήγε στην Αίγυπτο, ο αρχιερέας τους του είπε για «το άριστο γένος των Ελλήνων που χάσατε τις γνώσεις που μας δώσατε, με το μεγάλο κατακλυσμό του Δευκαλίωνα», όπου ο κατακλυσμός αυτός χρονολογείται το 9564 π.Χ. Αν αυτή η πρόταση μοιάζει εθνικιστική, τότε ναι είμαι εθνικιστής. Μια παρατήρηση μόνο: Στην πυραμίδα του Χέοπα, επιβλέπων ήταν κάποιος Φίλωτας (Φιλισταίος. Οι Φιλισταίοι προέρχονταν από τη Μινωική Κρήτη που αργότερα κατοίκησαν στην Παλαιστίνη). Προσοχή όμως δε λέω ότι οι Αιγύπτιοι, Βαβυλώνιοι και λοιποί δεν είχαν πολιτισμό. Είχαν και μάλιστα μεγάλο, έτερον εκάτερον. 

Περνώ τέλος στο θέμα των Ελλήνων μεταναστών που κάποιοι τους συγκρίνετε με τους λαθρομετανάστες. Οι Έλληνες καταρχήν πήγαν σε χώρες που δεν ήταν «συμπαγείς» (βλ. ΗΠΑ, Αυστραλία) και όχι μόνο δε δημιούργησαν πρόβλημα  αλλά κάποιοι μεγαλούργησαν (πηγή: οι συγγενείς μου που ζουν εκεί). Στη Γερμανία δε που χρειαζόταν εργατικά χέρια μετά τον πόλεμο για την αναστύλωση του ενωμένου πια κράτους τους (πηγή: ένας φίλος του πατέρα μου που δούλεψε κάποιο διάστημα εκεί). Άρα το να συγκρίνεις εμάς με λαθρομετανάστες είναι άτοπο αφού κατά κάποιο τρόπο δεν πήγαμε «απρόσκλητοι» αν μπορώ να το πω έτσι. Βεβαίως το ερώτημα που γεννάται, απόλυτα φυσιολογικό, είναι το γτ έφευγαν. Μετά τον εμφύλιο (συμμοριτοπόλεμο που έλεγε και η γιαγιά μου (RIP) :wink:) λοιπόν έστειλαν εξορία σχεδόν όλους τους κομμουνιστές. Ο παππούς μου (RIP) μού είπε όμως ότι τότε στα νησιά της εξορίας είχαν ανοίξει κέντρα αναψυχής. Και τον πιστεύω γτ δεν ανήκε σε καμμιά παράταξη. 

Ο Defix και ο Αιγαίος έγραψαν 2 πολύ σημαντικά posts τα οποία με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο. Επιπλέον οι Έλληνες πριν φύγουν έξω, περνούσαν υποχρεωτικά από εξετάσεις. Το αντίθετο που γίνεται όταν φέρνουν κόσμο εδώ (εξηγούμαι, όχι όλοι). Έγραψα πριν 1-2 μέρες ότι όταν οι ξένοι ζουν στοιβαγμένοι 6-10 άτομα σε ένα σπίτι με 200-400? ενοίκιο αφήνοντας πίσω τη «νοικοκυρά», δεν το θεωρείτε λογικό να ζητούν για ένα μεροκάμματο 15-20? αντί για 30-40? που θα ζητήσει ο οικογενειάρχης που έχει να συντηρήσει ένα σπίτι με παιδιά; Και στο κάτω κάτω τεχνίτης ειδικευμένος είναι.

Δεν έχω άλλο χρόνο να σπαταλήσω εξηγώντας αυτονόητα πράγματα γτ έχω και μια προσωπική ζωή να ζήσω. Θέλω όμως να πω ότι με λυπεί απίστευτα το γεγονός ότι με τα μυαλά σχεδόν όλων εδώ μέσα, η Ελλάδα σε λίγα χρόνια θα σβηστεί από το χάρτη? Θα γίνουμε όλοι η λαοί αδέρφια κάτω από τη σημαία της «μάνας Αμερικής» που πρεσβεύει ότι χειρότερο πάνω σ? αυτόν τον πλανήτη. Ξέρω ότι δεν το θέλετε αλλά εκεί οδεύουμε με τα μυαλά σας. Έστω κι αν ακούγεται υπερβολικό, βλέπω το τέλος κοντά. Η θλιβερή μου διαπίστωση είναι ότι η γενιά των παιδιών μας θα είναι ακόμα χειρότερη. 

[RIGHT]Μετά τιμής Πάνος Χ.[/RIGHT]

YΓ1: Δε μπόρεσα να διαβάσω τα μετέπειτα από το τελευταίο ποστ μου γτ έγινε χαμός!
ΥΓ2: Angmar είσαι εσύ πια προκατειλλημένος. Δικό σου πρόβλημα. :wink:

Nα 'μαι… Με ζητήσατε κ ήρθα. Θα σας πω μια ιστορία.

Υπήρχε ένας καιρός που στο φόρουμ αυτό έγραφαν λίγοι κ μάλιστα ανήκαν σε μια ομάδα που σηκώθηκε κ έφυγε κάποια στιγμή. Όταν τότε κλειδώναμε τα πολιτικά τόπικ με την μια, μας κράζανε για “λογοκρισία” κτλ κτλ. Ο λόγος ήταν ότι φοβόμασταν ότι θα συμβεί κάτι χειρότερο από αυτό που συμβαίνει εδώ. Αλλά τελικά ημιδιαψευσθήκαμε…

Εγώ δεν είμαι οπαδός του δόγματος : “ροκ φόρουμ είναι, αυτά δεν χρειάζονται”. Όλα χρειάζονται. Και η ακατάσχετη βλακεία κ τα σοβαρά τόπικ. Χαίρομαι γιατί οι εμπλεκόμενοι στο συγκεκριμένο τόπικ είναι ως επί το πλείστον μιρκότεροι από εμένα κ βλέπω πως είναι διαβασμένοι - κάτι αλλάζει τελικά. Χαίρομαι επίσης γιατί το παρόν τόπικ είναι η απόδειξη ότι δεν είμαστε ένα μάτσο μαλακισμένα που κοπανιόμαστε με μια χαζομουσική - είμαστε πολλά παραπάνω…

από την άλλη οι προσωπικές επιθέσεις κ χαρακτηρισμοί δεν είναι καλοί. Θα τους έσβηνα, αλλά βλέπω ότι και mild είναι κ έχουν στόχο κυρίως τα λεγόμενα κ όχι την προσωπικότητα των παιδιών που γράφουν.

Μου ζητήθηκε να κλειδώσω το τόπικ. Δεν το κλειδώνω γιατί γίνεται μια καλή συζήτηση, η οποία όμως είναι τόσο γενική και υποκειμενική που τελικά δεν νομίζω ότι πρόκειται να κλείσει κάπου. Απλώσατε το θέμα πάρα πολύ, ειπώθηκαν πολλά κ σωστά, αλλά δεν βλέπω πως γίνεται να συνεχιστεί 1 συζήτηση με 25 τόπικ…

Απλά καταλαβένετε ότι αν τελειώσουν τα επιχειρήματα κ μείνουν οι χαρακτηρισμοί, το τόπικ θα κλειδωθεί πάραυτα.

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ 1: ο γίγατρος είναι γαμώ τα παιδιά. Μην του την μπαίνετε έτσι. Μπορεί όντως να μην έχει απαντήσει σε πολλά (σόρυ γίγατρε τα διάβασα όλα), αλλά ΔΕΝ ΟΦΕΙΛΕΙ κι όλας. Έχει “συντηρητικές” ιδέες ? Με γεια του με χαρά του. Δεν οφείλει να αποδείξει τπτ κ σε κανένα, ούτε οφείλει να απαντάει. Μην του χώνεστε τόσο.

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ 2 - ΣΥΝΤΡΟΦΙΣΣΑ ΑΛΟΗ ΣΤΗΡΙΞΕ ΜΕ : Θα πω ένα κλισέ, αλλά επιτρέψτε το : όσοι δεν έχουν ταξιδεύσει κ πολύ περισσότερο ζήσει στο εξωτερικό, έχουν την τάση να θεωρούν πως εδώ είναι όλα τέλεια κ έξω όλα χάλια. Μια δοκιμή θα τους έπειθε !

Και μετα απο αυτο το ωραιο ποστ (του Γιγατρον) καλο ειναι να κλεισει το θρεντ (οχι απαραιτητα με κλειδωμα αλλα απο μας τους ιδιους) γιατι θα επανερχομαστε στα ιδια και τα ιδια. Οπως ειπα και πριν, μαλακια να χαλα η παρεα επειδη καποιοι διαφωνουμε πανω σε πολιτικα ζητηματα. Οποιου η περιεργεια κεντριστηκε πανω σε αυτο το ζητημα ας το ψαξει περαιτερω απο μονος του…

φιλε μου γιατι αυτη η επιθεση; και δεν τα εχω βαλει με ολους απλα παραθετω ολες τις θεωρειες .
ειπα οτι δεν τον αφησαν να φτασει μεχρι τερμα , οσο για τους αμερικανους ( δεν ανεφερα σιωνιστες) ειναι κατεγεγραμενα στις δικες που εγιναν.η αναλυση dna σου δινει πολλα στοιχεια . ομως για πες μου για τον renfew πως τα αποδεικνυει ολα αυτα; και βεβαια σιγουρα δεν εχω αναγαγει σε κυριο ζητημα της ζωης μου αυτο , ετσι για να γινει καποια συζητηση , μα αν καποιος βλεπει συνομοσιες εδω μεσα αυτος εισαι εσυ , εγω ομως σε συγχωρω γιατι ξερω οτι εκανες λαθος για μενα ορμομενως απο τα πιστευω σου , αλλα το να θεωρεις ασκοπο να συζητησεις μαζι μου ακουγεται καπως αλλαζονικο , υπαρχουν πιο ευγενικοι τροποι να διαφωνησεις με καποιον και μαλιστα οταν υπαρχει το HANDICAP που δημιουργειται απο τον γραπτο λογο και την απροσωπη επικοινωνια του διαδικτυου , θεωρω οτι μαλλον νομιζεις οτι ξεφυτρωσα απο το πουθενα και εχω καποιο κακο σκοπο και με το δικιο σου , μα εκεινο που προεχει για μενα ειναι παντα ο διαλογος. μου αρεσε πραγματι η συζητηση και αποφασισα να συμμετασχω τωρα αν σε ενοχλουν και τα ελληνικα μου ,που να δεις και τα γραπτα μου που γραφω με πολυτονικο (ω τι εχω να ακουσω:p )


Shot at 2007-08-18

ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΣΚΟΠΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ ΤΟΝ ΚΡΑΤΑΩ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ!!!

Να ελαφρύνω το κλίμα ?

Αν γράφει τα ποστ σου το παιδάκι σου (όπως φαίνεται στην φώτο), είναι πραγματικά Ελ !!! :lol: :lol: :lol: :lol:

απο το σειριο κατ’ευθειαν με παρθενογεννεση:D

Μεταξύ άλλων ανακριβειών, ας μου επιτραπεί να διορθώσω τα εξής

Το περί βιολογικής καθαρότητας επιχείρημα για τους γάμους μεταξύ αλλοθρήσκων δεν στέκει. Ποιος μίλησε μόνο για γάμους; Υπάρχουν και τα εξώγαμα (από βιασμούς ή από φλέρτ το ίδιο είναι, όσον αφορά το θέμα). Το βασικότερο όμως είναι ότι η θρησκεία άλλαζε πολύ εύκολα, όταν οι περιστάσεις το απαιτούσαν. Σιγά το πράμα, δηλαδή, να σε κάνω πρώτα μουσουλμάνα και μετά να σε παντρευτώ. Μην ξεχνάς και τα προνόμια που κέρδιζαν όσοι άλλαζαν θρήσκευμα.

Το ότι το αλφάβητο το πήραμε από τους Φοίνικες το λέγαν και οι ίδιοι οι αρχαίοι. Κι επιπλέον τα σύμβολα μοιάζουν τόσο που κι ένα παιδάκι μπορεί να στο πει. Και αν αυτό δε σε πείθει, δες ότι τα ίδια τα ονόματα των γραμμάτων δεν είναι ελληνικά (άλφα, βήτα, γάμα, δέλτα κτλ δεν είναι ελληνικές λέξεις, αποδεδειγμένα έχουν σημιτική προέλευση. Και μη μου πεις για το έψιλον και το ωμέγα…). Επίσης, δεν πήραμε τα γράμματα μόνο των συμφώνων. Πήραμε όλα τα γράμματα, απλώς μερικά σύμβολα τα δ’ώσαμε σε φωνήεντα, γιατι οι Φοίνικες έγραφαν μόνο τα σύμφωνα των λέξεων (όπως κάνουν ακόμα, λ.χ. οι Άραβες). Η γραφή προς τα αριστερά δε λέει τίποτα, γιατί στη αρχή έτσι ακριβώς γράφαμε κι εμείς. Οι παλιότερες επιγραφές είναι προς τα αριστερά (ή βουστροφηδόν).
Τα γράμματα του αλφαβήτου δεν έχουν καμία σχέση με τη γραμμική Β. Καταρχήν, δε μοιάζει ΚΑΝΕΝΑ! Έπειτα, η γραμμική Β είχε εξαφανιστεί για τουλάχιστον 400 χρόνια προτού εμφανιστεί το αλφάβητο στην ελλάδα, και κανείς αρχαίος δε γνώριζε την ύπαρξή της την εποχή που ήρθε το αλφάβητο. Ούτε φυσικά θα μπορούσε να διαβάσει. Τέλος, η γραμμική Β είναι συλλαβική γραφή, και άρα δεν έχει καμία σχέση με το αλφάβητο, που βασίζεται σε εντελώς διαφορετική λογική για να καταγράψει τους ήχους μιας γλώσσας.

  1. Πιάστικες από ένα ποστ μου που είπα ότι “απορρίπτω το έθνος-κράτος” λέγοντας ότι δεν αξίζει να ασχοληθείς μαζί μου. Γεγονός είναι ότι ποστάρω βιαστικά και χωρίς να διαβάσω αυτά που γράφω, πράγμα που από εδώ και στο εξής το κόβω, και που κάνει τα ποστ μου παρεξηγίσιμα. Απλά διευκρινίζω ότι θα απέρριπτα το κράτος στη σημερινή του μορφή ακόμα και αν δεν έιχε καμμία σχέση με έθνος, καθώς και ότι δεν θέλω να γίνουν ίδιοι όλο οι λαοί, το ακριβώς αντίθετο. Αλλά πιστεύω σε μία κοινωνία χωρίς αφεντικά, όπου ο κάθε λαός θα αναπτύσσει ελεύθερα τις ιδιαιτερότητες και τις παραδόσεις του, χωρίς να υποτιμά τους άλλους και χωρίς να συγκρούεται μαζί τους ούτε να ορέγεται τα εδάφη τους.
    2)Για τα νησιά της εξορίας, δύο πολύ στενοί φίλοι του παππού μου δολοφονήθηκαν από τη χούντα στη Μακρόνησο, λόγω του ότι ήταν απλά γραμμένοι στο ΚΚΕ, χωρίς να ασχολούνται ενεργά και έτυχε να τους δεί κάποιος να διαβάζουν Ριζοσπάστη (παράνομος τότε). Επίσης επί δικτατορίας Μεταξά ο παππούς μου, ο οποίος σημειωτέον δεν είναι κομμουνιστής΄(καμμία σχέση), αλλά κεντρώος, οπαδός του Γ.Παπανδρέου του “Γέρου” κόντεψε να βρεθεί σε ένα τέτοιο νησί, συλλήφθηκε μάλιστα με την “βοήθεια” ενός δέσποτα, αλλά τελικά τη γλύτωσε χάρις σε έναν αστυνομικό, γνωστό της μητριάς του. Ακόμα, όταν το θυμάται λέει “Αυτοί ήθελαν να με κάνουν με το ζόρι κομμουνιστή”.
    3)Και με αυτά που είπατε για το DNA, μιλώντας για τον εαυτό μου δεν μπορώ να καταλάβω πως στέκει να μην έχω μέσα μου ξένο αίμα εφόσον : O ένας μου παππούς είναι Πόντιος από τον Καύκασο
    Η μία μου γιαγιά υποστηρίζει ότι είναι ελληνίδα, αλλά εγώ έχω λόγους να πιστεύω ότι είναι σλαβομακεδονικής καταγωγής.
    Ο άλλος μου παππούς είναι μικρασιάτης από τη Σμύρνη.
    Η άλλη μου γιαγιά είναι θρακιώτισσα από ένα χωριό δίπλα από την Αλεξανδρούπολη.
    Και σε τι με βοηθάει το “καθαρό αίμα”? Ευγονική θα κάνουμε ?

+1

Tελος.

Πανο, τι ομορφη που θα ταν η κουβεντα μας αν μιλουσες ετσι απο την αρχη.

αυτο οντως εχει μεγαλη βαση. ειναι γεγονος οτι ουσιαστικα η επανασταση ξεκινησε με τον παλαιων πατρων γερμανο και το λαβαρο επειδη οι ελληνες μονο ελεω θεου θα ενωνονταν.

ασχετο: καποιοι βεβαια υποστηριζουν οτι πισω απο τον παλαιων πατρων ειχαν τη ντουφεκα για να το σηκωσει επειδη οι παπαδες ειχαν κρατησει τα προνομια τους επι τουρκοκρατιας. παρολα αυτα δεν ειναι αποδεδειγμενο. το ουρμπαν λετζεντ επειδη εχω καποιες ριζες απο κειθε λεει παντως ετσι…

βασικα οι αποψεις των πολλων συνοψιζονται στο οτι κανεις δεν απαρνιεται την ιστορια της ελλαδας, και ειμαστε περηφανοι για αυτην, αλλα δε πρέπει αυτο να εμποδίζει να δουμε τα σημερινά σημαντικα μειονεκτηματα που πλεον εχουμε ως λαος.

και βασικα αυτο που απαντησα στο δευτερο κουοτ ειναι και η δικη μου αποψη. καλα τα λες ρε συ γκιγκατρε, αλλα το θεμα δεν ειναι η αρχαια ελλαδα, ουτε καν τα χρονια της επαναστασης. μιλαμε για τον μετα-χουντικο ελληνα.τον ελληνα που ψηφιζει πασοκ, νεα δημοκρατια και κκε, και απο ελληνας εγινε αριστερος και δεξιος. και δηλαδη σε οσα σε ειχαν ως τωρα ρωτησει δεν απαντησες ουσιαστικα σε τιποτα με καποιο επιχειρημα.

να ξεκαθαρισω πως δεν ειμαι ουτε αριστερος ουτε δεξιος, και οτι μαλιστα θεωρω τους χαρακτηρισμους ανυποστατους σε γενικες γραμμες αφου πολλες φορες οι αριστεροι γινονται χειροτεροι απο τους δεξιους.

παω τωρα να απαντησω στα γεγονοτα οσον αφορουν το σημερα:

οποτε εχουμε να λεμε το εξης. ποιον πρεπει να κατηγορησεις; τον ξενο που το κανει αυτο, ή αυτον που του δινει τα μεσα; οταν ο αλλος πειναει, τι νομιζεις πως θα κανει; αν εσυ ησουν σε κατασταση εξαθλιωσης πανο, και συ θα αναγκαζοσουν να ζησεις καποια χρονια ετσι για να σταθεις μετα στα ποδια σου. στο κατω κατω ανθρωποι ειναι. δε μπορεις να τους κατηγορησεις επειδη θελουν μια μερα να ζησουν ανθρωπινα.

το ποιον των οποιων ανθρωπων δε μπορω να το ξερω. παρολα αυτα, ο λογος που ερχονται ειναι προφανης. μια καλυτερη ζωη.

η ελλαδα οντως θα σβηστει απο το χαρτη αλλα θα τη σβησουν για μενα δυστυχως οι ιδιοι οι ελληνες, οι οποιοι δυστυχως κατα μεγαλο ποσοστο δε σεβονται την ιστορια τους. δε μιλαω για τη γενια των πατεραδων μας. μιλαω για τη δικη μας γενια και το βλεπεις και συ. η επομενη γενια δυστυχως απο τα εως τωρα παραδειγματα φαινεται οτι θα ειναι χειροτερη. ο θεος βοηθος.

ακομα και γω βλεπω πανο οτι οι σημερινοι ελληνες δε σεβονται. δε σεβονται πολλα πραγματα. π.χ. πολλοι εχουν προβλημα με τους παπαδες. οκ, εχουμε δει διαφορα και δικαιωμα τους. τωρα ομως εχουν και με τη θρησκεια. δε περιμενα ποτε ο σημερινος ελληνας κατα σημαντικο ποσοστο να δηλωνει αθεος κτλ… επειδη αλλο θεοφοβουμενος, αλλο θεοσεβουμενος. και οσο να ναι, η πιστη μας μας ωθησε για την επανασταση του 1821, για να το γυρισουμε στα ιστορικα.:stuck_out_tongue: ειτε μας αρεσει ειτε οχι, ειναι ριζωμενο στην εθνικη μας υποσταση.

και κατι τελευταιο. αν ειδες, τα περισσοτερα επικριτικα σχολια τα ειχες επειδη ειρωνευοσουν και δεν απαντουσες. και για καποια πραγματα δε χρειαζεται να αναλυσεις βιβλιογραφιες, για να εκφρασεις καποια πιστευω σου.

οντως.

παιδια παντως επιτελους αρχισαμε να μιλαμε. αμαν πια μανια με το κλειδωμα, τωρα που αρχισε ο διαλογος.:stuck_out_tongue:

συμφωνω με λουκι στο θεμα του κλειδωματος. να γινει αν παρεκτραπει η κουβεντα στο βαθμο που αναφερει. οσο να ναι πολλα λεει ο ανθρωπος πανω στα νευρα του και οι περισσοτεροι λιγο πολυ καποια στιγμη φουντωσαν.:stuck_out_tongue:

Με διαφορα το καλυτερο θρεντ του οφ τοπικ!!!

Μπραβο μας!!!

Eγω παλι χαιρομαι που αρκετοι Ελληνες δηλωνουν οτι δεν πιστευουν στο θεο. Πιστευω πως αυτο σημαινει οτι αρχιζουμε να πιστευουμε στον ορθολογισμο και αφηνουμε πισω δεσιδαιμονιες και συντηρητικες θρησκευτικες παραδοσεις, που κατα τη γνωμη μου πανε πολυ πισω τον ανθρωπο.

Οσο για την επαναστηαση, πιστευω οτι μας ωθησε περισσοτερο η αγαπη για την ελευθερια και την ανεξαρτησια παρα η πιστη. Οπως η ιδια θεληση για ελευθερια κρατησε πισω τους Ιταλους το 40 και ανετρεψε τη χουντα. Σιγουρα η πιστη επαιξε σημαντικο ρολο (ειδικα το 1821) αλλα δεν ηταν το κυριο στοιχειο που ωθησε την επανασταση. Αυτο για τον Παλαιων Πατρων Γερμανο το εχω ακουσει κι εγω, αλλα δε γνωριζω ποια ειναι η αληθεια. Η λογικη μου παντως μου λεει οτι ο Γερμανος οντως εξαναγκαστηκε να εξυψωσει το λαβαρο.

:smiley: :smiley: :smiley:

Ωραιος ο μικρουλης… Χακερ απο τη κουνια…:stuck_out_tongue:

Να σου ζησει!!

Ο Παλαιων Πατρων Γερμανος,οπως και ολοι οι παπαδες τοτε,τυχαιναν ευνοικης μεταχειρισης απο τους ντουργκους επειδη “ελεγχαν” τα προβατα που καναν οτι τους ελεγαν οι παπαδες,δηλαδη γι’αυτους ο Θεος.Δεν συνεφερε την εκκλησια να υπαρχουν αναταραχες και ξεσηκωμοι,γιατι ειχε αντικτυπο στην εξουσια και τα κερδη τους.Ουσιαστικα,οι περισσοτεροι αρχιερεις,και ειδικα οι κεφαλες της εκκλησιας τοτε,ηταν μαριονετες των Τουρκων.
Ωστοσο,οταν οι Ελληνες επαναστατησαν,οντας πιστοι στο Θεο,θελησαν να κανουν και τον αγιασμο τους ας πουμε.Ε,ο ΠΠ δεν ηθελε.
Με την κουμπουρα στον κροταφο ομως να δεις τι ωραια που ηθελε.

Επειδή τώρα το είδα,το τόπικ δεν είχε αυτό το προορισμό,ούτε περίμενα να πάρει αυτή τη εξέλιξη.Περίμενα λίγο χαβαλέ ή στη χειρότερη λίγη αυτοκριτική.Για αυτό και ο τίτλος είναι τόσο γενικώς.Και έλειπα 2 μέρες αφ΄του το έφτιαξα,οπότε δεν είχα την ευκαιρία να κάνω κατανοητό απόλυτα.Από αυτά που βλέπω,πράγματι μλκια μου που το άνοιξα,γιατί άλλα είχα στο μυαλό μου και άλλα έγιναν.Θα το θυμάμαι σε περίποτωση που θελίσω να ανοίξω κάτι παρόμοιο.

Ε,όσο για το τι πιστεύω,δεν πιστεύω ότι το κάνω κρα σε κάθε μου πόστ,και δεν είμαι ο μόνς που το κάνει.Όπως και να 'χει δεν είχα σκοπό να επιδείξω τπτ,οπότε άδικα με κατηγορείς.:-s

Συμφωνώ απολύτος

Σχετικά με το κλείδωμα του θέματος, θα έλεγα ότι είναι παράλογο να κλειδωθεί ένα θέμα, εφόσον είναι στα όφ-τόπικ και αποδεδειγμένα συγκεντρώνει ενδιαφέρον και πλατειά συμμετοχή. Το κλίμα φαίνεται να είναι γενικά συγκρατημένο για ένα θέμα ιδιαίτερα ευαίσθητο, όπου μια άποψη πολλούς μπορεί να τους κάνει γκουχ γκουχ Τούρκους. Οι μοδεράτορες όμως καλό είναι να προσέξουν και κάτι άλλο πέρα από το κλίμα των αντιπαράθέσεων. Το θέμα έχει λόγο ύπαρξης στο rocking εφόσον στο τόπικ αποτυπώνονται απόψεις ανθρώπων που ακούνε ροκ/μέταλ. Θεωρητικά, αν πάρεις εκατό ροκάδες και εκατό μη-ροκάδες, πιθανό είναι να δεις αποκλίσεις σε κάποια θέματα. Ας προσέξουν όμως οι μοδεράτορες μήπως το θέμα τραβήξει άτομα που δεν ανήκουν στο μουσικό αυτό χώρο, τα οποία αλωνίζουν διαρκώς σε κάμποσα φόρουμ και προσπαθούν να πείσουν ότι οι Έλληνες ανακάλυψαν την Αμερική ή ότι όλες οι γλώσσες του κόσμου προέρχονται από τα ελληνικά. Δεν είμαι υπέρ καμίας λογοκρισίας, απλώς μια συζήτηση σε αυτό το φόρουμ έχει ενδιαφέρον μόνο στο βαθμό που μπορούμε να δούμε αν η όποια ροκ νοοτροπία έχουμε επηρεάζει τις αντιλήψεις μας σε κάποιο θέμα.