Φιλία

Παιδια εχετε φιλους?
Εγω εφτασα 25 και ποτε δεν καταφερα να εχω ενα φιλο και αισθανομαι πολυ ασχημα για αυτο

Γνωστοί χιλιάδες,φίλοι όμως πολύ λίγοι…

τρεισ εμπιστοι φιλοι!!!

Η ερωτηση σου ειναι πολυ καλη.
Εχω καποοια ατομα που τα ξερω 7-8 χρονια και θεωρω οτι ειναι πραγματικα φιλοι μου,και μερικα ακομα που καποτε πιστεψα οτι ειμαστε φιλοι,αλλα με καποιες ενεργειες τους με εκαναν να αμφιβαλλω.
Το θεμα ειναι οτι πολλοι δεν νιωθουν ακριβως τι ειναι φιλος.Φιλος δεν ειναι μονο αυτος που βγαινεις καθε μερα ξερω γω για καφε.Ειναι κατι πολυ περισσοτερο.

Χαιρομαι που μπορω να αποκαλω φιλους μου 4 ατομα. Παρεες καμποσες ανα τα χρονια, γνωστοι πολλοι, φιλοι (με την πραγματικη εννοια) αυτοι οι 4…

Εγω καποτε ειχα μερικους “φιλους” ημουν συνεχεια κερασματα διευκολυνσεις…οταν καποια στιγμη τα εκοψα ολα αυτα εκοψαν και αυτοι εμενα.Δυστηχως βιωνω πολυ ασχημη περιοδο στην ζωη μου και δεν εχω κανεναν φιλο να μοιραστω καποια πραγματα εχω να παω για εναν καφε πανω απο 3 χρονια μερικοι μου λενε καλητερα μονος εγω ομως δεν αισθανομαι καλα και ειναι κατι που με προβλιματιζει

Γνωστοί πάρα πολλοί, φίλος με την πραγματική έννοια του όρου κανείς.

Εχω ισα με 4-5 φιλους και καμια 30αρια ατομα για παρεα. Νομιζω ειναι η νορμαλ αναλογια φιλων-γνωστων. Ε και γενικα φιλοι ειναι συνηθως αυτοι που γνωριζεις στα παιδικα σου χρονια και κανεις παρεα μαζι τους πολυ καιρο, αν και αυτο δεν ειναι απολυτο. Εχω και φιλους που γνωρισα πολυ αργοτερα.

γιατι πιστευεισ οτι εχεισ τοσο καιρο να βγεισ ε3ω???
μν μ απαντησεισ
η απαντηση βρισκεται μεσα σ!!!

Ρε thats why OK, το “ς” ειναι χαλασμενο αλλα ελεος! Κοψε τουλαχιστον τις ηλιθιες συντομογραφιες τυπου “δν”, “μν”, “μεσα σ”. Δεν γραφεις ΣΜΣ εδω περα…

μην μου εξαπτεσαι!!!α και μολις εφιαξα το ςςςςςςς

Παλιότερα είχα 3-4 ανθρώπους που τους θεωρούσα πραγματικούς φίλους. Χαιρόμουν να είμαι μαζί τους, καταλαβαινόμασταν χωρίς να μιλάμε. Με μερικούς χαθήκαμε λόγω συνθηκών, με τον ένα (και πιο κολλητό) έγιναν κάποια πράγματα και χάθηκε η εμπιστοσύνη. Μετά χαθήκαμε τελείως, παρόλο που για 5-6 χρόνια ήταν ο άνθρωπος με τον οποίο έχω αισθανθεί περισσότερο από οποιονδήποτε άλλον ότι βλέπαμε τον κόσμο με τον ίδιο τρόπο. Τα τελευταία χρόνια ψάχνω να βρω νέους φίλους, αλλά όλο κάτι με ενοχλεί και τους ανθρώπους που βλέπω δεν τους θεωρώ πραγματικούς φίλους. Νομίζω ότι τις φιλίες που κάνει κανείς στην εφηβεία δεν τις ξανακάνει… Ένιγουέι, τώρα θεωρώ μοναδικό πραγματικό μου φίλο την κοπέλα μου. Είναι πολύ κακό για το σεξ :stuck_out_tongue: , αλλά τι να κάνουμε…

Το βιώνω από χθες. Μερικές φορές καλύτερα να μην ξαναδείς στη ζωή σου ένα-δυο άτομα, παρά να κάνεις το μαλάκα και να χαλιέσαι συνεχώς. Σκληρό αλλά υγιές. Ειδικά αν η σχέση σας κρατιότανε μόνο και μόνο λόγω γνωριμίας από δημοτικό. Μείναμε μένανε φίλο το λοιπόν, επίσημα ;ρ

Καλά, μη βιάζεσαι… Υπάρχει και η μεταμέλεια και η ειλικρινής συγνώμη, που μπορεί να δυναμώσει αντί να αποδυναμώσει μια φιλία… Περίμενε πριν βγάλεις ιατρικό ανακοινωθέν:p

Κριμα παντως να χανεται η εμπιστοσυνη αναμεσα σε ατομα που ηταν τοσο στενα συνδεδεμενα. Απο την αλλη δεν μπορω να ξερω τι εχει γινει οποτε παω πασο…

Παντως για μενα ανα χαθει η εμπιστοσυνη μεταξυ εμου και του κολλητου μου (πιστευω δεν παιζει ποτε να γινει) θα ειναι ο,τι χειροτερο εχω βιωσει ποτε…

Συγγνώμη που έχω δεχτεί ήδη 3 φορές, και αφού απάντησα “οκ πάει ξέχνα το, πάμε για καμμιά μπύρα” τα πράγματα γίνονταν χειρότερα μετά από λίγο καιρό. Ε κάποια στιγμή βαριέσαι να χαλιέσαι. Και μιλάμε για μαλακίες που δεν αφορούσαν άμμεσα εμένα πάντα, αλλά με έκαναν ας πούμε να νιώθω άσχημα που γνωρίζω και μόνο συγκεκριμένα άτομα. Λίγο κουράγιο θέλει και κλειστές πόρτες.

Επειδή το έχω βιώσει, απλά σου λέω ότι είναι χειρότερο κι από θάνατο συγγενικού προσώπου.
Τουλάχιστον μου έκανε και λίγο καλό και κατά κάποιο τρόπο έχω καρδιά από πέτρα πια.

Μα τι στο διάβολο, όλοι εδώ έχουμε τσακωθεί και έχουμε χαθεί με τον κολλητό μας; Ρε μπας και γνωριζόμαστε και δεν το ξέρουμε;

Καταλαβαινω τι θες να πεις και εχω υπαρξει και γω κυνικος σε καποια περιοδο της ζωης μου αλλα τελικα δεν κανει καλο. Αυτη ειναι η γνωμη μου τουλαχιστον…

Δεν κατάλαβες, η σκληρή καρδιά έγινε μέρος του εαυτού μου χωρίς να το πιέσω.

Μην το γκαντεμιάζουμε όμως και το πάθεις κι εσύ! :stuck_out_tongue: