Μεταθανάτια ζωή: Υπάρχει ή όχι;

Ένα θλιβερό για μένα γεγονός με έκανε να ανοίξω αυτό το όχι κι τόσο ευχάριστο θέμα.
Ένα γεγονός το οποίο επανέφερε στο προσκήνιο τις σκέψεις για το μόνο σίγουρο πράγμα στη ζωή?
Δυστυχώς κάποια πράγματα στη ζωή δε μπορείς να τα αποφύγεις και το μόνο τελικά
που πρέπει να κάνεις είναι να κοιτάξεις μπροστά.

Όσο όμως και να προσπαθείς να ξεχάσεις δυσάρεστα γεγονότα, θα έρχεται στο μυαλό σου είτε λίγο είτε πολύ το “μετά”.
Σκέψεις που πάντα κάναμε και θα κάνουμε, μικροί και μεγάλοι, γιατί το απόλυτο άγνωστο μας παρασύρει σε αυτές.

Υπάρχει μεταθανάτια ζωή; Ή μήπως τελικά απλά πεθαίνουμε; Ή…, ή…

Τόσες και τόσες θεωρίες έχουν αναπτυχθεί πάνω στο συγκεκριμένο ζήτημα, από
θρησκευτικές έως στείρες επιστημονικές.

Εσείς τι πιστεύετε;

Εγω πιστευω οτι οι καλοι ανθρωποι παν στον παραδεισο και οι κακοι στην κολαση.

Να σου πω την αληθεια Πανο, παλια πιστευα οτι η ζωη συνεχιζεται και μετα θανατον… Αλλα τωρα δεν ξερω τι να πιστεψω… Κατι θα συμβαινει εκει πανω, αποκλειεται να τελειωνουν ολα ετσι…

Proton ακόμα k αν υπάρχει μεταθανάτια ζωή και είναι καλύτερη από τον ταπεινό κόσμο μας είμαστε τόσο εγωιστές που θέλουμε όσους αγαπάμε να μείνουν εδώ στον αισχρό αυτό κόσμο να μας κάνουν παρέα

Η προσωπική μου άποψη είναι πως δεν υπάρχει τίποτα, πέθανες? τέρμα , φινίτο πας… πως το λένε ,ξόφλησες…
Δηλαδή είναι τυχαίο πως για μεταθανάτια ζωή μιλάνε μονο η θρησκείες??? τους πιστεύεις εσύ???

Η αληθεια ειναι οτι ο σημερινος κοσμος μας θα ηταν πολυ χειροτερος απο πλευρας εγκληματικοτητας αν δεν υπηρχε κανενας ενδιασμος για αυτα που κανουμε,οποτε δεν θα το ελεγα οτι μας εκαναν κακο οι θεωριες των θρησκειων.Απο εκει και περα εχω ακουσει καποιες εμπειριες ανθρωπων που με εχουν συγκλονισει… :frowning: :slight_smile:

Μοιράσου τις μαζί μας! :slight_smile:

Με βαση καποιες Near Death Experiences που εχω ακουσει, κατα πασα πιθανοτητα κατι υπαρχει μετα. Δεν ξερω τι, αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος (γιατι σιγουρος κανεις δεν μπορει να ειναι) οτι κατι υπαρχει.

Εβλεπα Χαρδαβελα ( :roll: )και ηταν ενας φυσικος ο οποιος ηταν στο νοσοκομειο και ενω οι γιατροι δεν εδιναν καμια ελπιδα ζωης στον φυσικο αυτος ειδε την ωρα που ηταν σε κομμα ενα οραμα με μια μαυροφορεμενη(Παναγια)που του ειπε οτι δεν ειναι ακομα η ωρα του και περιεγραψε τον τοπο απσιτευτα γαληνιο…

Αυτο το εχω ξανα ακουσει… Αλλα αντι για γυναικα, ηταν ενας αντρας…

Ψηθηκα.

Παντως η συνηθης εικονα που εχουν οι περισσοτεροι ειναι ενα λευκο tunnel με ενα λαμπρο φως στο τελος κατα το οποιο κατευθυνονται. Ωσπου ακουνε φωνες που τους λενε διαφορα τυπου “εισαι πολυ μικρος, γυρνα πισω, δεν ανηκεις εδω” κλπ.

Έχω ακούσει διάφορες ιστορίες από τις λεγόμενες νεκραναστάσεις που πολλοί παθόντες αναφέρουν πως είδαν το Χριστό και διάφορα σχετικά.
Αυτά βέβαια μέχρι και τη 10ετία του '60 πρπ αφού πλέον είναι αδύνατο να συμβεί κάτι τέτοιο.

199 αν δεν κανω λαθος… :roll:

Εδω βεβαια τιθεται και το ερωτημα αν υπαρχει Θεος, Χριστος κλπ… Ειναι πολυπλοκο…

Ας παραμεινουμε στο θεμα μας ομως…

Είναι βασικά το ερώτημα που δε θα απαντηθεί ποτέ και που πάντα θα αναρωτιόμαστε…

Οπως και ο τιτλος του θρεντ… Εχει φαση ομως να καθεσαι και να ψαχνεσαι…

Βάση προσωπικών εμπειριών μπορώ να πω οτι ο παράδεισος και η κόλαση είναι εδώ…Οπότε ζήστε και γλεντήστε σαν να μην υπάρχει αύριο…:lol: 8)

+1

:thumbup: :thumbup:

Η ζωη ειναι πολυ μικρη…

Πολύ heavy θεματολογία δεν έχουμε τελευταία?Τεσπα,πιστεύω ότι αν υπάρχει δεν έχουμε ιδέα πως είνα,και δεν με πολυνοιάζει έτσι κι αλλιώς.Η ζωή είναι μικ΄ρη,όπως ποσταρε πριν ένας σοφός(ονόματα δεν λέμε:p :slight_smile: )