Μεταθανάτια ζωή: Υπάρχει ή όχι;

Εσενα θα σε παω στο νηπιαγωγειο μαζι με τα τριαχρονα και τετραχρονα…νινακια…:stuck_out_tongue: :smiley:

Το γεγονος να υπαρχει μετασαρκωση το 'χει σκεφτει κανεις???Δηλαδη οκ…τωρα εισαι ανθρωπος…οταν πεθανεις η ψυχη μπαινει σε αλλο σωμα…αναλογως ποσο καλος η κακος ησουν στη ζωη σου…μπορει να συνεχισεις ως γαιδαρος,δεντρο…κλπ
Τωρα σχετικα με κολαση και παραδεισο δεν πιστευω και πολλα…

Όλα όσα λένε για λευκα τούνελ και τα λοιπά δεν μπορείς να τα πιστέψεις
ο ανθρωοπος είναι ετοιμοθάνατος και ελπίζει να πάει στον παράδεισο το μυαλό του ζορίζεται παρα πολύ και αγελάδες να πίνουν ούζα να έβλεπε λογικό θα ήταν:p :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

άμα δείτε μια αγελάδα να πίνει ούζα σε ένα δωμάτιο όπου υπάρχει ένα παράξενο άσπρο φως σορι αλλα έχετε πεθάνει8O

Εδώ δεν υπάρχει μετά-γέννησης ζωής… τι κάθεστε και ψάχνετε τώρα?

Δεν το πιστευω αλλα και δεν το αποριπτω, ισως οι ψυχες παραμενουν.

Συμφωνώ απόλυτα. Όσο δεν πάει άλλο.

Γιατί νοιάζεστε τι θα γίνει όταν πεθάνετε? Νοιαστείτε τι γίνεται όσο ζείτε. :wink:

Για να σωσουμε τις ψυχες, ΜΕΤΑΝΟΕΙΤΕ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ!!!

εμενα ο Γιόθ Σόθοθ μου έχει εξασφαλίσει καλή θέση και είμαι χαλαρός 8) 8)

εγω σε αρκετα μεγαλο βαθμο πιστευω πως δεν υπαρχει ψυχη…επομενως δεν πιστευω και στη μεταθανατια ζωη:( :frowning: :frowning:

Βασικά το σκέφτεσαι όταν “φεύγει” δικός σου άνθρωπος γτ όσο να 'ναι τον πονάς.

To καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να συμβιβαστείς με το θάνατο, πράγμα απίστευτα δύσκολο… Και αν το να πιστεύεις ότι υπάρχει μεταθανάτια ζωή σε βοηθά να συμβιβαστείς με το θάνατο, τότε καλά θα κάνεις να πιστεύεις. Αυτή είναι και η πραγματική της αξία

Για πολλούς μπορεί να είναι λύτρωση αυτό, κατά κάποιο τρόπο. Απλά εσύ σκέφτεσαι ότι θες να τους ξανασυναντήσεις…
Κατα τ’άλλα, δε φαντάζομαι να υπάρχει κάτι μετά. Πολύ φανταστικό μου ακούγεται.

Εχεις δικιο βασικα, δεν μπορει αυτο που ονομαζουμε ψυχη να χανεται. Εγω θεωρω οτι “ψυχη” ειναι μιας μορφης ενεργεια και η ενεργεια ως γνωστον δεν χανεται…

Απο την αλλη δεν προκειται ποτε καμια θρησκεια να με πιασει κοροϊδο και να εφαρμοσω τους κανονες της ωστε να εξασφαλισω θεση στον “παραδεισο” της και να αποφυγω την “κολαση” της. Θα ζησω οπως κρινω εγω σωστοτερα κι απο τη στιγμη που δεν επιβαρυνω τους γυρω μου, θα αμαρτησω οσο θελω…

αυτό μου θυμίζει κάπως το

“υπάρχει για όλους μια κόλαση, μπορείς να διαλέξεις την δική σου!”

Εμ… Ε κι εγώ πιστεύω ότι κάτι πρέπει να υπάρχει…
Αλλά πάντα είναι λίγο τρομακτική η σκέψη. :-s

Και πώς κρίνετε αν είσαι καλός ή κακός?Δεν είναι αυτό κάτι το πολύ υποκειμενικόΚαι αυτή η άποψη νομίζω είναι κάπως βασισμένη σε ανθρώπινα κριτήρια,που είναι πιο περιορισμένα,χωρίς να θέλω να προσβάλω το Ολγάκι:p :smiley:

Αλήθεια,αν μετασακώνεσαι τι πιστεύεις ότι θα γίνεις?:smiley:

Δε πηγα,ουτε με πηραν τηλεφωνω οσοι πηγαν αμα πηγαν

Μονο οταν πεθανουμε θα μαθουμε…

Δεν κατάλαβα Χριστό λέμε! :lol:

Αυτο.

Η μετενσαρκωση επειδη μου ακουγοταν ενδιαφερουσα σαν “θεωρια” εκατσα παλιοτερα και το εψαξα αλλα εχει πολλα κενα. Σε κολαση και παραδεισο δεν πιστευω ουτε εγω.