Μεταθανάτια ζωή: Υπάρχει ή όχι;

Μηπως το ειχες κλειστο?

Ένας απο τους λόγους που εμφανίστηκαν οι θρησκείες ήταν για να δώσουν κάποια απάντηση/παρηγοριά πάνω σε αυτό το ερώτημα… Αν και δεν εστιάζουν όλες σε θέματα όπως η μετα-θάνατον ζωή… Υπάρχει τεράστια διαφορά ανάμεσα στον τρόπο σκέψης που δίνει έμφαση στην ατομική ψυχή και τη μοναδικότητα της (δηλαδή εκείνο που λένε οι μονοθειστικές θρησκείες) και σε εκείνη την οπτική που μιλάει για μετενσάρκωση, για την οποία στην ουσία δεν είμαστε παρά σταγόνες σ’ έναν τεράστιο ποταμό και η ατομικότητα ή είναι κάτι επιφανειακό, ή συνδέεται με τη βαθύτερη ουσία του Σύμπαντος και οτιδήποτε περιέχει αυτό, ή απλά είναι μια ψευδαίσθηση.

Ωραία θα ήταν κάτιτις να υπάρχει μετά θάνατον, αν και αμα το δούμε στεγνά ορθολογικά δεν είναι πολύ εύκολο… Προσωπικά πιστεύω είναι πιο ωραίο να ζούμε τη ζωή μας με εκείνον τον τρόπο που θεωρούμε εμείς σωστό, να απολαμβάνουμε όσα ωραία μας προσφέρει, να αντιστεκόμαστε σε όσα άσχημα, και να μη ξεχνάμε ποτέ να δείχνουμε τα συναισθήματα που νιώθουμε σε εκείνους τους ανθρώπους που πιστεύουμε οτι το αξίζουν…

Ακόμα και αν υπάρχει κάτι, η ουσία βρίσκεται στο Εδώ και Τώρα…

ΥΓ - Και για πείτε μου, ποιά η διαφορά σε μια Στιγμή και την Αιωνιότητα μερικές φορές?.. Δεν υπάρχουν φορές που νιώθετε πως ο Χρόνος ο ίδιος καταργείται?..

Δεν υπαρχει.

Θα σε μετενσαρκωσει σε ενα αβουλο σογγοθ:lol:

Προσωπικά πιστεύω ότι υπάρχει κάτι, αλλά θεωρώ αυτά τα θέματα πολύ προσωπικά και δεν νομίζω να μπορούν να συζητηθούν μέσα από ένα φόρουμ.

Συμφωνώ μαζί σας. Και εγώ επιδιώκω να περνάω καλά, χωρίς να κάνω κακό σε κανέναν, κάποιες φορές μάλιστα βοηθώντας άλλους.
Και μία σημείωση : H πλειοψηφία των παπάδων είναι οι μεγαλύτεροι αμαρτωλοί.
Εντιτ : Για την μετενσάρκωση, δεν πιστεύω σε αυτήν γιατί ο κόσμος αργά ή γρήγορα θα καταστραφεί. Αυτό είναι το φυσιολογικό. Έτσι η μετενσάρκωση δεν έχει νόημα.

λοιπον. δεδομενου οτι ειμαι χριστιανος ορθοδοξος, πιστευω οτι οι νεκροι “κοιμουνται” εως τη δευτερα παρουσια. αυτο δηλαδη φαινεται και απο τα ευαγγελια που αναφερουν πως ο χριστος μετα τη σταυρωση διδαξε και τους νεκρους στον κατω κοσμο ωστε να υπαρχει ελπιδα για ολους (:wink: να σωθουν.

με λιγα λογια η μεταθανατον ζωη δεν εχει αρχισει ακομα. απλα οι νεκροι ειναι σε μια κατασταση αναμονης. ετσι βασικα εξηγειται και το ολο θεμα της δευτερας παρουσιας π.χ. δε μπορει καποιος να παει στο παραδεισο και μετα να τον στειλουν κολαση.:stuck_out_tongue:

τωρα οσον αφορα το θεμα παραδεισος - κολαση, εννοειται οτι δεν υπαρχουν ως υπαρκτες τοποθεσιες:p . περισσοτερο περιγραφουν μια κατασταση. παραδεισος ειναι οταν οι ψυχες ειναι μαζεμενες, και κολαση οταν ειναι μονες τους, καθως οι ιδιοι διαλεξαν αυτον τον δρομο στην επιγεια ζωη τους. δεν ειναι τιμωρια. οτι σπερνεις, θεριζεις. δειτε το ετσι.

σε οσους παλι δηλωνουν αθεοι, να το ψαξουν καλυτερα αν θελουν τη γνωμη μου. το 70% (και βαλε) καταληγει εκει λογω των παπαδων. αλλο παπας, και αλλο εκκλησια.

μπορει να λενε “ε, δεν υπαρχει αποδειξη οτι υπαρχει θεος”. οκ, αλλα ξερετε σιγουρα οτι δεν υπαρχει;:stuck_out_tongue: γι’ αυτο το λενε πιστη εξ αλλου.:stuck_out_tongue:

οφ τοπικ: παντως εχω χρονια να πατησω εκκλησια…

Μία από τα ίδια…

Δε με απασχολεί. Με ενδιαφέρει να ζω το παρόν. Δε μου αρέσει να πολυσκέφτομαι τί θα γίνει μετά. Ξέρω οτι θέλω να απολάυσω τη ζωη που ζω τώρα. Αν υπάρχει μεταθάνατον ζωη θα το μάθω στην ώρα μου…

Angmar,θα διαφωνήσω…μάλλον ήθελες να πεις άλλο θρησκεία-άλλο εκκλησία…
αλλά η εκκλησία είναι αυτή (εννοώντας και τους ευαγγελιστές) που μετέδωσε και εκπροσώπησε το χριστιανισμό μετά το θάνατο του Χριστού (το δικό μου δηλαδή:p ),χωρίς ο ίδιος να έχει αφήσει κάτι χειρόγραφο.
μπορεί να είναι όλα κατασκευασμένα,μπορεί και όχι.η σημερινή μορφή της θρησκείας,τα μυστήρια πχ και όλα τα σχετικά έχει καθοριστεί από την εκκλησία μέσα στους αιώνες.δεν έχω καμία διάθεση να πιστεύω σε ένα ανθρώπινο κατασκεύασμα συμφερόντων.
αλλά,διάολε,μια απλή ματιά να ρίξεις είτε τριγύρω σου,είτε στο σύμπαν και τη λειτουργία του,τότε ναι,είμαι σίγουρος ότι υπάρχει κάτι,το οποίο εγώ λέω θεό…

Μια ανωτερη δυναμη δηλαδη?:-k

ναι…άμα το εξετάσεις ειδικά από επιστημονική σκοπιά το όλο θέμα,τότε σίγουρα καταλήγεις ότι είσαι πολύ μικρός σε αυτό το σύμπαν και ότι υπάρχει ΣΙΓΟΥΡΑ κάτι ανώτερο από σένα…
θεωρώ τους άθεους κάπως αφελείς,αλλά και πάλι,μερικά πράγματα είναι και θέμα βιωμάτων.
τώρα,πως θα λέει καθένας αυτή την ανώτερη δύναμη,είναι δικό του θέμα.εγώ προσωπικά την ονομάζω θεό και προσεύχομαι ή απευθύνομαι σε αυτό.επίσης,το συνδέω άμεσα και με τη μοίρα,η οποία μοίρα για μένα είναι κάτι σαν…χμ…κουβάρι.το οποίο όμως εσύ ξετυλίγεις…αλλά υπάρχει ήδη…και ό,τι γίνεται,γίνεται για κάποιο λόγο.τέσπα,ξέφυγα:)
on topic:πιστεύω ότι σίγουρα κάτι υπάρχει μετά.η ψυχή μάλλον συνεχίζει…(ε,εντάξει,κι αυτό θέμα βιωμάτων και εμπειριών είναι:wink: )

Χμ…

Το αθεος σε μενα φανταζει περισσοτερος σαν αθρησκος. Πολυ πιθανο να υπαρχει κατι ανωτερο. Εμενα ομως δεν με απασχολει. Δεν με απασχολει να κεριδσω θεση σε καποιον παραδεισο καποιας μεταθανατιας ζωης. Με ενδιαφερει να προσπαθησω να ζησω οσο καλυτερα γινεται τωρα. Επισης δεν με τρομαζει ο θανατος. Εχω συμβιβαστει μαζι του. Ποναω για καθε φιλο (εχω χασει και τετοιον) η συγγενη που “φευγει” αλλα κοιταω μπροστα…

μα ναι…και ο θεός βρίσκεται εδώ…εγώ τον βρίσκω σε στιγμές πιο πολύ…είτε όταν είμαι μόνος,χώμα,στεναχωρημένος,απελπισμένος…είτε σε πολύ ωραίες στιγμές…νίωθω ότι κάπου εκεί υπάρχει κάτι ανώτερο.
ούτε εμένα με απασχολεί τι γίνεται μετά,αλίμονο.αυτή τη ζωή ζω τώρα,αυτή θα σκέφτομαι.
“φοβάμαι” το θάνατο μόνο και μόνο για τη στεναχώρια που θα προκαλέσω σε όσους με αγαπούν:wink:
αλλιώς δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι κάτι που δεν ξέρεις

Εμενα παλι με απασχολει, οχι μονο για οταν θα φυγουν οι δικοι μου ανθρωποι αλλα και για το τι θα απογινω εγω.:-s Η αληθεια ειναι οτι ειμαι λιγο απληστη… Θα ηθελα η ζωη να ηταν μεγαλυτερη.Οσο μεγαλωνω, τα χρονια περνουν γρηγοροτερα και αυτο με τρομαζει.Στην μετενσαρκωση δεν πιστευω καθολου.Οσο για την μεταθανατια ζωη, δεν ξερω αλλα δεν νομιζω οτι υπαρχει.Απο την μια συμφωνω με εναν που ειπε “Οταν πεθανεις, ξοφλησες, τελειωσες” και τα σχετικα απο την αλλη αυτο που με κανει να πιστευω οτι η ψυχη υπαρχει ειναι οταν ειδα ενα ονειρο προσφατα.
Πριν 5 χρονια, ειχα δει την κολλητη της μητερας μου να πεθαινει μπροστα μου.Το κακο ηταν οτι ημουν μονη μου και σχετικα μικρη, οποτε δεν ηξερα απο πρωτες βοηθειες και τα σχετικα και ετσι πεθανε.Λιγες μερες πριν τον 15αυγουστο (το τονιζω διοτι την λεγανε Μαρια), την ειδα στο ονειρο μου.Μπηκε λεει σπιτι μας, λιγο πιο γερασμενη, πηγε και καθησε σε μια γωνια και με κοιτουσε θλιμμενα.Οταν τη ρωτησα “Που ησουν τοσο καιρο και γιατι εισαι λυπημενη?” Μου απανταει με ερωτηση “Γιατι δεν ερχεστε πια να με δειτε?”
:-s :-s :-s Το ειπα στην μητερα μου για να της αναψει κερακι… Μετα απο αυτο, δεν ξερω αν ηταν η “ψυχη” της που ηρθε στον υπνο μου ή δικη μου αναγκη…

Εγώ πιστεύω ότι ήταν δικιά σου ανάγκη,ειδικά αφού την είδες να πεθαίνει.Το μυαλό μα είναι ικανό να δημιουργήσει ένα δικό του κόσμο,μια δική του πραγματικότητα,οπότε εγώ εκεί θα πόνταρα,όσο αληθινό και να σου φάνηκε.:-k

Απιστο σκυλι! :evil:

:arrow: :stuck_out_tongue:

:lol: :lol: :lol:

Από το να 'μαι σαν τον πιστό παραπάνω,άπιστος και στην κόλαση:D

Χωρίς να θέλω να προσβάλω αυτούς που πιστεύουν

XAXAXAXAAAAA… :lol3:
Γαμο τα γελια εκανα παλι! :smiley:

Και εγω εκει τεινω να σου πω την αληθεια, γι αυτο και δεν πιστευω οτι υπαρχει ζωη μετα το θανατο.:-s

Να σου πω και εγω την γνωμη μου κουκλιτσα μου…εγω πιστευω οτι την ειδες επειδη ισως ειχατε καιρο να πατε στον ταφο της η να της αναψετε κερακι…ειδικα αν μετα το ονειρο που ειδες και της αναψε η μανουλα σου κερακι δεν την ξανειδες στον υπνο σου…