Μεταθανάτια ζωή: Υπάρχει ή όχι;

Η μητερα μου πηγε και της αναψε και δεν την εχω ξαναδει…

Σε προβλημάτισε κθλ αυτό το γεγονός ώστε να το ψάξεις περαιτέρω; :-k

Αρα μαλλον εμφανηστηκε σε σενα επειδη την αγαπουσες πολυ και επειδη ισως ‘‘νομιζε’’ οτι την ειχες ξεχασει…
Εχει συμβει και στην μητερα μου κατι τετοιο με τους γονεις τις ειδικα με τον παππου μου…!!!

Εννοεις να ψαξω καλυτερα για το θεμα “Μεταθανατια ζωη” ?
Η αληθεια ειναι οτι με προβληματισε αρκετα… Ειναι αυτο που ειπα και στο προηγουμενο post… αν ηταν αναγκη ή αν ηταν η ψυχη της.Μαλλον θα εχω συνδεθει αρκετα με με το γεγονος αυτο, γιατι ημουν η τελευταια που ειδε και ισως να με εχει επηρεασει και να εχω την αναγκη να τη βλεπω στα ονειρα μου… Δεν ξερω!:-s

Αν θες την γνωμη μου γλυκια μου νομιζω οτι ηταν η ψυχη της…διαβασε το προιγουμενο ποστ μου και θα καταλαβεις τι εννοω…

Ξέρεις γτ διάφοροι επιστήμονες υποστηρίζουν ότι όλα είναι θέμα μυαλού ενώ η θρησκεία (οι θρησκείες γενικότερα) θέμα ψυχής.

Το κακό ρε γμτ μου είναι ότι δε θα βρούμε ποτέ απάντηση όσο ζούμε…τι ειρωνεία ε;

Ολγακι ειναι λογικο η μητερα μου να την αγαπουσε περισσοτερο διοτι ηταν δικη της φιλη, οχι δικη μου.Εγω πιστευω οτι ηρθε σε μενα γιατι ισως την ειδα εγω να φευγει… Παντως η αληθεια ειναι μετα απο αυτο, την αγαπησα περισσοτερο και τη σκεφτομαι περισσοτερο απ’οτι θα εκανα αν δεν συνεβαινε αυτο.

Ετσι οπως το λες ειναι.Αν ηταν παντως εκεινη και οχι το μυαλο μου, χαιρομαι που εγινε αυτο που μου ζητησε.:wink:

ναι,γιατί έτσι είμαστε “κατασκευασμένοι”…:wink:

Ακόμα πιο ειρωνικό είναι το ότι δεν θα έχουμε κάποια απάντηση όσο ζούμε, και μετά… θα πεθάνουμε! :stuck_out_tongue:

Γι’ αυτό παιδιά, όσοι θέλετε παραδοθείτε στις απαντήσεις μιας θρησκείας, όσοι προτιμούν να το ψάχνουν φιλοσοφικά το θέμα τσεκάρετε όσα έχουν ειπωθεί απο φιλοσόφους ανατολής και δύσης, καθώς και τις μυθολογίες των λαών (είναι πολλά και ενδιαφέροντα), και όσοι δε το ψάχνετε απλά συνεχίστε να χαίρεστε όσο μπορείτε τη ζωή σας! ~

:roll:

οχι. κανεις τεραστιο λαθος, εκκλησια ειναι η συναθροιση των πιστων. απλα γενικα εδωσαν μετεπειτα τον ορο στο κτισμα επειδη καπως επρεπε να λεγεται, και μετα επικρατησε ο σημερινος ορισμος, ασχετως του αν εχει βαση ή οχι.

πανω σε αυτα που λες λοιπον και πανω στο θεμα. ναι, βασικα θα με ενδιεφερε να μαθω τι υπαρχει περα απο το θανατο. παρολα αυτα με ενδιαφερουν περισσοτερο τα πραγματα που ειπε αυτος ο ιησους χριστος, επειδη καλως ή κακως ο κοσμος κατηγορει τον χριστιανισμο και την εκκλησια με βάση αυτά που έγιναν μετα το θανατο του. και οι σταυροφορίες εγιναν στο ονομα του χριστου. τον ρωτησε ομως κανεις αυτον; αρα πως μπορει κανεις να τον κατηγορησει; ετσι λοιπον γινεται και με την κατασκευασμενη πιστη. παρολα αυτα, το θεμα εχει φτασει σε ενα σημειο που πολλοι μιλανε για “ανωτερη δυναμη” κτλ, ενω δεν εχουν ψαξει καποια πολυ απλα πραγματα.

προσωπικα αυτο που αντλω απο τον χριστιανισμο ειναι κατι περισσοτερο απο μια “θρησκεια” για να το πω ετσι. περισσοτερο μου μοιάζει σαν μια ανθρωποκεντρική θεωρία με σκοπο τη συναδελφωση. το να πιστευεις σε αυτον, περισσοτερο το αντιλαμβανομαι ως το να πιστευεις στις διδαχες του παρα το να τον λατρευεις ως βουδα ή whatever. προσεχε ειναι πολυ βασικο αυτο που λεω. λες για μια κατασκευασμενη πιστη γιαννη. οκ, το δεχομαι. και γω σπανια παταω στο κτισμα που πλεον λεγεται εκκλησια. παρολα αυτα τα λογια που ειπε αυτος ο ανθρωπος ειναι κατι που σου δινει τη δυναμη να σηκωθεις και να κανεις κατι με τη ζωη σου. γιαυτο και προσωπικα χεστηκα για το αν η όλη θεωρια ειναι κατασκευασμενη. το οτι διδασκει απιστευτα ριζοσπαστικες αληθειες για την ανθρωπινη φυση μου αρκει για να πιστεψω. απο κει και περα τι υπαρχει παραπερα θα το μαθουμε μια μερα.

αν και πολλές φορές είμαι αρκετα ορθολογιστής, πιστεύω οτι υπάρχουν ψηχες. Όμως δεν ενδιαφέρομαι για το τί κάνουνε ή τί θα γίνω εγω.

Πιστευω οτι υπαρχει… Μην σου πω οτι το θεωρω και λογικο…

Δεν πιστευω στη ζωη μετα τον θανατο… θα ελεγα οτι μαλλον το μονο που υπαρχει μετα τν θανατο ειναι η αποσυνθεση… Δεν νομιζω οτι υπαρχει ψυχη για να μπορεσει να συνεχισει να ζει χωρις την υλη… ετσι κι αλλιως, η μεταθανατια ζωη ειναι μερος των θρησκειων, δλδ του ιδεαλισμου, κ εγω μαλλον ειμαι υλιστρια…

Απο την αλλη σκεφτομαι οτι η ψυχη περιφερετε μετα το θανατο της γυρω απο τα προσωπα που αγαπα μεχρι να πεθανουν και αυτα. Τεσπα δεν ξερω αλλα μερικες φορες ειχα την αναγκη να πιστεψω σε αυτο οταν πεθανε ενας συγγενης πριν 3 χρονια.

Εχω μια θεωρια του νιτσε που εχω στο μυαλο μου και μου την ειχε εξηγησει ενας καθηγητης αγγλικων μου αλλα δεν εχω χρονο να την γραψω τωρα :stuck_out_tongue:

Θα έπρεπε! :roll:

Τοτε οι ψυχο-λογοι θα πρεπει να αλλαξουν την ονομασια τους επαγγελματος τους…:stuck_out_tongue:
Ελα ρε συ ολο και κατι θα υπαρχει, ενα αυλο σωμα…(εβλεπα πολυ casper μικρος):stuck_out_tongue:

Όλη αυτή η ανάγκη να υπάρχει κάτι μετά είναι πολύ ανθρώπινη,απ’ την άλλη όμως δεν νομίζω ότι δικαιολογίται.Δεν νομίζω δλδ ότι χρειάζετε να γυρωφέρνουμε τα πάντα γύρω από εμάς.Επειδή εμείς δεν νιώθουμε καλά απέναντι στο θάνατο,δεν σημαίνει ότι πρέπει να τον δούμε ελαφρύτερα και να απαλύνουμε τον πόνο που προκαλεί με ψευδεσθήσεις αυτού του στυλ.

Ελπίζω να το πα καλ΄τερα τώρα:D

Εγώ πιστεύω ότι σίγουρα κάτι υπάρχει μετά το θάνατο…μία μετάβαση κάπου αλλού…αυτό το κάτι άλλο δεν ξέρω άν είναι άλλη ζωή…ξέρω όμως ότι χειρότερα απο εδώ αποκλείεται να είναι…:stuck_out_tongue:

Αυτο ακριβως,τιποτα αλλο.:stuck_out_tongue: