Ποιο ήταν το πρώτο βινύλιο που αγοράσατε;

Λοιπόν, ας κάνουμε μια μικρή αναδρομή στο κοντινό παρελθόν (θέλω να πιστεύω:p ) κ προσπαθείστε να θυμηθείτε ποιο ήταν το πρώτο βινύλιο (LP) που κόσμησε την πολύτιμη ή μη, δισκοθήκη σας. Δικαιολογίες του στυλ “δεν θυμάμαι” δε νομίζω να ισχύουν, γιατί όλοι όσοι έχουμε βινύλια κ τα έχουμε αποκτήσει με πολύ κόπο (κ χρήμα) σίγουρα θυμόμαστε…

Me first, “Back in Black” AC/DC…

Next…

Dream Theater-Images and Words (2500 δρχ παρακαλώ…)

Νirvana - Unplugged (4.500 δρχ)
[τέλη 1994]

[B][FONT=“Garamond”][SIZE=“3”]Burning Saviours - “The Giant” 7ιντσο single

&

Gentlemans Pistols - “The Lady” 7ιντσο single…Οκ, άργησα αλλά τα κατάφερα![/SIZE][/FONT][/B]

πω πω τι μου θυμισες…

πρωτο βινυλιο γενικα:

Βασιλης Παπακωνσταντινου - Χορευω

(δε βρηκα jpg :stuck_out_tongue: )

πρωτο βινυλιο αγγλοφωνης ροκ/μεταλ μουσικης:

Eloy - Ra

Μόλις αγοράσω το πρώτο μου θα σας πω… :stuck_out_tongue:

δεν χρειαζεται να παω και πολυ πισω στον χρονο…φετος πηρα πικαπ, λολ.

Fields Of The Nephilim - Nephilim

Δεν έχεις ούτε ένα ρε; :roll:

Τι να το κάνω? Δεν χωρά στο cd player…

Pathetic… [-X

:stuck_out_tongue:

Εχω μερικα βινυλια απο γονεις αλλα το πρωτο που αγορασα ειναι το In The Court Of The Crimson King. Βεβαια, πρεπει να αλλαξω πικαπ, γιατι αυτο που εχω αφηνει σιγα σιγα την τελευταια του πνοη…

Πάμε γύρω στα μέσα της δεκαετίας του '80, εγώ μαθητής Γυμνασίου, και τα δυό πρώτα βινύλια που αγόρασα (και τα δύο μαζί, την ίδια ημέρα και από το ίδιο μαγαζί) ήταν το Dark Side Of The Moon και το Wish You Were Here των Floyd. 8) 8)

Aπό μικρός φαινόμουνα
τι progressive-άς που θα γινόμουνα… :lol: :lol: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :smiley: :smiley:

Guns N Roses-Use Your illusion 1

Exodus - Bonded by Blood

Ελα ρε,κι εγω πιστευα πως θα ηταν το De Mysteriis Dom Sathanas.
Με εκπλησσεις. :-s

Δεν έχω αγοράσει ποτέ βινύλιο :roll: :oops:

Παρόλα αυτά, έχω μια καλούτσικη συλλογή, (οικογενειακά κειμήλια) απο Pink Floyd, Toto, Rainbow μέχρι ELO, Nazareth, Thin Lizzy, Jethro Tull και Michael Jackson!!

Tο Seventh son of a seventh son το '91.Για ενα διαστημα οταν ειχε χαλασει το πικαπ μου ειχα σταματησει να αγοραζω,αλλα πριν 3 χρονια αγορασα καινουριο και προσπαθω να αγοραζω οσο συχνοτερα γινεται.Ανασταλτικος παραγοντας βεβαια οι τιμες που σε φασεις ξεφευγουν ασχημα.Συλλεκτικα,σπανια και @@ μαντολες…

Black Sabbath- Master of Reality (γύρω στα τέλη της δεκαετίας του 80- 2500 δρχ, που ήταν λεφτά τότε). Τι μου θυμίσατε τώρα…:slight_smile: