Καλυτερος Ελληνας προπονητης

Απ’αυτους των τελευταιων 10 ετων. Πλιζ μην ψηφισετε τον προπονητη της αγαπημενης σας ομαδας (π.χ. οι Γαυροι τον Λεμονη) απλα και μονο επειδη ειναι προπονητης της αγαπημενης σας ομαδας. Πειτε και κανα επιχειρημα κλπ.

Ματζουράκης, γιατί σε σχέση με τους άλλους του poll έχει φτιάξει την ομάδα που έχει παίξει την καλύτερη μπάλα.

ένα ξέρω. Ο Λεμονής δεν είναι. ΣΤο 89 και 30’’ βάζει τον Nunez. Αν είναι δυνατόν…

Γενικά, τελευταίας 10ετίας ψηφίζω Κυράστα που δεν είναι στο πολλ, αλλά δε ψηφίζω “Άλλο” γιατί είναι βλακεία.

Από τις επιλογές του πολ είμαι ανάμεσα σε Μαντζουράκη και Αναστασιάδη. Γενικά όμως μου είναι δύσκολο να επιλέξω γιατί κανένας από τους 2 δε μου κάνει κλικ… Με τους υπόλοιπους δεν ασχολούμαι καν. Εν καιρώ θα επιλέξω…

ΥΓ. Νιόμπλια θέλω να δω να προπονεί ομάδα, γιατί οι παίκτες που ανακάλυψε στη Παίδων και συνέχισαν στην Εφήβων έχουν όλοι τους στοιχεία που ταιριάζουν στο σύγχρονο τρόπο παιχνιδιού…

Ξεχασα να βαλω Κυραστα ρε γαμωτο. Κριμα, αξιος αναφορας σιγουρα.
Νιομπλια δεν εβαλα και την εξηγηση την δωσε ο Καρβου. Αν δεν δουλεψει σε συλλογο δεν μπορει να συγκριθει με τους υπολοιπους.

Παρασχος.Ο παρασχος επαιρνε μικρες ομαδες και τις εκανε μεγαλες(βλ Ατρομητο)

Για μενα ο Αναστασιαδης. Δουλεψε σε 4 ομαδες. Τον Εδεσσαϊκο τον εβγαλε 9ο με τα ψεμματα. Μια ομαδα δλδ που ειναι πιο γνωστη για τον θεο παραγοντα που ειχε παρα για την πορεια της. Εκανε τον Ηρακλη να παιζει μπαλαρα και τον Κωνσταντινου να μοιαζει παιχταρας (αυτο μονο…). Οι Γαυροι θα θυμαστε το 5-4 στο κυπελο. Τον Παναθηναϊκο τον εδεσε εξαιρετικα και τον εφαγε η αντιεπικοινωνιακη πολιτικη του. Το 3-1 με την Γιουβε ηταν το αποκορυφωμα. Και μαλιστα ειχε σταματησει τους παιχτες του γιατι η Γιουβε επαιζε με 10. Για την πορεια του στον ΠΑΟΚ τι να πω… Οποτε ηρθε η ομαδα πετουσε. Με τα ψεμματα πηρε κυπελο και με Κουτση-Κουτσοπουλο-Μαρκο βγηκαμε 3οι και δυο σερι χρονιες θεωρητικα διεκδικουσαμε πρωταλημα. Τον εφαγε το σκανδαλο Λουκα αν και δεν εφταιγε καθως και το οτι εκανε πλατες στον Γουμενο.
Με λιγα λογια δεν απετυχε ποτε, οπου κι αν πηγε χωρις να εχει τις περισσοτερες φορες και το καλυτερο υλικο.
Απο κοντα ερχεται ο Κατσαβακης ο οποιος ομως δεν εχει δοκιμαστει σε μεγαλη ομαδα, ο Ματζουρακης τον οποιο θελω να δω και εκτος Ξανθης (στον Ολυμπιακο δεν εκατσε και πολυ), ο Παρασχος για τους λογους που ειπωθηκαν-αν και δυσκολευεται σε μεγαλες ομαδες-και ο Καραγεωργιου ο οποιος ξεκινησε μικρος και σε μια 5ετια θα κανει καλη καριερα, ΑΝ μπορεσει να ξεπερασει το συνδρομο προπονητη μικρης ομαδας.

Εντιτ: Συμφωνει κι ο Μπλουζλικ μαζι μου περι Αναστασιαδη, γεγονος που ενισχυει ακομα περισσοτερο την αποψη μου.

Εντιτ Part II: Ο Μοντε δεν θα ψηφισει τιποτα γιατι εχει να δει Ελληνα προπονητη στην ΑΕΚ απο την εποχη Παθιακακη και Ραβουση με μαυρους κυκλους κατω απ’τα ματια, ενω 2 γραφικοι γαυροι του φορουμ μας τους οποιους δεν κατονομαζω θα ψηφισουν Λεμονη επειδη ακριβως ειναι προπονητης του Ολυμπιακου.

Αγγελος Αναστασιαδης

αναστο for president

o πατριαρχης χαλαρα…οχι τοσο μεγαλος στο κοουτσαρισμα,αλλα προπονητης που ξερει να εμψυχωνει τους παικτες και να παιρνει το 100%…

Αναστασιάδης για του λόγους που είπε Led και Κυράστα γιατί με αυτόν ο Βάζελος έπαιξε μπαλάρα.
Μετά Καραγεωργίου και Κατσαβάκη γιατί είναι οι πιο συμπαθητικοί και ήπιων τόνων.
Πάντως η καρδιά μου λέει κάποιον άλλο…

Τιμή και δόξα στον Αλέφα ρε άμπαλοι!!!

Ξεχασα Αλεφαντο…Να διαγραφει το πολλ!
Σταρστρακ εισαι μπαουγκ αλλα ειπες βλακιτσα. Ο Αναστασιαδης ΕΙΔΙΚΑ στο κοουτσαρισμα μεσα στον αγωνα ηταν ο καλυτερος. Για την ψυχολογια εχεις δικιο.

Αναστασιαδης γιατι ειναι ισως ο μοναδικος που δουλευει, και δεινει χρονο στους πιτσιρικαδες για να δειξουν τι αξιζουν.Αν δουλεψει σε μια υγειης ομαδα χωρις οικονομικα προβληματα και εχει να ασχοληθει μονο με το αγωνιστικο κομματι και οχι αλλες σκοτουρες οπως πχ στον παοκ, νομιζω μπορει να κανει αξιολογα πραγματα. Βεβαια εχει και τα ελλατωματα του που δεν ειναι της παρουσης…

Αν ο Αγγελος δεν μας ειχε κανει μπουρδελο τα αποδυτυρια θα συνεχιζε τη καταπληκτικη δουλεια του Κυραστα, αλλα η γραφικοτητα του εφαγε και εμας και αυτον. Οσον αφορα το κοουτσαρσιμα του Αγγελου θυμαμε το ματς ΠΑΟΚ-ΠΑΟ 2-2 το 2001 (ηταν στον ΠΑΟ ο Αγγελος) οπου χαναμε 2-0 στο ημιχρονο και το γυρισαμε αφου ειχε κανει καταπληκτικο κοουτσαρισμα και αλλαγες βασικα θα ειχαμ νικησει αν δεν ειχε ακυρωθει και καθαροτατο γκολ του Βοκολου.

[ul]
[li]Ο Αναστασιαδης οντως ηταν πολυ καλος κοουτς αλλα εδω μιλαμε για προπονητες. Προπονητης που επαφιεται στο Θεο δεν μπορει να ληφθει και πολυ στα σοβαρα…
[/li][li]Ο Κατσαβακης ειναι respect μονο και μονο επειδη με ενα επιεικως κακο υλικο κραταει την Απολλωναρα Α’ Εθνικη ολα αυτα τα χρονια…
[/li][li]Ο Χατζαρας ειναι επισης καλος για μικρομεσαιες ομαδες αλλα οχι κατι ιδιαιτερο…
[/li][li]Ο Ματζουρακης ηταν για μενα ο κορυφαιος στο στησιμο μιας ομαδας, αλλα εντελεως αδυναμος να κρατησει πειθαρχια στα αποδυτηρια του Ολυμπιακου…
[/li][/ul]

Η ψηφος μου (αυτη τη στιγμη) θα πηγαινε ευκολα στον Κυραστα, γιατι αναγνωριζω οτι με αυτον ο ΠΑΟ εκανε τις καλυτερες χρονιες του σε Ελλαδα (99-00) και Ευρωπη (01-02)…

Για τον Λεμονη τα εχω ξαναπει, κοροϊδευετε οσο θελετε, αλλα στην ουσια δεν απετυχε πουθενα εκτος απο την Ευρωπη στην πρωτη του θητεια στον Ολυμπιακο. Κατα τ’ αλλα πηρε 2 πρωταθληματα παιζοντας εξαιρετικη μπαλα, κι εκανε πολυ καλη δουλεια σε Καλλιθεα, Λεβαδειακο, Ξανθη. Επισης στο ντερμπι εστησε μια χαρα την ομαδα…

Δεν ψηφιζω τιποτα ακριβως επειδη περιμενω να δω σε βαθος χρονου τον φετινο Ολυμπιακο…

Δεν είναι δυνατόν να λείπει ο Γιάννης ο Κυράστας απο αυτό το poll…
Άλλο λοιπόν

κ γω Κυραστας θαλεγα,δεν ξερω,δεν με τρελενουν οι ελληνες προπονητες…κανουν δουλεια στη μια ομαδα,πανε στην αλλη,φευγουν νυχτα…:-k

Από τις επιλογές του πολ ψήφισα Αναστασιάδη για τους λόγους που ανέφερε και ο led, καθώς και για το ότι έχει συμμαζέψει κάπως την εθνική Κύπρου.

Bέβαια με έβαλαν σε πειρασμό να ψηφίσω “¶λλος” οι Γιάννης Κυράστας, λόγω του ότι οδήγησε τον ΠΑΟ σε καλές ευρωπαϊκές πορείες και Σάββας Κωφίδης, γιατί ο Ηρακλής επί των ημερών του έπαιζε την καλύτερη μπάλα της Ελλάδας, αν και μετά στην ξάνθη δεν έδειξε τίποτα, λόγω Πανόπουλου που θέλει να χώνεται παντού πιστεύω.
Για τις άλλες επιλογές του πολ : Μάκης Κατσαβάκης : Πολύ καλός, κρατάει τον Απόλλωνα Καλαμαριάς στην Α, ενώ το υλικό του είναι από τα χειρότερα, ενώ είχε σώσει και τον ¶ρη με επίσης άθλιο υλικό.
Γιώργος Χατζάρας: Yπερεκτιμημένος, μόνο στο Αιγάλεω έκανε κάτι καλό, ενώ έχω ακούσει τα χειρότερα λόγια για τον χαρακτήρα του (βρίζει τους παίκτες με τις χειρότερες κουβέντες κλπ.).
Γιώργος Παράσχος : Έκανε πολύ καλή δουλειά σε Χαλκηδόνα/Ατρόμητο, ένας από τους κορυφαίους για`μενα, ενώ και στον περσινό γύρο ο ΠΑΟΚ έδειξε κάποια καλά πράγματα υπό τις χειρότερες δυνατές συνθήκες.

                                               Νίκος Αναστόπουλος : Στη Β`Εθνική έχει δείξει ΠΑΡΑ πολύ καλά στοιχεία, αλλά δεν έχει προπονήσει μέχρι στιγμής κάποια ομάδα ανώτερου επιπέδου για να τον τσεκάρουμε και εκεί. Νομίζω ότι τη θέση του στο πολ έπρεπε να είχε ο Κυράστας.
                                               Τάκης Λεμονής : Πάρα πολύ καλός, τα πρώτα χρόνια στον ΟΣΦΠ δεν έδειξε τίποτα λόγω απειρίας ίσως, καθώς έπεσε κατευθείαν στα βαθιά, στην Κύπρο απ`ότι ξέρω επίσης δεν είχε καλή πορεία, αλλά στη συνέχεια έβαλε τα γυαλιά σε όλους, κάνοντας την υποψήφια για υποβιβασμό Καλλιθέα να διεκδικεί έξοδο στην Ευρώπη, τον Λεβαδειακό με ΚΑΘΟΛΟΥ καλό υλικό να διεκδικεί μέχρι τέλους τη σωτηρία και την Ξάνθη από εκεί που ήταν ένα μπουρδέλο και μισό να φτάνει σε ευρωπαϊκές θέσεις. Ο τρόπος που έφυγε βέβαια δεν ήταν καθόλου σωστός (παρατώντας την ομάδα στα κρύα του λουτρού μετά από σφύριγμα του Σωκράτη), αλλά στον ΟΣΦΠ έδειξε επίσης καλά πράγματα, αφήνωντας την εντύπωση ότι στο μέλλον μπορεί να αναδειχθεί ίσως ο κορυφαίος έλληνας τεχνικός.
                                                 Νίκος Καραγεωργίου : Στην αρχή, τη σεζόν 1999-2000 όταν είχε αναλάβει υπηρεσιακός στην Ξάνθη για λίγες αγωνιστικές έδειξε καλά στοιχεία. Όταν ανέλαβε μόνιμος στα μέσα της σεζόν 2000-2001 μετά την αποπομπή του Χουάν Ραμόν Ρότσα είχε επίσης καλή πορεία, με αποκορύφωμα τη σεζόν 2001-2002 όταν μας έβγαλε στην Ευρώπη. Μετά φαίνεται ότι πήραν τα μυαλά του αέρα, καθώς τις επόμενες δύο χρονιές η ομάδα σέρνονταν. Μετά την αποπομπή του βρήκε δουλειά στον ΠΑΟΚ σαν αντικαταστάτης του Ρόλφ Φρίνγκερ, χωρίς όμως να δείξει τίποτα και εκεί. Στη συνέχεια κατέληξε στον Εργοτέλη, τον οποίο τώρα έχει κάνει πολύ δυνατό. Αν δεν ξαναπάρουν τα μυαλά του αέρα έχει τα φόντα να 

εξελιχθεί σε πραγματικά σπουδαίο προπονητή.
Γιάννης Ματζουράκης : Πολύ καλός προπονητής, αλλά όχι για να κάθεται καιρό σε μια ομάδα. Στο πρώτο του πέρασμα από την Ξάνθη έκανε καλή δουλειά, στον ΟΣΦΠ απέτυχε, στη συνέχεια στην Κύπρο επίσης έκανε σοβαρή δουλειά, για να επιστρέψει στην Ξάνθη, η οποία υπό τις οδηγίες του έπαιξε για ενάμιση χρόνο καταπληκτικό ποδόσφαιρο, και για μισό χρόνο και κάτι ψιλά σούπα. Το κακό του ήταν ότι δεχόταν αβίαστα την επιρροή του Πανόπουλου στα αποδυτήρια, καθώς και το ότι δεν φέρονταν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στους παίκτες του (μπινελίκια κλπ.) με αποτέλεσμα να δημιουργήσει αντιπάθειες και άσχημο κλίμα στην ομάδα. Για 2 χρονιές είναι πολύ καλός,για παραπάνω όχι.
Σάκης Τσιώλης : Για Β καλός είναι, άντε για μικρομεσαίες ομάδες της Α. Τον Πανηλειακό τον οδήγησε σε άνοδο, αλλά στη συνέχεια δεν έδειξε τίποτα στην Α, με τον Ιωνικό αρχικά κάτι έκανε, μετά όμως τον διέλυσε κανονικά. Νομίζω ότι στο πολ στη θέση του έπρεπε να βρίσκεται ο Σάββας Κωφίδης.

Γιατι δεν διαγραφεται κυρια Σταη???

γιατί έχει 19 ποστς, όπου τα περισσότερα είναι μεγάλα? Παραμένει ως έχει το τόπικ. Δε διαγράφονται συζητήσεις από το forum μας :wink: