Ναρκωτικά

να κατακτησουν την ανθρωποτητα

Για καταχρήσεις μιλούσα ρε συ:lol:

Δηλαδή αν κάποιος βγαίνει έξω και πίνει μπύρες τα σαββατοκύριακα, φυσιολογικές ποσότητες, με σκοπό να την ακούσει (γιατί το ζητάνε το άκουσμα αρκετοί), δε βρίσκω τι διαφορετικό έχει από το να κάνει μπάφους στο ίδιο μέτρο.

Η αναζήτηση φτιαχτών καλών στιγμών είναι που με ξενερώνει

δε θα χει μετα πονοκεφαλο

Η κουβέντα έχει οδηγηθεί σε επίπεδο μαθητών δημοτικού “τα ναρκωτικά είναι κακό πράγμα”.
Δεν είναι αυτό που συζητάμε εδώ και αρκετές σελίδες όμως, προσπαθήστε κάποιοι που τώρα μπήκατε στο θρεντ να το διαβάσετε από πιό πίσω μήπως και μπορέσετε να συμμετέχετε πιό ουσιαστικά στην κουβέντα.

Στην περίπτωση που αναφέρεσαι και σε μένα mule, να ξεκαθαρίσω πως δεν έχω καμία σχέση με γνώμες τύπου ναρκωτικά-τζιζ, ή ντραγκς-σούπερ δικέ μου.
Σε περίπτωση που δε με σκιαγράφησες, απλά δράττομαι της ευκαιρίας να πω δυο πράματα.

Αφενός μου φαίνονται αστείες προτάσεις του στυλ το χασίς καταστέλλει την αντίδραση, βυθίζει σε λήθαργο τη νεολαία κτλ. (Θαρρώ πως μεγαλύτερη αποχαύνωση έχει προκαλέσει το φεησμπουκ, αλλά δεν είναι της παρούσης).

Εξίσου αστεία μου φαίνεται όλη αυτή η γενίκευση που γίνεται.
Σκληρά, μαλακά, μπάφοι, πρέζα, αλκοόλ, τσιγάρα, σαλάμια, όλα στον καιάδα, εξ αποστάσεως πάντα, διότι πολύ αμφιβάλλω για το τι γνωρίζουν και τι σχέση έχουν με τέτοιες καταστάσεις όσοι κρίνουν ελαφρά τη καρδία και έχουν τη λύση στο τσεπάκι -ναι στην αποποινικοποίηση/όχι στην αποποινικοποίηση-.

Σε απλά ελληνικά, σταματήστε να συγκρίνετε το μπάφο ή το ποτό που θέλει να πιει ο γιαννάκης που θέλει να χαλαρώσει ή να χαβαλεδιάσει με τους φίλους του, με την πρέζα π.χ. που σε καθιστά (μερικώς) ανάπηρο, ή με την κοκαϊνη που δεν ανήκει καν στις παραισθησιογόνες ουσίες.

Για να μη φτάνουμε λοιπόν σε παραδείγματα όπως τα προαναφερθέντα, μήπως θα ήταν προτιμότερο να αναλογιστούμε το κατά πόσον έχει τη δύναμη η κάθε εξαρτησιογόνα ουσία να καταστείλει τα άτομα, ποια είναι η αναλογία μεταξύ ελεύθερης βούλησης και χ ουσίας που γίνεται χρήση και σε τι βαθμό γίνεται η όποια χρήση και εντέλει, η ελεύθερη πρόσβαση είναι ο παράγοντας που αυξάνει τη ροπή προς την εξάρτηση ή η σωφρονιστική πολιτική που ακολουθείται έναντι της θεραπείας, η έλλειψη πρόληψης και εν ολίγοις η παθογένεια της ελληνικής κοινωνίας στο σύνολό της?

Υσ: εντύπωση μου κάνει που δε σχολιάστηκε αυτό το [I]αυτοπροσβολή[/I] που χρησιμοποιήθηκε από τον υπουργό ανθρωπίνων δικαιωμάτων και παρ’ όλα αυτά συνεχίζουμε να μιλάμε για το πόσο ελευθεριακό είναι το νομοσχέδιο και για δικαιώματα ή μη στη χρήση. :roll:

Και το λες ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ; [-X

Βασικά, κάτι ακόμα…

Συμφωνώ, πάνω-κάτω, με ό,τι λέει η Altered…

Με ποιά λογική, δηλαδή, καθόμαστε και συγκρίνουμε την ηρωϊνη/κοκαϊνη με το χασίσι, -ή χασίς, διορθώστε με- με το αλκόολ και με ο,τιδήποτε άλλο είναι ‘‘επιβλαβές’’ για τον οργανισμό; Και στο κάτω-κάτω, ο καθένας ευθύνεται για τον εαυτό του. Τί να κάνουμε; Να κάνουμε ‘‘ντα-ντα’’ τον ‘‘κακό’’ ναρκομανή, που παίρνει ουσίες; Δεν είμαστε παιδάκια. Είμαστε ενήλικες και κάνουμε αυτό που θέλουμε, για τους λόγους που θέλουμε ή που νομίζουμε. Και, φυσικά, είμαι κατά. Και, φυσικά, κατηγορώ την αδυναμία τους. Και, φυσικά, δε νομίζω ότι υπάρχει άνθρωπος -πλούσιος και μη, άσημος και διάσημος- που να μην αντιμετωπίζει προβλήματα ή που να μην κουβαλάει στην ψυχή του κάτι, που να τον ταλανίζει. Δεν είναι αυτός βέβαια λόγος να το ρίξουμε στις ουσίες. Δε θα κατακρίνω όμως κανέναν, που για τον ψ, χ λόγο δε μπόρεσε να έρθει αντιμέτωπος με αυτά τα προβλήματα.

Όσο για αυτό, που ανέφερε στο τέλος η Altered.

Όσον αφορά λοιπόν τον χαρακτηρισμό [U]αυτοπροσβολή[/U]…πολύ απλά πιστεύω ότι τέτοιες απόψεις είναι αναχρονιστικές για την κοινωνία μας. Δεν είναι προσβολή να παίρνει κανείς ναρκωτικά, δεν είναι ντροπή, δεν τον υποβιβάζει ως άνθρωπο και δεν τον καθιστά κατώτερο από τους άλλους. Τουναντίον, όποιος πιστεύει ή υπαινίσσεται, εν έτει 2011, ότι η χρήση, αλλά και η κατάχρηση, ουσιών(κάθε είδους) υποβιβάζει κάποιον ως οντότητα είναι για γερές μπάτσες. Το θέμα δεν είναι να τους λυπόμαστε ή να τους κατακρίνουμε για τις λάθος επιλογές τους, αλλά να τους βοηθήσουμε με κάποιον τρόπο, ώστε να ξεφύγουν από αυτές και το κακό, που -εν τέλει- προξενούν πρώτα απ’όλα στους ίδιους τους τους εαυτούς και επειτα στην κοινωνία συνολικά.

Silent, κοπελάρα μου, λίγο τα βασικά:

[I][B]προσβάλλω[/B]:1. επιτίθεμαι, κάνω επίθεση εναντίον κάποιου στόχου [SIZE=“3”][B]2. ενεργώ, δρω βλαπτικά, βλάπτω ή κάνω να νοσήσει[/B][/SIZE] 3. φέρομαι κατά τρόπο υβριστικό, μειωτικό απέναντι σε κάποιον ή σε κάτι, θίγω την τιμή, την υπόληψη κάποιου, 4. αμφισβητώ το κύρος, την εγκυρότητα, δεν αποδέχομαι κάτι[/I]

Βρε Altered, τί είπα κι εγώ; Τα ξέρω αυτά… Όταν προσβάλλω κάποιον τον μειώνω, κατά κάποιον τρόπο, τον υποτιμώ, τον θεωρώ κατώτερό μου ή κάπως έτσι τέλος πάντων… Όταν λοιπόν ο άλλος κάνει λόγο για [I]αυτοπροσβολή[/I], δε θεωρεί ότι ο χρήστης με αυτή του την πράξη υποτιμά τον εαυτό του, τον υποβιβάζει κατά κάποιον τρόπο ή του επιτρέπει να τον προσβάλλουν και να τον μειώνουν οι άλλοι; Ή μήπως δεν κατάλαβα καλά; Δεν χρειαζόταν εννοιολογική ανάλυση της λέξης ‘‘προσβάλλω’’… :confused:

Τελικά μερικοί εδώ είναι τόσο ηλίθιοι που οι γερές μπάτσες δε φτάνουν.

Δεν καταλαβαίνω για ποιόν λόγο να το πείς αυτό. Αν δε συμφωνείς με κάτι, θα μπορούσες απλώς να το πείς χωρίς να μας αποκαλείς ‘‘ηλίθιους’’. Αν θες να βριστούμε, κανένα πρόβλημα…ας βριστούμε, αλλά δεν αξίζει τον κόπο τελικά!

Αν θεωρείς ότι κάτι απ’όσα έγραψα είτε εγώ είτε κάποιος άλλος είναι λάθος, ανοησίες και κουραφέξαλα, πρόβλημά σου. Όσον αφορά αυτά που έγραψα, μπορεί να μην το κατάλαβες εσύ ή κάποιοι άλλοι, αλλά είμαι κατά των ναρκωτικών και όχι κατά των χρηστών. Υποχρέωσή μας είναι να τους στηρίζουμε! Αυτό είπα, αν δεν το κατάλαβες -σε περίπτωση που το παραπάνω ‘‘σχόλιο’’ αφορά εμένα προσωπικά.

Άλλωστε κανένας δε μπορεί να μας εμποδίσει να κάνουμε αυτό που θεωρούμε σωστό ή επιθυμούμε να πράξουμε για τον α, β λόγο -όπως ακριβώς και κανένας δε μπορεί να μας απαγορεύσει να γράφουμε την γνώμη μας.
Αν δε σ’ αρέσει, μην μπαίνεις στον κόπο να μας [I]προσβάλλεις[/I], εφόσον δε είμαστε και ηλίθιοι -αδίκως σπαταλάς την ώρα σου να μας απαντάς αφού δε θα καταλάβουμε ούτως ή άλλως!

κανεις μπαμ οτι εισαι ντιπ για ντιπ ασχετος με την μαριχουανα/χορτο/χασισι ε

Εκτιθεσαι.Μιλα για τον Γουοτερς καλυτερα.

2-3 ερωτησεις του διαβολου μονο εχω να κανω γιατι μπλεκουμε αλκοολ κ χορτο στο ιδιο τσουβαλι

[B]
Ποιο ειναι πιο εθιστικο ως ουσια , το αλκοολ/τσιγαρο η το χορτο ?
Ποιοι ειναι πιο πολυ γυρω μας , οι αλκοολικοι/αυτοι που καπνιζουν η οι ‘μπαφακηδες’ ?
Ποσα ατομα πεθαινουν καθε χρονο απο αμμεσα/εμμεσα αποτελεσματα του αλκοολ/τσιγαρου κ ποσοι απο της μαριχουανας ?[/B]

Τεσπα , μεσα στα καλα/συγκροτημενα ποστ , βλεπω εδω μεσα κ απιστευτες [B]μπαλαφαρες[/B]

Συνεχιζουμε.

ps : vangelis εισαι θεος (δεν το λεω ειρωνικα.)

Τι έχει ο Γουότερς;:frowning:

Παρόλα αυτά θα επιθυμούσα να μου σχολιάσετε,λίγο πιο λεπτομερώς,την άποψη σχετικά με τα ναρκωτικά και το (αστικό) κράτος.

Είδα ότι αναφέρθηκε και θέλω όποιος μπορεί,από τα παιδιά που το έγραψαν,να το αναλύσει κάπως παραπάνω καθώς στα μάτια μου φάνηκε πολύ απλοϊκό(που λογικό είναι καθώς κουβέντα γίνεται εδώ και όχι ανταλλαγή δοκιμίων-καταλαβαίνετε πως το εννοώ!)

σταματα, τωρα θα νιωθω τυψεις που σου μιλαω ασχημα.

floydized τι εννοεις? συγκεκριμενα.

Ο Γουότερς είναι γαμώ τα παιδιά. Δεν έχει πάρει ποτέ του ναρκωτικά.

Λάσπες στα μούτρα σας κύριοι.

ντούμπλε.

positive drug story, bitch.

http://www.syrtari.gr/1581/science/lsd/

Πολύ ωραίο άρθρο.

Γενικά υπέροχο blog. Άσχετό αυτό με το θέμα μας, αλλά ψάξτε το έχει όμορφα πράματααα

bump
Έχει πάει κανείς ή έχει κάποιον γνωστό εθελοντή σε ΚΕΘΕΑ; Αν ναι θέλω παραπάνω info. Προφανώς όχι σχετικά με την αίτηση ε.
(δεν ήξερα πού αλλού να το ρωτήσω)

έχω εγώ μία γνωστή!παρεπιπτόντως από σήμερα άρχισα να κόβω το τσιγάρο.Ηδη 12 ώρες άκαπνος και κοντεύω να σαλτάρω