Ναρκωτικά

Δεν νομίζω ότι αυτό θα αποτελούσε λόγο για συσσώρευση χρηστών από άλλες χώρες…Στην πράξη δεν μου φαίνεται εφικτό.Δεν θα τους αφήσει εξάλλου το εκεί κύκλωμα να φύγουν!
Όσο για τη διαπαιδαγώγηση στα σχολεία εννοείται πως αποτελεί το σημαντικότερο θέμα και αυτό θα πρέπει να οργανωθεί και να εξυγιανθεί πάνω απ όλα αλλα και αυτο μού φαίνεται πολύ μακρινό…σχεδόν ουτοπικό!

Σίγουρα δεν θα αντιδρούσα ψύχραιμα …ίσως τώρα τα λέω αυτά επειδή βλέπω την κατάσταση από μακρια αφού δεν εμπλέκομαι άμεσα .
Δεν ελπίζω τόσο στην σταθερότητα του μέσου έλληνα αλλά στη μείωση των κυκλωμάτων.
Πάνω απ όλα μπαίνει το χρήμα και αυτό πρέπει να παλέψουμε!

ωραια. να ξερεις παντως οτι σε μεγαλη βαση δεν ευσταθει αυτο που λες. δες το παραδειγμα των μικρων που ξεκινανε να καπνιζουν. ειναι παρανομο το καπνισμα; οχι. απλα ειναι κατι στο οποιο αντιδρα η κοινωνια, και το μικρο το βλεπει σαν “μαγκια”. αν αποποινικοποιησεις τα ναρκωτικα, τοτε οχι μονο ανοιγεις τις πορτες στα επιδοξα junkia, αλλα και αυξανεις αυτοματως τις οποιες αντιδρασεις μπορει να εχει μεγαλο ποσοστο της κοινωνιας, οι οποιοι ειναι οικογενειαρχες στην πλειοψηφια τους.

αρα μαλλον καλυτερα να πεισεις τον κοσμο οτι δεν ειναι σωστη η χρηση των ουσιων.

Για όλα τα πράγματα υπάρχει ένα πράγμα που λέγεται επιλογή .Πέρα από αυτό υπάρχουν η χρήση και η κατάχρηση. Απλά θέλω να πω ότι το θέμα που έχετε θίξει είναι πολυδιάστατο. Πέρα από αυτό οι ναρκωτικές ουσίες βοήθησαν στο να βγουν μερικοί από τους καλύτερους δίσκους που έχουμε ακούσει,οπότε μάλλον δεν θα ήθελα να εξαλειφθούν. Και για όνομα του θεού μην νομίζει κανείς ότι αρκεί να πάρει ναρκωτικά για να γράψει καλούς δίσκους.

Υ.Γ. To Locomondo είναι γαμώ τα κομμάτια και συμωνώ πως το προ είναι μεγάλο κάψιμο και πως πρέπει να απαγορευτεί με νόμο!

Όντως η νομιμοποίηση θα καταστρέψει το μεγάλο κύκλωμα των εμπόρων αλλά πιστεύω οτι δε θα πετύχει η μείωση της χρήσης ουσιών. Παράδειγμα είναι η Ολλανδία… Συμφωνώ οτι επειδή είναι παράνομα είναι και πιο “ελκυστικά” αλλα σχεδόν πάντα στο απαγορευμένο διστάζεις, έστω την 1η φορά…
Βλέπεις όμως και με το τσιγάρο που είναι νόμιμο οτι δε μειώνετε ο αριθμος των καπνιστών. Συνέχεια κάτι 12χρονα να τρέχουν μ’ενα τσιγάρο. Δε νομίζω οτι οι νομιμοποιήση των Ναρκωτικών θα είναι προς όφελος μας…

Το πρωτο βημα ειναι να μην αντιμετωπιζονται οι χρηστες ως κοινοι εγκληματιες και να λειτουργουν σωστα τα κεντρα αποτοξινωσης…

Επισης καντε τον διαχωρισμο ναρκωτικων (δηλαδη ουσιων που εθιζουν) και ινδικης κανναβης (που δεν εθιζει αλλα καταστρεφει εγκεφαλικα κυτταρα)…

Για μενα δεν μπορουμε να μιλαμε για παρανομια στην περιπτωση της κανναβης και νομιμοτητα στην περιπτωση του τσιγαρου. Αλλα ποιος μπορει να τα βαλει με τις καπνοβιομηχανιες?

Edit: Συμπτωματικα, αυτη τη στιγμη ακουω το Tomb Of The Unknown Junkie των Autopsy…

:thumbup: :thumbup: ούτε να περιφρονούνται
Είχα δει 2 γέρους στο μετρό που βρίζαν έναν χρήστη επειδή είχε έρθει να τους ζητήσει λεφτα. Λέγανε πως καλά είχε πάθει και είχε γίνει έτσι αυτος. Μέσα μου ευχόμουν να μπλέξουν και τα εγγόνια τους για να δουν τί ωραία που είναι η περιφρόνηση…

:thumbup: :thumbup:

Δλδ η ινδική κάνναβη δεν εθίζει ενώ το τσιγάρο εθίζει?

Απλά ρωτάω, γιατί μου φαίνεται περίεργο

Κι εγω τα ιδια με το γερο λεω… Και ΠΟΤΕ δεν δινω, χειροτερο τους κανω… Αν δεν θελαν δεν θα μπλεκαν…

Αν δεν κανω σοβαρο λαθος, οχι δεν εθιζει. Ειναι παραισθησιογονο, ελαφρυ βεβαια δηλαδη επηρρεαζει (και οταν γινεται και καταχρηση καταστρεφει) εγκεφαλικα κυτταρα. Αλλα νομιζω δεν ειναι εθιστικη ουσια, δεν περιεχει νικοτινη, γι αυτο αλλωστε και κοβεται πολυ ευκολα…

Φυσικα και εθιζει, εδω εθιζει η κοκα κολα…

Δεν ειναι ετσι και το ξερεις. Δεν ξερεις τι ιστορια κουβαλαει καθε ανθρωπος πισω του…

Μεσα, συμφνωνω… Αλλα νταξει, οσα προβληματα και να εχεις δεν καταληγεις εκει… Εγω ετσι το βλεπω… Και μαλιστα να ζητιανευεις για να παρεις τη δοση σου… Ειναι καταντια… Στο μετρο ειχαν μπει 2 τυποι, οι οποιοι σερνοντουσαν, βοηθουσε ο ενας τον αλλον να περπατησουν, που λεει ο λογος… Το θεμα ειναι να εχεις δυναμη και να στηρικτεις απο αλλου, οχι απο ουσιες…

Το θεμα ειναι στη δυσκολη στιγμη να ΥΠΑΡΞΕΙ καποιος να στηριχτεις πανω του. Αν δεν υπαρξει, ισως ο δρομος διαφυγης να ειναι η πρεζα…

Το θεμα ειναι οτι πλεον τα παιδια μεγαλωνουν χωρις γονεις λογω των οικονομικων απαιτησεων μιας οικογενειας. Ετσι η επαφη γινεται ελαχιστη και ακομα κι ενα κλασικο προβλημα της εφηβειας μπορει να οδηγησει στα ναρκωτικα. Μην το ψαχνεις, ο βασικος λογος διαδοσης των ναρκωτικων ειναι η αποξενωση απο τους υπολοιπους ανθρωπους…

Και μην πεσεις στην παγιδα μιας λογικης του τυπου “Ναι, κι εγω ειχα προβληματα αλλα δεν πηρα. Αυτοι γιατι παιρνουν?”. Αμα ψαξεις καλα, θα δεις οτι οταν ειχες προβλημα κατι η καποιος (καποιο ερεθισμα δλδ) σου εδωσε τη δυναμη να το ξεπερασεις…

Ειναι και στην προσωπηκωτητα του καθενα… Εγω δεν υπαρχει περιπτωση να στραφω εκει, πχ…

Όχι μόνο αυτό. Το θέμα είναι οτι όταν εθιστούν πλέον δεν έχουν καθόλου δυναμη και αυτοπεποίθηση να αντισταθουν σ’αυτο.

Χεχε, μαλλον δεν προλαβες το edit που εκανα. Συμφωνω οτι ειναι στην προσωπικοτητα και σε πιστευω που λες οτι δεν θα το εκανες. Η προσωπικοτητα σου ομως ειναι απορροια του περιβαλλοντος και των ανθρωπων κοντα στους οποιους μεγαλωσες…

Κανεις δεν γεννιεται με γονιδιο πιθανου πρεζονιου…

Ξερω ατομα που περασαν πολυ περισσοτερα απο π.χ. ενα διαζυγιο γονιων(περιπτωση που επισης ξερω και επεσε στα ναρκωτικα) και οικονομικα προβληματα και δυσκολα παιδικα χρονια και ελλειψη στηριξης απο γονεις και φιλους και δεν στραφηκαν εκει. Και πραγματικα τους θαυμαζω γιατι ειναι καθαρα θεμα ψυχικης δυναμης κατ’εμε κι οχι του αν εχεις καποιον να στηριχτεις, να στηριχτεις στον εαυτο σου στην τελικη. Τα ναρκωτικα θα σου λυσουν το προβλημα; Ο ευκολος δρομος ειναι και τιποτα παραπανω.
Για να μην μιλησουμε βεβαια για ανθρωπους που εχουν χρηματα και παιρνουν κοκα π.χ. απλα επειδη μπορουν…

τα περισσοτερα τα εχετε πει!
αυτο που θελω να πω εγω ειναι για τα ναρκωτικα στο ροκ κ γενικα στην μουσικη.
τα ναρκωτικα στην μουσικη πρωτα μπηκαν απο αναγκη κ μετα εγιναν τορπος ζωης!
τι θελω να πω! σκεφτητε οτι ο Hendrix(τυχαιο παραδειγμα) το 1968 εκανε κοντα στις 250 διπλες συναυλιες παρακαλω! για να ανταπεξελθει σε ολα τα Live κ να ειναι παντα στη τσιτα επρεπεν ντοπαριστει! να παρει την κοκα του για να μπορεσει να κρατηθει στη σκηνη δλδ! γοατι αμα βαλεις 250 διπλες συναυλιες σε 365 μερες μαζι με τα ταξιδια ειναι ΓΑΜΙΣΕΤΑ! αρα αφου μαστουρωνανε για να ειναι στην τσιτα μετα τον live ηταν σε μια τρελη υπερενταση! ηθελαν ομως να κοιμηθουν. κ πως το κανανε αυτο? πολυ απλα βαρβιτουρικα χαπια…
κ ετσι πηγαινε καθε μερα!
επισης η ηρωινη μοιραστικε απο την CIA με σκοπο να αφανισει τους χιππιδες! μετα το Woodstock ειχαν φοβηθει αρκετα γιατι κ ολο πολλαπλασιαζονταν οχι μονο στη αμερικη αλλα κ παγκοσμιος!

Αυτο που ελεγα, οτι τα περασανε αλλοι στη ροκ και στη μουσικη γενικοτερα με σκοπο να σταματησει ολο αυτο το κινημα που υπηρχε…