Νύχτες Πρεμιέρας

[B][FONT=“Palatino Linotype”][SIZE=“2”]25.09.07: Αυτά είναι…

http://www.aiff.gr/article.asp?catid=11913&subid=2&pubid=64296[/SIZE][/FONT][/B]

…κι αυτά βεβαίως βεβαίως…http://www.aiff.gr/summary.asp?catid=11920

η προπώληση ξεκίνησε σήμερα

εγώ ήδη πήρα τίκετς

Ελα ρε δεν ηξερα οτι θα προβαλει το Get Thrashed!!!Εννοειται οτι φυγαμε!!!και για grindhouse αφιερωμα!!!
οπως και καμια ταινια του Μαξ Οφιλς και καμια απο το Μετα Τα Μεσανυχτα.
προγραμμα εχει βγει?

τη Δευτερα το Get Thrashed!!!ολοι οι μεταλλαδες βουρ στο Απολλον!!!

Υπάρχουν ένα κάρο μικροθρεντ για νύχτες πρεμιέρας και είπα αφενός να μην ανοίξω καινούριο για 2-3 ποστς, αφετέρου να αναστήσω αυτό που δεν έχει νούμερα επάνω (13 χρόνια πριν λέει το 2007, τειναυταρε).

Εικοστές έκτες Νύχτες Πρεμιέρας το λοιπόν, 23/9 - 4/10

Εν αναμονή του νέου προγράμματος με προβολές αποκλειστικά σε θερινές αίθουσες μετά την αναστολή λειτουργίας των κλειστών κινηματογράφων, σημειώνω ειδικότερα κάποιες ταινίες μουσικού περιεχομένου.

Δύο τρελαμένα με το ροκ εν ρολ αγροτόπαιδα από την Ουαλία, μετά την απόρριψή τους από τον θρυλικό παραγωγό των Beatles, Τζορτζ Μάρτιν, αποφασίζουν να μετατρέψουν την οικογενειακή φάρμα τους στο πρώτο στούντιο-πανδοχείο στον κόσμο. Και για όσους απορούν ποιος σοβαρός μουσικός θα δεχόταν να ηχογραφήσει πλάι σε άλογα και αγελάδες, ακούστε τον Ozzy, τον Ρόμπερτ Πλαντ, τους Simple Minds, τους Stone Roses, τους Oasis, τους Hawkwind, τους Coldplay, τους Manic Street Preachers, τους Charlatans και άλλους να σας διηγούνται την απίστευτη διαδρομή ενός στούντιο που για περισσότερα από 50 χρόνια συνέδεσε το όνομά του με εμβληματικά τραγούδια και άλμπουμ της σύγχρονης μουσικής.

Την ημέρα της πρώτης στα χρονικά συναυλίας των Iron Maiden στην Κολομβία, δύο πιτσιρικάδες metalheads περιπλανούνται στα σοκάκια της Μπογκοτά. Λίγες ώρες πριν το όνειρό τους γίνει πραγματικότητα, μια συμμορία τους κλέβει ό,τι πολυτιμότερο διαθέτουν: τα εισιτήρια για να δουν το αγαπημένο τους συγκρότημα. Από το ασταμάτητο headbanging μέχρι τις κοπάνες απ’ το σχολείο και από τα πρώτα ερωτικά σκιρτήματα μέχρι τη γλυκιά μελαγχολία της εφηβείας, το ντεμπούτο του Μαουρίσιο Λέιβα Κοκ αποτελεί ένα συστημένο γράμμα αγάπης στα παιδικά χρόνια κάθε μεταλά που κάποια στιγμή τραγούδησε αλαφιασμένος «live to fly, fly to live, aces high».

(detroit rock city με maiden φάση? ;p)

Για την αυτοκρατορική θέση και κεφαλαιώδη σημασία της Μπίλι Χόλιντεϊ στην ιστορία της μουσικής έχουν γραφτεί πολλά. Για την ταραχώδη και τραγική ζωή της, όμως, τα ερωτηματικά παραμένουν άφθονα μέχρι σήμερα. Τις απαντήσεις επιχειρεί να δώσει τώρα ένα πολύτιμο ντοκιμαντέρ, αντλώντας από αμέτρητες ώρες ηχογραφημενων συνεντεύξων με στενούς φίλους και σπουδαίους συνεργάτες της (όπως ο Κάουντ Μπέισι και ο Τόνι Μπένετ), οι οποίες αποκαλύπτονται για πρώτη φορά, από σπάνιες εξομολογήσεις της ίδιας της Lady Day και από θεσπέσιο αρχειακό υλικό που προκαλεί ανατριχίλες, συλλαμβάνοντας κάτι από το συγκλονιστικό ερμηνευτικό της μεγαλείο.

Στο δεύτερο μισό της δεκαετίας του '70 μια αναρχική κολεκτίβα Βρετανών καλλιτεχνών μετατράπηκε σε πιονέρος της industrial μουσικής και σε βομβιστής των συντηρητικών ηθών. Με τη μουσική της τρομοκρατία και τη μηδενιστική της στάση αψήφησε κάθε ταμπού περί σεξ, βίας, πορνογραφίας και υπέρβασης των ορίων, οδηγώντας έναν σοκαρισμένο πολιτικό της εποχής να τους χαρακτηρίσει «κατεδαφιστές του πολιτισμού». Αυτή είναι η ταραχώδης ιστορία των Throbbing Gristle, όπως την διηγούνται για πρώτη φορά σε κάμερα οι ίδιοι, μεταξύ των οποίων, φυσικά, και το πρόσφατα εκλιπόν μέλος τους, Genesis P Orridge.

Ένα κινηματογραφικό συνεργείο διασχίζει την Αγγλία με στόχο να ξετυλίξει το μυστήριο πίσω από έναν δίσκο που κυκλοφόρησε 32 χρόνια πριν και του ανθρώπου που τον συνέθεσε. Προσωπικό και ιδιάζον (ακριβώς όπως αρμόζει σε μια αντισυμβατική βιογραφία του ηγέτη των Talk Talk, Μαρκ Χόλις), το «In a Silent Way» εξετάζει με σεβασμό όσα άφησε πίσω της μια άκρως εσωστρεφής ιδιοφυΐα, από την αναγέννηση της new wave μέχρι τη θεμελίωση του post rock και τις στοιχειωμένες ηχογραφήσεις του αριστουργηματικού «Spirit of Eden».

5 Likes

Χελλοου

5 Likes

Χαμός στο ίσιωμα, θα μελετηθεί το σκ και θα πέσουν προτάσεις από βδομάδα (αν κ ήξερα καιρό τώρα τα μεγάλα χαρτιά)

Ραντεβού στις αίθουσες οι γνωστοί - άγνωστοι :wink:

4 Likes

:astonished:
Holy mountain

1 Like

Πειτε καμια ιδεα…
Η Θεωρια του Συμπαντος και η των Birthday Party ψηνουν πολυ.

1 Like

Φαίνονται δυνατά κι αυτά:

Με πρώτο πέρασμα, οι παλιατζούρες/κλάσικς είναι ισχυρός πόλος έλξης. Dead Ringers, Out Of The Blue, Short Cuts (!!), Kiss Me Deadly, Ms .45, Blood and Black Lace, Contes Immoraux, The Shout, Variety είναι επιλογές που δεν χάνεις.

Μετά βλέπω Θεωρία του Σύμπαντος και Royal Hotel που είπαν οι συμφορουμίτες από πάνω, το ντοκυμανταίρ για Μέκας, νέος Τσεϋλάν, νέος Σκορσέζε, Dream Scenario, All of Us Strangers και φυσικά ΑΛΑΝΤΙΝ.-

Για να δούμε αν φέτος θα καταφέρω να πάω Νύχτες Πρεμιέρας, λοιπόν :stuck_out_tongue:

1 Like

Θα παιχτεί το The Boy and the Heron την τελευταία μερα…!!!

Ποτε ανοίγουν τα ticket ξερουμε;

Για το συγκεκριμένο, Παρασκευή 22/09 (σήμερα δηλαδή) στις 12.00 μμ. στο https://www.megaron.gr

1 Like

Και για πέιτε, πώς αγοράζεις εισιτήρια, πατάω και λέει βάλε κωδικό…?

image

Επτασφράγιστο μυστικό το κρατάτε? Ενιουει, μάλλον δεν είχαν ανοίξει ακόμη για τους πλεμπαίους όταν το είδα, πήρα τώρα 2 εισιτήρια για τη θεωρία του σύμπαντος για Τρίτη 3 Οκτωβρίου αφού Δευτέρα γιοκ.

Προτιμάω Δευτέρα, αν κάποιος ενδιαφέρεται για ανταλλαγή ας μου πει να κάνουμε τράμπα

Πρωτα θα βγάζουμε εισιτήριο για το The Boy and the Heron και μετα θα σου πουμε… :joy:

Εγω δεν εχω δοκιμασει ακομα να βγαλω…

Ανοιξαν χθες στις 12 το μεσημερι. Δυστυχώς μπορεσα να μπω νωρις το απογευμα…και ειχαν εξαντληθει :frowning:

1 Like

Δυστυχώς δύσκολα θα προλάβω πάνω από 10 ταινίες φέτος, ακόμα καλά καλά δεν έχω δει το πρόγραμμα αναλυτικά

So far, κυρίως Ειδικές Προβολές έχω κλείσει:

Στιγμιότυπα - Robert Altman
Goodbye Dragon Inn - Tsai Ming-liang
Αισθηματίες - Νίκος Τριανταφυλλίδης
Twilight - György Fehér

και μετά
The sound of Cologne (μουσικό ντοκιμαντέρ)
Playland - Georden West

ενώ έχασα το εισιτήριό μου για την Τελετή Λήξης και νέο Miyazaki εντελώς μαλακωδώς και είμαι ακόμα ξενερωμένος

3 Likes

Aυτό πρέπει να είναι ταινιάρα από κάποια τρέηλερ που έχω δει. Αστυνομικό μυστήριο με φωτογραφία αλά Bella Tar. Μακάρι να περάσει κάποια στιγμή και από Σαλόνικα.

2 Likes

Πήγα να το γράψω σαν σχόλιο εδώ, αλλά είδα ότι έγραψαν το ίδιο και στο δελτίο τύπου του φεστιβάλ: Twin Peaks meets Bella Τar η φάση, οπότε ναι, μακάρι να περάσει και από Σαλόνικα κάποια στιγμή γιατί αξίζει να το δουν όλοι οι φίλοι του παραπάνω συνδυασμού -το είχα δει παλιά και εγώ μια φορά, κακή κόπια, δύσκολες συνθήκες αλλά το θυμάμαι ακόμα αρκετά ζωηρά.

2 Likes