Ο Ιωαννίδης Υφυπουργός Αθλητισμού!

γαυρος ειναι ο ιωαννιδης απο τα γενοφασκια του…:frowning: :frowning: :wink:

η κυβέρνηση δεν νομίζω ότι έχει κάποιον καταλληλότερο,αλλά όχι και να χαίρομαι που αναλαμβάνει υπουργείο…

Χμ καλα.Εγω συνεχιζω να πιστευω αυτο που ειπα.Ισως να ειμαι και λαθος.

Παντως με τον μπασκετικο Αρη συνεχιζει να ασχολειται,αν και δεν βγαινει μπροστα για να φανει.

Θεωρητικά μπορεί να κάνει έργο, γιατί τον ερασιτεχνικό αθλητισμό τον ξέρει καλύτερα από όλους τους βουλευτές εκεί μέσα. Ίσως επιτέλους μπει και σοβαρό μάθημα γυμναστικής στα σχολεία με βιβλίο και το οποίο θα διδάσκει στα παιδιά έναν πιο αθλητικό τρόπο ζωής. Επιπλέον, όντας άνθρωπος που διάφορα προβλήματα τα ξέρει εκ των έσω (στήριξη ομάδων σε χούλιγκαν για παράδειγμα), δε νομίζω να υποπέσει σε τόσα λάθη όσο άλλοι υπουργοί.

Τέλος, την εκλογή του τη στήριξε στη φήμη του ως άνθρωπος του αθλητισμού και όχι σε υποσχέσεις στους ΠΑΟΚτζήδες ή στους Βάζελους όπως άλλοι υπουργοί αθλητισμού. Θα είναι λίγο πιο προσεκτικός στις κινήσεις του και λιγότερο προκλητικός στο κοινό αίσθημα.

Αυτά μου ήρθαν πρόχειρα στο μυαλό… (Δε ξέρω πόσα από αυτά έχει σκεφτεί ο Ιωαννίδης όμως :p)

Ποτέ δεν τον πήγενα ούτε ως κόουτς ούτε ως προσωπικότητα.Και για το πρώτο έχω ως παράδειγμα το πως κατέφερε να κάνει μια Ελλάδα με καλούς παίκτες να αποτύχει εντελώς παίζοντας βαρετότατο μπάσκετ.Όσο για τη θέση στο υπουργείο…μπορούσε να είναι και χειρότερα…

Αντιπαραδείγματα όμως έχουν να σου αντιπαραθέσουν άπειρα οι οπαδοί του Ολυμπιακού και του ¶ρη…

Θέριε, θύμησέ μας πόσα πρωταθλήματα πήραμε αήτηττοι! :stuck_out_tongue:

ξεχνάς όμως ότι αυτός ανέδειξε τον Διαμαντίδη πριν από οποιονδήποτε άλλον… Τότε ο Διαμαντίδης έπαιζε ακόμα στον Ηρακλή όταν τον πρωτοφώναξε στην Εθνική. Επίσης οι παίκτες που είχε τότε δεν είχαν τις εμπειρίες που έχουν τώρα. Ο Παπαλουκάς για παράδειγμα έπαιζε ακόμα στον Ολυμπιακό. 5ους μας έβγαλε και φέτος βγήκαμε 4οι. Και πάλι δεν είναι λίγο πράγμα…

Είναι διαφορετικές οι απαιτήσεις,στους συλλόγους μετράνε και πράγματα όπως η φήμη της ομάδας,πράγμα που στις εθνικές δεν υσχίει τόσο,πέρα των Η.Π.Α. και Σερβίας.

Για να το ξεκαθαρήσω από τώρα πάντως,δεν είπα ότι δεν είναι καλώς κόουτς,αλλά ότι δεν είναι και θεός,και ειλικρινά δεν πιστεύω να κάνει και κάτι τόσο σημαντικό στο υπουργείο.Χρησιμοποίησε τη φήμη του καθαρά για να κερδίσει τη θέση.

Δεν έχεις άδικο,αλλά ειδικά για αυτή τη διοργάνωση στάθηκε εμπόδιο για να υπάρξει καλό κλίμα στην ομάδα.Αυτό λένε και παίκτες,π.χ. ο Κακιούζης-και μου φένετε αρκετά τίμια προσωπικότητα για να τον πιστεύσω,σε σχέση με τον Ιωαννίδη-.

Και η Μερκούρη τη φήμη της είχε χρησιμοποιήσει, αλλά μια χαρά υπουργός πολιτισμού ήταν :wink:

Μιλάμε για 2 διαφορετικές περιπτώσεις.Διαφορετικοί χαρακτήρες,σε άλλους τομείς και με διαφορετικούς στόχους.

Αλλά επειδή κάθε άλλο παρά ειδικός στη πολιτική είμαι,πέρα του ότι με εκνευρίζει ως προσωπικότητα,ελπίζω να με διαψεύσει και να δείξει ότι μπορεί να καταφέρει πράγματα.Απλά όσες φορές τον έχω ακούσει να μιλάει για διάφορα θέματα,δεν μου έκανε θετική εντύπωση ο τρόπος που προσέγγιζε τα πράγματα.

Ξεχνάτε τι παίκτες είχε ο Άρης του Ιωαννίδη???
Η Εθνική του 2003,αναλογικά με τους παίκτες και τη βαρύτητα που είχε,έκανε πολύ κακό ευρωμπάσκετ…Κυρίως,έπαιξε ένα πράγμα που έμοιαζε με μπάσκετ,όπως και η ΑΕΚ σε εκείνο τον τελικό με την Κίντερ το 98…
Σαν κόουτς,είχε τα καλά του,σίγουρα,αλλά και πολλά μειονεκτήματα ο ξανθός…Οι πολλές διαμάχες του,σίγουρα,δεν είναι στα θετικά του (τώρα μού ήρθαν αυτές με Φάνη και Κακιούζη).
Για την πολιτική του θέση,προανέφερα ότι ΔΕΝ ξέρει να σχηματίσει μια σωστή πρόταση,αλλά δεν υπάρχει και κάτι καλύτερο στην κυβέρνηση

:frowning:

Τελος παντων, τοσο καλοι ειναι οι αλλοι υπουργοι ωστε ν’αναλωνομαστε στην κουβεντα για τον Ιωαννιδη? Οποιος και να βγει υφυπουργος αθλητισμου το μονο που θα κανει θα ειναι να γλειφει και να βοηθαει τις ομαδες.

Ναι βγάλτε μας τώρα και μέτριο προπονητή των Ιωαννίδη να τρελαθούμε τελείως.

Βασικά κάνετε ένα λάθος. Κρίνετε τον Ιωννίδη με βάση τα τελευταία 1-2 χρόνια της προπονητικής του καριέρας. Οκ, δεν ήταν και τα καλύτερα, αλλά μέχρι να φτάσει εκεί, όποια ομάδα και αν αναλάμβανε την έφτανε στην κορυφή. Εδώ πήρε μια ΑΕΚ και την πήγε τελικό Ευρωλίγκας, πλάκα κάνουμε; (ε, τι και αν δεν έπαιξε καλά στον τελικό; ). Πήρε το '91 τον 8ο Ολυμπιακό και σε 1 χρόνο τον πήγε τελικό πρωταθλήματος, και την επόμενη χρονιά τον έκανε πρωταθλητή και για ένα στραβό σφύριγμα έχασε την πρόκριση στο Final-4 της Αθήνας.

Ο Ολυμπιακός του '94 με Φασούλα, Τάρπλεϊ, Πάσπαλι, Σιγάλα, Μπακατσία είναι για μένα η κορυφαία ομάδα που έχει περάσει ποτέ από την Ελλάδα.

Επίσης ήταν από τους λίγους προπονητές που μπορούσαν να “μάθουν” μπάσκετ στους παίκτες. Ο Σιγάλας πχ, δεν ήταν τίποτα το φοβερό και ούτε ταλέντο είχε όταν πήγαινε από τον Παπάγου στον Ολυμπιακό. Τελικά κατέληξε να θεωρείται ο κορυφαίος αμυντικός στην Ευρώπη στα μέσα των 90’s.

μη ξεχνάς και το δεύτερο πέρασμα από τον Ολυμπιακό. Δίχως λεφτά, δίχως παίκτες της προκοπής μας έβγαλε πρώτους στην κανονική διάρκεια της σεζόν. Οι μπασκετικοί μιλούσαν για θαύμα…

Χμ αυτο το λες επειδη εισαι γαυρος.:stuck_out_tongue:

Η ομαδα που για 100 αγωνες σερι(4 χρονια και κατι :–) παρεμενε αηττητη στην Ελλαδα δηλαδη τι ηταν?

Edit: (Προφανώς μετά τον Άρη του '88-'89) :stuck_out_tongue:

Koυφαλιτσα.:lol:

Οκ ο Ιωαννιδης δηλαδη ειναι μετριος προπονητης.Αλλα ολως τυχαιως οπως ειπαν και οι παραπανω,οποια ομαδα επαιρνε (με εξαιρεση την Εθνικη,που ηταν ενα τσουρμο αχαρο με τον Τσακαλιδη να παιρνει την μπαλα και να βαραει συνεχως απο τα 3-4 μετρα τουβλα) ολως τυχαιως την εφτανε πολυ ψηλα.
Ηταν αυστηρος,κομπλεξικος,μαλωνε συνεχως,επρεπε να γινεται παντα το δικο του και αλλα πολλα.
Αλλα οχι και δεν ηταν καλος προπονητης.

Δεν ήταν μέτριος κόουτς ο ξανθός…αλλά όχι και η…προπονητάρα που πολλοί νομίζουν…Ο σωστός κόουτς άλλωστε προσαρμόζεται στις συνθήκες και στις απαιτήσεις κάθε μπασκετικής εποχής…και ο ξανθός δεν το κατάφερε αυτό,για αυτό άλλωστε και τα τελευταία του προπονητικά χρόνια δεν κατάφερε τίποτα.
Όσο για την καλύτερη ομάδα που έχει περάσει από ελληνικά παρκέ,πέρα από τον μέγα Άρη τότε,υπάρχει και μία που πήρε ευρωπαϊκά ε…δηλαδή αυτή του 2000 του ΠΑΟ ή αυτή του 2002 με ευρωπαϊκό με κόντρα διαιτησία στο σπίτι του φαβορί τι ήταν?:-k :-k :-k :-k :-k

+10.000.000:)
Kαλό είναι να μην ξεχνάμε το μπάσκετ που είδαμε από εκείνη την ομάδα.
Και επειδή είδαν να γκρινιάζουν κάποιοι Αρειανοί εδώ, εντάξει παιδιά είχατε Γκάλη-Γιαννάκη, αλλά οι ψηλοί σας εκείνης της εποχής δεν μπορούν να συγκριθούν με Φασούλα, Τάρπλεϋ, Τάρλατς.

Ελα μωρε τωρα δεν υπαρχει μπασκετ και το παρατησε ο Κοκκαλης και, και ,και…

On topic: Ο Ιωαννιδης ειναι μετα το Ρενεσες ο μεγαλυτερος λουζερ στην Ευρωπη.