Ο Ιωαννίδης Υφυπουργός Αθλητισμού!

Καταρχην μην το λετε Γκαστονε, δεν ισχυει και δεν γουσταρει και αυτος να τον λενε ετσι. Αν εισαι προπονητης με τοσα Final 4 και δεν εχεις εστω μια κουπα τι να πω. Η ομαδα σου ειχε 8 λεπτα να βαλει καλαθι σε τελικο δεν τους αφυπνισες ??? Βασικα ο Ξανθος πιστευω οτι οσο καλος προπονητης και αν ειναι αλλο τοσο κομπλεξικος ειναι. Παναγιες φαπες χαστουκια σε παιχτες μπουκαλια… για ψυχιατρειο!!!

1995: Ντερμπι στο ΟΑΚΑ με νικη του Παναθηναικου. Οι παιχτες του ΟΣΦΠ ειχαν μπει στο πουλμαν και μπαινει τελευταιος ο Ιωαννιδης ο οποιος με το που βλεπει μπροστα του τον Ταρλατς τον αρχιζει στις φαπες και στα μπινελικια.
Ο Ξανθος βολευτηκε στην βουλη και εξασφαλιστηκε!!! Πανε οι παγκοι. Στο συγχρονο μπασκετ αν ηταν σε ενα παγκο ποσο καλα θα στεκοταν αραγε ??? Σιγουρα θα εχετε και εσεις τις αμφιβολιες σας.

Οσον αφορα αυτο που λες για ομαδα 8 παιχτων στην οποια οι δυο ειναι Γιαννακης καο Γκαλης σου θυμιζω οτι το 1996 επαιζαν στον Πρωταθλητη ευρωπης Παναθηναικο οι Βαγγελης Βουρτζουμης και Τζανης Σταυρακοπουλος και επαιρναν αρκετο χρονο συμμετοχης. Αντικειμενικα οσο καλα και αν επαιξαν τοτε δεν ηταν τιποτα παιχταραδες.

Άντε πάλι.
Δηλαδή απαγορεύεται να γίνει κάποιος βουλευτής;
Ο άνθρωπος άφησε την προπονητική μετά από σχεδόν 20 χρόνια. Και επαναλαμβάνω: Σε όλα τα χρόνια ήταν πρωταγωνιστής. Και μέσα σε αυτά το μπάσκετ άλλαξε πολλές φορές. Οπότε ναι, δεν είμαι σίγουρος αφού είναι υποθετική συζήτηση, αλλά δεν το αποκλείω καθόλου αν συνέχιζε να ήταν και τώρα επιτυχημένος.

Δεν είπα ότι είχε ο Άρης 8 παίκτες, αλλά ότι πέραν των δύο, δεν είχε δα και την Ντριμ Τιμ. Αυτό εννοούσα.
Αλλά και από την άλλη, ο Βουρτζούμης και ο Σταυρακόπουλος (ο οποίος παρεμπιπτόντως στην Α2 είχε μέσο όρο 30κάτι πόντους πριν πάει Α1) έπαιζαν ελάχιστα στα σημαντικά ματς. Κι αυτό γιατί το '96-97 το μπάσκετ ήταν τόσο διαφορετικό που σε κάθε ματς ουσιαστικά έπαιζαν οι 5 βασικοί και υπήρχαν 2-3 για να δίνουν ανάσες. Καμία σχέση με τώρα που αν θες να πας μπροστά πρέπει να έχεις 12άδα παικταράδων και να κάνεις συνεχώς ροτέισον.

Ο Ιωαννίδης είχε τον τρόπο του, μπορεί να ήταν βίαιος, να έβριζε, να είχε προκαταλήψεις, αλλά κέρδιζε…οπότε εδώ τελείωνουν όλα.

Όσο για τον Γκαστόνε ( :stuck_out_tongue: ), προφανώς και δεν είναι κανένας τυχαίος. Κι εγώ μέσα στους 5-6 κορυφαίους προπονητές τον θεωρώ. Όμως αν σκεφτείς πως πήρε τα Ευρωπαϊκά του '92 (τρίποντο Σάσα Τζόρτζεβιτς) και του '94 (μπλακ άουτ Ολυμπιακού) και πολλά άλλα σκηνικά ε… μια τύχη την έχει!

δηλαδή, αν ο Γκαστόνε ήταν υπουργός αθλητικών, θα το προτιμούσατε? Έχω μπερδευτεί ειλικρινά. Τι σχέση έχει ο Γκαστόνε με την όλη υπόθεση?

Κολλάει στο ότι οι αμπαλοάμπαλοι Βάζελοι ήθελαν να μας πουν ότι ο Γιάνναρος δεν ήταν καλός αλλά είχε καλές ομάδες. Και βεβαίως απάντησα πως ο Γκα… εεε ο Ζέλικο δεν είχε δα και τίποτα ομαδούλες!!! :lightsabre:

Εμ έτσι είναι, οι Βάζελοι έμαθαν τι θα μπει μπάσκετ λόγω του Ντομινίκ και πάνε να μας τη βγουν τώρα σε μας τους πάλιουρες. :lol: :stuck_out_tongue: Ου ρε!

o Ζοτς είναι το παράδειγμα του πραγματικά επιτυχημένου προπονητή.
Ε,όχι και πάντα κέρδιζε ο ξανθός:lol: :lol:
Μόνο τον ημιτελικό με την ΑΕΚ θυμάμαι που είχε πέσει κάτω8O και χτυπιόταν,σκίστηκε το παντελόνι του και τσακώθηκε με τον Φάνη…:lol:
Δεν υποστηρίζω ότι είναι μέτριος.Αλλά δεν μπορώ να πάρω στα σοβαρά προπονητή που βρίζει παίχτες και συμπεριφέρεται έτσι.Μαθήματα παραδίδει ο δράκος πχ,ο οποίος αναγνωρίζεται από όλους.
Τελευταίο σπουδαίο κατόρθωμα του ξανθού ήταν η νίκη σε ημιτελικό final four το 98…Αν και τότε,δεν είχε πάρει κούπα.Έχοντας καριέρα προπονητή εώς το 2003,ο τελευταίος του τίτλος ήταν το 96…
Στο…Ιωαννιδίστικο και αλα Μάλκοβιτς μπάσκετ,ναι,ήταν καλός ο ξανθός.Όταν άλλαξαν τα πράγματα,κάπου χάθηκε…αυτά για τον προπονητή ξανθό,όχι για το βουλευτή.
Να αναφέρω ξανά,ότι ήταν στην εθνική και στο δίλημμα εθνική ή βουλευτής,διάλεξε τη βουλή…Αυτό για μένα τουλάχιστον,λέει πολλά.:wink:

Καλά, άσε, τότε με το Φάνη ήταν καραγκιοζηλίκια των αδελφών πάλι. Γκιμι ε μπρέικ!
Θα θυμίσω έναν αγώνα μόνο.
2000: Ο Θρύλος τότε με Βασίλη Σούλη κτλ, “Υπερομάδα” ο Βάζελος και με ψηλά τη μύτη όπως πάντα πιστεύατε πως θα μας κερδίζατε πάνω από 35 πόντους (ΜΟΥ ΧΑ ΧΑ ΧΑ) στο ΟΑΚΑ που παίζαμε.
Ήρθε ο Ιωαννίδης με τα παικτάκια και σας το έκλεισε το σπίτι και έτσουζε μετά για 6 μήνες. 8)

Λοιπόν ας το λήξουμε εδώ. Ο Ιωαννίδης είναι ο κορυφαίος Έλληνας προπονητής έβερ και ελπίζουμε ως υφυπουργός να προσφέρει αρκετά στον πολύπαθο αθλητισμό μας.
ΤΕΛΛΛΟΣ!

δηλαδή εγώ στο δίλημα Μηχανολογός στη Dassault και βουλευτής που τον εμπιστεύεται κόσμος για να λαμβάνει μέρος στις αποφάσεις αυτής της χώρας και στο μέλλον της, να προτιμήσω να φτιάχνω αεροπλανάκια στη Dassault?

Κάνε ό,τι θες. Εμείς για τον Ιωαννίδη μιλάμε εδώ. :stuck_out_tongue:

εγωιστές… :bleh:

Έχεις να παίξεις σε final four από το 99.
Έχεις να πάρεις πρωτάθλημα από το 97.
Έχεις να πάρεις κύπελλο από το 02.
Τέλλλος.
:lol: :lol: :lol:

τη θυμάμαι τη δίκαιη και καθαρή ήττα τότε μέσα στο ΟΑΚΑ.θυμάμαι και τους τελικούς που έπαιξε εκείνη τη χρονιά ο ΠΑΟ,σε αντίθεση με τον ΟΣΦΠ του ξανθού που έχει να επιδείξει μια νίκη στο ΟΑΚΑ αντί για δυο κούπες κι ένα χαμένο τελικό κυπέλλου.
Καλά,ναι,σίγουρα διαφωνούμε,αλλά ο δράκος είναι παραπάνω…2 φορές τέταρτη την εθνική σε ευρώπη,1 φορά τέταρτη στον κόσμο,πρωτάθλημα ευρώπης και δεύτεροι στον κόσμο.Άσε που αν δεν είχατε τα συμβόλαια με την ευρωλίγκα,το Μαρουσάκι του δράκου θα έπαιζε για 2-3 χρόνια κείθε.
Διαφωνούμε,έχω δίκιο,τέλος.ω ρε.:slight_smile:

Κλασικός μισαλλόδοξος βάζελος. [-X
Για τις εποχές Ιωαννίδη μίλησα και μου αρχίζεις τα final four και τα κύπελλα. :roll: Εντάξει το είπαμε, είστε καλύτεροι…
Άντε τέρμα. 8)

Όταν όμως έβλεπε μπάσκετ όλη η κοινωνία, εμείς σαρώναμε τις κούπες…ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ

ήταν καλύτεροι. Από φέτος θα είμαστε πάλι εμείς… (emoticon με γυαλιά ηλίου και είμαι και πολύ μάγκας να 'ούμε)

Βασικα τοτε πηγαν μεχρι ημιτελικους πλει οφ και σταματησαν στον ΠΑΟΚ (που δεν ειχε πετζα και Σβι Σερφ) του Κωστα Φλεβαρακη με 2-0. Ειχαν παει και μια πανωλεθρια στα τελευταια ματς της κανονικης περιοδου στο Αλεξανδρειο απο τον Αρη. Τοτε ηταν λιγο μετα τις μερες του Πασχα και ο Ιωαννιδης ειχε ορωταγωνιστησει σε ενα σποτακι του υπουργειο Μεταφορων και συγκοινωνιων για τα ατυχηματα με σκοπο να οδηγουν πιο προσεχτικοι οι οδηγοι. Εδινε και καλα οδηγιες για την οδηγηση με στυλ Time Out και ετσι. Εκεινες τις μερες πειραζαμε τους γαυρους με αυτο το σποτακι.

Cozy: Μολις αρχισαμε εμεις τις κουπες σταματησαν να βλεπουν μπασκετ οι γαυροι γιατι δεν εβλεπαν πια χαρες αντε μην μιλησω τωρα…

Από το sportime

…Στο δεύτερο σκέλος της διάζευξης (σε αυτό το «another») ανήκει και μια ιστορία που τη διηγούνται ακόμη στα καφενεία της Θεσσαλονίκης οι σημερινοί εξηντάρηδες…

Πριν από καμιά σαρανταριά χρόνια η Γεωπονική στην οποία σπούδαζε (αργότερα έβγαλε και τη Βιομηχανική, τουτέστιν διαθέτει δύο πανεπιστημιακά πτυχία!) αντιμετώπιζε στον τελικό του πανεπιστημιακού πρωταθλήματος την (τότε) ΕΑΣΑ που είχε στις τάξεις της τη μισή Εθνική Ελλάδος!

Μια εβδομάδα πριν ο πολυμήχανος «ξανθός» άρχισε να παίρνει σβάρνα τα φοιτητικά καφενεία και όπου έβλεπε παίκτες της ομάδας της ΕΑΣΑ διαλαλούσε: «Την Πέμπτη θα σας διαλύσουμε. Την Πέμπτη θα πεθάνετε» κ.ο.κ…

Πήγαν οι λεβέντες της ΕΑΣΑ την Πέμπτη στο ανοικτό γήπεδο της ΧΑΝΘ και τι να δουν; Τον «ξανθό» να τους περιμένει με ένα σαρδόνιο χαμόγελο και ένα μεγάλο κύπελλο στα χέρια…

Ο τελικός ήταν να γίνει Τετάρτη, η ομάδα της ΕΑΣΑ δεν εμφανίστηκε και η Γεωπονική είχε πάρει το πρωτάθλημα άνευ αγώνος!

Την ιστορια που λες την εχω ακουσει και γω.Εσκασα στα γελια :lol:
Μεγαλη κουφαλα.

Σαν προπονητής είχε δυνατότητες, αλλά έχανε το προφιλ του λόγω χαρακτήρα. Σαν υφυπουργός, δεν νομίζω να έχει καμμία διαφορά από τον Ορφανό. Και οι δύο κατευθύνονται στο κυνήγι οπαδών και στη μετατροπή των γηπέδων σε εκκλησίες (και δεν μιλάω για τα χουλιγκάνια, τα οποία ούτε εγώ χωνεύω). Οι οπαδοί πρέπει κάποτε να καταλάβουν ότι πάνε να τους κόψουν τη μπάλα και να πάψουν να τρώγονται μεταξύ τους.

Για τον ερασιτεχνικό αθλητισμό ελπίζω όντως να κάνει κάτι μήπως και βγεί από τον λάκκο στον οποίο βρίσκεται τώρα. Για το μάθημα της γυμναστικής, η ξαδερφούλα μου που τώρα πάει δευτέρα δημοτικού και περσι και φέτος είχε βιβλίο γυμναστικής, αλλά για`μενα δεν είναι και τόσο καλό αυτό, καθώς στη γυμναστική τα παιδάκια πρέπει να χαλαρώνουν και όχι να επιφορτίζονται και με άλλο διάβασμα. Όσο για τον τρόπο ζωής, είμαι της άποψης ότι όποιος θέλει γυμνάζεται, όποιος δεν θέλει δεν κάνει γυμναστική (κάποιο παιδάκι μπορεί να μην έχει καν τις δυνατότητες, δεν μπορείς να το υποχρεώσεις…)

Ο κόσμος στην Ελλάδα δεν ξέρει σχεδόν τίποτα για το σώμα του. Δε μιλάω να οργανώνεις τεστ, όποιος τρέξει πιο γρήγορα το χιλιόμετρο γίνεται σημαιοφόρος, αλλά να μάθουν έστω τα βασικά για τη σωστή διατροφή. Το τι θα επιλέξει ο καθένας στη ζωή του είναι δικιά του επιλογή, αλλά σκέψου ότι όλοι αυτοί κάποτε θα γίνουν και γονείς. Δε θα πρέπει και οι ίδιοι να δώσουν στα παιδιά τους την ίδια ανάπτυξη; Σαφώς και στην Ευρώπη δεν είμαστε Αμερική με το 30% παχύσαρκους με προβλήματα υγείας, αλλά πρέπει να προσέξουμε και εμείς.

Ο αθλητισμός είναι σαν τη μουσική. Άλλους τους ελκύει και άλλους όχι. Είναι κρίμα όμως να τα αγνοεί αυτά το ελληνικό σχολείο. Ο αθλητισμός καλώς ή κακώς είναι υγεία.

Εμεις παντως στο σχολειο περιμεναμε την ωρα της γυμναστικης οι μισοι για να παιξουμε μπαλα ή μπασκετ και οι αλλοι μισοι για να λουφαρουν και να κανουν κανα τσιγαρο στα μουλωχτα…

Ο ερασιτεχνικος αθλητισμος πρεπει να ενισχυθει με δημοσια γηπεδα και καμπανιες. Ειναι εγκληματικο που πλεον πληρωνουμε για να παιζουμε ποδοσφαιρο…

και πάντα, η ενίσχυση του ερασιτεχνικού αθλητισμού φέρνει επιτυχίες και στον επαγγελματικό αθλητισμό. Θα είχε στην Ελλάδα τόση ανάπτυξη το μπάσκετ αν δεν είχε κάθε σχολείο γήπεδα μπάσκετ;

Έντιτ: Το πιο ωραίο ποδόσφαιρο παίζεται σε γήπεδα μπάσκετ με αυτό το πράσινο ταρτάν από κάτω.

Το πιο ωραιο ποδοσφαιρο εγω το επαιξα στον πεζοδρομο της Φωκιωνος Νεγρη οπου εκτος απο αντιπαλους επρεπε να ντριπλαρεις και παππουδες, γιαγιαδες, μωρα, σκυλια, δεντρα…