Διπλωμα οδηγησης

Παιδια τι κανατε εσεις με το συγκεκριμενο θεμα???
Το εχει παρει κανεις απο εσας με την αξια του???:-k :-k :
Εγω δινω σε 2 βδομαδες αλλα ο δασκαλος δεν μου εχει κανει κρουση για λαδωμα…:-k :-k
Βασικα ακουω απο ολους οτι το λαδωμα ειναι αναγκαιο κακο…:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:
Για να δουμε…παντως μου τη δινει και αρκετα ο δασκαλος που μου υποδεικνυει ενα συγκεκριμενο τροπο για να κραταω το τιμονι+οτι μου επιβαλλει να παταω το αμπραγιαζ πριν το φρενο σε περιπτωση σταματηματος…:frowning: :(#-o

(κράτα κανα 300αρι μαζί σου καλό και για κακό)

Εγω περασα με την 4η τα σηματα(1 φορα κοπηκα,1 αργησα να παω και με κοψαν και μια δεν πηγα καν :–),αλλα με την πρωτη τα πρακτικα.Δεν λαδωσα,απλα δεν ηταν κομπλεξικοι οι εξεταστες,μου ζητησε τα κλασικα,τα εκανα σωστα και περασα.
Για το λαδωμα συνηθως σε ρωταει 1-2 μαθηματα πριν.Και ειναι και κανα 200αρι και βαλε.

Έχεις κοπεί στα σήματα ρε άμπαλε; :lol: :stuck_out_tongue:

Με το μη λάδωμα το θέμα είναι ότι αν γίνει η στραβή και κοπείς, θα πρέπει να δώσεις παραπάνω από το λάδωμα για να ξαναδώσεις. Οπότε αν θες να’σαι σίγουρος…
Πάντως γενικά powera, έχει υπ όψιν σου πως ό,τι και να σου πει ο δάσκαλος, όσα και να πληρώσεις, οδήγηση θα μάθεις μόνο αφού βγεις μόνος σου στο δρόμο :wink:

Εγω ειμαι αξιος λιθοβολισμου γιατι ακομα δεν εχω διπλωμα! Λογω βαρεμαρας και μονο…

Nαι ρε τι θες?:lol: Ε επεσαν 2 που δεν τα θυμομουν και κοπηκα.Την αλλη φορα εφτασε 9.15 το λεωφορειο και εδινα 9 (πρωι κιολας,εξω απο την πολη,ηλιθια λεωφορεια που καναν κυκλους,δεν φταιω γω) και την αλλη ημουν διακοπες και ο μπουφος απο τη σχολη μου εκλεισε ημερομηνια.

Αυτο ειναι το μονο σιγουρο.Η σχολη σου μαθαινει τα βασικα,μονος σου θα μαθεις να οδηγεις.Στην αρχη φυσικα ειναι λιγο δυσκολα,αλλα ειναι μεχρι να παρεις τον αερα.
Μετα ειναι γαματα.:slight_smile:

Χωρίς λάδωμα δύσκολα το παίρνεις, ακόμη κι αν δεν κάνεις λάθη, στο παραμικρό που θα κάνεις θα σε κόψουν, ενώ αν λαδώσεις δεν υπάρχει περίπτωση να κοπείς.

Συμπλέκτη και ύστερα φρένο θα πατήσεις αναγκαστικά αν είσαι με πρώτη και με 20-30 χιλιόμετρα, γιατι αλλιώς το αμάξι θα σβήσει. Αν τρέχεις με 80 χιλιόμετρα πχ μόνο φρενο.

Νoμιζω πάντως ότι το “point” βρίσκεται σε όσα λέει ο cozy στο τέλος του post του.

Απορώ πώς ζείτε χωρίς δίπλωμα… Πλέον μου φαίνεται αδιανόητο.

Aυτο με τον συμπλεκτη φυσικα και θα το κανεις στην εξεταση,γιατι θα πηγαινει με 30-40,αντε 50.Οπως ειπε ο Eagleheart,το αμαξι μπορει να σβησει.Και αν σβησει μια φορα,παιρνεις το πρωτο πουλακι.Στο 2ο κοβεσαι.
Καλα αμα θελουν σε κοβουν και στα προφορικα που σε ρωτανε πριν την εξεταση.Αμα ειναι κομπλεξικος ο αλλος δεν σωζεσαι.

+1

Eιχα ξεκινησει να διαβαζω για σηματα, αλλα βαρεθηκα και το παρατησα… Ασε που πρεπει να μαζεψεις ενα καρο χαρτια…

Εμενα καθολου… Το αμαξι αυτο τον καιρο μου ειναι τελειως αχρηστο… Συγκοινωνιες και ποδαρακια… Δεν υπαρχει καλυτερο…8)

ετσι!:smiley:
εγω παλι δεν θελω να οδηγω!
φτανουν τοσοι χαζοι με τιμονι!:stuck_out_tongue:

Aλήθεια πόσο κοροϊδία είναι τα μαθήματα οδήγησης? Πως γίνεται να πέρνει κάποιος το δίπλωμα και μετά να φοβάται να πάρει το αμάξι? (αυτό συμβαίνει στο 95% των περιπτώσεων, πάλι καλά που εγώ οδήγαγα από πριν +ότι είμαι και αναίσθητος και άνηκα στο 5%)

Τέλος πάντων, όταν πάρεις το δίπλωμα σημαίνει ότι είσαι έτοιμος να βγεις στο δρόμο. Αφού δε συμβαίνει αυτό τότε είναι απλά άλλο ένα κόλπο για να μας πέρνουν τα λεφτά.

:?:

Aν η βαρεμάρα έχει όρια τα ξεπέρασες χιλιόμετρα!!! :lol:

Πως κάνεις έτσι για 2 χαρτιά; :roll:

Τέσπα, αυτοκίνητο μάλλον λάδωσε ο πατέρας μου αλλά δε μου το λέει.
Μηχανάκι όμως με την αξία μου και έχω να το παινεύομαι!!! :smiley:

Ε, σήματα διάβασα την προηγούμενη μέρα και τα πέρασα χωρίς λάθος.

Ειχα παει με ενα φιλο μου να μαζεψουμε τα παραβολα και αυτα και φαγαμε τη μιση μερα…

  • οι ουρες σε ΔΟΥ, τραπεζες, γιατρους κλπ…

Ρε θελω διπλωμα, απλα ειμαι ανθρωπος που βαριεται να κανει τα τυπικα:p ! Τεσπα, απο Νοεμβρη τελειωνει το μεταπτυχιακο και δεν θα χω τι να κανω θα γινει κι αυτο…

Κανονικα ετσι θα επρεπε αλλα αφου ολοι λαδωνουν, μαλλον δεν ειναι ετοιμοι…

Σορι που θα βγω ισως off-topic, αλλα για μενα αυτο με το λαδωμα στα διπλωματα οδηγησης ειναι ισως το μεγαλυτερο σκανδαλο αυτου του τοπου. Γνωριζοντας ο καθενας οτι με λαδωμα θα παρει οπωσδηποτε το διπλωμα, χεστηκε για το αν θα οδηγει καλα. Οποτε γεμιζουμε με ασχετους οδηγους απο τους οποιους μετα ζηταει το κρατος (που ειναι αυτο υπευθυνο για την οδηγικη παιδεια) αστρονομικα ποσα για προστιμα, λες και οι ποινες περιορισαν ποτε την παραβατικοτητα…

Το κυκλωμα των εξεταστων πρεπει να ειναι πολυ ισχυρο αφου ποτε μα ποτε καμια κυβερνηση δεν προσπαθησε καν να σταματησει αυτο το φαινομενο. Εχουμε καθε βδομαδα δεκαδες νεκρους απο τροχαια (συν οτι φταινε και οι δρομοι) αλλα κανεις δεν ασχολειται με αυτο…

Μέχρι στιγμής μάθημα από τον αδερφό μου -που λεφτά για μαθήματα… :roll:
Λοιπόν ξέρω να κάνω κυκλάκια με πρώτη… :oops: (Δηλαδή… να ξεκινάω, να σταματάω και να στρίβω.)

Αν έχεις μάθει να ξεκινάς, είσαι στο 80%. :wink:

Εμένα μου τα έκανε όλα ο δασκαλος…Μουαχαχαχαχχαχα

:lol: :stuck_out_tongue:

Δεν εχω και φοβαμαι να παρω. Οχι για μενα, για τους αλλους…

Εγώ μια χαρά ξέρω.Αλλά δεν μου δίνουν δίπλωμα:( Γμ την ενηλικίωση μου