Διπλωμα οδηγησης

Το λάδωμα δεν έχει να κάνει μόνο με νέους οδηγούς, αλλά ακόμα και με άτομα πού οδηγούν χρόνια. Όταν έκανα τα μαθήματα, υπήρχε άτομο το οποίο ερχόταν με δικό του αυτοκίνητο! Δεν είχε όμως ελληνικό δίπλωμα, επειδή είχε ζήσει Γερμανία και το είχε πάρει εκεί. Κι επειδή υπήρχαν κολλήματα με τη νομοθεσία αναγκάστηκε να δώσει για ελληνικό. Ε ακόμη κι αυτός όταν πήγαμε να δώσουμε λάδωσε.

Οσο γι’αυτό πού λές για τα ατυχήματα δε’νομίζω να έχει να κάνει τόσο το ότι δεν ξέρει κάποιος να οδηγεί όσο το μεθύσι, οι υπερβολές και δάφορα άλλα.

Γιατι, ξερουμε στην Ελλαδα να οδηγαμε??

Ενα αμαξι φτανει σε διασταυρωση, βγαινει μεχρι τη μεση για να δει αν ερχεται αλλο αυτοκινητο… Και μετα αναρωτιωμαστε γιατη η Ελλαδα ειναι πρωτη σε τροχαια στην Ευρωπη… Για να μη μιλησω για παραβιασεις STOP, κοκκινων σηματοδοτων, καθως και οι “μαγκιες” που ανεφερες Eagleheart…

Ολα αυτα, συναρτησει των προχειροφτιαγμενων δρομων, της κακης σημανσης και της μη-συντηρησης του οδικου δικτυου συντελουν στο να βαφονται καθημερινα οι δρομοι κοκκινοι…

Καποιος μου ειχε πει: “Σημασια δεν εχει να προσεχεις πως οδηγας εσυ, σημασια εχει να προσεχεις πως οδηγα ο αλλος” :wink:

Δεν ειναι οτι ειμαστε αμπαλοι και δεν οδηγαμε καλα, αλλα ειναι η “μαγκια” του Ελληνα.
“Γιατι να περασει αυτος πρωτος;”
“Πως οδηγεις ετσι αργα ρε φλωρε;”
και αλλα τετοια χαριτωμενα.

Με το αν ξέρουμε να οδηγάμε εννοείς τα σήματα φαντάζομαι και όχι τόσο το τεχνικό μέρος, το οποίο εντάξει είναι απλούστατο. Εν μέρει συμφωνώ μ’αυτό.

Όσο για το τι πρέπει να προσέχουμε, θεωρώ πώς πρώτα πρεπει να είμαστε για τον εαυτό μας συνεπής, γιατί για τον τρόπο που οδηγάει ο άλλος δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά.

H μέγιστη ελληνική καγκουριά ειναι οδήγηση στην αριστερή λωρίδα με 50 χλμ…ΖΩΑΑΑΑ…:lol:

Επισης:

Οδηγος που δεν βριζει δεν υφισταται…:stuck_out_tongue:

Η οποία αριστερή λωρίδα (μιλώντας για εθνική οδό) υφίσταται για προσπερασματα μόνο αλλά εντάξει στην Ελλάδα χρησιμοποείται για να τρεχουμε πάνω από 120!

Κλασσικοι μαλακες αμαξοκαυλοι!

Παντως εγω για καμποσους φιλους μου ειμαι σιγουρος οτι αν δεν υπηρχε λαδωμα δεν θα επαιρναν το διπλωμα…

Οσο για τον ξερουμε να οδηγαμε πιστευω οτι ΔΕΝ ξερουμε και οι λογοι αναφεθηκαν ηδη στα προηγουμενα ποστ. Δηλαδη ρε παιδια εγω ως πεζος εχω παρατηρησει οτι φλας για στροφη η σταματημα βγαζει το πολυ 1/2 οδηγους…

Εγώ και σήματα και πρακτικά τα πέρασα με την πρώτη, χωρίς λάθη και χωρίς λάδωμα :smiley: Βασικά στο δάσκαλο το πέταξα ξέρω γω μια μέρα πριν δώσω, του στυλ “έεεελα μωρέ και αν κάνω ένα λαθάκι τι πειράζει, θα λαδώσω” (για πλάκα το είπα εννοείται :stuck_out_tongue: ) και τρελάθηκε αυτός. Μου λέει “εντάξει αν κάνεις καμιά κίνηση να δώσεις λεφτά στους εξεταστές, δε θα πάρεις δίπλωμα ούτε σε 10 χρόνια”#-o

Μικρό μέρος βλέπετε, οι εξεταστές γνωστοί στον κόσμο (καμιά 10αρια άτομα που “ανακυκλώνονται”) οπότε δεν παίζουν λαδώματα. Καλό είναι αυτό :stuck_out_tongue: Όταν έλεγα να δώσω στη Θεσσαλονίκη οι φιλοι μου όλοι μου έλεγαν να το αποφύγω οπωσδήποτε γιατί 80% θα μου “επέβαλλαν” να λαδώσω.

Τώρα θέλω αυτοκίνητοοοο αλλά για Θεσσαλονίκη δεν είμαι σίγουρη ότι είναι και πολύ πρακτικό :roll: Οπότε μάλλον στο νησί θα πάρω, για μπάνια και βόλτες. Πολύ καλύτερο :smiley: :smiley:

Όντως μεγάλη ανοησία το λάδωμα. Ο κάθε άχρηστος που δεν ξέρει καλά καλά να κάνει αυτό το “σταμάτα-ξεκίνα” μέσα στην πόλη ξέρω γω ή να μπαίνει σε κεντρικό δρόμο από ένα παράδρομο, δηλαδή απαραίτητα πράγματα, πάει και λαδώνει και παίρνει δίπλωμα. Και μετά ο Χάρος βγαίνει παγανιά.

Εγώτο δίπλωμα το πέρασα με την πρώτη, θεωρητικά/πρακτικά, αλλά ενώ θα`θελα να είχα ένα τζιπ δεν έχω οδηγήσει ποτέ τέτοιο, ούτε δεν έχω κάποια εμπειρεία από δύσβατους χωματόδρομους, οδήγηση σε πάγο κλπ. και δυστυχώς ελλείψει δικόυ μου αυτοκινήτου δεν παίζει να αποκτήσω σύντομα.:frowning:

Ετσι, τα τζιπ τα σπανε. Κι εγω θελω, οταν παρω διπλωμα. Ενα Cherokee θελω.:stuck_out_tongue:

1/2 ??? πολυ λες… επισης αποστασεις ασφαλειας με τον μπροστινο δεν κρατανε οι περισσοτεροι για αυτο υπαρχουν και πολλα τρακαρισματα στην πολη που απλα εχει ζημιες ο προφυλαξτηρας και κανα φαναρι.

Του αυτοκινήτου το πέρασα με την πρώτη!! Η εξέταση διήρκησε κάνα 10’!
Του φορτηγού επίσης με την πρώτη και η εξέταση διήρκησε κάνα 15’!!
Σειρά έχει τώρα το δίπλωμα για τράκτορα και λεωφορείο!!!:slight_smile:
Όπως καταλάβατε, γουστάρω το τιμόνι, χαχα:D

Πλοιο; Ελικοπτερο; Υποβρυχιο; Εχεις μελλον ακομα.

Καλή δουλειά είναι σε χωματουργικά και σε εκσκαφείς και διάφορα
ερπιστριοφόρα μηχανήματα… αλλά θέλει μέσον για
να βρεις δουλειά!!!:wink:

Hil, οταν παρεις δπλωμα και για διαστημοπλοιο, στειλε κανα πμ για καμια βολτα…:stuck_out_tongue:

παιδιά εγώ με την πρώτη και τα σήματα και την πορεία και χωρίς λάδωμα…πραγματικά…σε αυτό συνετέλεσε ότι ο δάσκαλός μου(γεια σου ρε Αδάμ!!) δεν γουστάρει λαδώματα και μου είπε όταν είσαι έτοιμος πας…εντάξει μην είμαστε και υπρβολι΄κοί υπάρχει το λάδωμα αλλά άμα είσαι τυπικούρα και όταν λέμε τυπικούρα δεν σε κόβει που να χτυπιέται…

Kαι επίσης στα μηχανήματα έργου διότι περί τέτοιων πρόκειται θέλει και προυπηρεσία ως βοηθός για να πάρεις το δίπλωμα εκτός κι αν είσαι ιδιοκτητής και σίγουρα επειδή τα γνωρίζω τα πράγματα εκ των έσω
δεν θέλει μέσον για να βρεις δουλειά όρεξη να χεις και δίπλωμα και βρίσκεις και με άρκετα καλά λεφτά

Έχω δίπλωμα από τα 20 εννοείται ότι λάδωα γύρω στις 20000 δρχ οδηγώ απο τα 14 έχω δικό μου αυτοκίνητο απο το 1995 που το χρησιμοποιώ μόνο για να πάω για ψώνια στο σκλαβενίτη και άντε μια φορά στο τόσο για καφέ σε κανά μαρούσι και ναι το ομολογώ δημοσίως
δεν είμαι καλή οδηγός φοβάμαι ίσως γιατί έχουν δει τα μάτια πολλά