Φωτογραφήσεις στα "κρυφά"!

Αν κάποιος άγνωστος, στο δρόμο, αντί να σας χαρίσει λουλούδια, σας φωτογραφήσει ή σας βιντεοσκοπήσει χωρίς την συγκατάθεση σας… πως θα αντιδρούσατε; Έχει δικαίωμα να το κάνει; Εσείς έχετε δικαίωμα να κάνετε κάτι; Σας έχει τύχει; Το έχετε σκεφτεί;

  • Ένα παράδειγμα για άντρες: Συνοδεύεις το έτερον ήμισυ και διαπίστωνες ότι κάποιος εκεί γύρω… το φωτογραφίζει! Πως θα αντιδρούσες;

  • Ένα παράδειγμα για γυναίκες: Ενώ βρίσκεσαι σε ένα δημόσιο χώρο, κάποιος φωτογραφίζει διάφορα… μέρη του σώματος σου. Τι μπορείς να κάνεις;

Λοιπόν, που θα βρεις το δίκιο σου; Καταρχήν έχεις δίκιο; Υπάρχει κάποιος νόμος που να σε προστατεύει από τέτοιες περιπτώσεις; Ή εφόσον είσαι σε δημόσιο χώρο δεν μπορείς να κάνεις τίποτα και απλά θα πρέπει να το υπομείνεις; Όποιος ξέρει ας μας απαντήσει!

Δεν γνωρίζω αν ο νόμος σε καλύπτει σε τέτοιες περιπτώσεις, αλλά ακόμα κι αν δεν το κάνει, το πολύ πολύ παίρνεις τον νόμο στα χέρια σου και του σπάς τη μούρη… :evil: :twisted: και ποιός είναι αυτος που σε φωτογραφίζει… :twisted: Στο κάτω κάτω έμεις εχουμε τα πνευματικά δικαιώματα του εαυτού μας 8) :lol:

Σε ελευθερη χωρα ζουμε.Οποιος θελει φωτογραφιζει οτι θελει.Δεν σε αναγκαζει κανεις να κανεις κατι.Αν δεν θες, προσπαθησε να το αποφυγεις…
Τα ωραια πραγματα/τοπια/ανθρωποι, πρεπει να αποτυπονονται και να τα βλεπει ολος ο κοσμος για να παιρνει θαρος και να ελπιζει οτι θα γινουν δικα του…Πως αλλιως θα ζουμε??

Φίλε fantom είναι η τελευταία φορά που σου γίνεται παρατήρηση.
Σου έχουμε πει πολλές φορές να μη χρησιμοποιείς γραφικά στις υπογραφές σου, μόνο κείμενο…

Δηλαδή τώρα μπορεί να κάνει ό,τι θέλει χωρίς να του τη λες;

Και για να απαντήσουμε σοβαρά στην ερώτηση…

ΝΑΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ! Απαγορεύεται η φωτογράφιση/ηχογράφιση/καταγραφή
αντιδράσεων/συμπεριφοράς προσώπου χωρίς την συγκαταθεση του!
Αποτελεί ποινικό αδίκημα και σε περίπτωση μηνύσεως ο κατηγορούμενος μπορεί να τιμωρηθεί ακόμα και με φυλάκιση!

Δεν κατάλαβα, εσύ που σκαλώνεις;

:frowning:

Opos eipe kai o doomed parapano ola ta omorfa boroume na ta fotografizoume.Sto kato kato de tha ton/tin faei kiolas.Einai oreo to sunesthima na ksereis oti areseis kai an thelei kapios na se fotografisei sti diarkeia pou perpatas ekso sto dromo pou to kako?

Πεστααααααααααα :wink:

Αποτι ξερω, υπαρχει το δικαιωμα να φωτογραφισει ο καθενας οτι θελει. Αυτο που απαγορευεται ειναι η δημοσιευση αν δεν εχεις την αδεια του ατομου που εχεις φωτογραφισει…

Άντε να δούμε πόσους μήνες φυλακή θα φάμε τώρα που ετοιμάζουμε
κρυφή φωτογράφιση της πιο όμορφης γκαρσόνας του Πόρτο Ράφτη!
Μιλάμε για τοοοο παιδί! Το πολύ πολύ να φάω κανα δίσκο στο κεφάλι!

__Φυσικά, “θα φτιάξουμε μία τριμελής επιτροπή απο πέντ’ - έξι άτομα” και θα δώσουμε τη βαθμολογία μας ΜΟΛΙΣ ΚΑΝΕΙΣ POST ΤΗ (ΤΙΣ) ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΤΗΣ…

… :roll: :stuck_out_tongue: :smiley: 8)

Ρε κανε δουλεια και ας τους να λενε…Σιγα, τι ειναι ενας δισκος…(βινιλιο μην ειναι μονο…)
(Σε ποιο μαγαζι λες??? Κατεβενα καποτε Πορτο Ραφτη Ειναι καλα ακομα? Μαζευει κοσμο??)

Ante pou einai i fotografia tis?? :smiley:

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Με τα λύπης μου σας πληροφορώ οτι η εν λόγω γκαρσόνα σταμάτησε να δουλεύει
στην υποκείμενη καφετέρια λόγω φοιτητικών υποχρεώσεων!
Έχει αντικατασταθεί βέβαια απο ένα υποδεέστερο κοκκινόμαλο πλάσμα… αλλα τίποτε δεν είναι ωσαν αυτή!

Φίλε doomed το μαγαζί λέγεται STATUS! (Ναι είναι πολύ ωραία… Χαμός γίνεται!)

Τι???Και το λες με τόση απάθεια??Καταστρέφεις το όνειρο ζωής τόσων ανθρώπων έτσι?Καταλαβαίνεις τις επιπτώσεις των λεγόμενων σου.Αύριο θα έχουμε μπόλικες αυτοκτονίες.
Άκαρδο πλάσμα…

Κι εγω έχω φωτογραφίσει ανθρώπους στο δρόμο. Δε θα με πείραζε να με βγάζαν φωτογραφία αρκει να μην είναι ενοχλητικο. Ας πούμε για παράδειγμα που είπατε πριν για ένα κορίστι. Δε νομίζω οτι αισθανόταν πολύ ωραία αν πηγαινε για μπάνιο και είχε συνέχεια καποιον πάνω απο το κεφάλι της να την τραβάει φωτογραφίες. Πλεον θα καταντίσει κουραστικό και ισως τρομάξει κι όλας.

εμενα δεν μ’αρεσει να με φωτογραφιζουν ουτε οι γνωστοι μου, ποσο μαλλον καποιος αγνωστος…