Βοήθεια για εύρεση κομματιών

Έψαξα μήπως υπάρχει πουθενά αλλού στο forum κάτι τέτοιο αλλά δεν το βρήκα και πιστεύω ότι θα αποδειχθεί χρήσιμο. Η ιδέα είναι η εξής : ακούς ένα κομμάτι που σου αρέσει αλλά δεν ξέρεις τον τίτλο για να το κατεβάσεις. Κάνεις μια περι, το περιγράφει εδώ(στίχους,στύλ,ότι θα μπορούσε να βοηθήσει γενικότερα) και όποιος/όποια ξέρει απαντάει.

Ξεκινάω με ένα κομμάτι που άκουσα στους Πρωταγωνιστές χτές, το οποίο πρέπει να είναι διασκευή του Clandestino του Manu Chao, αλλά είχε γυναικεία φωνητικά. Anybody ?

Πρέπει να είναι Adriana Calcanhoto και πρέπει να είναι το πρώτο κομμάτι από το “Τhe Side Story - 18 rare collaborations & new versions of Many Chao songs”.(2002, Sony / Columbia)

ειναι χαλαρη rockια και στο ρεφραιν λεει wake up,wake up…νομιζω οτι ετσι λεγεται το κομματι…
Ειναι πολυ γνωστο…:-k :-k :-k :-k
Καμια βοηθεια???

wake up,wake up and look around you?

αν ναι, ειναι το serenade απο steve miller band

ναι αυτό είναι !

μπορείς να το βρεις κ με τίτλο “lost in space” - steve miller band, αλλά λέγεται serenade

[SIZE=“3”]Εύγε Jester, πολύ καλό το θέμα.[/SIZE]

Επίσης θα ήθνα πω και για ένα πρόγραμμα (δεν θυμάμαι ποιος μου το είχε προτείνει) :
Λέγεται Tunatic και είναι εδώ —> http://www.wildbits.com/tunatic

Αυτό είναι για την περίπτωση που έχουμε μεν το κομμάτι, αλλά δεν ξέρουμε τίτλο ή καλλιτέχνη ή και τα δύο. (κλασική περίπτωση “Unknown artist - Track01”)

Είναι πολύ μικρό και απλά πατάς το κουμπάκι με τον μεγεθυντικό φακό και το βάζεις να “ακούσει” το κομμάτι από το μικρόφωνο και τσουπ!!! Έτοιμος!
Ε, μην περιμένετε να έχει και την underground μπάντα που ακούτε εσείς και καμμιά 10αριά ακόμη, αλλά έχει πολλά κομμάτια…

Ωραίο θέμα…

Εγώ όταν δεν ξέρω ποιο είναι το τραγούδι που ακούω, σημειώνω ένα μικρό σημείο των στίχων στο κινητό μου, τους βάζω στο google, γράφω και “lyrics” και το βρίσκω.

κι’εγω καπως ετσι λειτουργω…αν θυμαμαι lyrics τα γουγλαρω και παω ψαχνοντας…

jester πολυ καλη ιδεα το τοπικ σου… :smiley:

Τραγουδαρα το serenade.

Anyway,εγω ειμαι αρκετα δυσκολος.Ψαχνω ενα techno τραγουδι,το οποιο λογικα δεν εχει λογια.Θυμαμαι οτι το χα ακουσει στην ταινια fun with dick and jane με τον τζιμ καρευ,σε μια σκηνη που επιασε δουλεια η γυναικα του σαν γυμναστρια,εβαλε αυτο το τραγουδι να κανουν αερομπικ.Δεν υπαρχει στα soundtrack της ταινιας διοτι στην ουσια δεν ειναι μουσικη υποκρουση που βαζουν σε καποιες σκηνες αλλα μερος της ταινιας.Επισης,αν θυμαμαι καλα ηταν ενα απτα τραγουδια που επιλεχτηκαν για να ακους οταν κανεις race στο NFS Porsche Unleashed(video game).

Δυσκολο αλλα οποιος το ξερει να μου πει πως λεγετε.Ειναι τραγουδαρα8)

Οι πιο πολλοι καπως ετσι λειτουργουμε…θαυμα το google και τα λυρικς του αλλα μολις δοκιμασα το tunatic που προτεινε ο zed_ryder…Πολυ καλο προγραμματακι…Το συνιστω ανεπιφυλακτα…

Και γω έτσι έκανα μέχρι τώρα, αλλά το κομμάτι που έψαχνα παραπάνω δεν το βρήκα με αυτό τον τρόπο, οπότε τι καλύτερο από μια ζωντανή εγκυκλοπαίδεια της μουσικής σαν το rocking ? :smiley:

Α και αν μπορείς, ανέβασε κάπου το σημείο με το κομμάτι ή μόνο το κομμάτι να το ακούσουμε μπας και έτσι γίνετι τπτ.

Να σε καλα ρε jester,με ειπες να βρω λινκ και με κοψε να ψαξω στο youtube για την ταινια.Διαβαζοντας καποια σχολεια,εψαχναν και αλλοι με εμενα ετουτο το τραγουδι.Εμπασει περιπτωση το βρηκα,To τραγουδι λεγεται sandstorm και οριστε το λινκ http://www.youtube.com/watch?v=PSYxT9GM0fQ

:metal::metal::metal:

ναι,ναι αυτο ειναι τελικα…thanks signal…:drunk:

Με αυτό το κομμάτι παλιά είχε γίνει χαμός θυμάμαι. Πολύ γνωστό στην εποχή του.

3/3 μέχρι στιγμής.

Αντώνη thankz ρε. Ακόμα θα έψαχνα για αυτό το κομμάτι, αν δεν μου τοδινες στο πιάτο :stuck_out_tongue:

Oποιος βρει αυτο το κομματι του εχω παρει πιπ@ επι τοπου.Λοιπον παιζει σε μια ταινια με κατι παιδακια σε ενα σχολειο και για να γλυτωνουν απο τον κακο της ταξης του βαζουν ενα τραγουδι που λεει “Μac google is my name…” και το τραγουδαει ενας βατραχος.

Ενα των Radiohead που δεν εχει κυκλοφορησει και ηταν στο τρειλερ μιας ταινιας περσι…ΠΛΙΖ!

Είσαι σίγουρος ότι είναι σωστοί οι στίχοι ? Θυμάσαι μήπως την ταινία ?

Επίσης, μήπως θυμάσαι ταινία? Έστω μια περιγραφή ?

Edit: Μήπως είναι το A Scanner Darkly : The film also includes clips of five Radiohead songs - “Fog,” “Pulk/Pull Revolving Doors,” “Skttrbrain (Four Tet Mix),” “The Amazing Sounds of Orgy,” and “Arpeggi” (although “Pulk/Pull Revolving Doors” and “Arpeggi” appear uncredited) - and one Thom Yorke song, “Black Swan” ?

Παλια το εψαχνα και την ηξερα αλλα τωρα δεν μου ρχετε…Γαμωτο! Καπου ειχα βρει καποια στοιχεια τοτε αλλα το παρατησα και τωρα μου ξαναρθε οταν ειδα το τοπικ…

Γεια σας ! Ειμαι νεος στο site και θα ηθελα μια βοηθεια για ενα τραγουδακι απο το χωρο του ροκ που ψαχνω εδω και πολυ καιρο αλλα ματαια. Βασικα εχω δει το videoclip του μια-δυο φορες μονο πολυυυυυ παλια (αν θυμαμαι καλα πρεπει να ηταν λιγο μετα το 2000. Το ξερω. Τωρα σας φωτισα) Λοιπον το συγκροτημα 90% ειναι 3μελες εκ των οποιων η μια, γυναικα. Η κοπελα εμοιαζε με αυτη των chumbawamba (και νομιζω ο μπασιστας γυμνος απο τη μεση και πανω και κοκκινοτριχης). Το clip ηταν γυρισμενο σε εξ. χωρο, ισως και σε παιδικη χαρα ! Τωρα απο στιχους (ρεφρενακι) επιασα κατι σαν “c’mon baby shake…you got to shake ή give it a shake”. Κεφατο, γρηγορο, ρυθμικο κομματακι με εξεχουσα θεση στο μπασο και οταν εκαναν κατι πολυ μικρες παυσεις οι μουσικοι, η κοπελα πηδαγε σχεδον απο πανω τους και εβγαζε το χαρουμενο επιφωνημα “WOOOH !!” Στο video ολοι τους “ξεβιδωνονταν”. Το εχω ακουσει (φευγαλεα δυστυχως) στον Rock fm και νομιζω και στον Ψαριανο, μπας και καταλαβετε το υφακι. Σας θυμιζει κατι η περιγραφη μου ; Η αναζητηση σε google και allmusic δεν απεδωσε καρπους. Ολες μου οι ελπιδες, πανω σας. Ευχαριστω εκ των προτερων !