Παρελάσεις

Πέρα από τις γκόμενες και το χαβαλέ σκεφτείτε πώς επιδρά σε ένα παιδί του δημοτικού ο επιτακτικός χαρακτήρας των παρελάσεων και η νοοτροπία του “είμαι έλληνας και γαμάω όλους τους άλλους”…

ρε πάτε καλά? Μάθημα χάνουν τα παιδιά και οι στρατιώτες παίρνουν τιμητικές άδειες και πάνε στους δικούς τους. Το Εθνικό φρόνημα ανεβαίνει μόνο σε κάτι παππούδες με τις παρελάσεις και δεν κάνουν και καμία σοβαρή προπαγάνδα πλέον. Όλοι όσοι συμμετέχουν στο χαβαλέ το παίρνουν. Άσε που οι περισσότεροι γύρω γύρω από την παρέλαση είναι συγγενής και φίλοι αυτών που παρελαύνουν και τους παίρνουν φωτογραφίες για να τους πειράζουν μετά από κάμποσα χρόνια!

Όσοι κάνουν παρελάσεις το χαίρονται και χαβαλεδιάζουν. Μη ψάχνουμε βαριές φιλοσοφίες από πίσω…

(το περισσότερο γέλιο είναι μετά, στη τηλεόραση που σχολιάζουν τις μίνι φούστες…:p)

@Ellanor: Θέλω να πιστεύω ότι τα ίδια θα λέω και στα 60 μου… Δε νομίζω να το έχω γυρίσει τότε σε πιο Judas Priest καταστάσεις :stuck_out_tongue:

Κι ομως η φιλοσοφια πισω απο την παρελαση υπαρχει. Μπορει να γινεται ο χαβαλες με τις φουστες, μπορει να χανεται μαθημα αλλα η αποψη “Ελλας uber alles” προωθειται μεσω αυτων…

Επισης, γιατι μπερδευεις τον Ellanor με τον Red Pyramid? :stuck_out_tongue:

Nα καταργηθούν για να μη χρείαζεται να υπογράφει ο πατέρας μου κάθε φορα δήλωση οτι “δεν επιθυμώ ο γιός μου να πάρει μέρος στην παρέλαση”.

συμφωνω κ με τους δυο σας!:wink:

να σου πω αυτο που λες περι επιδραστικοτιτας μου φαινετε υπερβολικο!
σε κανενα απο τα σχολια που ημουνα αλλα ακομα κ στον στρατο δεν καλλιεργουσαν τετοιο κλιμα.
σιγουρα υπαρχουν καθηγητες που εχουν τετοια νοοτροποια αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ολοι σκεφτονται ετσι!
Το πιο σωστο για μενα ειναι να κανει οποιος θελει παρελαση(κ οι αλλοι να πηγαινουμε να πεταμε στραγαλια κ να βλεπουμε φουστες!:lol: :stuck_out_tongue: !
Η προταση να καταργησουμε τις παρελασεις ειναι το ιδιο “φαστικη” με αυτη του να συνεχιζουν!
κ τα δυο ειναι τα ακρα! κ το καλο συνηθως βρισκετε καπου στην μεση…

χαχαχα, δίκιο έχεις. Διάβαζα Ellanor post στις φωτογραφίες εκείνη τη στιγμή και μπερδεύτηκα!!! :lol: Στον red_pyramid πάει η απάντηση.

Φιλοσοφία πίσω από την παρέλαση υπήρχε, αλλά πλέον στις μέρες μας, δε νομίζω ότι επηρεάζει κανέναν… Το τι ακούει το παιδί στο σπίτι είναι για μένα η κύρια επιρροή και όχι οι 2 ώρες χαμένου μαθήματος την ημέρα, πηγαίνοντας πάνω κάτω σε ένα προαύλιο την παραμονή της παρέλασης… :wink:

Αν η παρέλαση συνοδευόταν και από διάφορες “επιμορφώσεις” όπως γινόταν επί χούντας, τότε ναι είναι επικίνδυνες. Αλλά πλέον, κανένας δε λέει τίποτα στα παιδιά. Τους λένε ένα “την Τετάρτη θα κάνετε παρέλαση”, αυτά χαίρονται που δε θα κάνουν μάθημα και τελείωσε. Ούτε στο στρατό τους λένε και τίποτα (άσε που πλέον εκεί έχεις διαμορφωμένους χαρακτήρες, δε θα τονώσεις το εθνικό φρόνημα 28χρονου πολίτη, όσο και αν προσπαθήσεις).

Με λίγα λόγια, εμένα μου είναι αδιάφορο αν συνεχίσουν να υπάρχουν ή όχι… Οι ημερομηνίες να μη ξεχαστούν και να μη χάσουμε και τις αργίες :stuck_out_tongue:

E, εντάξει φαντάζομαι οτι όταν και οι τελευταίοι “ήρωες” της ΕΑΜ πεθάνουν θα καταργηθεί…Δε θα υπάρχει κάποιος πια που να του θυμίζει κάτι…:stuck_out_tongue: Ωραίο ποστακι freedomofrock:lol:

Για ποιον ακριβως λογο ειναι φασιστικη η προταση περι καταργησης των παρελασεων? Μιλαμε για εναν θεσμο που καθιερωθηκε επι δικτατοριας Μεταξα…

Εγώ πάλι γιατί έχω την εντύπωση πως η λύση είναι διωνυμική;;; :-s

Εδω ολοκληρο βιβλιο ιστοριας αποσυρεται (δεν εξεταζω αν ειναι καλο η κακο το βιβλιο) επειδη δεν βριζει αρκετα τους Ντουρκους τους Μογγολους-δολοφονους και μου λες οτι κανεις δεν λεει τιποτα στα παιδια? Ολα παιζουν το ρολο τους. Ακομα και η εικονα της παρελασης παιζει το ρολο της…

ΕΑΜ??? Ε? Τι σχεση εχει αυτο?

Φυσικά καταλαβαίνεις, ότι τα μισά από αυτά τα ένιωθαν οι Έλληνες στρατιώτες στο πόλεμο του '40 όταν έβλεπαν την Ελληνική σημαία ε? Θα έπρεπε και τότε να αυτοκτονήσουν και να κρεμαστούν από αυτή? Τι σχέση έχει ένα σύμβολο έθνους, όπως η σημαία σε ένα θέμα παρελάσεων?

Και από απλή περιέργεια, να υποθέσω freedomofrock ότι είσαι και υπέρ της παγκοσμιοποίησης?

καταλοιπα τις χουντας δεν ειναι μονο η παρελασεις κ ολα αυτα που αναφερονται!
ειναι κ ο φοβος το να πεις οτι αγαπας την Ελλαδα, το να κρεμασεις μια ελληνικη σημαια σπιτι σου γιατι κατευθιαν θα σε πουνε φασιστα ρατσιστη κ ολα αυτα. Ναι ισως κ να εισαι αλλα μηπως απλα γουσταρεις να κανεις κατι γιατι απλα σε εκφραζει?
προσωπικα δεν γουσταρω κανεναν απο αλους που ποιανουν τα “ακρα”. Γενικα το να πιστευεις σε κατι απολυτο κ συγκεκριμενο. Για μενα ο ακροδεξιος με τον ακροαριστερο ειναι ακριβως το ιδιο! κ οι δυο ειναι για σφαλιαρες!
τωρα θα μου πειτε " οκ ρε μεγαλε που βρισκετε το πιο σωστο"?
εγω πιστευω οτι το σωστο ειναι να ΨΑΧΝΟΥΜΕ Κ ΝΑ ΑΚΟΥΜΕ ολες τις αποψεις! καθε ανθρωπος ενα ποσοστο απο αυτα που λεει ειτε μεγαλο ειτε μικρο ειναι εχει δικιο.

Το ότι μπορεί να έχουν κοινή γεννεσιουργό αιτία, δε σημαίνει ότι το ένα εξαρτάται από το άλλο (η Ελληνοφρένεια ευθύνεται για την ύπαρξη “κακών” βιβλίων (το βάζω σε εισαγωγικά γιατί δε μπορώ να το κρίνω, καθώς δεν είναι η επιστήμη μου) και για τις παρελάσεις για παράδειγμα, αλλά δε θα φτιάξουν τα βιβλία αν καταργηθούν οι παρελάσεις, ούτε οι σημερινές παρελάσεις θα γίνουν περισσότερο ή λιγότερο αθώες αν αλλάξουν τα βιβλία)

γιατι απλα επιβαλει το τι θα κανουμε! δεν μας αφηνει περιθωριο να διαλεξουμε το τι θελουμε να κανουμε εμεις!
γιατι κ εσυ οπως κ εγω δεν γουσταρουμε! ο αλλος ομως μπορει να θελει! πρεπει να μην τον αφησουμε δλδ?
στην συγκεκριμενη περιπτωση αλλαζουν οι ρολοι κ γινομαστε εμεις αυτοι που καταπατουμε το δικαιωμα του αλλου να διαλεξει!

Τωρα ομως δεν ειναι ουτε '40, ουτε 1821 και δεν μας απειλει κανεις (εκτος απο μας τους ιδους βεβαια!). Επισης, ασχετο, αλλα η ελληνικη σημαια που εγω αναγνωριζω ειναι η μπλε με τον λευκο σταυρο στη μεση…

Ελα ρε συ Σακη, δεν εχει σχεση το ενα με το αλλο. Το ιδιο ειναι να λες οτι αγαπας τον τοπο σου με το να χεις μια εκδηλωση-θεσμο της πολιτειας που ειναι στο πνευμα οτι “η Ελλαδα ειναι πανω απ’ ολα”?

Ομολογω οτι δεν καταλαβα τι θες να πεις ακριβως…

Αυτη τη στιγμη αυτο που επιβαλλεται ειναι να γινεται η παρελαση! Αυτο που λεω εγω ειναι να καταργηθει ως θεσμος της πολιτειας. Αν μαζευτουν καποιοι και θελησουν να κανουν παρελαση δεν θα τους εμποδισω…

Με αυτή τη λογική, ούτε τώρα είμαστε στο '67 για να ανησυχούμε για τις παρελάσεις…

(παραδόξως πάλι, εγώ το θεωρώ βέβαιο ότι σε λίγα χρόνια, θα ζητάνε αρκετοί, να αλλάξει η σημαία και να φύγει ο σταυρός, για να γίνει το κράτος ανεξάρτητο της Εκκλησίας, κλπ… Οι 9 ρίγες δε με ενοχλούν, συμβολίζουν τις 9 συλλαβές του “Ελευθερία ή Θάνατος”, κάτι που λίγο-πολύ όλοι καταλαβαίνουν…)

Θέλω να πω, ότι αν καταργηθούν οι παρελάσεις, πάλι τα ίδια βιβλία θα έχουν τα παιδιά και τα ίδια πράγματα θα μαθαίνουν. Οι παρελάσεις και το τι μαθαίνουν τα παιδιά, είναι ανεξάρτητα θέματα, γιατί πλέον στις παρελάσεις όπως τις κάνουν τα σχολεία, στα παιδιά δε γίνεται κάποια έξτρα “επιμόρφωση” όπως γινόταν επί χούντας…

σιγουρα δεν ειναι το ιδιο.
απλος αυτη η νοοτροποια που αναφερεις υπαρχει αλλα οχι σε τοσο βαθμο οπως παλια.
εδω εσυ πιστευεις οτι η Floyd ειναι πανω απο ολα για αυτους λες!:lol: :lol:

@karvou:

Μα το θεμα δεν ειναι η “επιμορφωση” που πιθανα να εμπεριεχεται στην παρελαση. Ειναι η ολη εικονα και το τι αυτη συμβολιζει. Και για να προσθεσω και κατι αλλο, το ιδιο με αηδιαζουν οι παρελασεις σε υποτιθεμενα σοσιαλιστικα καθεστωτα…

Οσον αφορα για τον αν ειναι '67, ναι, κυριολεκτικα δεν απειλουμαστε με νεα χουντα αλλα εγω παρατηρω μια συνεχη ανοδο ιδεων περι φυλετικης ανωτεροτητας στην ελληνικη κοινωνια…

@bluezlick:

Οι Floyd ειναι παγκοσμιοι, τους αγαπουν ολα τα εθνη! :stuck_out_tongue: