Παρελάσεις

το θεμα ειναι αυτο!
να πει η πολιτεια ο καθενας να κανει αυτο που θελει!
αλλα δυστηχος θα μαζευτει παλι ο ψωμαρχης κ κατι τετοιοι κ θα γινει χαμος…

λιγο ασχετο αλλα κ σχετικο με αυτα που λεμε. περσι στην παρελαση σε ποιον ειχε αρεσει αυτο το θεαμα?
να ειναι μαζεμενοι κ οι μεν κ οι δεν κ συγκρουονται(με λογια) νομιζω σε μια φαση τους την πεσανε κ οι μπατσοι!
εκεινη την στιγμη δεν ηταν ολοι τους να τους παρεις κ αν τους πεταξεις στον θερμαικο? εκτος ενοιτε απο τα παιδια που μονο αυτα δεν φταιγαν!

:-s Δεν ήμαστε?

Και πώς εξηγείται η νίκη μας στη Eurovision? :lol:

Οπότε, καταλήγωντας και μαζεύοντας όσα έγραψα, δικιά μου άποψη είναι, ότι η επίδραση της παρέλασης στο εθνικό φρόνημα των θεατών και όσων συμμετέχουν, για μένα είναι πλέον τόσο μικρή που τη θεωρώ αμελητέα και τελείως ακίνδυνη. Όποιος δε θέλει να συμμετάσχει εξάλλου σε παρέλαση, όπως ο Zafrock μπορεί άνετα και ωραία να μη συμμετάσχει… (καλά ρε Zaf, ξέρεις πόσο ζήλευα όσους πήγαιναν από το δικό μου σχολείο και αυτοί έχαναν κάθε μέρα τις 2 τελευταίες ώρες μαθήματος?:stuck_out_tongue: Ξανασκέψου το… ή έστω κάνε τις πρόβες και πήγαινε την υπογραφή του πατέρα σου τελευταία στιγμή :p)

Xαχα πως κατάλαβες οτι αυτό κάνω κάθε φορά. :lol: :lol:
Α εγώ βάζω τον πατέρα μου να υπογράφει ε, μην παρεξειγηθούμε.

Εγώ λέω να καταργηθούν. Δεν υπάρχει λόγος να συντηρούνται αυτά τα κατάλοιπα του παρελθόντος. Αλλά να καταργηθούν και οι εκδηλώσεις για την 17η Νοεμβρίου. Δεν έγινε και τίποτα που να υπάρχει λόγος να θυμόμαστε τότε.

Δεν υπαρχει θεσμος της πολιτειας που να επιβαλλει τον εορτασμο του Πολυτεχνειου. Μονο αργια…

Ε αυτό λέω. Γιατί να είναι αργία, να χάνουμε το μάθημα της ημέρας και να καταθέτουμε στεφάνια για κάτι ασήμαντο?
Μια μέρα όπως όλες οι άλλες είναι.

Δεν σε υποχρεωνει κανεις να καταθεσεις στεφανι. Ενω η παρελαση ειναι υποχρεωτικη. Επισης η καταργηση των παρελασεων δεν ειπαμε να συνεπαγεται και καταργηση της αργιας…

Kοριτσάκια με μπούτια έξω, τίγκα στο μέικ απ, με το εμομαλλί τους και αγοράκια σε ίδια φάση, χωρίς μπουτάκια έξω, να παίζουν με κινητά πριν την παρέλαση και αν τα ρωτήσεις 5 πράγματα για τις επετείους, θα σου πουν “δε με ρωτάς καλύτερα για sms, tft, vdl, rpg, klm, msn”…

Για μένα είναι το ίδιο πράμα. Οι μέρες αυτές είναι μέρες εθνικής μνήμης. Για να θυμόμαστε τα γεγονότα και αυτούς που αγωνίστηκαν για μας.
Το ότι συνδυάζονται με παρέλαση δεν βλέπω ποιον ενοχλεί και αυτοί που το συνδυάζουν με χουντικά/φασιστικά κατάλοιπα είναι επιεικώς λειψοί στο μυαλό και χάνουν το νόημα. Ο karvou το έθεσε πολύ καλά το θέμα σε όλα του τα ποστ.
Εδώ ακόμα και με όλες αυτές τις εκδηλώσεις/παρελάσεις και ρωτάνε τα παιδιά στο δρόμο τι έγινε τότε και δεν ξέρουν να απαντήσουν. Αυτό είναι το τραγικό για μένα. Ότι είμαστε ένας λαός που δεν γνωρίζει την ιστορία του και άρα είμαστε επιρρεπείς σε αλλοιώσεις προς όλες τις κατευθύνσεις.

Οι παρελασεις θεσπιστηκαν απο τον Μεταξα, εναν υποστηρικτη του Χιτλερ και του ναζισμου…

Οσο για το οτι γνωριζουμε ελαχιστα (η και καθολου, η και διαστρεβλωμενα) την ιστορια μας συμφωνω…

Παρελάσεις υφίστανται σχεδόν σε κάθε χώρα και το από ποιον θεσπίστηκαν δεν μου λέει απολύτως τίποτα. Σημασία έχει το νόημα που φέρουν σήμερα.

Όχι και ασήμαντο το Πολυτεχνείο. Και μόνο απο συμβολική άποψη να το δεις. Κατα τ’ άλλα συμφωνώ οτι η συγκεκριμένη μέρα αργείας είναι ανώφελη, και απο τη δική μου οπτική γωνία περισσότερο υποκρισία είναι παρά κάτι άλλο. Τέλος πάντων, για τις παρελάσεις λέμε εδώ, απλά έκανα μια παρέμβαση.

Εμενα παλι δεν μου λεει απολυτως τιποτα το αν υφιστανται σε καθε χωρα…

Σαφως κι εχει σημασια το νοημα που φερουν σημερα, μονο που το βλεπουμε διαφορετικα…

Διάβασα όλη τη συζήτηση τρέχοντας, κ έτσι αν αναφέρω κάτι που έχει αναφερθεί ήδη μην με παρεξηγήσετε.

Το θέμα των παρελάσεων θεωρώ πως έχει πολλές αναλογίες με αυτό των καταλήψεων : όλοι συμφωνούν ότι δεν είναι το βέλτιστο, θέλουμε κάτι άλλο - καλύτερο, αλλά κανείς δεν έχει πρόταση.

Σκηνικά παρέλασης: παιδιά που βαριούνται, κάνουν πλάκα, αγνοούν την έννοια. Κ όλα αυτά πολύ περισσότερο στο γυμνάσιο-λύκειο. Παράλληλα υπάρχουν γονείς κ παπούδες που παρακολουθούν την παρέλαση κ συγκινούνται - αυτοί ξέρουν κ θυμούνται.

Παράλληλα το να κρατάει κάποιος την σημαία κ να έιναι στο πρώτο άγημα θεωρείται μέγιστη τιμή. Τιμάς το σχολείο σου κ σε τιμά κ αυτό.

Η συμμετοχή στην παρέλαση δεν θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική. Παρ’ όλα αυτά αν καταργήσουμε ΚΑΙ την παρέλαση, τι θα μας μείνει ?

Μια παραπάνω μέρα για φροντηστήριο - φραπέ - forum και pro. Αυτό θα μας μείνει.

Εδώ με παρέλαση κ δεν ξέρουμε ιστορία. Που να καταργηθεί κιόλας…

Σε σχέση με το '21 και τον WWII το Πολυτεχνείο είναι ασήμαντο γεγονός αλλά δεν είναι αυτό το θέμα.

@ ChrisP: Σαφώς το βλέπουμε διαφορετικά. Όπως και οι περισσότεροι τείνεις να υπερβάλλεις και να βλέπεις παντού εθνικιστικές εξάρσεις και συνωμοσίες.

Συμφωνώ με τα σχόλια montechristo.

Ναι, αλλά κανείς ποτέ δεν έμαθε ιστορία απο μια παρέλαση… Και κάτι ακόμα. Άλλο γνωρίζω ιστορία και άλλο φουσκώνει η εθνική μου υπερηφάνεια.

όταν φουσκώνει η εθνική υπερηφάνεια με τον άμπαλο τον Αχριστέα δεν μας πειράζει όμως…

Η μορφη που εχουν σημερα οι παρελασεις με βρισκει αντιθετο οπως προανεφερα. Για την στρατιωτικη δεν το συζηταμε καν, καταργηση. Για την μαθητικη θα προτιμουσα να γινοταν με μια απλη καταθεση στεφανιων, μακρια απο διαφορες φανφαρες. Σε γενικες γραμμες καταργηση της δε σημαινει και τελος στην διαδοση εθνικιστικων ιδεων. Τετοιες ιδεες σου δινουν και τα φαινομενικα αθωα βιβλια της ιστοριας που λενε για τον Αλεξανδρο που εκπολιτιζε και δεν εσφαζε, για τους ηρωες του 21 που απελευθερωναν την πατριδα και δεν εσφαζαν γυναικοπαιδα, για τους φιλελληνες που βοηθουσαν απο αγνη αγαπη την Ελλαδα κι οχι για τους οπορτουνιστες πολιτικους για τους οποιους στηνουμε και μνημεια, για τους Ελληνες φιλοσοφους και επιστημονες που εκαναν τα παντα κι οχι για τους εξισου σημαντικους ξενους κλπ κλπ. Εκει ειναι η πραγματικη απειλη, χωρις αυτο να σημαινει οτι και οι παρελασεις δεν παιζουν τον (μικρο) ρολο τους.

Να καταργηθούν.Πάνω-κάτω συμφωνώ με αρκετά από αυτά που έχουν γραφτεί,η μνήμη των νεκρών τιμάται και με πολιτιστικές εκδηλώσεις…

To πληκτρολόγιό μου σε ευγνωμονεί αιωνίως.