Παρελάσεις

Θέλω επίσης να τονίσω αυτό. Οι παρελάσεις, οπουδήποτε και αν γίνονται, ουδέποτε στόχευαν στον νου και στον ορθό λόγο, δεν είναι μάθημα ιστορίας οι παρελάσεις. Η μορφή τους, το περιεχόμενο τους, ανέκαθεν είχε ως στόχο το θυμικό, το ασυνείδητο, την έξαρση της περηφάνειας, τη μεγέθυνση του συλλογικού Εγώ, το συλλογικό μεθύσι, την αίσθηση οτι “Εμείς” είμαστε μεγάλοι και σπουδαίοι. Αυτό ισχύει για ΟΛΟΥΣ τους λαούς, και για παρελάσεις κάθε είδους και μορφής (απο το οτι κέρδισε η εθνική ομάδα το κύπελλο ως τις στρατιωτικές παρελάσεις που γίνονταν στην “κομμουνιστική” ΕΣΣΔ - παντού).

Δεν είχαν όλοι οι λαοί παρελάσεις, δεν είχαν ανάγκη απο παρελάσεις. Γιορτές ναι, αλλα και πάλι, έχουν υπάρξει γιορτές που το περιεχόμενο τους δεν είναι ο ύμνος προς το έθνος αλλά διαφορετικό (π,χ γιορτές για την γονιμότητα της γης στην αρχαιότητα).

Και αν το καλοσκεφτούμε, όσοι γουστάρουμε τις εθνικές παρελάσεις, το κάνουμε όχι για λόγους “ορθολογικούς”, αλλά γιατί απλά μας “αρέσουν” (άρα, το συναίσθημα είναι που μετράει). Ή γιατί πιστεύουμε οτι έτσι υμνούμε τους ήρωες κλπ. Αν ήμουν ήρωας πάντως και είχα ζήσει 1 αιώνα πριν, θα προτιμούσα να διαβάσουν κανένα βιβλίο για μένα, παρά να μνημονεύει ο κάθε άσχετος το όνομα μου σε μια παρέλαση και να παρελαύνουν μπροστά τα τανκς.

να καταργηθεί και η :

  1. Εθνική Ελλάδος γιατί χαιρόμαστε για τη τσουτσου του τσολιά
  2. Ο ΠΑΟΚ και η ΑΕΚ γιατί έχουν το δικέφαλο και είναι κατάλοιπα του παρελθόντος και των “χαμένων πατρίδων”
  3. Η Ευκλείδια γεωμετρία από τα σχολεία και το θεώρημα του Πυθαγόρα να το διδάσκονται τα παιδιά, μόνο μετά από υπογραφή γονέα, γιατί ο κόσμος που ζούμε πρόσφατα αποδείχτηκε από τους Σοβιετικούς Μαθηματικούς ότι δεν είναι Ευκλείδιος
  4. Δημόσιος λιθοβολισμός της Παπαρίζου για να μάθει να δείχνει την Ελληνική σημαία σε όλη την Ευρώπη
  5. Αποχώρηση της Ελλάδος από τους Ολυμπιακούς Αγώνες μέχρι να πάψουν να ονομάζονται έτσι, γιατί μας κάνουν να νιώθουμε περήφανοι για τους προγόνους μας και την ιστορία του τόπου μας
  6. Κατάργηση των αρχαίων Ελληνικών από τα σχολεία και εισαγωγή των αρχαίων Αιγυπτιακών και των Αρχαίων Κινεζικών, γιατί είναι πιο παλιοί πολιτισμοί από εμάς
  7. Απαγόρευση εισόδου του Alice Cooper στη χώρα, γιατί στη τελευταία του συναυλία βγήκε με ένα πανί που κάποιοι φασίστες-εθνικόφρονες αποκαλούν σημαία
  8. Κλείστε τα Goodys… Μόνο McDonalds… Αμάν πια με τα ντόπια κρέατα! Τα κρέατα όλου του κόσμου είναι ίσα και θα πρέπει να πάψει αυτός ο ρατσισμός στα κρέατα
    ΙΧ) Κατάργηση των αραβικών αριθμών που έκλεψαν οι απατεώνες οι Έλληνες και έμαθε όλος ο κόσμος
    Χ) Ξύλο και ντου σε όποιον θαυμάζει το ότι ο Μέγας Αλέξανδρος πριν από 2400 χρόνια έφτιαξε μία αυτοκρατορία που έφτασε στην Ινδία

έχω πολλές ιδέες ακόμα, αλλά έχω και διάβασμα… συνεχίστε αν δε βαριέστε…

E, το γαμησες και ψοφησε τωρα. Ας επαναφερθει και το θρηκευμα στις ταυτοτητες…

άντε ρε ίμο τα είπες όλα κ τώρα τι να πω εγώ για να είμαι ο “πχιο ποιότητα γιούζερ”, ε?

Δεν αφήνουμε τις παρελάσεις στην ησυχία τους ,να ασχοληθούμε με τα πραγματικά προβλήματα λέω εγώ…:wink:

Ήδη ψόφιο ήταν… Όταν πιστεύουμε ότι οι σημερινές παρελάσεις με το τρόπο που γίνονται κάνουν κάποιον να νιώθει εθνικά υπερήφανος, για μένα είναι ήδη ψόφιο. Και για να είμαι ειλικρινής, μερικά από αυτά που έγραψα στη λίστα, έστω και για πλάκα, τονώνουν το εθνικό φρόνημα πολύ περισσότερο από το να πας το δρόμο του χωριού σου πάνω κάτω σε μία εθνική επέτειο… Ειδικά αυτό για την Εθνική Ελλάδος για παράδειγμα, εγώ το θεωρώ πολύ πιο επικίνδυνο. Ο περισσότερος κόσμος είναι ανίκανος να ξεχωρίσει ποδόσφαιρο από πολιτική (δες μίσος των αριστερών για Λάτσιο και μίσος δεξιών για St.Pauli για παράδειγμα), γιατί την Εθνική Ελλάδος να τη βγάζουμε εκτός κουβέντας?

Ενταξει παιδια, ειναι ωραιο το να παιζεις τον δικηγορο του διαβολου αλλα αμα λες βλακειες εκτιθεσαι.

που λέμε βλακείες ρε Led? Εγώ ήμουν και στην ομάδα των παραδοσιακών χορών του σχολείου μου, να ανησυχώ?

Αφού μπλέκετε πράγματα τελείως άσχετα μεταξύ τους. Μιλάτε με θεωρητικούρες, δίχως να δείτε τι πραγματικά ισχύει αυτή τη στιγμή… Και όπως βλέπεις δεν είμαι ο μόνος που το πιστεύει σε αυτό το τόπικ…

Βασικά πρέπει να ανησυχείς. :stuck_out_tongue:

εσύ μη μιλάς, κάνεις πρόβες για παρελάσεις… Είσαι σε χειρότερη μοίρα από εμένα :bleh:

Εγω απλα λεω οτι οι παρελασεις ειναι ενας ΠΟΛΙΤΕΙΑΚΟΣ ΘΕΣΜΟΣ θεσπισμενος απο την χειροτερη δικτατορια που γνωρισε η χωρα με σκοπο (τοτε) την επιδειξη εθνικης ανωτεροτητας. Το τι μπορει να εχει καταντησει να σημαινει σημερα δεν με απασχολει καθολου γιατι για σενα σημαινει το ταδε, για μενα το δεινα για αλλον κατι διαφορετικο κ.ο.κ…

3) Μακάρι να ήξερε περισσότερος κόσμος εκεί έξω για την Ευκλείδια γεωμετρία, όπως και για τους αρχαίους φιλοσόφους, κλπ. Δεν ξέρει όμως. Αυτά που αναφέρεις αποτελούν όχι εθνικά, αλλά ανθρώπινα κειμήλια, ανήκουν σε όλους τους λαούς, και ασφαλώς είναι απαραίτητο να τα γνωρίζουμε και να τα μελετούμε. Αλλά όπως ανέφερα πάνω, οι παρελάσεις δεν στοχεύουν ούτε στον ορθό λόγο, ούτε στην ιστορική γνώση, αλλά στο θυμικό και το υποσυνείδητο.

4) Πάντως φαντάζεσαι τους Γάλλους ή τους Γερμανούς να βγαίνουν έξω και να πανηγυρίζουν αν κέρδιζε η χώρα τους στη eurovision? Και τι σημαίνει αυτό?

5) Και πάλι, άλλο η Ολυμπιάδα, που αποτελεί μια παγκόσμια γιορτή, άλλο ο εθνικός εορτασμός, με τ’ άρματα και τα αεροπλάνα.

6) Ό,τι απάντησα στο 3. Μακάρι να ήξερε ο κόσμος εδώ που ζούμε 5 πράγματα παραπάνω για την αρχαία Ελλάδα και τον πολιτισμό της. Άλλο όμως αυτό.

8 - Προσωπικά, αν έλεγα να μποικοτάρουμε τα McDonalds, θα το έκανα όχι επειδή είναι “ξένα”, αλλά γιατί συνιστούν μια πολυεθνική υπερδύναμη, που έχει ως βάσεις της την εκμετάλλευση λαών απο όλο τον πλανήτη, και δεύτερον, γιατί πολύ απλά σαν φαγητά είναι αίσχος.

9) Το ίδιο με το 3 και το 6. Άλλο ιστορική γνώση. Όσο πιο πολλή αποκομόζει κανείς, φτάνει να θαυμάζει κάθετι ωραίο και μεγάλο που έγινε ποτέ, είτε απο τους Έλληνες, είτε απο τους Άραβες, είτε απο τους Κινέζους.

10) Θαυμασμός ναι. Αλλά γιατί? Για το στρατιωτικό μεγαλείο του? Για τον ηρωισμό του? Για το οτι διαδόθηκε ο ελληνικός πολιτισμός? Για την ανωτερότητα της “φυλής” και την επιβολή της πάνω σε άλλους λαούς? (οι οποίοι αν είχαν τη δύναμη θα έκαναν μάλλον τα ίδια). Τα πράγματα δεν είναι άσπρο ή μαύρο. Και μερικές φορές το ίδιο γεγονός μπορεί να σου προκαλεί περηφάνεια, και θλίψη μαζί.

Δεν έχεις άδικο εδώ. Βασικά, κάποιος που θέλει να αντλήσει αυτοικανοποίηση απο το οτι υπάγεται σε μια συλλογικότητα, και να την αναγάγει αυτή έπειτα σε Απόλυτο, θα πιαστεί απ’ όπου είναι δυνατόν, ξεκινώντας απο το ένδοξο αρχαίο παρελθόν, και φτάνοντας στην Εθνική Ελλάδος και στο οτι η Ελλάδα έχει όμορφα νησιά. Οι παρελάσεις αποτελούν ένα απλά τμήμα απο κάτι που είναι πολύ μεγαλύτερο. Και το θέμα δεν είναι αν θα καταργηθούν ή όχι, αλλά αν θα αλλάξει μυαλά ο κόσμος.

Ουσιαστικα 2 ή 3 ειστε που το λετε. Περα απ’αυτο, τι σχεση εχει μια πολιτιστικη εκδηλωση με μια στρατιωτικη? Και πες μου ποιο απ’αυτα που ειπα δεν ισχυει. Τι απ’αυτα που ειπα δεν διδασκεται κι αντιστοιχως διδασκεται? Το να μαθαινεις οτι η χωρα σου δεν εσφαζε, εβγαζε τους πιο σπουδαιους ανθρωπους, εκπολιτιζε τους βαρβαρους ευρωπαιους κλπ, σε κανει ή οχι εθνικιστη? Αν οχι τοτε τι σε κανει? Ειναι ή δεν ειναι επικινδυνο αυτο? Εμενα προσωπικα με πιανουν τασεις εμετου οταν ακουω να λενε για απολιτιστους ευρωπαιους και χαζοαμερικανους εν συγκρισει με τους θεοσταλτους Ελληνες. Κι ολα αυτα καλλιεργουνται απο το σχολειο. Οι παρελασεις οπως προανεφερα οσο εχουν τον χαρακτηρα που εχουν τωρα για μενα ειναι κατακριτεες. Βηματιζουν εν-δυο τα παιδια λες και ειναι ταγμα, βγαινουν τα τανκς μας και διαφορες αλλες βλακειες. Ειναι χρησιμες μονο για να βλεπεις που πανε τα λεφτα σου, σε τι οπλα και σε ποιες τσεπες. Αν θες να τιμησεις τους νεκρους σου καταθεσε στεφανια. Τωρα, οι αλλες οι βλακειες-επιμενω-που ειπες ειναι ακριβως αυτα τα ασχετα πραματα που λες οτι μπλεκουμε. Και το οτι απλα παιζεις τον δικηγορο του διαβολου φαινεται απο το οτι επιτηδες το ωθεις στα ακρα. Αλλωστε κανεις δεν βγηκε ν’απαξιωσει τον ελληνικο πολιτισμο ή την οποιαδηποτε ελληνικη επιτυχια/αγωνα. Τωρα αν θες αναλυση στο καθενα…

  1. Ασχολιαστο.
  2. Αν καπου υπονοουν επανακτηση των περιοχων αυτων με πολεμο α λα Καρατζαφερης, να καταργηθουν
  3. Ας την αφησουμε, απλα ας εξηγησουμε και στα παιδακια οτι δεν υπηρχαν μονο Ελληνες μαθηματικοι, φυσικοι, φιλοσοφοι. Οχι τιποτα αλλο, να μην υποστηριζουν οταν μεγαλωσουν, γιατι το κανουν, οτι δεν υπηρξαν ξενοι.
  4. Δημοσιος λιθοβολισμος της Παπαριζου γιατι ειναι ΑΣΧΗΜΗ.
  5. Καταργηση των Ολυμπιακων αγωνων γενικα ετσι οπως ειναι. Αγωνες ντοπας εχουν καταντησει. Τουλαχιστον στην αρχαιοτητα μπορει να ηταν γυμνασια και προετοιμασια για πολεμο, αλλα δεν επαιρναν ντοπες. ΙΙΙΙΙΙ τι ειπα ο ανθελληνας! Ακου εκει γυμνασια για πολεμο!!!
  6. Εισαγωγη στα σχολικα βιβλια φρασεων οπως “δεν ημασταν οι πρωτοι”, “υπηρχαν κι αλλοι σπουδαιοι”, “δεν προηλθαν τα παντα απο μας”.
  7. Απαγορευση εισοδου του Αλις Κουπερ στην χωρα μας σε περιοδο εξεταστικης γιατι τον εχω χασει 2 φορες.
    8 ) Τα σκυλια ολου του κοσμου ιδια ειναι.
  8. Ελληνικοι ειναι ρε ανθελληνα προπαγανδιστη!
  9. Ξυλο και ντου σ’οποιον διαχωριζει τον Αλεξανδρο απο τον Τζενγκις Χαν και τον Ναπολεοντα.

α) μάλλον δε μπορείτε να ξεχωρίσετε το χιούμορ από τη σοβαρή κουβέντα, γιατί αλλιώς δε μπορώ να καταλάβω γιατί απαντήσατε σοβαρά σε όλα αυτά ένα ένα…
β) Εγώ, μόντε, Σάκης, nihilist μου ήρθαν με την πρώτη στο μυαλό από άτομα που δε τους ενοχλούν οι παρελάσεις και δε το θεωρούν κανά big deal
γ) Λεντ, δε μιλάμε για τις στρατιωτικές παρελάσεις, αλλά για τις μαθητικές. Στρατιωτικές υπήρχαν και πριν τη χούντα

Νομίζω ότι και άλλοι είπαν ότι θεωρούν εσάς υπερβολικούς και ότι πιάνετε τα άκρα… Άρα όπως βλέπεις, το ότι το πιστεύεις αυτό για μένα, δε λέει και πολλά. Άλλοι το πιστεύουν αυτό και για σένα…

Αυτό βασικά που ανέφερε ο Λεντ. Οι παρελάσεις σήμερα έχουν αμιγώς στρατιωτικό χαρακτήρα. Εν-δυο, σχηματισμός λόχου, το τάγμα προχωρεί κλπ. Αυτό καθιερώθηκε επι Μεταξά. Σε μια εποχή που η στρατικοποίηση ήταν πολύ διαδεδομένη στην Ευρώπη.

Οι παρελάσεις είναι πομπώδεις. Στηρίζονται σε σύμβολα δύναμης, όπλα και στρατούς. Είναι χοντροκομμένες, αποτελούν επίδειξη. Τ’ άρματα και τ’ αεροπλάνα. Αποτελούν στρατιωτικό κατάλοιπο.

Θα ταν πολύ καλύτερα πιστεύω να είχαμε μια ΑΛΗΘΙΝΗ ΠΑΙΔΕΙΑ. Και αντί για παρελάσεις στρατών, να καταθέταμε ένα στεφάνι, και να κάναμε μια εναλλακτική εκδήλωση, πολύ πιο σεμνή και ταπεινή.

@Karvou, ανεξάρτητα το αν εσύ μίλησες με χιούμορ, πολύς κόσμος εκεί έξω λέει παρόμοια με αυτά που ανέφερες, αλλά στα σοβαρά. Η απάντηση μου λοιπόν είναι γενική.

Μαλάκα έχεις ξεφύγει. Ότι να 'ναι λες. Όπως ακούγεται γραφικός ο Λιακόπουλος, άλλο τόσο μου ακούγεσαι και εσύ τώρα. Αν θες επιχειρηματολογώ και πιο σοβαρά.

Γραφικος εισαι και φαινεσαι :lol: :lol: :lol:

Διαφωνεις με το οτι εχουν γινει αγωνες ντοπας? Δε νομιζω. Με το οτι στην αρχαιοτητα ηταν γυμνασια για πολεμο? Μαλλον μ’αυτο. Ε ολο και καποιος θα διαφωνουσε, δεν πειραζει…

Γιατί διαφωνείς ότι έχουν γίνει αγώνες της ντόπας. Όποιος πάρει τα καλύτερα φάρμακα και δεν τον πιάσουν έχει χρυσό…

Δε θα απαντήσω σοβαρά σε αυτά που απάντησες, μία παρατήρηση όμως.

Στη Φινλανδία με τη Eurovision έγιναν πέρσι μια χαρά πανηγυρισμοί και μάλιστα έπαιξαν και οι Apocalyptica στους εορτασμούς αυτούς. Και μιλάω για τη Φινλανδία, μία χώρα πρότυπο στα πάντα…